התכנית לחיסול זכיית ערוץ 20 (בהפקת ערוץ הכנסת) מתקדמת במהירות

דף הבית >> חדשות >> חדשות עולם הטלוויזיה >> התכנית לחיסול זכיית ערוץ 20 (בהפקת ערוץ הכנסת) מתקדמת במהירות
היום מתבצע שלב נוסף בתכנית של יו"ר ממועצת הכבלים והלוויין (ד"ר יפעת בן חי שגב) לחסל את זכיית ערוץ 20 במכרז של הפקת ערוץ הכנסת. האם הרישיון של הערוץ יישלל עוד לפני שהבג"ץ יצטרך להכריע בעניין? הכל ייתכן, כל עוד הנושא לא הועבר לחקירת המשטרה. עדכונים בסוף הכתבה. 
מאת: אבי וייס, 7.9.17, 07:20ד"ר יפעת בן חי שגב
.
הסאגה של מכרז הפקת ערוץ הכנסת מסרבת לרדת מסדר היום, וזאת אחרי אישור חוזר ותמוה במליאת מועצת הכבלים והלוויין לזכיית ערוץ 20 במכרז להפקת ערוץ הכנסת (פרשה חמורה ביותר שמפורטת: כאןכאןכאןכאן וכאן).

אין ספק, שהנושא הזה ראוי לחקירה המשטרה, בגלל האוסף המדהים של עבירות פליליות (לכאורה), שבוצעו סביב המכרז הזה, וממשיכות להתבצע גם היום.

בדיוק כפי שטלקום ניוז צפה, יו"ר מועצת הכבלים (ד"ר יפעת בן חי שגב, בתמונה משמאל), שפעלה (ביחד עם שותפיה לתרגיל: תמי לשם ושמילה מימון), לזכיית ערוץ 20 במכרז שידורי הכנסת, ממשיכה לפעול עכשיו בדיוק לכיוון ההפוך (המהפך קרה אחרי שהיא ראתה מה קרה למנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר), והיא פועלת במרץ בלתי נלאה ובאינטנסיביות להכשלת זכייתו במכרז ואולי אפילו לסגור אותו כליל, תוך שהיא מנסה "להרחיק עצמה מהאש".

כ"כ, יש מטרה נוספת במהלך הזה: "להסיט את האש" מהאישורים, שמועצת הכבלים והלוויין סיפקה ל-Yes, מה שהוביל, מוביל ויוביל להכנסות בהיקף של מיליארדים לשאול אלוביץ', על חשבון הכיס של עם ישראל, פרשה חמורה ביותר, מקבילה ונוספת לפרשה בגינה נחקר שלמה פילבר ושות'.

כל זאת, בדיוק עכשיו, כאשר הבג"צ דן בעתירות נגד המועצה (לא נגד ערוץ 10 או 2 !) והמכרז החשוד, שהיא ניהלה להפקת שידורי ערוץ הכנסת, עומד כעת בפני "פיצוץ עצמי". הסיבה: יו"ר מועצת הכבלים והלוויין לפתע מבינה, שהיא לא תקבל גיבוי מאיש על הטעות החמורה, שעשתה במכרז ושנחשפת כעת בבג"ץ. 

לכן, שיגרתי ב-6.9.17 את השאלה החדחופה הבאה להנהלת משרד התקשורת ולמועצת הכבלים והלוויין:
"האם המפורסם כאן (בדה-מרקר) נכון?
אם כן, אודה להתייחסותכם לפסקה הבאה:
האם המהלך הזה אינו מחזק עוד יותר את הטענה, שהמועצה "נאנסה" להעניק את הזכייה בשידורי הכנסת לערוץ 20 ועם התפוצצות הפרשות במשרד התקשורת והעתירות לבג"צ נגד המועצה, מנסה יו"ר המועצה "למלט" את עצמה תוך תקיפת ערוץ 20 דווקא עכשיו?
כפי שטלקום ניוז כבר שאל: אם מדובר בערוץ כזה פורע חוק למה נתתם לו לזכות במכרז? חייבים לחקור את הצבעת חברי מועצת הכבלים במכרז הזה ולא לתת ליו"ר המועצה לפזר ספינים, כאילו היא יושבת על כסאו של השופט, בעוד שהעתירות הן נגדה ונגד המועצה והיא זו שצריכה לתת הסברים לבית המשפט ולציבור."

תגובה לא הצלחתי לקבל. ככל שאקבל תגובה - אעדכן בהתאם.

לפי ההדלפה (שהגיעה, ככל הנראה, ממנה), שיגרה יו"ר המועצה מכתב לחברי המועצה, שבו היא תוקפת את ההפרות של ערוץ 20 ואפילו את שר התקשורת, תוך שהיא מעוניינת לחלט ערבויות של ערוץ 20 בגובה של 4 מיליון ש"ח, מה שעשוי להביא לסגירת הערוץ. הדבר מחזק עוד יותר את הטענה, שחשפנו לא אחת, שהמועצה "נאנסה" להעניק את הזכייה בשידורי הכנסת לערוץ 20 באוסף של תרגילים, ועם התפוצצות הפרשות במשרד התקשורת והעתירות לבג"צ נגד המועצה, מנסה יו"ר המועצה "למלט את עצמה" מהמפולת החמורה הזו, תוך תקיפת ערוץ 20 במלוא המרץ, דווקא עכשיו. 

במכתב, ששיגרה ד"ר יפעת בן חי־שגב לחברי המועצה, מכתב, שהם ידונו בו היום (7.9.17), היא ציינה, שהערוץ לא עמד בחלק מחובותיו "בין השאר בשל ריבוי תכניות האקטואליה אשר הכילו אייטמים אשר אינם עוסקים במורשת ישראל ואף לא בנושאים אחרים בראי מורשת ישראל". לדבריה, "באחרונה הגביר הערוץ את אי־עמידתו בהוראות רישיונו, תוך שלעתים קרובות הגיע למצב בו משודרים בערוץ יותר מ–40% תכנים שאינם תכני מורשת. הערוץ ממשיך להפר ברגל גסה את הוראות הרישיון. מדובר בהפרות שיטתיות, סדרתיות, ממושכות ומהותיות של הוראות הרישיון, תוך שהוא מתעלם מהליכי ההפרה שננקטים כנגדו ומהעיצומים הכספיים המוטלים עליו".
 
יודגש, שהתרופה למכרז כושל היא ביטול המכרז, וזה יקרה (ככל המסתמן) בבג"ץ. אולם, התרופה ל"תפירת מכרז" ו"הכשלת מכרז" היא חקירת משטרה. זה מה שצריך לבצע וכמה שיותר דחוף. עד תחילת החקירה, על שר התקשורת להפעיל את סמכותו לפי סעיף 6ו לחוק התקשורת ולפזר מיידית את מועצת הכבלים והלוויין ולפטר את יו"ר מועצת הכבלים והלוויין. 

תגובת ערוץ 20 להתפתחות הזו [ציטוט]: ערוץ 20 פונה לממשלה: ''במשמרת שלכם משרד התקשורת מציל את אל-ג'זירה אבל סוגר את ערוץ 20. בושה!"

עדכון 7.9.17, 22:00: עוד תרגיל, בעקבות הלחץ והמהומה, שיו"ר מועצת הכבלים והלוויין יצרה: האיום על ערוץ 20 נדחה ב-4 חודשים: מועצת הכבלים והלוויין, שהתכנסה לדון היום בהפרות הרישיון של ערוץ 20 קבעה, שעל הערוץ "להתאים את שידוריו מיידית להוראות רישיונו". המועצה התריעה בפני הערוץ, שאם ימשיך להפר את תנאי רישיונו הדבר יוביל לחילוט הערבויות, בסך 3 מיליון ש"ח, שהפקיד עם קבלת הרישיון. כדי לבחון את התנהלותו של הערוץ נקבעה תקופת מבחן בת כ-4 חודשים, ובסיומה, בינואר 2018, יוצגו הממצאים לגבי התנהלות הערוץ לחברי המועצה ואלה יקבעו כיצד לנהוג. יצויין ,שההודעה הזו לא פורסמה לא באתר האינטרנט של משרד התקשורת ואף לא באתר הפייסבוק של יו"ר המועצה. כאוס בהתגלמותו. 
השר איוב קרא ציץ בטוויטר: "אני מודה למועצת הכבלים, שקיבלה את עמדתי ואיפשרה המשך שידורי ערוץ 20. אבקר ביום שני בערוץ כדי לקדם חקיקה, שתאפשר לו קבלת היתר קבוע לשידורי חדשות". אם השר לא יודע, מי שעיכב את מתן ההיתר לשידורי חדשות לערוץ 20 זו אותה מתלוננת כנגד הערוץ (יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, שמשחקת את תפקיד "השוטר הטוב" ו"השוטר הרע" בחילופי תפקידים מהירים).

עדכון 14.9.17: ערוץ 20 הגיש עתירה לבג"ץ  - בג"ץ 7092/17, כנגד יו"ר מועצת הכבלים והלוויין (ועוד משיבים) בעניין הדרת זרמים ביהדות משידורי הערוץ. החלטת כב' השופטת ד' ברק ארז, היא: "המשיבים יגישו תגובה מקדמית לעתירה ולבקשה לצו ביניים עד ליום 1.11.2017".

כך, נמשך תרגיל הסחת הדעת מחשד ברור ל"תפירת מכרז" שידורי ערוץ הכנסת בשווי של כ-25 מליון ש"ח עבור ערוץ 20, ע"י המועצה לשידורי כבלים ולווין. זאת, אחרי שיו"ר המועצה "נזכרה" להטיל קנס כספי על ערוץ 20, "ממש במקרה" כאשר תלויות ועומדות כמה עתירות לבג"צ נגד התנהלות המועצה בנוגע לזכיית מכרז ערוץ 20 במכרז שידורי הכנסת, ואחרי שיו"ר המועצה "נזכרה במקרה" דווקא כעת, ליזום בחינת חילוט ערבויות ערוץ 20 עקב אי עמידה בתנאי הרשיון "מאז הקמתו" (החלטה שהוקפאה בינתיים, עקב התערבות הפוליטיקאים ובראשם שר התקשורת איוב קרא), היום ערוץ 20 מספק את חלקו בהסחת הדעת מזכייתו במכרז מועצת הכבלים להפעלת שידורי ערוץ הכנסת והוא מגיש מצידו עתירה לבג"צ נגד מועצת הכבלים והקנס שהטילה עליו.

כזכור, ואסור להתעלם מהמציאות לאור ריבוי הספינים, שמדובר באותה מועצה שגם בחרה בערוץ 20 במכרז להפעלת שידורי ערוץ הכנסת (והצביעה פעמיים בעד הזכייה הזו, כך שלא מדובר באי הבנה). ההתנהלות התמוהה של יו"ר המועצה מחד ושל ערוץ 20 מאידך, מאז זכייתו של הערוץ במכרז להפעת שידורי ערוץ הכנסת ועד רגע זה, מדגישה ביתר שאת את הצורף בפתיחת חקירה פלילית דחופה בנוגע להליכי המכרז, לרבות אופן הצבעת חברי המועצה והאם הופעלו עליהם לחצים פוליטיים להעדיף את ערוץ 20 על פני חדשות ערוץ 2 וערוץ 10 (ומתמודד נוסף שזכה לניקוד נמוך). זאת, בין היתר, לאור העובדה שמדובר במכרז לשידורי פעילות הכנסת, עם הרגישות המיוחדת הנלווית לכך. יש לדחות על הסף כל נסיון מלאכותי ליצור בדיעבד יריבות מדומה בין מועצת הכבלים והלוויין לערוץ 20 ועוד לגבי נושאים הידועים לכל מזה תקופה ארוכה, ובוודאי טרם זכיית ערוץ 20 במכרז.

יצויין, כי בינתיים מתנהלת המועצה ללא שום נציג ממשרד התקשורת לאחר שטלקום ניוז חשף את הסכם ניגוד העניינים של מימון שמילה המונע ממנו לקחת חלק בפעילות המועצה ולאחר שתמי לשם פרשה לגמלאות משירות המדינה והחלה לעבוד במשרה חלקית בכנסת, בוועדת הבחירות המרכזית (סוגייה הראוייה לחקירה בפני עצמה, לאור המעורבות של תמי לשם בתוקף תפקידה הקודם כחברת מועצת הכבלים, במכרז לשידורי ערוץ הכנסת, והצבעתה פעמיים בעד זכיית ערוץ 20 במכרז להפקת ערוץ הכנסת).
ערוץ 20 
 
Bookmark and Share