Telecom News - החטא ועונשו: על ראשי סלקום (מהיו"ר ועד המנכ"ל) לפנות את כיסאם - מיידית!

החטא ועונשו: על ראשי סלקום (מהיו"ר ועד המנכ"ל) לפנות את כיסאם - מיידית!

דף הבית >> חדשות הסלולר והמובייל >> החטא ועונשו: על ראשי סלקום (מהיו"ר ועד המנכ"ל) לפנות את כיסאם - מיידית!
מצבה של קבוצת סלקום הוא פרי הבאושים של החלטות שגויות של צמרת סלקום, מהיו"ר (עמי אראל) ועד המנכ"ל (ניר שטרן), ולא בגלל רגולציה מוטעה, והיא מוטעה. זאת, משום שסלקום קיבלה הכי הרבה הטבות רגולטוריות ממשרד התקשורת (פי כמה מקבוצת בזק). לכן, מי שכשל בהחלטותיו - אמור לפנות את כיסאו וכמה שיותר מהר. עדכונים בסוף הכתבה.
מאת: אבי וייס, 24.9.19, 20:02ניר שטרן (יח"ץ)

באתר זה יש קרוב לאלף (!) כתבות בנושא סלקום, שבהם שוב ושוב קראתי לראשי סלקום לקבל החלטות נבונות ולא לדרדר את החברה לתהום. לא הייתי בודד בקריאות הללו, אבל הן היו "על הקרח". ראשי סלקום היו בטוחים, שהם יודעים הכל. 

לכן, אין טעם כעת להביא לינקים, כי אלף לינקים לא ייכנסו למאמר אחד. 

צמרת סלקום ובראשם היו"ר (עמי אראל) והמנכ"ל (ניר שטרן, בתמונה משמאל) סברה, שהיא יותר חכמה מכולם והובילה את החברה לעברי פי פחת.

בנספח כאן למטה אני מביא את עמדת ההסתדרות בנושא. 

מצ"ב כאן ההודעה הראשונה של ההסתדרות על הכרזת "סכסוך עבודה" בחברת סלקום ונקיטת צעדים ארגוניים ראשוניים כנגד הנהלת סלקום. 

לא צריך להיות אנליסט, כתב תקשורת, חבר הסתדרות, חבר ועד העובדים של סלקום, או סתם אזרח, או בעל מניות בסלקום, כדי להבין, שמדובר בחברה כושלת שקיבלה בשנים האחרונות אין סוף החלטות כושלות!

לכן, הצמרת של קבוצת סלקום, אמורה לפנות את כיסאה, וכמה שיותר מהר יותר טוב עבורם באופן אישי, לבעלי המניות, לעובדים, ללקוחות ולציבור הרחב.

הניסיון להסיט את הכעס על מצב החברה כלפי משרד התקשורת הוא טפשי, חסר אחריות ולא מציאותי, גם משום שסלקום קיבלה הכי הרבה הטבות רגולטוריות ממשרד התקשורת (למעשה משרד התקשורת היה "סניף שיווקי פעיל ונמרץ של סלקום", מזה כמה שנים), וגם בגלל שאת הכאוס של משרד התקשורת, לא ניתן לתקן ביום אחד (או בכלל, ללא פירוק המשרד והקמת רשות לתקשורת תחתיו, מהלך שיכול לקחת שנים, אם בכלל). 

הכשלונות המרכזיים עליהם התראתי עשרות אם לא מאות פעמים, שוב ושוב, בפני ראשי החברה, וציבור הקוראים הרב של האתר:
  • לא להיכנס למתן שירותי OTT בתצורה שסלקום נכנסה אליו, כי ה-OTT לא יהיה מנוע צמיחה עבור החברה, אלא מנוע שאיבה לתהום, מה שקרה במציאות. הצגתי בזמנו גם חלופות (החלופה הכי טובה האפשרית לדעתי אז, שלא מומשה, עקב יהירות ראשי סלקום, היא שת"פ עם הוט בתחום שידורי טלוויזיה). 
  • לא לרכוש את חברת הסיבים האופטיים IBC כי זו חברה כושלת ומתה, חברה שלא תהיה מנוע צמיחה של סלקום, אלא מנוע שאיבה לתהום, וזה המצב בדיוק. 
  • לשתף פעולה עם בזק ולא להילחם בה, כי זה לא יביא לסלקום שום מנוע צמיחה, שנובע מכך, שסלקום תוכל "לרכב על הגב של בזק ותשתיותיה" בכוח, אלא מנוע שאיבה לתהום, מה שבדיוק קרה.
  • לא לחתום על סכמי שת"פ אנטנות מדומים עם גולן טלקום ו-We4G - כי זה יהיה מנוע שאיבה אדיר לתהום (במקום מנוע צמיחה), ויוביל ליצירת תחרות על הגב של סלקום, ללא שום תחתית ברמת המחירים, של המתחרות הללו בסלולר. זה בדיוק מה שקרה. 
  • לא להתנכל ולפעול לחסל ספקי MVNO וספקי VoC ולמצא ביחד עם ספקים מהסוגים הללו - מנועי צמיחה חדשים (במקום לראות בהם אויבים שיש לחסום ולחסל, מה שהוביל לסגירת רוב שחקני ה-MVNO וכל שחקני ה-VoC). 
כל השגיאות הללו, בתוספת עוד עשרות שגיאות קטנות כגדולות, לאורך זמן, הובילו את סלקום למצבה כיום, כפי שדיווחה לבורסה (מפורט כאן). 

יו"ר ומנכ"ל החברה, צריכים לשאת באחריות לכישלון הניהולי המחפיר של החברה ולהתפטר מתפקידם - כבר מחר.

נספח
הודעת ההסתדרות מהיום [ציטוט]:
המשבר בענף הסלולר – דיון חירוםדיון חרום בהסתדרות
יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד: "במשמרת שלי כיו"ר ההסתדרות לא אתן לפגוע במעמד העובדים"

בדיון חירום שקיים יו"ר ההסתדרות, בנוכחות ראשי הוועד בענף הסלולר ויו"ר איגוד עובדי הסלולר האינטרנט וההייטק, בר-דוד קרא למשרד התקשורת ולהנהלות לקחת אחריות ולפתור את המשבר עוד לפני החג: "אנו מבינים שהעולם השתנה ושיש רגולציה מטורפת שהביאה את הדברים לחוסר רווחיות, אבל את חוסר הרווחיות הזה אי אפשר להשית רק על העובדים. יש מדינה בקצה, יש משרד תקשורת והוא לא מתפקד. אני מבקש ממשרד התקשורת שיפסיק לתת עצות ויתחיל לעבוד" ***
 
"לאן הגענו, איפה הרגישות כלפי העובדים לפני החג, איפה כבוד האדם?" כך אמר בפתח דבריו יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, בדיון החירום שכינס הערב בלשכתו בנושא המשבר בחברות הסלולר.
 
הדיון שנערך בהשתתפות יו"ר איגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההייטק, יקי חלוצי, וראשי הוועדים של החברות בענף, נערך על רקע כוונתן של סלקום ופלאפון לפטר מאות עובדים.
 
יו"ר ההסתדרות, בר-דוד, מתח ביקורת חריפה על תפקודו של משרד התקשורת ועל היעדר ההשקעה בתשתיות ואמר כי: "השילוב של רגולציה כבדה וחוסר ההתערבות של משרד התקשורת, עלולים להקריס את חברות הסלולר וכבר עכשיו אנחנו עדים למשבר קשה בתחום התשתיות. מישהו צריך להתערב על מנת שעולם התקשורת שלנו ימשיך להתפתח. אם זה ימשיך כך, לא נוכל לעבור לתקשורת יותר מתקדמת וחכמה".
 
יו"ר ההסתדרות הוסיף: "אנו מבינים שהעולם השתנה ושיש רגולציה מטורפת שהביאה את הדברים לחוסר רווחיות, אבל את חוסר הרווחיות הזה אי אפשר להשית רק על העובדים. יש מדינה בקצה, יש משרד תקשורת ומשרד התקשורת לא מתפקד. אני קורא לכם לקחת אחריות על המשבר ולהתחיל לטפל בו. אני מבקש ממשרד התקשורת שיפסיק לתת עצות ויתחיל לעבוד". 
 
לצד הקריאה למשרד התקשורת, בר-דוד פנה בדבריו גם לחברות הסלולר: "על נציגי החברות לשבת איתנו, עם הוועדים, ולהתנהג בצורה מסודרת ומכובדת. חשוב לנסות להרגיע את המצב ולהגיע להבנות עוד לפני החג. אנו יודעים לנהל משא ומתן ויודעים לפתור משברים. חשוב להבהיר כי פיטורי עובדים לא יפתרו את כשלי השוק אלא רק יחריפו אותם. אנחנו – כלומר כל הציבור – כבר משלמים את מחיר היעדר ההשקעה בתשתיות".
 
יו"ר ההסתדרות בר-דוד הדגיש כי ההסתדרות תפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה וציין: "אני במשמרת שלי כיו"ר ההסתדרות, לא אתן לפגוע במעמד העובדים, בטח לא בערב החג. נעשה כל מאמץ על מנת לטפל במשבר הזה וניתן את כל הגיבוי האפשרי לוועדים. אנחנו צפויים לתקופה לא פשוטה בענף הסלולר ואני מקווה שביחד נצליח לייצר גם את ההגנה על העובדים, גם הסכמים חדשים וגם נרתום את משרד התקשורת לפתרון המשבר בענף הסלולר והתקשורת כולו".
 
יו"ר איגוד עובדי הסלולר האינטרנט וההייטק, יקי חלוצי, הצטרף לדברי יו"ר ההסתדרות ואמר כי: "פיטורי העובדים הם לא הפתרון אלא חלק מהבעיה. אנו מתנגדים לפיטורים האלה, מאותה סיבה שאנו מתנגדים לחוסר ההשקעה בשירות ולחוסר השקעה בתשתיות".
 
חלוצי הדגיש: "אנחנו בעד תחרות ורוצים שתהיה תחרות. אנחנו רוצים להיטיב עם האזרחים ואפשר לעשות את זה רק אם התחרות הוגנת. לא יתכן שמשרד התקשורת קובע רגולציה מסוימת ולא אוכף אותה או עושה אכיפה בררנית כלפי חברות מסוימות. צריך לדרוש מכל החברות השקעה בתשתיות. התשתיות של הסלולר והתקשורת הם תשתיות לאומיות והם חלק חשוב מהיום יום שלנו. לא יתכן שאזרחי מדינת ישראל יסתובבו עם מכשירים שעולים אלפי שקלים אך המכשירים לא יתפקדו. חלק מפתרון המשבר הוא לעודד השקעה בתשתיות, לייצר תחרות הוגנת ואנו מקווים שכך יהיה".
 
יו"ר ועד עובדי סלקום, מיה יניב, התייחסה למציאות שקיימת כעת בחברה ואמרה: "אנחנו ביום מאוד מאתגר בסלקום, אתמול קראנו בעיתון בדיוק כמו העובדים שלנו שמנכ"ל החברה אפשר הדלפה מתוך ישיבת דירקטוריון - הדלפה מאוד חמורה, שתי דקות לפני החג, על פיטורים של מאות עובדים כחלק מתכנית הבראה, שהיא ניהול של מונופולים. מי שמנהל מונופול, בסוף לא יודע לנהל כי כדי לנהל צריך להיות יצירתי וצריך לייצר פתרונות. מה שהנהלת החברה עושה, כמו גם ההנהלות של שאר החברות, זה פשוט לזרוק עוד משקל מהכדור פורח שהם נמצאים עליו, משקל שהוא בעצם האוכל שלנו של מחר.
 
יניב הוסיפה: "שוק התקשורת הוא שוק שלא מצליח להגיע לשיווי משקל, והסיבה היא כשל שוק חמור מאוד עקב התערבות ממשלה, התערבות מאוד בררנית ואגרסיבית.  הפתרון צריך להיות מול הרגולטור ובטח לא בפיטורי עובדים, אני רוצה לומר שהמאבק  הוא של כולם לא רק של עובדי סלקום או פלאפון - זהו מאבק של כל אזרחי מדינת ישראל. בסופו של דבר האזרחים יהיו אלו שישלמו את המחיר אם הם ימצאו את עצמם עם תשתיות שמתאימות למדינות עולם שלישי, כך שהם לא יוכלו להשתמש בדברים הכי פשוטים באינטרנט, או לקנות את האייפון החדש כי הוא לא יתמוך ברשת. תשתיות הן קריטיות, והמאבק שלנו הוא אינטרס ציבורי".
 
יחיאל שמן, יו"ר ועד עובדי פלאפון, אמר: "אצלנו המצב בפלאפון קצת שונה למרות שכשל השוק מורגש היטב ברווחים וזה בא ישירות על חשבון העובדים. פלאפון לעומת החברות האחרות היא חברה הרבה יותר יציבה ומאוזנת מבחינה כלכלית. עם זאת, ההנהלה בחרה, תוך כדי המשא ומתן בערב החג, לפטר מאות עובדים. זה דבר שלא ייעשה. אני לא יודע אם זה תזמון שהגיע במשותף מההנהלות או שכשל השוק הביא אותן למצב הזה, אך דבר אחד ברור לי: יש דברים שלא עושים ואת מחירי המחדלים וכשל השוק לא העובדים צריכים לשלם. החברות האלה התייעלו מספיק בשנים האחרונות והגיעו למצב של שרידות בכוח אדם של העובדים ומי שמשלם את המחיר זה כלל הציבור – התשתיות נפגעות. רשת סלולרית זו תשתית לאומית, זו רשת שמשרתת גם את כוחות הביטחון – לא עושים מזה צחוק. כשמורידים עובדים מחטיבות ההנדסה ומחטיבות שאחראיות על רשתות הסלולר – הבא בתור להיפגע זה הציבור כולו ולכן המאבק הזה, כפי שכבר נאמר, הוא של כולנו – לא רק של הוועדים והעובדים אלא של כל הציבור".
 
יו"ר ועד עובדי פרטנר, קרן אופק, ביקשה לתמוך בעמיתיה בסלקום ופלאפון והתייחסה לתזמון של ההודעות על הפיטורים: "התזמון הוא מזעזע בעיני, שלושה ימים לפני ערב החג. הלב של עובדי פרטנר אתכם, ואני חושבת שזה הזמן שמישהו יתעשת במשרד התקשורת ויקבל אחריות על השוק המשוגע הזה שמתנהל כבר הרבה מאוד זמן כמו ג'ונגל. כפי שנאמר הערב לא פעם, התשתיות נפגעות והאזרחים נפגעים בעקבות כך".
 
גם יו"ר ועד עובדי הוט מובייל, אלי כהן, שנכח בישיבה הביע את תמיכת עובדי החברה בסלקום ופלאפון ואמר כי: "המצב הוא מצב בעייתי ובהיעדר ההשקעה בתשתית חדשה, מי שייפגע בסוף יהיה כל הציבור. להנהלות לא כואב כי הן רוצות לעשות את זה עכשיו ולחתוך כדי לחסוך עוד שקל. זה לא הפתרון". 
 
קרדיט צילום: באדיבות דוברות ההסתדרות. 

עדכון 25.9.19, 15:00
:
הודעת דובר ההסתדרות: לבקשתו של יו״ר ההסתדרות ארנון בר-דוד יוקפאו כל הצעדים בתוכנית הרה-ארגון בחברת סלקום בנושאים הקשורים לעובדים. 
הצדדים ייכנסו למו"מ בנסיון למצוא פיתרונות מוסכמים מייד בתום החגים.  
בהנחיית יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד, ישובו עובדי סלקום לעבודה סדירה באופן מיידי. 
יו"ר ההסתדרות שב וקורא לממשלת ישראל להתערב באופן מיידי במשבר העמוק בשוק התקשורת בישראל.

הערת מערכת: ההתפתחויות הללו אינן מורידות או מעלות מעניין הצורך המיידי של הנהלת סלקום להתפטר

עדכון 25.9.19, 16:00
: להלן הודעה משותפת להסתדרות ולחברת פלאפון: 
פריצת דרך במו"מ: בישיבה מיוחדת שכינס יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, סביב המשבר בחברת פלאפון, הגיעו הצדדים להבנות עקרוניות ולמתווה שיהוו בסיס להסכם. 

לצד גיבוש מתווה מוסכם של פרישה והתייעלות, הוחלט לבטל את השימועים לכלל העובדים שזומנו להליך ערב החג, ולחזור מההחלטה על סגירת היחידה הארגונית שאליה משתייכים. 

כחלק מההבנות שהושגו, בתיווכו של יו"ר ההסתדרות, ובניסיון למנוע פגיעה בשירות שניתן לציבור, הוסכם על מסגרת להמשך המשא ומתן בין הצדדים עד לחתימת ההסכם. ההבנות כוללות, בין היתר, מנגנון ליישוב חילוקי דעות, תוך התחייבות הדדית של הצדדים להימנע מצעדים חד-צדדיים. 

לפיכך ובהתאם לסיכום, יופסקו לאלתר הצעדים הארגוניים והעובדים ישובו לעבודה סדירה. 

בישיבה לקחו חלק סמנכ"ל משאבי אנוש בחברת פלאפון צביקה אברמוביץ' ונציגי הנהלת החברה, ועד העובדים בראשות יחיאל שמן, יו"ר איגוד עובדי הסלולר האינטרנט וההייטק יקי חלוצי ופרופ' ירון זליכה

עדכון 19.12.19: ניר שטרן, מנכ"ל סלקום הודיע (כאן) על כוונתו להתפטר מתפקיד מנכ"ל החברה (ולעבור לתפקיד מנכ"ל חברת פז). בהחלט צעד נכון וטוב עבור קבוצת סלקום, כפי שהמלצתי בחום בכתבה זו. כמו שנאמר: "ברוך שפטרנו מעונשו של זה". 

עדכון 25.2.20. גם יו"ר קבוצת סלקום, עמי אראל, "הלך הבייתה". בהחלט צעד נכון וטוב עבור קבוצת סלקום, כפי שהמלצתי בחום בכתבה זו. כמו שנאמר: "ברוך שפטרנו מעונשו של זה". 

עדכון 26.8.20:אביב לוי וגד פרץ פרסמו כאן בגלובס: "הבוננזה של גולן טלקום: הניבה רווח מצטבר של כחצי מיליארד שקל לאלקטרה מוצרי צריכה. הושלמה מכירת גולן טלקום לסלקום • מרוויח גדול נוסף בעסקה, המנכ"ל גיל שרון שיקבל כ-60 מיליון שקל."


התפטרות
  
 
Bookmark and Share