Telecom News - למה בשלט של חברת YES יש רק את כפתור המהיר לערוץ 12 (קשת)?

למה בשלט של חברת YES יש רק את כפתור המהיר לערוץ 12 (קשת)?

דף הבית >> חדשות >> חדשות עולם הטלוויזיה >> למה בשלט של חברת YES יש רק את כפתור המהיר לערוץ 12 (קשת)?
פיצוח התעלומה למה בשלט של חברת YES, שמסופק לכל מנויי המסלולים של +Yes, יש כפתור אחד בלבד למעבר מהיר רק לערוץ ישראלי אחד: ערוץ 12 (קשת-Mako). ככה זה כשמפירים חוק בסיטונות בחסות שר התקשורת, מנכ"לית המשרד, יו"ר מועצת הכבלים והלוויין וצמרת משרד התקשורת. טיפול בתלונת קורא של אתר 0404 בניהולו של בועז גולן.
מאת: אבי וייס, 31.5.21, 12:20שלט חברת יס

בועז גולן, המייסד והמנהל של אתר 0404 המאוד פופולרי, המככב כאן בפוסט קודם ("שר התקשורת מגבה ומחפה על חברה המעורבת בגניבת המספר של אתר 0404") הפנה אלי תלונה של אחד מקוראיו.

אפשר לראות את מהות התלונה בתצלום המצוי כאן מצד שמאל, של מכשיר השלט רחוק המסופק ללקוחות +Yes (רק ללקוחות גרסת ממיר של אנדרואיד. בגרסת השלט רחוק למכשירי אפל אין את הכפתור הזה, כי כנראה אפל לא מרשה את התעלול הזה, תעלול שנועד למטרה אחת בלבד: להגביר את הכניסות לערוץ 12), ואת התלונה הזו העברתי בפנייה דחופה, ששלחתי ביום 25.5.21 אל צמרת משרד התקשורת, צמרת חברת YES, צמרת מועצת הכבלים והלוויין וצמרת חברת קשת (ערוץ 12), בזו הלשון:
"הנדון: שלט של YES עם כפתור ערוץ 12 בלבד.
שלום רב,
1. לקוח חדש של חברת YES (קורא של אתר 0404 של בועז גולן), נרשם כלקוח של YES וקיבל את השלט, שתצלומו מצ"ב בזה, שלט, שיש לו כפתור אחד בלבד לטלוויזיה ועל הכפתור הזה יש השם (המספר) של ערוץ 12.

כשלוחצים על הכפתור הזה מקבלים את ערוץ 12 ואם רוצים ערוץ אחר, צריכים להתחיל בכל מקרה עם ערוץ 12 ומשם עוברים לערוץ הרצוי.

2. הכיצד?

3. לפי איזה חוק \ תקנה \ סעיף ברישיון של חברת YES, כופה חברת YES על לקוחותיה את המעבר דרך ערוץ 12 כדי להגיע לערוצי הטלוויזיה האחרים?

4. אודה להבהרה לתרגיל הלא חוקי הזה."

תגובה קיבלתי רק מחברת YES (שתובא מיד). מכל השאר, לא קיבלתי שום תגובה. ככל שאקבל תגובה, אעדכן בהתאם. 
קוראינו כבר יודעים שלא אקבל תגובה נוספת. די ברור למה.

תגובת חברת YES: "אין בשלט לסטרימר אנדרואיד המשמש את לקוחות ה-IP של החברה דבר כלשהו שהוא בניגוד לחוק. בניגוד לנטען אין כל צורך ללחוץ על כפתור "12" כדי לצפות במגוון ערוצי החברה ולכן הטענה כי נכפה מעבר בערוץ 12 (על ידי לחיצה על הכפתור המהווה קיצור דרך לערוץ) אינה נכונה."

מייד, ביום 26.5.21, שלחתי את התגובה הבאה שלי לתגובת YES: "לא קיבלתי תשובה לשאלה: למה בכלל יש על השלט ערוץ 12? זו הייתה השאלה העיקרית."

לשאלה הזו לא קיבלתי שום תגובה. די ברור למה.

אבל לא צריך לחפש יותר מדי, יש גוגל. מזמן ב"גלובס" דווח ע"י ענת ביין-לובוביץ' על ההסכם, שנחתם בין החברות YES לקשת (ערוץ 12) - כאן.

גזרתיYES וקשת מהכתבה הזו ב"גלובס" את הקטע הנוגע והוא נמצא כאן מצד שמאל (לחיצה על התמונה מגדילה אותה). 

לגבי חוקיות השידורים הללו והשלט רחוק הזה, אתר Telecom News מלא כתבות על כך, שלחברת YES אין בכלל רישיון לשדר על גבי רשת האינטרנט (הרישיון שלה הוא רק לשידורים מלוויין).

בנוסף, כדי לספק את שירותי +Yes, חברת YES זקוקה ללא פחות מ-4 רשיונות, שאת העיקרי שבהם אין לה (רישיון  ל"שידורים לפי דרישה" - VOD לפי חוק התקשורת). רק 3 שנות מאסר יש בעבירה זו. 

הפקרות כזו יכולה להתקיים רק בגלל חוסר התפקוד של צמרת משרד התקשורת וצמרת מועצת הכבלים והלוויין (שבראשה עומד מזה זמן רב בתפקיד יו"ר, פקיד לא מתאים, במינוי זמני). 

להזכיר, שרק לאחורנה חשפנו הפקרות נוספת בתחום שידורי הטלוויזיה בכתבה: "פרטנר ותאגיד השידור 'כאן' חתמו על הסכם לא חוקי המבוסס על תצהיר כוזב!".

לסיכום:
רק החלפת כל צמרת משרד התקשורת ומועצת הכבלים והלוויין באנשים מקצועיים וישרי דרך, שרק האינטרס הציבורי עומד מול עיניהם, תציל (אולי) את שוק התקשורת של ישראל, מהתחתית העמוקה שהשוק נפל אליה, בגלל מנהלים כושלים ומכשילים ורגולציה מוטעית מיסודה, שבה "איש הישר בעיניו ייעשה".

כמובן שיש צורך בהקמת "רשות לתקשורת", אבל זה לא יקרה בקרוב (או בכלל).


עדכון 17.8.21: ארז רביב מ-Davar1 צייץ כאן: "השלט החדש של yes:
נטפליקס ו אמזון בפנים. מקופחים: כאן 11, ערוץ 20, וכל שאר ה-ott שבעולם." 
 
Bookmark and Share