נתבים לפס רחב ביתי ועסקי בתקן WiFi 6E כבר בפתח. האם כדאי להמתין?

דף הבית >> פיתוחים חדשים וצ'יפים >> נתבים לפס רחב ביתי ועסקי בתקן WiFi 6E כבר בפתח. האם כדאי להמתין?
חברת Antenna Company מהולנד טוענת, שהיא הראשונה בשוק להציג מערכת שלמה לנתבים ולסמארטפונים של לוח ואנטנות העונים על התקן החדש של עולם ה-WiFi, תקן 802.11ax הכולל בתוכו גם את תדרי ה-6 גיגהרץ, שהיו חסרים בנתבים מחוברים לסיבים מסוג WiFi 6 הנמצאים כבר בשוק. האם כדאי להמתין לדגמים החדשים? בנוסף, נתבים של אמזון בתקן WiFI 6 נכנסו לשוק עבור בית חכם, ומשתלבים בעוזרות האישיות מסוג אלכסה.
מאת: מערכת Telecom News, 15.11.20, 07:00WiFi 6E

התקנים החדשים של עולם ה-WiFi נסקרו במאמר רחב היקף, שכתב מיכאל פנחס ושפורסם כאן ביולי 2020 תחת הכותרת: "רשת אלחוטית: האם כדאי לפרוס בתקן WiFi 6 802.11ax שיחליף את WiFi 5?". מי שפספס את המאמר מוזמן לקרוא, שכן לא נחזור כאן על המושגים הבסיסיים וההסברים המקצועיים המעמיקים הקיימים במאמר זה.

כעת, אנו בפתחו של שלב חדש ומלהיב בהתפתחות התקן הזה, המעבר ל-WiFi 6E.

התקן הזה הוא חלק ממשפחת תקני 802.11ax והוא השלמה של התקן הזה. שכן, מתחילת הדרך של גיבוש התקן, הכוונה של וועדת התקינה ל-WiFi הייתה, שתחום התדרים של 6 גיגהרץ ישולב בתקן החדש.

אולם, בגלל קשיים טכניים ועיכובים מצד הרגולטורים בכל העולם (גם בישראל) בשחרור תקני ה-6 גיגהרץ לשימוש חופשי, יצאו לשוק מכשירים רבים (גם בעולם הנתבים לסיבים וגם בעולם הסמארטפונים), שתומכים רק ב-2 תדרים: ב-2.4 גיגהרץ וב-5 גיגהרץ. למתעניינים, רשימת הסמארטפונים שתומכים כבר ב-WiFi 6 יש כאן וכאן

ההבדלים בביצועים מאוד משמעותיים. התקן המלא, שכולל גם את תדרי ה-6 גיגהרץ, מתוכנן לתמוך בעד 11 גיגה באוויר בנתבים ועד 2 גיגהרץ בסמארטפונים, בעוד שהמכשירים ללא רצועת התדרים של 6 גיגהרץ, תומכים ברוחבי פס של עד כ-6 גיגה בנתבים (במקום ה-11 גיגה של התקן המלא) ו-1 גיגהרץ בסמארטפונים.

לכן, לאור העיכובים בתדרים ובייצור לוחות ושבבים מתאימים, ועדת התקינה ל-WiFi החליטה לאשר מוצרים ללא תחום ה-6 גיגהרץ ושהם כן יוכלו לשאת את הלוגו והשם של WiFi 6, למרות שאין בהם את תדרי ה-6 גיגהרץ. המוצרים החדשים, שכעת בדרכם לשוק, עם התדרים של 6 גיגהרץ, מקבלים את הלוגו והשם WiFi 6E. 

ההבדלים העיקריים בין 2 גרסאות התקנים הללו של 802.11ax, נמצאים בתצלום כאן מתחת:
תקני WiFi

ארגון התקינה של עולם ה-WiFi מבליט את היתרונות הבאים לתקן WiFi 6E:
יתרונות WiFi 6E

חברת Antenna Company ההולנדית, הכריזה בשבוע החולף, שהיא החברה היצרנית הראשונה בעולם שגמרה לפתח ולקבל אישורים על מערכת של WiFi 6E ובשבועות הקרובים נראה יצרני ציוד (נתבים וסמארטפונים), שמתחילים לאמץ את המערכת הזו לפתרונות שלהם. כך, שבתחילת 2021 יהיו כבר בשוק נתבים וסמארטפונים התומכים ב-WiFi 6E.

הפתרון של חברת Antenna Company כולל בתוכו גם מערכת IoT (או UWB - Ultra-Wide Band, לפי צרכי הלקוח המרכיב את המערכת, לפי צרכי לקוחות הקצה). זאת, היות והשילוב של WiFi עם מערכות IoT הפך להיות עובדה קיימת ומבוקשת, במיוחד בפתרונות של בית חכם, משרד חכם, רכב חכם ועיר חכמה.

זה כולל פתרונות מעקב אחרי רכיבי ציוד ופריטי ציוד, לרבות רכב ומכולות, בטכנולוגיות Real-Time Location System - RTLS. 

היתרון הגדול של הפתרון החדש של Antenna Company הוא, שכל סוגי האנטנות לכל השימושים מסודרים על לוח אחד קטן בתצורה הבאה (האנטנות הן פנימיות, מה שמאפשר לייצר פתרונות מאוד קטנים, שמתאימים גם לסמארטפונים, לא רק לנתבים):
לוח האנטנות WiFi 6E

תחום התדרים, שהלוח הזה מספק במסגרת ה-6 גיהרץ, הוא מ- 5.925 GHz ועד 7.125 GHz. כך, שיש יכולת התאמה של התדרים במכשיר הקצה לפי התדרים המורשים לשימוש חופשי בכל מדינה. 

האם כדאי להמתין למכשירים התומכים ב-WiFi 6E?
זה תלוי בצרכים של כל בית \ משרד. למי שזקוק לרוחבי פס עצומים, למשל, כדי לצפות במולטימדיה באיכות 4K בהמשך 8K, לכמה טלויזיות בבית, כדאי להמתין. 

בינתיים, לשוק העולמי (בשלב זה המוצרים מיועדים לארה"ב וקנדה, גרסאות לשאר עולם תצאנה בקרוב), נכנסו מוצרים חדשים לחלוטין מבית אמזון, שרכשה חברת מוצרים אלחוטיים מתקדמים בשם eero.

לחברת eero סדרת מוצרים המכסים את כל שטח הבית\המשרד ב-WiFi 6, במחירים מאוד אטרקטיביים. מוצרים אלה משתלבים באופן שקוף בכל מוצרי Alexa הקיימים של אמזון. כך, שניתן להפעיל אותם בפקודות קוליות וניתן לשלוט באמצעותם כל מוצרי הבית החכם המשרד החכם הקיימים כבר בבית\במשרד. 

כאן למטה יש תמונה של הפתרון המתקדם ביותר מבית אמזון: eero Pro 6, מול הדגם הבסיסי eero 6:  
EERO WIFI
 
עדכון 16.11.20: פורסם כאן ב-TGSPOT: "סלקום השיקה ״סופר ראוטר״ – נתב בתקן WiFi 6. סלקום הודיעה על השקתו של נתב התומך בתקן WiFi 6 אותו תציע ללקוחותיה המחוברים לאינטרנט. סלקום היא חברת התקשורת הראשונה בישראל שמשיקה נתב בטכנולוגיית WiFi 6, ולדבריה בסקר שערכה בקרב לקוחותיה אודות השימוש באינטרנט, עולה כי הרוב המוחלט (96%) מציינים חשיבות גבוהה לכיסוי אלחוטי חזק ויציב. עוד מציינים הלקוחות כי על הנתב להיות חזק (88% ציינו כ"מאוד חשוב") ולתמוך במספר מכשירים במקביל (75%). 
נתב ה"סופר ראוטר" מחליף את נתבי WiFi 5 שהיו הסטנדרט בחמש השנים האחרונות, והוא לדבריה עובד באופן חכם ויעיל ומתקשר באופן איכותי עם כל המכשירים הקיימים בבית. המשמעות היא שניתן לקבל מהירות ושיעורי תגובה גבוהים יותר למכשירים רבים נוספים בו זמנית.
הסופר ראוטר של סלקום כולל 4 אנטנות המאפשרות כיסוי משופר ומהירות גלישה גבוהה, מצויד במעבד המאפשר ריבוי ביצועים ברמה גבוהה, כך שהוא מאפשר גלישה יציבה ומהירה יותר גם בסביבה מרובת מכשירים.  בכך הוא עשוי לספק גלישה יציבה יותר באינטרנט בבית ובמשרד ושיפור בשיחות הוידאו ואת הצפייה בטלוויזיה. בנוסף, טכנולוגיה זו מפחיתה משמעותית הפרעות מרשתות שכנות.
את ה"סופר ראוטר" תציע סלקום ללקוחותיה גם חבילות במהירות של 200 מגה על גבי תשתית של בזק, במחיר של 29 שקלים."

יצויין ויודגש, שהיות וזה נתב עם 4 אנטנות, הביצועים שלו נחותים מנתבי WiFi 6 המתחרים שיש בשוק הישראלי. 

עדכון 9.1.21: פורסם כאן ב-TGSpot (כותרת בלבד): "מהפכה בחיבור האלחוטי: תקן WiFi 6E יוצא לדרך, עם המוצרים הראשונים."

סרטון: מהו תקן WiFi 6E?

  
 
Bookmark and Share
+ שלח משוב