סלקום נזכרה כעת לתבוע את 015 - hallo שכביכול היא "גונבת אותה" שנים

דף הבית >> חדשות הסלולר והמובייל >> סלקום נזכרה כעת לתבוע את 015 - hallo שכביכול היא "גונבת אותה" שנים
סלקום הגישה לפתע תביעה מאוד מוזרה (בלשון המעטה) בגובה של 8.7 מיליון ש"ח, כנגד חברת התקשורת 015-hallo בבעלות של רמי לוי, בטענה, ש-015 "גונבת את סלקום" מאז 2013 ועד היום בתחום החיוג לחו"ל של לקוחות סלקום, שמחייגים לחו"ל דרך 015. כל זאת, בהתייחס במיוחד למשתמשי כרטיסי חיוג לחו"ל, ש-015 מוכרת לציבור המשתמשים בסלולר. 
האם חל כאן לכאורה העיקרון העתיק מהמשנה ש"הגונב מגנב פטור"?
את זה יחליט בית המשפט, שידון בתביעה ההזויה והמופרכת ביותר הזו.

עדכונים בסוף הכתבה.
מאת: אבי וייס, 11.5.20, 10:20אבי גבאי

סלקום, בהנהגתו של המנכ"ל החדש אבי גבאי, (בתמונה משמאל), הגישה לפתע לבית המשפט המחוזי מרכז-לוד תביעה מאוד משונה, שמייד אנתח אותה, כנגד חברת התקשורת הדי קטנה בשם: 015-hallo, שבבעלות רמי לוי.

זו תביעה בסך כ-8.7 מליון ש"ח, שלטענת סלקום חברת 015 "גנבה ממנה" במשך שנים (המילים "גנבה ממנה", לא מופיעות בכתב התביעה. זה פירוש חופשי שלי, למופיע בתביעה, שעיקריה מפורטים בנספח א' כאן למטה, שמכילה מילים חריפות לא פחות, כנגד 015).

ה-8.7 מיליון ש"ח בתביעה הזו מורכבים מ-5.2 מיליון ש"ח תשלומי קש"ג (קישורי גומלין), שלטענת סלקום חברת 015 לא שילמה לה, בכך, שהסיטה שיחות לחו"ל. כך, שתעבורנה דרך מפעילי תקשורת אחרים ובמרכזם פלאפון ו"רמי לוי תקשורת" (חברת ה-MVNO של רמי לוי, שמשתמשת ברשת פלאפון לצורך מתן השירות ללקוחותיה), ועוד 3.5 מיליון ש"ח, שסלקום שילמה לטענה שלא לצורך למפעילי תקשורת אחרים (שבמרכזם נמצאים פלאפון ורמי לוי תקשורת), עבור קש"ג לשיחות, ש-015 הסיטה מהרשת שלה - לרשת שלהם.

קצת לא ברור כיצד סלקום מבקשת מ-015 כסף, שסלקום שילמה לחברות אחרות (במיוחד הכוונה לפלאפון ולרמי לוי תקשורת), שלא נתבעות בתביעה הזו. אבל זה הפגם הכי קטן, בתביעה ההזויה הזו.

התביעה במלואה נמצאת כאן - למתעניינים (קובץ כבד ביותר בן 281 עמודים. כנראה, עורכי הדין של סלקום קיבלו ויקבלו לא מעט כסף על העניין הזה. כנראה, זה הולך לפי קילו... ). 

כשקראתי את התביעה הזו - לא יכולתי שלא לצחוק. נפלתי מהכיסא מרוב צחוק.
מדוע?
3 סיבות:
א. כי בלי שום קשר אם 015 ביצעה תרגיל חוקי אם לאו מול סלקום, בהסטת השיחות לחו"ל דרך מפעילים אחרים (מייד אתייחס לזה), כשמגישים תביעה לבית המשפט, צריכים להגיע לבית המשפט עם "ידיים נקיות". זה כלל משפטי ותיק ומעוגן היטב בפסיקה. אתה לא יכול להגיע לבית המשפט ולטעון ש-015 גנבה אותך במשך שנים, כשאתה בעצמך גרוע בהרבה מכך. 

כדי לפרט את כל הפרות החוקים, התקנות, הרישיונות, הנהלים, התקנות, והצפצוץ סיני ליבלהארוך של קבוצת סלקום על הכל, אני אזדקק  לפתוח אנציקלופדיה שלמה של מאות עמודים, ולא מאמר באתר באינטרנט.

רק באתר זה, יש קרוב לאלף כתבות על כל התעלולים הבלתי חוקיים של סלקום.

התעלול האחרון שחשפתי, אך לפני כמה ימים (בזכות ערנותו של סיני ליבל, בתמונה משמאל), פורסם באתר תחת הכותרת: "מי מצפצף שוב על החלטות בתי המשפט, הפרקליטות, מש' התקשורת ולקוחותיו?". זה מאמר, שבו חשפנו, שסלקום, כהרגלה מזה שנים, לא רק שמצפצפת על החוק, התקנות, הרישיון ולקוחותיה, היא גם מצפצפת על החלטות ברורות של לא פחות מ-5 שופטים (!). 

ואחר כך סלקום רצה לבית המשפט לטעון כנגד 015-hallo...


לכן, משום מה, נזכרתי כאן במשפט ממקורותינו, מהמשנה, שאומר כך: "הגונב מגנב פטור".
אינני יודע מה יחלוף במוחו של השופט, שידון בתיק הזה, אבל סבורני, שזה הפסוק, לכאורה, הנכון והמתאים לתביעה ההזויה הזו. 

ב. משום מה סלקום נמנעה מללכת בנתיב הקיים בחוק התקשורת (סעיף 5 בחוק) הקובע, שיש לפנות לשר התקשורת בכל מקרה של חילוקי דעות בין מפעילי תקשורת בנושא הקש"ג, ונמנעה מלפנות למשרד התקשורת \ אגף בכיר רישוי, שבו יש צוות מיוחד בדיוק לנושא הזה: "צוות יישוב חילוקי דעות בין מפעילים". 

סלקום גם נמנעה מלהביא איזו אסמכתא, שמשרד התקשורת מאשר, שמה שסלקום טוענת הוא נכון (יש בתביעה טענה, שב-2015 משרד התקשורת היה בעד סלקום, בדיוק בעניין זה, אבל אנו כעת ב-2020, ולא ב-2015). 

סלקום נמנעה מלהזמין את משרד התקשורת כצד לתביעה ולא הציגה שום התכתבות עם משרד התקשורת מהתקופה האחרונה בנושא, שהיא מציגה לבית המשפט, שכאילו 015 "גונבת אותה" במשך שנים. 

ג. למה סלקום נזכרה כעת להגיש את התביעה? אנסה לפתור את השאלה המסקרנת הזו בהמשך כתבה זו. כעת, רק אציין, שרוב הסכסוך הכספי בין סלקום ל-015 היה בין השנים 2013 ועד 2015.

בטבלאות, שסלקום צרפה לתביעתה, רוב הסכומים של החוב כביכול מ-015 הוא בשנים הללו. יש מעט מאוד שיחות לחו"ל של לקוחות סלקום דרך 015 בשנים 2019 ועד מאי 2020, מועד הגשת התביעה.

כלומר: ייתכן ויש כאן בכלל התיישנות ("טענת שיהוי" לפי "חוק התיישנות"), בגלל העיכוב \ השיהוי ארוך השנים בהגשת התביעה מצד סלקום, ורק מהסיבה הזו, יש (לעניות דעתי) לדחות את התביעה של סלקום - על הסף.  

יצויין, שביקשתי תגובה גם ממשרד התקשורת וגם מ-015  וגם מסלקום לפרשה זו - ככל שאקבל תגובה - אעדכן בהתאם.

האם 015-hallo עברה על איזו חוק, תקנה או הוראות רישיונה, כטענת סלקום?
גם מבלי שקיבלתי איזו תגובה מ-015, החוק והרישיון של 015 מאוד ברורים. בחוק התקשורת סעיף 5 מוגדר במפורש, שכל ספק תקשורת יכול להשתמש בשירותים של ספקים אחרים.

יתרה מכך, הרישיון של 015 (שצורף לכתב התביעה) אומר את זה בצורה הכי ברורה ישר בהתחלת הרישיון:
רישיון 15 מספר 1

וזה חוזר על עצמו כמה פעמים בהמשך הרישיון למשל כאן:
רישיון 015 מספר 2

ובאופן ספציפי לגבי כרטיסי חיוג לחו"ל (שזו הטענה המרכזית של סלקום כנגד 015), יש סעיפים מפורשים וברורים גם לזה, ברישיון של 015, למשל:
רישיון 015 מספר 3

כלומר: סלקום סתם מבלבלת את המוח, באוסף של שטויות, לבית המשפט. 

למה סלקום נזכרה דווקא כעת - אחרי כל כך הרבה שנים, לתבוע את 015-hallo?
כמה אפשרויות, שעולות על דעתי:
א. המצב הכלכלי של סלקום כל כך נואש, במיוחד בגלל מה שקרה עקב מגפת הקורונה והשלכותיה (בנוסף לצורך בהקעות גדולות בנושאים דוגמת: 5G, פריסת IBC והתכנית המוזרה של רכישת גולן טלקום), כך שסלקום לא מהססת לנסות ולהוציא כספים, בכל דרך אפשרית, גם בטענות שווא, מלקוחותיה וגם מספקיה ושותפותיה, והתביעה הזו היא רק הקדמה לתביעות, שסלקום תגיש, נגד כל מי שהיא סבורה, שחייב לה כסף, או מקווה, שתוכל להוציא ממנו כסף, גם בטענות שווא. 

ב. ההחלפה בצמרת סלקום יצרה מצב חדש מבחינה פרסונלית. מי שלא מכיר את המנכ"ל אבי גבאי מוזמן לקרוא עליו כאן. רמי לוי, רמי לוי(בתמונה משמאל), מוכר כאיש ליכוד ותומך מובהק בנתניהו.

כנראה, שאבי גבאי ממשיך לרדוף אחרי נתניהו, גם דרך התביעה הזו, שמופנית כנגד אחד מתומכיו המובהקים של נתניהו לאורך השנים - רמי לוי.

זה משתלב היטב לקראת פתיחת משפטו של נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים בשבוע הבא. אבי גבאי יכול להראות לתומכיו מהעבר ומהווה, שהוא עדיין דבק בשנאה שלו כנגד נתניהו וכל מה שנתניהו מייצג, כולל חבריו ותומכיו. 

כנראה שבהזדמנות זו, עלתה המחשבה שגם אפשר "לתקוע" בתביעה הזו לבזק (שפלאפון היא חלק מקבוצת בזק), כשראשי בזק לשעבר נתבעים ביחד עם נתניהו בבית המשפט המחוזי בי-ם, במסגרת מה שמכונה "תיק 4000". 

ג. סלקום כנראה בטוחה, שלאור הכאוס הקיים במשרד התקשורת, אפשר להשתולל ולהגיש תביעות, גם הזויות, כנגד מתחרותיה של סלקום, ולעשות ככל העולה על דמיונה ודמיון מנהליה, בעת הזו. 

בהערת אגב נציין, שכל הסכסוך הזה לא היה מתקיים אם משרד התקשורת היה מבצע את המוטל עליו ומוריד את הקש"ג לאפס, כפי שתוכנן כבר בעשור הקודם

נספח א'
עיקרי הטענות של סלקום כנגד 015 - hallo (לחיצה על התמונה מגדילה אותה):
תביעת סלקום

עדכון 11.5.20: גלובס (גדי פרץ) פרסם כאן: "סלקום מצמצמת את העבודה מול משווקים חיצוניים. במקום זאת, סלקום תקצה יותר עובדי חברה שישווקו את כלל מוצריה".
למי ששכח (אני לא), זה בדיוק מה שעשה אבי גבאי, זמן די קצר אחרי שהתמנה למנכ"ל בזק (היה מנכ"ל בזק בשנים 2007 עד 2013). התוצאה המאוד הברורה של המהלך הזה: יכולת לקיים מהלכים של שחיתות, מניפולציות לא חוקיות וסיאוב, ברמות שלא היו אפשריות קודם.
למה? כי אם אתה כגוף עסקי גדול עובד עם הרבה גופים חיצוניים, דוגמת יועצים חיצוניים, משווקים חיצוניים, קבלנים חיצוניים וכיו"ב, אתה "לא יכול לגנוב סוסים" עם כל כך הרבה אנשים, שלא תלויים בך באופן בלעדי.
אולם, זה קל הרבה יותר לעשות, כשאתה פועל רק עם העובדים שלך, שכפופים לך ותלויים בך, מכל הבחינות.
בבזק, תהליך ההשחתה החל עם "עסקאות בעלי עניין" ב-2010, מול חברת יורוקום, שהייתה גם כן של שאול אלוביץ' (שרכש את קבוצת בזק בסוף 2009 וקיבל אישור ורישיון לקבוצת בזק בתחילת 2010), והתהליכים המושחתים התפשטו והתרחבו תוך מספר שנים די קצר, כמעט לכל פינה ותחום בפעילות צמרת בזק ובעליה. מה שמתואר בהרחבה במה שמכונה "תיק בזק" שהוא חלק מ"תיק 4000" (יודגש רוב החלקים של "תיק בזק" טרם הוגשו לבית משפט. מה שהוגש לבית המשפט המחוזי בי-ם, זה רק החלק שבו נתניהו "מככב" מול בזק \ אלוביץ').

עדכון 12.5.20: פורסם כאן: "על פי הרשות להגנת הצרכן: סלקום היא שיאנית התלונות ב-2019.
שירותי הסלולר אחראיים ל-34% מהתלונות בענף התקשורת, שירותי האינטרנט עם 28% ושירותי הכבלים והלוויין עם 16%. "באופן כללי כמות הפניות בתקופת הקורונה הוכפלה, אך דווקא בתחום התקשורת הייתה ירידה קלה".

עדכון 10.6.20: פורסם ע"י סלקום (כאן) ואלקטרה מוצרי צריכה (הבעלים של גולן טלקום) (כאן): הרשות לתחרות אישרה רכישת חברת גולן טלקום ע"י קבוצת סלקום. זאת, לאחר שמשרד האוצר הסכים לכך קודם לכן. כעת ההחלטה עוברת לשר התקשורת,יועז הנדל והצוות הבכיר במשרד התקשורת.. הודעת "הרשות לתחרות" בנואא זה מצוייה כאן

ניתוח מקצועי מומלץ לקריאה של המשמעויות של ההחלטה הזו (של רשות התחרות) יש כאן מהכתב ארז רביב מ-Davar1. 


SMARTPHONE COURT FREE 
 
Bookmark and Share