איך יוצרים תזמורת הרמונית עם מנצח אחד לכלים שונים: לרשת ולשרתים?

דף הבית >> סקירות טכנולוגיות >> איך יוצרים תזמורת הרמונית עם מנצח אחד לכלים שונים: לרשת ולשרתים?
יאיך יוצרים תזמורת הרמונית עם מנצח אחד לכלים שונים: לרשת ולשרתים?
מאת: אבי וייס, 26.5.19, 07:30מריו אואנו
 
עולם הרשתות והתקשורת נמצא בעיצומה של מהפכה אדירה, שאותה מובילה קבוצת דל טכנולוגיות. איך מעבירים את עולם הרשתות, שהיה ב"חתונה קתולית" עם ספק אחד, לעולם הענן והווירטואליזציה, עולם של "רשתות פתוחות", תוך שמירה על השקעות העבר, עם אוטומציה, גמישות תפעולית, אבטחה, שרידות וחיסכון אדיר בהוצאות?
 
"המהפכה, שעבר העולם בתחום השרתים, הגיעה לתחום התקשורת והרשתות", מתאר מריו אואנו (Mario Ueno), מקבוצת דל טכנולוגיות. "בתחום הגישה של Open Networking, הגישה הזו התקבלה בישראל בזרועות פתוחות, כי הישראלים לא אוהבים, שכובלים אותם לספק אחד".
 
קיימתי ראיון בלעדי עם מריו אואנו, (בתמונה), מנהל מכירות בתחום הנטוורקינג (הרשתות), מרכז ומזרח אירופה - CEE בקבוצת דל טכנולוגיות, כדי לשמוע על ההתקדמות המהירה של עולם הרשתות בעידן "הטרנספורמציה הדיגיטלית", לכיוון וירטואליזציה של רשתות, בגישת ה-Open Networking.
 
שאלה: מה אתה עושה בתפקידך ומה אתה עושה בישראל?
מריו אואנו: "הגעתי לקבוצת דל טכנולוגיות מרכישה של חברת Force10, שבה עסקתי בתחום הרשתות. ב-2011 התחלתי בקבוצת דל טכנולוגיות בתחום הרשתות והתקדמתי בתוך החברה וכיום אני ממונה על אזור CEE – מרכז ומזרח אירופה, כשישראל היא חלק מהאזור הזה.
 
תחום האחריות שלי, ביחד עם הצוות שבאחריותי, הוא תחום הרשתות, כשאנו מספקים את התמיכה המקצועית לאנשי המכירות באזור CEE ומספקים את התמיכה הטכנית - מקצועית לכל ערוצי ההפצה והאינטגרטורים העובדים עמנו.
 
בין היתר, אנו מסייעים ללקוחות. כל מי שנזקק לייעוץ בתחום הרשתות מגיע לצוות שלי ואלי. לכן, אני מרבה לבקר באזור שבאחריותי, גם בישראל, להיפגש עם הלקוחות, להיפגש עם ערוצי ההפצה שלנו, לשמוע על הצרכים של השוק בישראל, לנתח לתכנן ולהציג פתרונות מתאימים".
 
שאלה: מה התחום המבוקש ביותר כיום ע"י השוק בתחום האחריות שלך?
תשובה: "הביקוש הגדול ביותר הוא להתאים פתרונות תקשורת בין כל רכיבי הרשת וה-Data Centers של דל טכנולוגיות.
 
עולם האחסון ועולם אבטחת המידע נעים כיום במהירות לעולם הווירטואלי, אחרי שעולם המחשוב עבר בעשורים הקודמים לעולם הווירטואלי. תחום הרשתות נשאר הרכיב האחרון, שיש להתאים אותו לעידן הווירטואלי. זה כיום המרכז של העיסוק שלנו.
 
העולם נע מהר קדימה והגישה, שהחלה לתפוס תאוצה בשוק, היא הגישה של Open Networking. תשתיות התקשורת החלו להיות חלק בלתי נפרד מהטרנספורמציה הדיגיטלית, שעובר כל עסק וכל ארגון".  
 
שאלה: האם אתם מספקים פתרונות SD-WAN ואיך השוק מקבל זאת?
תשובה: "בהחלט. זה החל וזה הולך לנו ממש טוב. השוק מקבל זאת בזרועות פתוחות, גם בישראל.
 
SD-WAN זו גישה טכנולוגית, שהיא חלק בלתי נפרד מגישת "הרשתות הפתוחות" (Open Networking), אותה אנו מובילים בעולם, גם על פי גרטנר. הפתרון הזה משנה לחלוטין את מבנה רשת התקשורת ובעיקר בקצה הרשת, בסניפים.
 
במקום רכיבי קצה - Access Points המבוססים על קופסאות נפרדות וסגורות לצרכים השונים דוגמת: ניתוב, סינון ואבטחה, רכיבים יקרים, שהיו קשים לתחזוקה ומילכדו את הלקוחות לעולמים עם ספק אחד, חומרה ותוכנה יחד, אנו מציעים את הגישה הפתוחה והווירטואלית.
 
המוצר המתקדם ביותר שלנו בתחום זה לארגונים קרוי בשם VEP4600 (ר"ת: Virtual Edge Platform), (ראה גם בסרטון בתחתית המאמר), שזו פלטפורמה המספקת פתרון שלם לכל הצרכים, קצה לקצה, עם הפרדה מוחלטת בין החומרה לתוכנה.
 
כך, שאפשר להריץ על המוצר הזה כל מערכת תוכנה. כך, אנו מעבירים את הכוח ללקוח מה להתקין ברשת שלו, בלי להיות כבול, למשל, לפתרון התוכנה שלנו. המוצר הזה יכול לחבר אליו מוצרים רבים משלימים, כך, שכל צורך קיים ועתידי של הלקוח, מקבל כאן מענה מקיף".
 
שאלה: איך גישת ה-Open Networking התקבלה בשוק?
תשובה: "כשהתחלנו עם הגישה הזו לפני כ-5 שנים, כבר אז ראו בה מהפכה מאוד משמעותית.
 
אולם, כמו כל גישה מהפכנית, לקח זמן עד שהשוק הבין את היתרונות של השחרור מהלכידה לספק אחד והמעבר לפתרונות וירטואליים, שמספקים את הכוח להחליט בידי הלקוח ולא בידי ספק הפתרונות.
 
כיום, הגישה הזו היא נחלת כל השוק. היא השתלבה היטב בתהליכי הטרנספורמציה הדיגיטלית, שארגונים ועסקים בכל העולם עברו ועוברים. מנהלים קלטו, שגם הרשת חייבת להיות דינמית, לא רק ה-Storage וה-Computing.
 
בעולם העננים, עסקים וארגונים נעים לכיוון עננים היברידיים ו-Multi-Clouds. לכן, אי אפשר להישאר בתחום הרשתות בגישות הישנות והסגורות.
 
כיום, זה ברור לכל אחד, שעל כל מחשב, לא חשוב אם הוא מחשב שרת או לפטופ, אפשר להטעין עליו כל מערכת הפעלה קיימת וכל סוג של אפליקציות שהמשתמש צריך. בדיוק כך צריך להיות המצב בתחום הרשתות.
 
עד היום, זה לא היה כך. כי כשקיבלת מוצר רשת, למשל מתג או נתב, הוא בא עם תוכנה וחומרה ביחד. קופסה סגורה לגמרי מבחינתך. אתה כבול ליצרן באופן מוחלט לעולמים, גם אם מחירי התחזוקה והתפעול של הקופסה הזו הופכים להיות בלתי נסבלים, ואין לך שום דרך לצאת מהמעגל הסגור הזה. גם אם תחליף קופסה, עדיין תישאר כבול לאותו יצרן.
 
כשיצאנו לדרך, גם מבחינתנו זה היה מהפך, כי התחלנו לעבוד עם קהילות של קוד פתוח, והתחלנו לשתף פעולה עם חברות תוכנה מכל רחבי העולם, שפיתחו מוצרי תוכנה על רכיבי החומרה שלנו.
 
לנו יש מערכת הפעלה בשם OS10 לרשתות שלנו. אולם, כל לקוח יכול לבחור איזו מערכת הפעלה ואילו אפליקציות הוא מתקין ברשת שלו. חברות רבות נכנסו לתחרות בתחום התוכנה על המוצרים שלנו וזה משחק לטובת הלקוחות, שיש להם את חופש הבחירה, מה שהוביל להוזלת עלויות.
 
לכל מערכת הפעלה יש יתרונות וחסרונות. הצוות שלי ואני מסייעים בייעוץ ללקוחות, אילו מערכות תוכנה מתאימות לצרכים הספציפיים שלהם, כי בכל מערכת יש פונקציות שונות, שטובות לצרכים שונים. כך, שכיום אנו יכולים להתאים ללקוח פתרון 'מותאם אישית', בלי שהוא נלכד ברשת שלו לספק חומרה ותוכנה אחד. הלקוח יכול לבחור כל פלטפורמה וכל מערכת הפעלה המתאימה לצרכים שלו ולכיס שלו.
 
היופי במערכת פתוחה, שניתן להטעין תוכנה על מתג או נתב ולשנות את הייעוד שלו, רק בהחלפת תוכנה.
 
התוצאה: אפשר להשתמש, למשל, בנתבי אתרנט, שהם המוצרים הכי זולים ויעילים הנמצאים בשוק, לכל מטרה, רק בטעינת תוכנה מתאימה עליהם. כל מוצר, שהיה בעבר בקופסה נפרדת, ניתן למימוש על נתבים ומתגים מבוססי אתרנט. 
 
הפתרונות החדשים הללו עונים לצרכים החדשים של ארגונים בתחומים של עננים היברידיים ו-Multi-Clouds. כך, שארכיטקטורת הרשת מותאמת לארכיטקטורה הדינמית של שירותי הענן.
 
יש לנו לקוחות השולטים בקופסה אחת על התעבורה לחמישה Data Centers שונים ברחבי העולם, עם עננים שונים. פעם זה היה חלום, לבצע שליטה מרכזית כזו על רשתות כל כך מבוזרות".  
 
שאלה: איך אתה רואה את השוק הישראלי בתחום הרשתות?
תשובה: "ישראל היא ארץ הסטארטאפים - Startup Nation וזה מורגש בכל תחום ובכל מקום, שבו אני מבקר ונפגש בו עם לקוחות.
 
הייחוד של ישראל, שכאן רוצים פתרונות חדשניים אבל עם הרבה אבטחה. קודם כל שואלים אותך על האבטחה, במקביל לחדשנות. השילוב הזה מאתגר אותנו ומוביל אותנו לפתח ולספק פתרונות המותאמים לצרכים הללו.
 
השוק גם הבין, שלא צריך קופסה נפרדת לכל מטרה ברשת. אפשר לבצע כמעט הכל בתוכנה. לכן, יש לנו כבר לקוחות רבים בישראל, שמממשים הלכה למעשה את הגישה הזו".
 
שאלה: האם הפתרונות שלכם מתאימים גם לעולם הטלקום (חברות התקשורת)?
תשובה: "כמובן. כשהתחלנו בגישה של Open Networking ראינו, שגם חברות הטלקום עוברות טרנספורמציה דיגיטלית, לא רק ב-Data Centers שלהן.
 
הן החלו לחפש את המעבר לסביבה וירטואלית גם ברשתות התקשורת הציבוריות שלהן. הסיבות למעבר הזה מאוד ברורות: התגברות התחרות והצורך למצוא בידול בשוק תחרותי, הצורך להעלות לאוויר במהירות אפליקציות, שירותים ויישומים חדשים ללקוחות הקצה והכי חשוב: הצורך להתייעל ולחסוך בהוצאות. השיטה הוותיקה, שבה ספק הטלקום כבול בשרשראות ליצרן אחד, החלה להתפוגג.
 
כאן הגיע המקום שלנו, בגלל שאנו חזקים בווירטואליזציה של הרשת. מילת המפתח בעולם הטלקום היא NFV. זה הפך לפופולרי ולחובה בכל השוק העולמי.
 
לכן, אנו באים לספק הטלקום עם פתרון מלא, שנתפר ביחד עם החברות האחיות שלנו בקבוצה דוגמת VMware, שיש לה פתרון NFV מאוד מוצלח, ומציעים לספק הטלקום 'פתרון קצה לקצה' על מערכת אחת, שהוא יכול לבחור בה את כל הרכיבים המתאימים לצרכים ולשאיפות שלו בשוק התחרותי כל כך של עולם הטלקום.
 
כיום, אין שום ספק תקשורת, כולל בישראל, שלא מדבר עמנו עם יישום NFV. על הפלטפורמה שלנו אפשר להריץ הרבה אפליקציות ושירותים, כי זו מערכת פתוחה. זה מאפשר להעלות שירותים חדשים במהירות וגם להוריד שירותים במהירות, כשאין להם ביקוש ע"י לקוחות הקצה. המעבר ל-5G דוחף חזק את המהפכה הזו.
 
עם כל ההתלהבות מהטכנולוגיות החדשות, אני חייב להדגיש, שהביקוש לפתרונות יותר ותיקים דוגמת MPLS, לא נעלמו. יש עדיין ביקוש עצום לפתרונות MPLS.
 
לכן, המערכות שלנו הן עם תאימות לאחור ומספקות את היכולות החדשות של האבטחה, השרידות והגמישות, מה שיש ברשתות החדשות, גם על תשתיות מסוג MPLS.
 
הלקוחות יכולים להעלות ולהוריד אפליקציות ושירותים על רשתות MPLS בדיוק כמו שזה ניתן להיעשות על הרשתות הווירטואליות. זה החוזק של קבלת הגישה של Open Networking.
 
החוזק של הפתרונות היום הוא לא רק העברת המידע, מה שהיה חשוב בעבר: תמיד שאלו אותי מה רוחב הפס, שאתה נותן בפתרון שלך, אלא הנושאים החשובים באמת ללקוחות: ניהול התעבורה, ניהול האפליקציות, ניהול חוויית המשתמשים, ניהול האבטחה, ניהול השרידות, גמישות התפעול, החיסכון בהוצאות".
 
שאלה: לאן התחום הזה של רשתות תקשורת מתפתח אצלכם?
תשובה: "אנו נמשיך לפתח את התחום של ההפרדה בין חומרה לתוכנה ולבנות ארכיטקטורות וירטואליות.
 
הכיוון הכללי הוא אוטומציה מלאה של כל הפעילויות ברשת. זה חייב להגיע ע"י אינטגרציה של כל מה שיש ברשת, בדגש כיום על תחום האבטחה.
 
כדי לספק חוויית משתמש ברשת וחוויית משתמש למשתמשי הקצה, יש צורך באוטומציה מלאה ואינטגרציה מלאה בין כל רכיבי הרשת, כי כל רכיב בודד יכול לפגוע בחוויית לקוח הקצה. זה התחום החשוב ביותר בו אנו עוסקים כיום בפתרונות העתידיים שלנו.
 
נושא נוסף, שבו אנו עוסקים, הוא שחרור התלות לא רק בתוכנה, אלא גם שחרור התלות בחומרה. כלומר: אתה תוכל להחליט מהם רכיבי החומרה, שיהיו במתג או בנתב, שאתה רוכש. לא אנו נחליט על זה בשבילך.
 
לצורך כך יש להתאים את מערכות ההפעלה והיישומים השונים של התוכנות, שקיימות כיום ברשתות שלנו, למציאות העתידית, שהתוכנה תוכל לרוץ על כמה Chipset שונים לפי בחירת הלקוחות.
 
תחום נוסף שמתפתח הוא תחום הניטור. כיום יש דרישה לניטור וניתוח אנליטי של התעבורה. זה מגיע גם מעסקים וארגונים גדולים וגם מספקי הטלקום הגדולים. לכן, אנו מפתחים פתרונות לניתוח אנליטי של מה שעובר ברשתות מבלי לפגוע בביצועים של הרשתות. הכל הולך, כמובן, עם אוטומציה מלאה.
 
לכן, בכל הפתרונות העתידיים שלנו תראה, שה-AI הוא חלק בלתי נפרד מהפתרון ולא רכיב, שיש להוסיף אותו בנפרד, כמו היום".
 
שאלה: מה החלום המקצועי שלך?
מריו אואנו: "המטרות שלי הן החלומות שלי.

לא כל החלומות מתגשמים, אבל כל מטרה שמושגת - היא הגשמת חלום.
 
המטרה שלנו, להוביל את השוק העולמי של רשתות, הושגה, וגרטנר הציבה אותנו בראש הטבלה העולמית. כעת, אנו עובדים על קביעה ומימוש המטרות הבאות, כשבמרכזן פתיחות ברשתות לא רק בתחום התוכנה, אלא כפי שציינתי, גם בתחום החומרה. אנו מעוניינים להוביל את השוק למצב, שבו הלקוחות יוכלו לבחור גם חומרה וגם תוכנה בנפרד לפי רצונם וצרכיהם.
 
הנקודה המרכזית היא להעניק ללקוחות את החופש לבחור. לסיים את הכבילה רבת השנים שלהם. אני כבר רואה ניצנים ברורים של הצלחה בכוון הזה.
 
כיום, כמעט בכל פרויקט חדש, שאני נדרש לייעץ לגביו, הלקוחות מכניסים את 'חופש הבחירה' בתנאי הסף שלהם לפרויקט. זה נקלט אצלם.
 
הגישה שלSDN  כבר לא דורשת שכנוע. הלקוחות מבינים מה זה ולמה זה חשוב. כמעט כל פרויקט חדש שלנו הוא עם התקנה של תשתית תקשורת פתוחה. זו הצלחה, שקיימת גם בישראל. לכן, אני מאוד אופטימי בהצלחת היעדים שלנו.
 
אני מסתובב בישראל ומרגיש באוויר את השינוי. הווירטואליזציה היא מילת המפתח, גם ברשתות. זה מקרין על כל תחום. פעם מנהלי IT ומנהלי רשתות היו באגפים נפרדים בארגון ופעלו בנפרד, בקצבי עבודה נפרדים. כיום, הכל הופך ל-ICT, ליחידה אחת המטפלת בכל.
 
הכל דורש תזמון: השרתים, העיבוד, האחסון וגם הרשת. זה תזמון כמו בתזמורת. צריך מנצח אחד, אחרת זה לא ייצא קונצרט, שאפשר לשמוע, אם כל אחד ינגן בקצב שלו ומנגינה שונה.
 
זה העיקר במסר שלי כשאני מגיע ללקוחות שלנו. אני מדגיש בפניהם, שחוויית המשתמש, חוויית הלקוח, היא דבר שניתן להשיג אותו רק בתזמורת עם מנצח אחד. כולם חייבים לפעול תחת ההנהגה של מנצח אחד, שמכווין הכול אוטומטית, במערכת וירטואלית ופתוחה".

סרטון:
Dell EMC Networking Virtual Edge PlatformVEP4600 Customer Testimonial: Dell IT Internal Deployment
מנצח תזמורת 
 
Bookmark and Share