זהירות: גל רמאויות שוטף את הרשת בישראל עקב מחסור של אייפון 11 בחנויות

דף הבית >> חדשות אבטחה ועולם הסייבר >> זהירות: גל רמאויות שוטף את הרשת בישראל עקב מחסור של אייפון 11 בחנויות
זהירות: גל רמאויות שוטף את הרשת בישראל עקב מחסור של אייפון 11 בחנויות
מאת: מערכת Telecom News, 15.10.19, 19:00CYBER FREE

מעריצי Apple נלהבים מנסים כבר שבועות לשים ידיהם על האייפון החדש, אך בעקבות מחסור במלאי ברחבי הארץ, מנסים לקנות ברשת בקבוצות שונות ונעקצים ע"י רמאים. איך עובדת המזימה?

השקת אייפון 11 אמנם היתה לפני כמעט חודש, אך בינתיים אצלנו בארץ לא כל מי שרוצה להתחדש במכשיר חדש מצליח לעשות זאת. במרבית החנויות נרשם מחסור בדגמים של הסדרה החדשה לצד ביקוש גדול, ואנשים רבים אינם מצליחים להשיג לעצמם את המכשיר הנחשק.

המחסור במכשירים, שמאוד מורגש בקרב מעריצי Apple, העיר רמאים רבים, ש"מוכרים מכשיר חדש" בקבוצות שונות בפייסבוק וברשתות החברתיות. בעקבות הרצון להיות מהראשונים, שמחזיקים באייפון 11, אנשים מתפתים ומנסים לדלג על שלב ההמתנה לחידוש המלאי בחנויות וכך הם רוכשים דרך אנשים פרטיים.

כעת מתברר, שאנשים רבים כבר "נעקצו" והעבירו כספים אך לא זכו לקבל מכשיר חדש.

המזימה עובדת באופן הבא:
העוקץ מפרסם פוסט במספר רב של קבוצות למכירת יד שניה, למשל: יד 2, זו המציאה שלי, יד שניה מוצרי חשמל ועוד.
 
פוסטים רבים בקבוצות לרכישת מוצרים מיד שניה:
ESET
 
לאחר שהפוסט נחשף למספר רב של אנשים, חלקם פונים לבירור פרטים ואז הם מקבלים בהודעה פרטית את הבקשה לתשלום. כמובן שזו רמאות והמוצר לא יתקבל בשום צורה גם לאחר תשלום.
 
הבקשה לתשלום הנשלחת בפייסבוק:
ESET
 
קורים גם מקרים הפוכים כמו המקרה הבא:
גולש אמיתי בפייסבוק פרסם אייפון, שרצה למכור, והגיע אליו מישהו לרכוש את המכשיר. לאחר שסיכמו על סכום התשלום, התקשר הרוכש ל"רואה החשבון שלו" וביקש ממנו שיעביר את הכסף כדי שיקנה את האייפון. לאחר מספר רגעים הציג למוכר צילום מסך של ביצוע העברה בנקאית של הסכום שנקבע ועזב עם המכשיר החדש. רק לאחר מספר ימים התברר כי צילום המסך היה מזויף והכסף כמובן שלא הגיע.
 
גולש שמזהיר מפני ההונאה בקבוצת פייסבוק של "קהילת אייפון הישראלית":
ESET
 
צילום המסך המזויף של העברת הכספים לחשבון של המוכר:
ESET
 
בנוסף לעקיצות "הקלאסיות" בדומה לאלו המפורטות מעלה, חשוב גם להעלות מודעות לקיומם של מכשירים שנקראים "העתקים". קיימות גם תרמיות של העתקים מדויקים של אייפון ,11 שנראים זהים למקור, החל מהקופסה ועד לעדשות המצלמות והממשק של המכשיר. רק כאשר בודקים את הביצועים של המערכת או המצלמה רואים, שמודבר בחיקוי. החיקויים הנ"ל נמכרים בסביבות ה-100 דולרים וקיימות תרמיות רבות המשתמשות בהם ובמסגרתן מוכרים מכשירים מזויפים במחיר מלא. היזהרו.
צפייה בסרטון - כאן
 
העתקים מדויקים של האייפון החדש:
ESET יחצ
 

אזהרה נוספת מפני עוקץ הקשור לאייפון:
ESET


אמיר כרמי, מנהל הטכנולוגיות בחברת אבטחת המידע ESET ישראל: "לצערנו, כאשר ביקוש למוצר מסוים עולה ולצד זאת לא ניתן להשיג אותו בכלל מחסור במלאי, עבריינים רבים רואים זאת כקרקע פורייה לניצול, רמאות ועקיצות. אמנם, ברשת באמת קיימים גם אנשים, שמוכרים מוצרי יד שניה, אך בכל מקרה בו מבקשים להעביר תשלום בביטקוין או בהעברה כספית כמו Moneygram, או כשמבקשים תשלום תמורת טיפול בדמי משלוח והעברת המוצר, מומלץ להימנע מהעיסקה. חשוב גם לשים לב, שבמידה והמודעה מנוסחת עם שגיאות כתיב או תחביר, כנראה שמדובר בהודעה ממוחזרת ומתורגמת, שהיא חלק מהונאה, שמפעילה כנופיה מחו"ל, ומומלץ תמיד לוותר, גם אם המחיר נראה מפתה".
 
 
NORDVPN 
 
Bookmark and Share