רשת אלחוטית WiFi 6 - האם כדאי לקפוץ כעת לתקן WiFi 6E?

דף הבית >> תקנים חדשים >> רשת אלחוטית WiFi 6 - האם כדאי לקפוץ כעת לתקן WiFi 6E?
רשת אלחוטית WiFi 6 - האם כדאי לקפוץ כעת לתקן WiFi 6E?
מאת: מיכאל פנחס, 24.11.21, 12:40מיכאל פנחס
 
מהם ההבדלים בין תקןWiFi 6  לתקן הקודם WiFi 5? האם גם חברות הסלולר והתשתיות בישראל מעורבות בתחום ה-6 WiFi? מה התחדש בתחום הנתבים החכמים (AI) מבוססי -WiFi 6 ? האם כדאי להמתין לנתבי WiFi 6E שכעת הגיעו לשוק הישראלי? בכל מקרה, תקן WiFi 5 כבר יוצא מהשוק והוא ממש לא מומלץ, כי הוא לא עונה לצרכים של היום ומחר.
 
את התקנים החדשים של עולם ה-WiFi סקרתי כבר במאמר ביולי 2020 תחת הכותרת: "רשת אלחוטית: האם כדאי לפרוס בתקן WiFi 6 802.11ax שיחליף את התקן היוצא WiFi 5"? כעת, אנו בפתחו של שלב חדש ומלהיב בהתפתחות התקן הזה, המעבר ל-WiFi 6E ונשאלת השאלה האם כדאי כעת לקפוץ היישר אליו.
 
כיום, רשתות WiFi מחברות כמעט כל דבר ברשת העסקית, החל מסמארטפונים, טאבלטים ומחשבים ניידים וכלה במצלמות אבטחה, כל מערכות המתח הנמוך, לרבות מערכות אזעקה, מערכות בקרת כניסה, מערכות "בית ומשרד חכם", מערכות IoT של "עיר חכמה", "רכבים אוטונומיים" ועוד.  
 
1. מהם ההבדלים בין תקןWiFi 6  לתקן הקודם WiFi 5?
תקן WiFi 5 כבר יוצא מהשוק והוא ממש לא מומלץ, כי הוא לא עונה לצרכים של היום ומחר. ההבדלים בין התקניםWiFi 5  ל-WiFi 6 (עוד לפני כניסת תקן WiFi 6E החדיש, שנכנס רק כעת לשוק, שיפורט בהמשך), מפורטים בתצלום הבא:
 
וואייפיי
 
תקן WiFi 6  וכעת WiFi 6E מאוד מתאימים להתפתחות רשתות הסלולר לדור חמישי - 5G ולפריסת הסיבים המסיבית הקיימת בישראל, בכל פינה.
 
חשוב לציין, שבתקופה האחרונה, לא מעט חברות הייטק, בעקבות מודל "העבודה ההיברידית" (חלק מהעבודה נעשית בבית וחלק במשרד או ממתקן אחר) עוברות למגדלים, ששם כל התקשורת ALL WIRELESS SERVICES - ללא פריסת תשתית פיזית, למעט עד הכניסה לבניין או לקומה (עובדים ממחשב נייד, או טאבלט וסמארטפון באלחוט - WiFi בכל מקום ובכל מצב).
 
לכן, נתב אלחוטי מבוסס WiFi 6 או WiFi 6E - שמספק את הצרכים של היום ומחר, הפך לחובה בכל עסק.
 
2. האם גם חברות הסלולר והתשתיות בישראל מעורבות בתחום ה-6 WiFi?
בהחלט. מעבר לאספקת נתבים ביתיים ללקוחות הסלולר, נתבים, שיש בהם WiFi, חברות הסלולר והתשתיות החלו לספק שירותיVoIP  לשיחות על רשת הסלולר. החל מ-2025  זו תהיה התצורה היחידה לחיבור בכל חברת הסלולר, ומשרד התקשורת מעודד ומחייב את חברות הסלולר לסגור את הרשתות הישנות (דור 2 ודור 3) שלהן ולעבור לגישה החדשה הזו של שיחות על רשת הסלולר.
 
מחוץ לבית, השירות החדש הזה נקרא VoLTE (בדור החמישי - 5G כל השיחות תהיינה ב-VoIP), ובתוך הבית זה נקרא WiFi Calling.
 
כלומר: השיחות עוברות מהסמארטפון על רשת ה-WiFi הביתית ולא לאנטנת הסלולר. זה מאפשר לקיים שיחות מהבית\מהמשרד, או במקומות בהם יש רשת WiFi זמינה, גם אם אין קליטה בסמארטפון מאנטנת הסלולר.
 
כדי שניתן לקיים WiFi Calling מהסמארטפון, יש צורך בסמארטפון התואם לתקן הזה, ולהירשם אצל חברת הסלולר, כדי שתפתח את האופציה הזו.
 
כיום, השירות הזה לא עולה כסף. השירות הזה כבר מופעל בפרטנר, 012-מובייל, פלאפון, סלקום והוט-מובייל. בקרוב יורחב גם לחברות ה-MVNO הרוכבות" על רשתות הסלולר הגדולות.
 
בשירות WiFi Calling ניתן לבחור בין2  מצבים, אותם המשתמש מגדיר בעצמו:
1. מעבר אוטומטי לקליטת WiFi בכל מצב בו יש רשת WiFi זמינה ובאיכות טובה (זהה לאיכות הרשת הסלולרית, או טובה ממנה).
2. מעבר אוטומטי לקליטת WiFi, רק כאשר אין קליטה ולא ניתן לבצע שיחות על גבי הרשת הסלולרית.
 
מכאן, שאין לרכוש כיום נתבים מהדורות הישנים (לפני WiFi6), שלא תומכים ביכולות החדשות הללו, של חברות הסלולר.
 
3. מה התחדש בתחום הנתבים החכמים (AI) מבוססי -WiFi 6 ?
הטרנד המבוקש ביותר כיום בשוק ה-ICT (מידע ותקשורת) העולמי כמו גם בישראל בתחום התקשורת ובמיוחד בתחום חיבורי אינטרנט לעסקים זה SD Software Defined)).
 
כמו בעולם, גם בישראל התחיל ביקוש בתחום הקישורים המרחביים - SD-WAN (ר"ת: Software Defined Wide Area Network).
 
התמריץ הכלכלי לעבור ל-SD-WAN מאוד משמעותי, עם קפיצה מדהימה ביכולות והתקדמות הטכנולוגית מאוד מרשימה במעבר הזה. לפי כל התחזיות הביקוש לזה ילך ויגבר בתקופה הקרובה.
 
בתחום ה-Access (הגישה) יש יתרון רב בגישת ה-SD. במקום הרבה קופסאות, שמותקנות מיצרנים שונים למטרות שונות בכניסה לארגון או לעסק, מותקן רק מוצר אחד בכניסה לארגון, תחת מערכת הפעלה ושליטה אחת.
 
זה הופך את כל הרשת של העסק או הארגון לשטוחה, ל-Fabric (מארג) אחד, שניתן להריץ עליו הכל, עם אוטומציה מלאה, עם נראות (שקיפות) קצה לקצה, עם יכולות אבטחת מידע ושמירה על הפרטיות - ברמה המרבית.
 
הדבר החשוב ביותר כיום לחברות מתקדמות בתחום ה-ICT: קל לנהל קונטיינרים (זו הגישה המקובלת להרצת יישומים בענן) בגישת ה-SD, כי היתרון של קונטיינרים זו היכולת לשנע ולהניע אותם ממקום למקום. ב-SD זה נהיה שקוף, קל ואוטומטי.
 
פתרונות SD-WAN (שהם פתרונות מבוססי תוכנה) הם הלהיט הנוכחי והעתידי. הפתרונות הללו ניתנים למימוש בצורה המיטבית על חיבורים מבוססי אתרנט קצה לקצה (כלומר: גם ב-LAN וגם ב-WAN) ובתוך העסק - WiFi, כיום WiFi 6.
 
פתרונות החיבור הישנים, שמבוססים על פרוטוקולים דוגמת MPLS, מוחלפים בפתרון מהיר יותר, גמיש יותר וזול הרבה יותר.
 
ניתן גם לקבל "שרידות" ו"המשכיות עסקית" טובות הרבה יותר כשמחברים את תשתיות ה-SD-WAN בתקשורת הקווית עם חיבורי אלחוטיים ו\או סלולריים. כך, שאם החיבור הקווי נופל, התקשורת עוברת אוטומטית לרשת הסלולרית או האלחוטית.
 
בנוסף, טכנולוגיית "הבית, המשרד והעסק החכם" היא אחד התחומים הצומחים בעולם בעידן הקורונה והפוסט-קורונה, בה העבודה הופכת ל"היברידית" (חלק מהשובע במשרד וחלק מהשבוע מהבית) והיא מביאה איתה פתרונות טובים לצרכים בסיסיים ומהותיים לצרכן כגון: הגדלת השליטה, האבטחה והביטחון, גם מרחוק, שליטה על הבית\המשרד\העסק וצפייה על הנעשה בו מרחוק, פיקוח מרחוק על פעוטות, ילדים, עובדים וקשישים (גם בבית וגם במוסדות) וכמובן חיסכון בעלויות. למעשה, הפתרון הזה מתאים לכל בית, לכל עסק ולכל משרד ובמחירים מאוד אטרקטיביים. חיבורי SD-WAN משתלבים היטב במגמה הזו.
 
מערכת מבוססת ענן לפתרון ה-SD-WAN, היא המוצר הסקלאבילי ביותר בשוק היום וזה עתיד עולם התקשורת. SD-WAN כשירות, מאפשר לארגונים דרך פשוטה לנהל ולאבטח לא רק את תשתית ה-WAN, אלא גם סניפי רשתות LAN ו-WiFi הפועלים בדרך כלל לצידה. 
 
היתרונות הכלכליים של שימוש בענן ברורים לכל. ארגונים צורכים יישומים ושירותים בעיקר דרך הענן כדי ליהנות מיתרונות העלות הנמוכה והגמישות. פתרון מבוסס ענן מפשט משמעותית את תפעול הארגון המבוזר, שמתפתח במהירות בעזרת הסרת הצורך של הארגונים להפעיל תוכנות בעצמם.
 
אך פישוט זה אינו יכול לבוא על חשבון יכולת הארגון להתאים עצמו למורכבויות המגיעות ביחד עם גדילה ושדרוג. פתרון ה-SD-WAN הסקלאבילי מבוסס ענן מסייע לארגונים להיערך לעתיד לצד פישוט המערכות היום. הפתרון החדש משלב את הפשטות של מודל מחשוב הענן עם התזמור המרכזי על תשתית הרשת, תוך אספקת כל היתרונות המתקדמים של הרשת האוטומטית, אבטחה, אנליזה ובינה מלאכותית ל-IT.
 
זה צעד משמעותי במתן אפשרות לשדרג כל עסק לארגון מבוסס בינה מלאכותית (AI), תוך הרחבת שינוי צורת ה-SDN במעבר לענן ומרכזי נתונים ב-WAN. המערכת החכמה יכולה להפוך את הבינה מלאכותית לאפשרית עבור חברות ועסקים בכל הגדלים.
 
מערכת כזו מספקת פתרונות איתור אנשים בארגונים באמצעות טכנולוגיית AI, רשת WiFi מוּנעת בינה מלאכותית, Bluetooth וירטואלי - vBLE ו-Premium Analytics, שמאפשרים פתרונות סקלאביליים (מאפשרי גידול או קיטון) בעלות משתלמת למקסום בטיחות המשתמשים במקום העבודה.
 
אלה, שיבחרו בפתרונות החדשים הללו, יוכלו להמשיך בפעילות העסקית במקום העבודה ולבצע פעולות בטיחות כמו איתור מיקום, מיפוי מסלול והתראות על אזורים חמים כחלק מתוכנית איתור מגע ויוזמות ריחוק חברתי בעלוּת משתלמת.
 
שימוש ברשת ה-WiFi המונעת ע"י בינה מלאכותית, ופתרונות Bluetooth וירטואלי LE ו-Premium Analytics מוגני הפטנט, יוכלו להתאפשר באופן הניתן להרחבה (סקלאבילי), תוך מתן שליטה סימולטנית ללקוחות במקביל ליכולת להגן על פרטיות המשתמשים.
 
הארכיטקטורה החדשה מאפשרת ערך ייחודי בעזרת שילוב WiFi עם טכנולוגיית BLE וירטואלי, שנתמכת ע"י 16 אנטנות זעירות דו-קוטביות ומצמצמת את הצורך בתשתית חומרה נוספת, כמו אלומות מונעות על סוללות. בנוסף, מערכת אנליטית מספק תובנות ייחודיות ממקורות מידע מגוונים לשיפור חוויית משתמש קצה/לקוח וזיהוי טרנדים היכולים לסייע ללקוחות בבטיחות במקום העבודה.
 
בשימוש בנקודות הגישה הללו ושירותי ענן ביחד עם מוצרי WiFi ו/או מוצרים מבוססי BLE כמו טלפונים או תגים, עסקים יכולים כעת ליהנות מיתרון במקרים הבאים, למשל, בהתייחס למגפת הקורונה:
 
איתור קרבה - אם אדם מזוהה כחולה בווירוס הקורונה (או חווה סימפטומים), עסקים יכולים במהירות לזהות ולהתריע על כך לעובדים האחרים, לאורחים ו\או ללקוחות שהיו בקרבתו, בזמן השהייה באתר החברה.
מיפוי מסלול - לקוחות יכולים לצפות בדפוסי מסלול היסטוריים וזמן התעכבות לעובדים, שנתגלו כחולים בווירוס הקורונה מרגע כניסתם לאתר העסק ועד עזיבתם. מיפוי מסלול יכול לזהות אזורים חמים של תנועה גבוהה של אנשים. כך, שלקוחות יוכלו לנקוט באמצעי זהירות, כמו עדכון מחדש של סביבת העבודה והגדלת מאמצי השמירה על ההיגיינה באזורים אלה.
התרעה על אזורים חמים - בעזרת תצפית על כמות המוצרים ומיקומם באזורים ספציפיים, ארגונים יכולים לפזר או לנתב מחדש תנועת אנשים ממוקדי התקהלות באמצעות מערכת התרעה - בזמן אמת. ניתן גם לזהות טרנדים במשך זמן לזיהוי אזורים מסוימים עבור נקיטה פרואקטיבית של פעולות.
 
יודגש, שהתקן של רשתות אלחוט WiFi 6 (מה שמכונה בלשון המקצועית: 802.11ax) מתחיל להתפשט בהצלחה בשוק עולמי כמו גם בישראל.
 
הנתבים, שמסופקים היום בישראל ע"י ספקי התשתיות והאינטגרטורים המובילים, הם מסוג WiFi 6. כאמור, אין כל סיבה לרכוש ציוד בדגמי תקן קודמים. זה התיישן ולא רלבנטי לצרכי היום ומחר.
 
הצרכים של היום ומחר חייבים לספק מענה ל"עבודה היברידית" (חלק בבית וחלק במשרד). זו התצורה מועדפת לעבודת מנהלים ועובדים מכל הרבדים, כיום ומחר, בעידן הפוסט-קורונה.

https://www.xn----9hcbbmdejomb6a2c8b8a.org.il/clou
 
4. האם כדאי להמתין לנתבי WiFi 6E שכעת הגיעו לשוק הישראלי?
ההצלחה המרכזית של ה-WiFi מקורה בכך, שיש כאן רשת האלחוטית קלה להתקנה ולתפעול, שמספקת עד כ-10 גיגה באוויר למשתמשי הקצה, ברמת ביצועים ואיכות רשת, שלא הייתה בעבר ברשתות אלחוט.
 
תקן WiFi מספק רוחבי פס עצומים (כאמור לעיל, התקן החדש, WiFi 6 או בשמו הטכני: 802.11ax, מספק עד 10 גיגה באוויר), קל מאוד לתפעול (הכל אוטומטי), כמעט שלא דורש תחזוקה, עם אמינות גבוהה וכמות אפסית של תקלות וקלקולים.
 
כאמור לעיל, יש כבר גרסה חדשה לטכנולוגיה האלחוטית הזו, שנקראת WiFi 6E, שכוללת את התדרים בתחום ה-6 גיגהרץ. גרסה זו נמצאת בתחילת דרכה, אבל היא תתפשט במהלך השנה הקרובה. אין כרגע כל סיבה להמתין לגרסה החדשה הזו, שכן הגרסה הקיימת מספקת לכל צורך קיים ועתידי הנראה לעין.
 
ניתן להעריך זאת לאור ניתוח מקצועי ע"י יועץ מקצועי, שיבצע ניתוח של צרכי העסק לטווח זמן של כ-5 שנים קדימה. כפי שמסתמן כיום, הגרסה החדשה (WiFi 6E) תתאים בעתיד לעסקים ולארגונים בעלי דרישות ממש גבוהות ברמות הביצועים של הרשת האלחוטית. לרוב השוק - התקן WiFi 6  יספק את כל הצרכים הנראים לעין לשנים הקרובות.
 
 
לסיכום: שוק שירותי התקשורת באמצעות תשתיות המבוססות על פתרונות אלחוט מתקדמות עבר "קפיצת מדרגה" בשנים האחרונות בישראל. זה כלל כניסה של טכנולוגיות מתקדמות כמעט בכל תחום, גם בתחום ה-WiFi הוותיק וגם בתחום "הגלים המילימטריים", תחום שכעת מתחיל להצליח בישראל. גם בכל רשת של "גלים מילימטריים", בקצה יש רשת WiFi  לחיבור מכשירי הקצה.
 
התצורה המומלצת לנתב WiFi 6 כיום היא של נתב התומך ב"רשתMesh " ולתמיכה מלאה ב-2 התדרים (2.4 גיגהרץ ו-5 גיגהרץ) באופן אוטומטי, עם מערכת שליטה חכמה מבוססת AI. רצוי לא להתפשר בתחום הזה ולהתייעץ, לפני שזורקים כסף על נתב זול, שלא יספק את הביצועים, חווית השימוש, ההגנה והתמורה המצופים ממנו.
 
ברור, שבכל חיבורי סיבים אופטיים (לבתים ולעסקים), מה שמתפשט בקצב גבוה בישראל, יש חובה שבקצה יימצא נתב עם רשת אלחוט WiFi. כאמור, תקן WiFi 6  יספק את צרכי רוב העסקים, במבט של 5 שנים קדימה.

מאת: מיכאל פנחס, מהנדס תקשורת, נובמבר 2021.
WIFI 6E

 
  
 
Bookmark and Share