הסמאטרפון נגנב? איך מתגוננים ומה חייבים לעשות לאחר גנבת המכשיר?

דף הבית >> לגיקים >> גאדג'טים >> הסמאטרפון נגנב? איך מתגוננים ומה חייבים לעשות לאחר גנבת המכשיר?
הסמאטרפון נגנב? איך מתגוננים ומה חייבים לעשות לאחר גנבת המכשיר?
מאת: מערכת Telecom News, 17.5.20, 14:03CYBER FREE
 
הדגמת פירוט הפעולות החשובות שניתן לבצע מרחוק לאחר גנבת מכשירי אנדרואיד ואייפון.
 
חברת אבטחת המידע ESET מציעה טיפים כדי לשמור על המידע והפרטיות:

עוד לפני שמשהו קרה: 

התחלה מהבסיס - נעילת המכשירים
רבים חושבים, שנעילת סמארטפון מספיקה כדי לשמור על המידע והפרטיות, אבל מסתבר, שלא כולם דואגים לעשות זאת. על פי מחקר של pew research center, כמעט שליש מהמשתמשים האמריקאים בסמארטפונים אינם נועלים את המסך.

מומלץ תמיד לעשות זאת ללא יוצא מן הכלל. וכשאומרים "לנעול", הכוונה היא לא לסיסמה של "1234" או סימן "L". אם ניתן, רצוי להשתמש גם בזיהוי ביומטרי כמו טביעת אצבע או זיהוי פנים וכמובן, סיסמה.

נעלתם את המכשיר? עכשיו יש להקפיד להשתמש גם בסיסמאות שונות עבור השירותים השונים, בעיקר אלה שיש לכם גישה אליהם מהסאמרטפון, פייסבוק וג'ימייל למשל.

מחיקה מרחוק
הקדימו תרופה למכה. תוכנות אבטחה מציעות את האפשרות למחיקת המידע במקרה שהסמארטפון אבד או נגנב. עד כמה שזה עלול להישמע קיצוני, אם אתם מאחסנים נתונים רגישים, שאינכם רוצים, שאחרים יקבלו גישה אליהם, זוהי אפשרות טובה במידה ואכן איבדתם את מכשירכם. ניתן להגדיר מחיקה מרחוק גם במקרה בו האימות נכשל מספר פעמים.

גיבוי, הצפנה ועדכונים
כלל חשוב, שראוי לפעול על פיו תמיד, הוא גיבוי הנתונים. במידה והמכשיר יגנב, לפחות יהיה גיבוי בו ניתן יהיה להשתמש לצורך התאוששות. גם הצפנת המידע היא חשובה כיוון שזו תקשה על עבריינים להפיק תועלת מהמידע. כדי להקטין את הסיכוי להתרחשויות הללו, תמיד חשוב להתקין ולבצע את העדכונים הרשמיים במכשיר מכיוון שאלה מכילים גם עדכוני אבטחה המסייעים לשמור עליכם.

הצפנה ו-SD
מכשירי iphone מצפינים את המידע, שמאוחסן על המכשיר, כברירת מחדל כבר מאז iOS 8, שיצאה בסוף 2014, ומכשירי אנדרואיד מצפינים את המידע כברירת מחדל מהגרסהLollipop ,שיצאה חודש לאחר מכן.

הבעיה היא בעיקר עם כרטיסי זיכרון חיצוניים, שזמינים עבור מכשירי אנדרואיד, שאינם מוצפנים כברירת מחדל וחשוב מאוד להצפין גם אותם. אנשים רבים משתמשים בכרטיס הזיכרון כדי לאחסן תמונות וסרטונים העלולים להיות בעלי תוכן אישי או רגיש.
כל מה שהגנב יצטרך לעשות הוא להוציא את כרטיס הזיכרון ולחבר אותו למחשב כדי לשלוף את כל המידע ממנו, ללא צורך בשום ידע או יכולת טכנית. הליך ההצפנה הוא פשוט וניתן לבצע אותו בכל מכשיר אנדרואיד מתוך התפריט הראשי, בתפריט האבטחה וההצפנה.
 
המכשיר כבר נגנב, מה אפשר לעשות?
 
אפליקציות מובנות 'אנטי גניבה' – תנסנה למצוא את המכשיר (ואולי את הגנב)

משתמשי אנדרואיד 
התחברו לקישור הבא ב-Google https://www.google.com/android/find. כשתתחברו לחשבון שלכם, תוכלו לראות נתונים על המכשיר ובנוסף גם מפה מדויקת היכן הוא נמצא.

באמצעות אפשרות Google Find My Device, תוכלו לבצע 3 פעולות חשובות:
  1. השמעת סאונד - שיכול להלחיץ את הגנב ולגרום לו לעזוב את המכשיר שלכם, או לעזור לכם לאתר אותו אם אתם באיזור.
  2. אבטחת המכשיר - נעילת המכשיר והתנתקות מחשבון ה-Google שלכם.
  3. מחיקת מכשיר - במידה והבנתם, שכבר לא תהיה לכם גישה למכשיר, מחקו מרחוק את כל המידע. חשוב לדעת כי לאחר מחיקת המידע, כבר לא ניתן לאתר את מיקום המכשיר.
 
היכן המכשיר שלי - GOOGLE
ESET
 
המיקום המדויק של המכשיר האבוד, על גבי המפה:
ESET
 
 
משתמשי Apple
התחברו לחשבון ה-iCloud באמצעות הקישור הבא: https://www.icloud.com/find.
לאחר הזנה של Apple ID וסיסמה, תקבלו מפה מדויקת ומיקום של המכשיר שלכם.
 
מסך התחברות ל"מצא את האייפון שלי":
ESET
 
 
אפשרויות לביצוע: מחיקה, השמעת צליל או מצב "הלך לאיבוד":
ESET
 
במידה ותבחרו במצב "המכשיר הלך לאיבוד", תוכלו להציג הודעה על המסך של המכשיר כמו, למשל, עדכון, שהמכשיר אבד או פרטים ליצירת קשר עמכם. במידה ושירותי המיקום במכשיר כבויים, שימוש במצב הזה ידליק את השירות מחדש .כך, שתוכלו לאתר את המכשיר מרחוק.

על בעלי כל סוג של סמארטפון להודיע לבנק ולחברת האשראי
אבטחו את הכספים שלכם והודיעו בהקדם האפשרי לבנק ולחברת האשראי כדי שיגנו עליכם מפני ניסיונות זדוניים לגשת לכסף שלכם. שירותים רבים דוגמת אפליקציית הבנק שולחים לכם קוד אימות למכשיר הנייד וחשוב למנוע גישה של עבריינים לנתונים הללו.

על כולם לעדכן את חברת הסלולר
צרו קשר עם חברת הסלולר ובקשו לבטל את כרטיס ה-SIM שלכם והזמינו חדש. באמצעות ה-SIM שלכם אפשר להירשם לשירותים, שכרוכים בעלויות כספיות גבוהות, ובהחלט כדאי להימנע מזה.
 
ESET: "חשוב להבין, שכיום אנו מחזיקים יותר מידע אישי ורגיש בסמארטפון מאשר החזקנו אי פעם במחשב האישי. הסמארטפון מאפשר גישה לחשבונות המייל, לחשבונות ברשתות החברתיות, מכיל את כל אנשי הקשר בחיים הפרטיים ולעתים גם העסקיים, וגם משמש לעתים קרובות כאמצעי אימות נוסף לשירותים שונים. גניבה של מידע, כניסה לחשבונות בנק או אשראי וגניבה של תמונות אישיות או אינטימיות היא קלה הרבה יותר עבור עבריינים, שמקבלים גישה לסמארטפון. לכן, צריך לשמור ולאבטח את הסמארטפון ככל הניתן".
 
 
NORDVPN 
 
Bookmark and Share