המחשב שלכם יכול לעזור למדענים למצוא טיפול לקורונה

דף הבית >> פיתוחים חדשים וצ'יפים >> המחשב שלכם יכול לעזור למדענים למצוא טיפול לקורונה
המחשב שלכם יכול לעזור למדענים למצוא טיפול לקורונה
מאת: מערכת Telecom News, 7.4.20, 12:08CORONA FREE

כל אדם בעולם בעל מחשב עם חיבור לאינטרנט יכול לתרום כעת למאבק בנגיף הקורונה. איך תורמים? מורידים אפליקציה, שמנצלת את משאבי המחשב האישי כשהוא לא בשימוש, כדי לבצע חישובים המסייעים לחוקרים למיין תרכובות כימיות, שעשויות להפוך בהמשך לתרופה. כל הפרטים על פרויקט "OpenPandemic – COVID-19".

חברת IBM הודיעה, שכל אדם בעולם, שברשותו מחשב עם חיבור לאינטרנט, יוכל לנדב אותו כדי לסייע למדענים לחפש תרכובות כימיות העשויות להפוך לתרופה נגד נגיף הקורונה. מחשבים, שישתתפו במחקר, יבצעו סימולציות וחישובים כדי לזהות ולמיין תרכובות כימיות, לרבות כאלו של תרופות קיימות, העשויות לשמש בהמשך כטיפולים נגד הנגיף.

כדי להשתתף בפרויקט יש להוריד אפליקציה, שפועלת על המחשב כאשר אינו בשימוש או בשימוש קל. מאותו רגע, התהליך הוא אוטומטי ולמתנדבים לא דרוש כל ידע או מומחיות טכנית מיוחדת: האפליקציה רצה ברקע מבלי להפריע ומבלי להאט את פעולות המחשב. המידע האישי מהמחשב אינו מועבר לשום גורם אחר והתוכנה אינה יכולה להיכנס לקבצים אישיים או עסקיים ואינה פוגעת בפרטיות המתנדבים.

האפליקציה מחלקת לכל מחשב, שהתחבר לרשת, משימות מחשוב ואז מחזירה לחוקרים חישובים שהושלמו. כל זאת, באמצעות הענן של IBM.

הפרויקט, שקרוי "OpenPandemic – COVID-19", יוכל לבצע בקלות מאות מיליוני חישובים הדרושים לסימולציות על אלפי תרכובות כימיות. סימולציות אלו תאפשרנה למדענים להאיץ גילוי של תרופות חדשות או שימוש חדש בתרופות קיימות, במקום תהליכי מחקר מסורתיים במעבדה, שאורכים בד"כ חודשים רבים. התרכובות, שתראנה פוטנציאל להפוך לטיפול יעיל נגד נגיף הקורונה, יתעבורנה בדיקות מעמיקות יותר ע"י מומחים.

הפרויקט, שתוכנן ונערך בהובלת Scripps Research, מתארח ב-World Community Grid של IBM. קהילה זו נחשבת משאב מחשוב אמין המסופק לחוקרים ומדענים ללא תמורה באמצעות מיקור המונים (crowd sourcing). כמו בפרויקטים אחרים של World Community Grid, הנתונים, שיופקו ממאמץ זה, יועמדו לרשות הציבור.

World Community Grid היא יוזמת אחריות תאגידית של IBM וחלק ממאמץ ארוך שנים המסופק ללא תמורה למדענים הזקוקים לכוח מחשוב מסיבי כדי לחקור סוגיות הומניטריות. התכנה של World Community Grid  מאפשרת לאנשים להשתמש במחשביהם כרגיל ללא השפעה על בטיחות הנתונים או מהירות הפעולה.

עד היום הצטרפו ליוזמה יותר מ-77,000 בני אדם ו-450 ארגונים. התרומה מסתכמת בקרוב ל-2 מיליון שנים של כוח מחשוב ותומכת ב-30 פרויקטי מחקר, בהם מחקרים על סרטן, אבולה, זיקה, מלריה ואיידס וכן פרויקטים השואפים לפתח מערכות משופרות לסינון מים וצבירת אנרגיה סולרית.

הנתונים מפרויקטים של World Community Grid  מועמדים תמיד לרשות הציבור. עד היום התפרסמו יותר מ-50 מאמרים מדעיים, שנבדקו ע"י עמיתים רפואיים. עוצמת המחשוב מוענקת ללא תמורה באמצעות מיקור המונים ומאפשרת לחוקרים להרחיב מחקרים, לבחון גישות מחקר חדשות ולהאיץ תהליכים.

פרויקט OpenPandemic - COVID-19 על גבי World Community Grid  מצטרף למשאבים אחרים, ש-IBM העמידה לאחרונה לרשות החוקרים הנאבקים בנגיף הקורונה. בין היתר, הקימה החברה שותפות יחד עם הבית הלבן ושורה של מעבדות, מוסדות אקדמיים וחברות טכנולוגיה כדי להנגיש עוצמת מחשוב של 16 מחשבי על לרשות חוקרים, כפי שדיווחנו - כאן.

אחד מהמחשבים הללו הקרוי Summit, שהוא מחשב העל החזק בעולם, כבר שימש את החוקרים במעבדה הלאומית Oak Ridge ובאוניברסיטת טנסי לזהות 77 תרכובות כימיות מתוך מאגר של 8,000 תרכובות בעלות פוטנציאל להילחם בנגיף.

גיירמו מירנדה, סגן נשיא ומנהל האחריות החברתית התאגידית של IBM: "World Community Grid של IBM הוא משאב, שבנוסף להעמדת כוח מחשוב לרשות מדענים כדי שיוכלו להאיץ ולהרחיב את עבודתם החיונית, מעצים את המתנדבים ומאפשר להם לשלב כוחות עם אנשי אחרים ברחבי העולם ולחולל שינוי. בתקופה, שבה אנו נדרשים לשמור מרחק זה מזה ולשהות בבידוד, תחושת המטרה המשותפת וההתלכדות חשובה מתמיד".

ד"ר סטפנו פורלי, עוזר פרופסור במחלקה לביולוגיה אינטגרטיבית, מבנית וחישובית ב-Scripps Research, שעומד בראש הפרויקט: "למרות שהפרויקט מתמקד כעת ב-COVID-19, Scripps Research מתכננת גם לפתח כלים ושיטות שיאפשרו גילוי תרופות חדשות ופיתוחן המהיר, למשל בשעת מגפות עולמיות אחרות. Scripps Research אסירת תודה ל-IBM על שהיא מארחת את הפרויקט שלנו ב-World Community Grid.

מינוף עוצמת העיבוד הבלתי מנוצלת באלפי מחשבים ברחבי העולם מעניקה לנו עוצמת מחשוב מדהימה כדי לסנן מיליוני תרכובות כימיות. המאמץ המשותף שלנו עם מתנדבים מכל העולם יאיץ את חקר התרופות הפוטנציאליות נגד איומים ביולוגיים קיימים ועתידיים, בין אם מדובר ב-COVID-19 או במחולל מחלות שונה לגמרי".

הצטרפות לפרויקט - כאן.

מידע נוסף אודות הפרויקט של Scripps Research באמצעות World Community Grid  -כאן.
 
  
 
Bookmark and Share