אזלו כתובות ה-IPv4 למרחב האירופי והמזרח התיכון (כולל ישראל)

דף הבית >> פורומים וביטקוין >> Web 2.0/3.0 >> אזלו כתובות ה-IPv4 למרחב האירופי והמזרח התיכון (כולל ישראל)
אזלו כתובות ה-IPv4 למרחב האירופי והמזרח התיכון (כולל ישראל)
מאת: מערכת Telecom News, 2.12.19, 10:20IPV6
 
ארגונים ועסקים חייבים לגבש תהליכי מעבר מסודרים לכתובות IP בפרוטוקול החדש, IPv6, אחרת יישארו ללא משאבים לפעילותם באינטרנט.
 
ארגון RIPE, הארגון המנהל את כתובות ה-IP של המרחב האירופי (וישראל בתוכו), הודיע, שביצע את ההקצאה האחרונה של קבוצות של 1024 כתובות IP בפרוטוקול IPv4, מתוך אלה שנותרו במאגר, שהוקצה לאירופה. המשמעות היא, שכעת לא נותרו עוד כתובות IPv4 פנויות להקצאה. בארגון ציינו, שבשורה זו איננה מפתיעה, שכן המחסור בכתובות IPv4 זמינות היה צפוי וידוע, וקהילת האינטרנט ו-RIPE נערכו למצב מזה זמן.
 
רשת האינטרנט מבוססת על פרוטוקול טכנולוגי של תקשורת בין מחשבים (Internet Protocol). לכל מחשב או ציוד קצה, שמחובר לאינטרנט, יש כתובת מספרית ייחודית הידועה בשם כתובת IP. כתובת זו משמשת לצורך ניתוב המידע מהשולח למקבל בין התקני הקצה השונים - מחשב, סמארטפון, מכשיר IoT וכד'. הפרוטוקול הטכנולוגי הרווח והנפוץ כיום בשימוש הוא מגרסה 4 ונקרא IPv4. על בסיסו ניתן להקצות כתובות IP לכ-4.3 מיליארד מחשבים וציודי קצה ייחודיים, שיחוברו לאינטרנט.
 
אולם, כמות ציוד הקצה המחובר לאינטרנט כבר היום עולה על כמות הכתובות הייחודיות הקיימות בפרוטוקול IPv4 ונוצר מחסור קשה בכתובות IP החונק את התפתחות האינטרנט והתחרותיות בשוק ופוגע בחוויית השירות של המשתמשים השונים.
 
כבר בשנות ה-90 זוהה הפער הזה והחלו בפיתוחו של פרוטוקול חדש , שנקרא IPv6, שאמור היה לפתור, בין היתר, את המחסור הצפוי, שזוהה במאגר כתובות ה-IP בגרסה 4. במסגרת הפרוטוקול החדש ניתן להקצות כ- 340 טריליון טריליון טריליון כתובות אינטרנט (3.4×1038) ייחודיות, והוא זמין ליישום מאמצע שנות ה-2000. אולם, היקף וקצב האימוץ, שדורש היערכות מצד ספקי תשתית האינטרנט וספקי השירות, אינם גבוהים דיים.
 
לפי הודעת RIPE, הארגון ימשיך להקצות כתובות IPv4 בכמות מוגבלת,  בעיקר תוך שימוש בכתובות, שיוחזרו למאגר ע"י ארגונים, שחדלו מפעילות, מחשבונות, שרשם האינטרנט המקומי (LIR) שלהם נסגרו, או מרשתות, שתוותרנה על כתובות כי אינן זקוקות להן יותר. אולם, כתובות אלו יוקצו על פי רשימת המתנה חדשה הפועלת כעת ומספרן מוגבל ביותר.
 
גם בישראל בעיית המחסור בכתובות IPv4 ידועה ומוכרת. איגוד האינטרנט הישראלי הכין לפני כשנה דו"ח מפורט בנושא, שהוצג בדיונים, שהתקיימו יחד עם השחקנים המרכזיים בשוק. בדיונים השתתפו, בין היתר, נציגי ICANN ו-RIPE וכן מרבית הנוגעים בדבר בישראל, לרבות משרד התקשורת. כ"כ התקיים דיון בוועדת המדע והטכנולוגיה בכנסת.
 
במהלך הדיונים הכריז מנכ"ל משרד התקשורת על אימוץ מרבית המסקנות בדו"ח והצבת יעדים להטמעת פרוטוקול IPv6 כיעד לאומי. כ"כ, הוא הכריז על קידום תוכנית רב-שנתית בהובלת המשרד וכל הגופים הרלוונטיים כך שב-2021, 40% מהתעבורה תעבור דרך הפרוטוקול החדש. בעקבות ההמלצות של מסמך המדיניות, שכתב איגוד האינטרנט בנושא, ישנה כיום הכרה מצד מרבית השחקנים במשק בצורך החיוני להטמיע פרוטוקול IPv6 בישראל ולהמשיך בחיזוק יסודות יציבים לאינטרנט בישראל. 

עו"ד יורם הכהן, מנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי: "חשוב להבין, שהמסר של ארגון RIPE הוא נורת אזהרה אמיתית: עיכוב בפריסה רחבת היקף של מערך כתובות IPv6 יאלץ אותנו להתמודד עם אתגר מיותר, שמגביל ומסכן את צמיחתו העתידית של האינטרנט. זה לא יקרה בגלל מחסור במהנדסי רשת מיומנים, בהשקעות או בציוד טכני, אלא בגלל מחסור במזהי רשת ייחודיים. ישראל חייבת להתייחס לנושא ברצינות ועל בעלי העניין למלא את חלקם ולתמוך בהפצת IPv6 בישראל. הרגולציה של משרד התקשורת אינה מספקת לצורך מעבר ל-IPv6, ויש לנקוט בצעדים משמעותיים נוספים, ביניהם קידום הנושא באמצעות רכש ממשלתי, שידוע בעולם כזרז משמעותי במעבר ל-IPv6".

מומלץ לקרוא את הכתבות הבאות בנושא:

למה מסתירים מהציבור את "מטמון" כתובות IPv4 המוחבא באיגוד האינטרנט?

משבר חמור בתחום מספרי IP. מומחה התקשורת סרג'יו רוזנצוייג מזהיר ממפולת.

משבר כתובות האינטרנט בישראל מחריף. משמעויות, נתונים וצורך בטיפול נכון.

אינטרנט ישראלי 
 
Bookmark and Share