Telecom News - מעבדת הדמיון בראשל"צ: מרחב תגליות אינטראקטיבי וחדשני לתלמידים

מעבדת הדמיון בראשל"צ: מרחב תגליות אינטראקטיבי וחדשני לתלמידים

דף הבית >> דעות ומחקרים >> על סדר היום >> מעבדת הדמיון בראשל"צ: מרחב תגליות אינטראקטיבי וחדשני לתלמידים
מעבדת הדמיון בראשל"צ: מרחב תגליות אינטראקטיבי וחדשני לתלמידים
מאת: מערכת Telecom News, 25.8.22, 12:25מעבדה יחצ צילום אמיר אלון
 
בראייה לכוון כיתת העתיד של 2030 מעבדת הדמיון - מרחב תגליות של 4 אזורים אינטראקטיביים ו-800 סביבות לימוד שונות - מהווה גיים צ'יינג'ר בתחום החינוך, כזה שלאחריו עולם החינוך כבר לא ייראה כפי שהיה לפניו. מדובר בפרויקט ראשון מסוגו המפתח דמיון וכישורי חיים בקרב תלמידים ומחזק ומפתח מיומנויות טכנולוגיות ויזמיות בקרב מורים.
 
עם ראייה לכוון כיתת העתיד של 2030, יוצאת קרן אתנה בפרויקט ראשון מסוגו בישראל - "מעבדת הדמיון" בכפר הנוער ויצו נחלת יהודה בראשון לציון - פרויקט שהופך את כיתות הלימוד לאוצר בלום, כזה שמחייב את התלמידים לחשוב בצורה אחרת ומשנה לחלוטין את שיטת הלימוד בכיתה. "מעבדת הדמיון" תיכנס לשימוש מלא החל מפתיחת שנת הלימודים תשפ"ג בכפר הנוער, כאשר כלל התלמידים יתנסו בפרויקט בהיקף של כ-4 שעות שבועיות, בכלל המקצועות. 

מעבדת הדמיון היא מרחב תגליות אינטראקטיבי וחדשני עבור תלמידים. התוכנית החדשה של אתנה מפתחת דמיון וכישורי חיים לעתיד בקרב התלמידים ובו בזמן מחזקת ומפתחת מיומנויות טכנולוגיות ויזמיות בקרב המורים. בני הנוער והילדים יזכו להיחשף לעולמות ידע מגוונים, להתנסות בסביבה טכנולוגית חווייתית ולפתח כישורי חיים ויכולות רלוונטיות למאה ה-21: מיומנויות דיגיטליות, חשיבה יצירתית, חשיבה ביקורתית, חשיבה אלגוריתמית, פתרון בעיות, תקשורת ועבודת צוות.
 
שיטת הלימוד משתנה - בני הנוער והילדים יזכו להיחשף לעולמות ידע מגוונים, להתנסות בסביבה טכנולוגית חווייתית ולפתח כישורי חיים ויכולות רלוונטיות למאה ה-21: מיומנויות דיגיטליות, חשיבה יצירתית, ביקורתית ואלגוריתמית, פתרון בעיות, תקשורת ועבודת צוות.
 
מדובר בגיים צ'יינג'ר של ממש בתחום הפדגוגיה, כזה שלאחריו עולם החינוך כבר לא ייראה כפי שהיה לפניו. כפי ש-WeWork הפכה את שוק העבודה לאחר לחלוטין ו- Airbnb עשתה מהפכה בתחום הנופש והאירוח, כך מעבדת הדמיון תשנה את פני עולם החינוך.
 
מעבדת הדמיון מורכבת מ-4 אזורים אינטראקטיביים משלימים:
 
חדר אימרסיב - מרחב סנסורי וחדשני המאפשר לתלמידים לחקור מעל 700 סביבות מציאות מדומה אינטראקטיביות כגון: אסטרונומיה וחלל, יערות הגשם, ערים בעולם, עולם הים, מורשת והיסטוריה,
 
פינת מציאות מדומה - בעזרת משקפי VR מתקדמים חווים התלמידים סביבות מציאות מדומה אינטראקטיבית, בזמן שתלמידים אחרים צופים על הנעשה על גבי מסך גדול שמחובר למערכת,

אזור רובוטיקה - מרחב לפיתוח חשיבה אלגוריתמית ופתרון בעיות באמצעות משחק, הילדים לומדים לתכנת רובוטים ידידותיים למשתמש עם מגוון רחב של התנהגויות
 
ארגז חול אינטראקטיבי (מציאות רבודה - (AR משטח למידה אינטראקטיבי חינוכי המשלב פונקציות של ארגז חול ומסך מגע. שינוי קווי הגובה של החול מייצרים בזמן אמת סביבות משתנות ודינמיות של הרי געש, מדבריות, אגמים, נחלים, כיפות מושלגות ועוד מספר רב של תרחישי למידה בתחומים שונים.
 
יעילות הטכנולוגיה בלמידה הוכחה במחקרים רבים. אך היום, הטכנולוגיה התקדמה עוד כמה צעדים, ומציעה למידה בעזרת סביבות אינטראקטיביות, המחדדות ומפעילות את החושים בצורה שלא ניתן היה לעשות לפני כן.
 
בעזרת תוכנית "מעבדת הדמיון", ניתנת, למעשה, האפשרות לחשוף, להנגיש וללמד את המורות והמורים בהווה ובעתיד את טכנולוגיות העתיד, שתעצמנה את אפקטיביות הלמידה, ותיתנה להם אפשרות לתת לתלמידיהם את מה שהם זקוקים לו. עם הצלחתם בתחום זה, מעמד המורות והמורים יועצם והם יזכו להכרה וכבוד, שהמחנכים ומנהיגי הדור הבא של הארץ ראויים לה.  
 
חשיפה של מורות ומורים לטכנולוגיות אלו, כולל מערכי שיעור מותאמים, לא רק שיחזק אותם וייתן להם אפשרות להתקדם מקצועית, אלא גם יקדם את מערכות היחסים שלהם עם תלמידיהם, שייהנו מלמידה מעניינת יותר, מותאמת להם אישית, ויעילה יותר, ויכין אותם לכישורים הנדרשים למאה ה-21 ולשילוב בחברה הישראלית בצורה המיטבית האפשרית. למעשה, מדובר בטכנולוגיות למידה עתידיות לכל מורה (ומורה לעתיד) והכשרת המורה והתלמידים לכיתת הלימוד של 2030.
 
כבר כעת, למעשה, המורים והמורות של כפר הנוער ויצו נחלת יהודה בונים מערכי שיעור מותאמים למעבדת הדמיון, ומקוריים בעיצוביהם, כאשר הם עושים זאת באמצעות המערכת עצמה ובפועל מתחילים ללמד בצורה מוחשית באמצעות מקרן משולב טאץ' וסנסורים נוספים שמשלימים את החוויה הרב-חושית, שאלונים אינטראקטיביים ועוד. המורים עושים זאת בעצמם, ממש כמו להכין מצגת ב-PowerPoint, רק פי כמה ברמת הטכנולוגית והפדגוגית למען מעורבות מלאה של המורים והתלמידים בכל שיעור ושיעור.

מעבר לשיעורי היסטוריה, אנגלית ושפות נוספות, בין היתר, מעבדת הדמיון כוללת 800 סביבות לימוד שונות ומגוונות כמו עולם המים (מודגם בסרטון - כאן) ללמידה על החיים מתחת לפני המים, גוף האדם מרמת הגולגולת ועד לאיברים הפנימיים ואפילו "שייט" מודרך בתוך מחזור הדם, מסע לפולין מבלי לצאת מדלת הכיתה, קטיף פירות מודרך, שיעורי לימוד בפסנתר וכלי נגינה נוספים, חינוך יהדות ועוד.

צילום תמונות: אמיר אלון

מעבדה יחצ צילום אמיר אלון 
 
Bookmark and Share