הפרוטוקול חושף: ההצעה לפילבר "לתפור תיק" לסמנכ"ל נמסרה בשיחת ועידה

דף הבית >> עולם ה-ICT >> חדשות משרד התקשורת >> הפרוטוקול חושף: ההצעה לפילבר "לתפור תיק" לסמנכ"ל נמסרה בשיחת ועידה
פרוטוקול ביהמ"ש חושף: ההצעה מנציבות שירות המדינה לפילבר "לתפור תיק" לסמנכ"ל נמסרה בשיחת ועידה
מאת: מערכת Telecom News, 12.4.22, 16:24שלמה פילבר צילום מסך

עם פרסום פרוטוקול עדותו של עד המדינה שלמה פילבר ועם קבלת התייחסויות נציבות שירות המדינה, נחשפים פרטים נוספים בפרשה חמורה זו, של ההצעה הפלילית של בכיר בנציבות שירות המדינה לפילבר ל"תפור תיק" להרן לבאות סמנכ"ל הכלכלה במשרד התקשורת.

ב-3.4.22 דיווחנו - כאן, על פרשה חמורה, ולפיה בחקירתו ב-30.3.22, העיד מנכ"ל משרד התקשורת, לשעבר, שלמה פילבר (בתמונה למעלה), שמשמש עד מדינה, שפנה לנציבות שירות המדינה (הנציבות) כדי לבחון הפסקת העסקתו של סמנכ"ל הכלכלה, הרן לבאות, ולטענת פילבר הוצע לו ע"י הבכיר בנציבות "לתפור" לו תיק.

רבות דובר על מערכת היחסים העכורה בין פילבר לבין סמנכ"ל כלכלה במשרד, הרן לבאות (בתמונה משמאל), שהגיעה לכדי כך, שפילבר מידר את הרן מעיסוקהרן לבאות בנושאים שונים, בטענה, שהרן מדליף לתקשורת כדי להכשיל את המדיניות אותה ביקש פילבר לקדם.

בהערת אגב אציין, שהדיווח של שלמה פילבר בעדויותיו ברשות ניירות ערך, במשטרה ומעל דוכן העדים בבית המשפט המחוזי, לגבי פיטוריו כביכול של הרן לבאות, כביכול לפי דרישת נתניהו שאין לה תאריך ("שיחת הנזיפה"), אבל היא לדבריו התקיימה לקראת מחצית 2016, ממש לא מסתדר עם ההודעה הרשמית לתקשורת, שהוציא משרד התקשורת בזמן אמת, לקראת סוף 2016, כחצי שנה אחרי אותה "שיחת נזיפה" מדומינת, הודעה רשמית לציבור שפורסמה ברבים על פי אישורו של אותו שלמה פילבר - כאן

הדיווח הנ"ל ("תתפור לו תיק") עורר סערה, הן אם הנציבות אכן הציעה "לתפור תיק" לסמנכ"ל בכיר במשרד, והן אם מדובר בשקר של שלמה פילבר.

כולנו מכירים סיפורים על "תפירת תיקים" בשירות המדינה, כדי לסלק עובד. אולם, הפעם הדברים נאמרו ע"י מנכ"ל משרד ממשלתי, בעדות תחת אזהרה בבית המשפט, דבר שהוסיף חומרה יתירה לפרשה (לא פחות מרעידת אדמה פלילית, שמחייבת חקירת משטרה).

בזמנו, הערכנו, כי מאחר שפילבר כיהן כמנכ"ל משרד התקשורת, ברור כי כשהוא פונה לנציבות, הוא פונה לדרג הבכיר ביותר וכן הערכנו, שמי שליוותה אותו בפנייתו הנ"ל לנציבות, הייתה הסמנכ"לית למינהל ומשאבי אנוש דאז, תמי לשם (בתמונה משמאל). שכן, נציבות שירות המדינה היא המופקדת על טוהר המידות ועל המינהלתמי לשם התקין בשירות הציבורי בארץ, לרבות במשרד התקשורת, באמצעות סמנכ"לי מינהל ומשאבי אנוש, שמשמשים כזרוע הארוכה של הנציבות במשרדים.

כעת, עם פרסום פרוטוקול עדותו של שלמה פילבר ועם קבלת התייחסות הנציבות, אנו חושפים פרטים נוספים בפרשה חמורה זו.

פרוטוקול עדות פילבר

כפי שניתן לראות מפרוטוקול החקירה הרשמי, פילבר אכן מאשר בפני בית המשפט (כך לפי הפרוטוקול הרשמי) את מעורבותה של תמי לשם בשיחתו עם נציבות שירות המדינה, שבה לטענתו הוצע לו "לתפור תיק" לסמנכ"ל.

מהפרוטוקול עולה, שפילבר העיד, שפנה בנושא פיטורי הסמנכ"ל, תחילה "לסמנכל"ית משאבי אנוש" (תמי לשם), והיא זו ש"מסדרת לי שיחת ועידה" - דהיינו, הסמנכ"לית למינהל ומשאבי אנוש, תמי לשם, השתתפה לכאורה, על פי המובן מהפרוטוקול, בשיחה בה הציע גורם בכיר בנציבות לפילבר "לתפור תיק" להרן לבאות.

בנוסף, פרוטוקול חקירת פילבר, מספק לנו רמז עבה לגבי זהותו של אותו גורם בכיר בנציבות, שהציע לפילבר "לתפור תיק" להרן לבאות. פילבר מציין, כי את שיחת הוועידה עם הנציבות סידרה לו תמי לשם, עם "הגורם של הבכירים".

לא יכולה להיות מחלוקת, כי "הגורם של הבכירים" בנציבות, זה "מינהל הסגל הבכיר" בנציבות, שבראשו עומד היום אילן רם. (בתמונה משמאל, צילום: דוברות משרד האוצר).אילן רם צילום דוברות האוצר

אגב, הפרשה הנ"ל והתייחסות הגורם הבכיר בנציבות לעובדה, שחוזה בכירים מתחדש אוטומטית ולכן הציע "לתפור תיק" לסמנכ"ל, מזכירה, שבעבר ניסה מנכ"ל משרד התקשורת דאז, אבי ברגר להחתים, באמצעות תמי לשם, את סמנכ"ל המשרד עימו היה בעימות, חיים גרון ז"ל, על חוזה לשנה בלבד, אך גרון סירב והודיע, שברשותו חוזה בכירים המתחדש אוטומטית ל-4 שנים, וכך אכן היה.

כאמור, מפרוטוקול החקירה של פילבר, עולה, שהצעה פלילית "לתפור תיק" לסמנכ"ל, נמסרה לפילבר ע"י "הגורם של הבכירים" בנציבות, במסגרת שיחת ועידה עם תמי לשם.

ככל שאכן יתברר, שאלה פני הדברים, לכאורה, כעולה מהפרוטוקול של בית המשפט, נשאלות השאלות:

מדוע תמי לשם לא פסלה על הסף את ההצעה ל"תפור תיק" לבכיר במשרד ומדוע לא דיווחה על כך לאגף המשמעת בנציבות (אם בכלל הייתה שיחה שכזו)? דנה נויפלד

חמור מכך, האם תמי לשם שיתפה את הרן לבאות ו/או דנה נוייפלד (בתמונה משמאל), בהצעה של אותו בכיר לפילבר, דבר שהוביל בסוף למכה מקדימה נגד פילבר עצמו?

לאור חומרת הדברים, פנה אבי וייס בדחיפות לנציבות שירות המדינה, הן בנוגע למעורבותה לכאורה של תמי לשם ב"שיחת תפירת התיק לסמנכ"ל", והן בנוגע לזהותו של הבכיר בנציבות, שהציע את "תפירת התיק".

התשובות, שהתקבלו מהנציבות, מצביעות, שהדברים החמורים לא באמת נחקרו על ידם ("אין גם שום דרך לבדוק עם מי שוחח ומה נאמר לו"), ואולי זו הסיבה, שההכחשה, שנמסרה ע"י הנציבות, איננה באמת הכחשה, לעניות דעתנו.

להלן התכתובת של אבי וייס עם הנציבות וכל אחד מהקוראים מוזמן להחליט בעצמו האם מדובר בהכחשה:

*****************************************

שבוע טוב ורק בריאות לכולנו,
1. ביום רביעי 30.3.22 (מצ"ב) בעדותו בבית המשפט המחוזי בי-ם, דיווח עד המדינה שלמה פילבר (לשעבר מנכ"ל משרד התקשורת) כי בכיר בנש"מ אמר לו "לתפור תיק" לסמנכ"ל הבכיר דאז הרן לבאות, כדי לאפשר לסיים לו את החוזה.
2. הייתכן?
3. מי הבכיר הזה? (או שמדובר בעוד בדיה מהדמיונות של שלמה פילבר)?

תגובת הנציבות:
שלום אבי
 האירוע לא מוכר לנציבות שירות המדינה  ובכירי הנציבות אינם נוהגים לפעול בדרך זו.
 בברכה,
אריה גרינבלט, דובר הנציבות
 
***************************************
***************************************
שלום רב,
1. בהמשך למה שיש כאן למטה, מצ"ב הצילום מתוך פרוטוקול בית המשפט המחוזי מה-30.3.22.
2. היות ומוזכרת כאן סמנכ"לית משאבי אנוש של המשרד דאז - תמי לשם, שעדיין עובדת בשירות המדינה (בכנסת, בוועדת הבחירות המרכזית), שהייתה נוכחת ויוזמת לשיחה הזו, האם לא מן הדין לבדוק עמה, אם אכן הייתה שיחה כזו (מדובר כאן בשיחת ועידה, שבה כולם שומעים את כולם) ועם איזה בכיר בנציבות היא קישרה את שלמה פילבר?
3. ממתין להתייחסותכם
 
שלום רב,
פרסום הפרוטוקול הרשמי כעת מראה, שפילבר אכן אומר בעדותו, שפנה בנושא, תחילה "לסמנכל"ית משאבי אנוש", והיא זו ש"מסדרת לי שיחת ועידה" (דהיינו, תמי לשם חלק מהשיחה) עם "הגורם של הבכירים".
"הגורם של הבכירים", זה "מינהל הסגל הבכיר" בנציבות, שבראשו עומד היום אילן רם.
https://www.gov.il/he/departments/Units/staff_unit
סביר להניח, שהוא או מי מבכיריו הוא זה שאמר את האמרה: תפור לו תיק...

תגובת הנציבות:
אבי שלום
כפי שכבר הובהר בתשובתנו הקודמת, אין זו דרכה של נציבות שירות המדינה "לתפור תיק" לעובד.
ללא כל קשר למקרה המוזכר בשאלתך, נבהיר כי כאשר ממונה מבקש לסיים העסקת עובד, הנציבות עומדת על קבלת חומרים מתועדים ומידע מבוסס.
על פי עדותו של פילבר הוא עצמו אינו זוכר עם מי שוחח, ומאחר ומדובר לטענת פילבר על שיחה שנערכה לפני זמן רב, אין גם שום דרך לבדוק עם מי שוחח ומה נאמר לו.
בברכה
אריה גרינבלט
*************************************
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס