איך מזהים נוזקות בנקאות בנייד: סוסים טרויאנים ואפליקציות בנקאות מזויפות?

דף הבית >> חדשות אבטחה ועולם הסייבר >> איך מזהים נוזקות בנקאות בנייד: סוסים טרויאנים ואפליקציות בנקאות מזויפות?
איך מזהים נוזקות בנקאות בנייד: סוסים טרויאנים ואפליקציות בנקאות מזויפות?
מאת: מערכת Telecom News, 7.7.19, 15:15CYBER FREE

נוזקות בנקאיות עלולות להגיע לסמארטפונים בהם מנהלים חשבון בנק. נוזקות בנקאות, שמכוונות למכשירי אנדרואיד, הפכו לאיום רציני מאוד.
 
בימים אלה קשה למצוא משהו, שהסמארטפון לא יכול לעשות והוא יכול אפילו לדבר עם הבנק. רבים מנהלים את הכספים שלהם באמצעות אפליקציות הבנקאות וכתוצאה מכך, נוזקות בנקאות, שמכוונות למכשירי אנדרואיד, הפכו לאיום רציני מאוד, שלא זוכה להערכה מספקת. התנהלות מול הבנק באמצעות מכשירים סלולריים מספקת ליוצרי הנוזקות, שמחפשים רווח כלכלי, הזדמנות נגישה מאוד שעשויה להביא להם רווח גדול.
 
בעוד שמרחב איומי הבטיחות במובייל מתפתח כל הזמן, רוב נוזקות הבנקאות שייכות לאחת מ-2 קטגוריות: סוסים טרויאנים מתוחכמים ואפליקציות בנקאות מזויפות.

עבור הקורבנות, 2 סוגי הנוזקות מביאים לתוצאה זהה: גניבה של כסף מהחשבון או גניבה של פרטי הגישה אליו. נוזקות הבנקאות למערכת אנדרואיד משתמשות בדיוג (Phishing) וטפסי התחברות מזויפים. עם זאת, לסוסים טרויאנים ולאפליקציות בנקאות מזויפות יש אסטרטגיות שונות להטעיית הקורבנות שלהם.
 
כפי שניתן להבין משמם, סוסים טרויאנים מתוחכמים מסתתרים מאחורי מסכה לגיטימית-לכאורה כדי לזכות באמונם של המשתמשים בהם. ניתן למצוא אותם בד"כ בחנויות אפליקציות לא-רשמיות, אך לעיתים הם מוצאים את דרכם גם לחנות הרשמית של גוגל, Google Play Store. טרויאנים אלה עלולים להסתתר בתוך משחקים, ווידג'טים, אפליקציות לחיסכון בחשמל ונגני וידאו.
 
בעוד שחלק מהאפליקציות לא עושות כלום חוץ מלהוות עוגן לנוזקות, חלקן גם עושות את מה שהן מבטיחות לעשות, מה שמקשה עוד יותר על המשתמשים להבחין בבעיה.
 
לאחר שהסוס הטרויאני מותקן על מכשיר אנדרואיד, הוא "מכסה" את המסכים של אפליקציות ספציפיות ומציג במקומם מסכי דיוג, שלרוב כמעט ואי אפשר להבחין ביניהם לבין מסך הכניסה האמיתי.
 
על אף שאפליקציות בנקאות הן היעד העיקרי של הסוסים הטרויאנים האלה, הם יכולים לנסות ולפגוע גם באפליקציות של רשתות חברתיות, אפליקציות מסרים, אפליקציות להזמנת חופשות או בחנויות מקוונות. זאת, כדי להשיג את פרטי כרטיס האשראי של המשתמשים באחד מהשירותים האלה.
 
לעומת הסוס הטרויאני, שמנסה להישאר מאחורי הקלעים כמה שיותר זמן, אפליקציות בנקאות מזויפות הן ישירות הרבה יותר. כפי שניתן להבין משמן, אפליקציות בנקאות מזויפות מנסות לחקות אפליקציות בנקאות לגיטימיות מתוך תקווה, שהקורבן יוריד אותן כדי לנהל את ענייניו הפיננסיים.
 
כדי להצליח לקבל מהקורבן את הנתונים, על האפליקציות האלו להיראות לגיטימיות ואמינות במבט הראשון. אפליקציות אלו מופצות בחנויות אפליקציות לא רשמיות וב-Google Play Store.
 
איך ניתן לזהות כי מדובר בנוזקה?
 
אחד מהסימנים הוא שיוך האפליקציה לקטגוריה לא מתאימה (למשל, האפליקציה נמצאת בקטגוריית "בריאות וכושר") או שם מפתח לא מוכר. שלא כמו סוסים טרויאנים, אפליקציות בנקאות מזויפות מתמקדות בחיקוי של שירות פיננסי אחד בלבד.
 
חלק מיוצרי הנוזקות מנצלים את העובדה, שלשירות אין אפליקציה רשמית, או שהם מצהירים, שהאפליקציה שלהם היא הלגיטימית באמצעות היצע אפשרויות גדול יותר או תשורות. לאחר שהאפליקציה הותקנה ופרטי הכניסה הוכנסו, היא אוספת את נתוני הגישה של המשתמשים בה.
 
2 סוגי הנוזקות ממשיכים להוות איום, ומכיוון שתדירות השימוש בסמארטפון לביצוע פעולות בנקאיות עולה, חשוב להישאר ערניים לסיכונים.

המומחים של חברת אבטחת המידע ESET נותנים מספר כלים כיצד לזהות נוזקות בנקאות ולהסיר אותן:

לפני הכול, הקפידו להוריד אפליקציות רק מהחנות הרשמית, ה-Google Play Store. אף על פי שנוזקות יכולות למצוא את דרכן לחנות מפעם לפעם, קיים סיכוי גדול בהרבה, שהן תזוהנה ותוסרנה לעומת חנויות אפליקציות לא-רשמיות.
 
לפני שאתם מתקינים אפליקציה מסוימת, בדקו את הדירוג שלה, את הביקורות שלה, את מספר ההורדות שלה, ואת ההרשאות, שהיא מבקשת - במיוחד הרשאה לשליחת הודעות SMS כשנראה, שאין צורך בכך.
 
אם אתם מורידים אפליקציית בנקאות, חפשו את האפליקציה הרשמית באתר האינטרנט של המוסד הפיננסי. לאחר ההתקנה, שימו לב לבקשות נוספות של האפליקציה ולטפסי כניסה, שלא נראים מוכרים.
 
אם אתם חושבים, שיש נוזקה על המכשיר שלכם, הדרך הטובה ביותר לזהות ולהסיר אותה היא באמצעות פתרון אבטחה מהימן לסמארטפונים להגה על התשלומים, שאתם מבצעים.

אם אתם חושבים, שפרטי הגישה שלכם כבר הגיעו לידיים אחרות, חפשו תנועות חשודות בחשבון הבנק שלכם (באמצעות ערוץ אחר) ושנו את הסיסמאות והקודים האישיים שלכם.
 
למרות שלא כולם העבירו את ההתנהלות הפיננסית שלהם לסמארטפון, רוב האנשים אכן משתמשים במידה מסוימת בבנקאות מקוונת כדי לנהל את ענייניהם הפיננסיים. חשוב להיות זהירים כשמשתמשים באתר האינטרנט של הבנק, שכן פושעי סייבר יכולים לפגוע בדפדפן שלכם באמצעות נוזקות פיננסיות, ממש כמו שהם מנסים לפגוע בסמארטפון שלכם.
 
 
 
NORDVPN 
 
Bookmark and Share