Telecom News - האם השר איוב קרא יוריד את יוקר המחיה ויזכה באהדה של כרבע מיליון אזרחים?

האם השר איוב קרא יוריד את יוקר המחיה ויזכה באהדה של כרבע מיליון אזרחים?

דף הבית >> פורומים וביטקוין >> Web 2.0/3.0 >> האם השר איוב קרא יוריד את יוקר המחיה ויזכה באהדה של כרבע מיליון אזרחים?
שר התקשורת איוב קרא יכול לנצל הזדמנות חד פעמית שיש לו כיום: לרענן ולעדכן את מדיניות שר התקשורת בכל הנוגע לרשת האינטרנט ובמיוחד בהורדת מחירי רישום הדומיינים, מה שמשפיע ישירות על הכיס של כרבע מיליון מאזרחי המדינה, חלק לא מבוטל מהם - בעלי עסקים קטנים ועצמאיים העובדים מהבית, במיוחד באזורי הפריפריה.
מאת: אבי וייס, 17.6.18, 08:20השר איוב קרא

שר התקשורת (איוב קרא, בתמונה משמאל) חוזר השבוע מארה"ב, לאחר שבין היתר, חתם שם על הסכמים עם ה-FCC וגורמי ממשל נוספים.

אני מניח, שהשר הספיק לשמוע מהם, שתחום הדומיינים (Domains) מנוהל בארה"ב ע"י הממשלה, על פי חוק, על פי זיכיון, שהממשלה מעניקה אחת לתקופה למי שעוסק בזה בפועל, בהסכמים מאוד הדוקים, חמורים וברורים, שנועדו להגן על הצרכנים ועל האינטרסים של ממשלת ארה"ב ותושביה.

אגב, ברוב מוחלט של מדינות העולם (כמעט כל מדינות העולם) הדומיינים נמצאים באחריות הממשלות (מלבד ישראל, ארמניה וסודן...).

ממש לאחרונה, אפילו בכירים באיגוד האינטרנט הישראלי עצמו הודו (במה שאנו טוענים מזה שני עשורים), שמחירי רישום הדומיינים בישראל, שלא נמצאים תחת שום פיקוח של שום גוף ממשלתי, יקרים בכל קנה מידה. הסיבה די ברורה: הכסף, שמשולם על הדומיינים, פשוט "נזרק לאוויר" (כלומר: לכיס של כמה אנשים), במקום להוזיל את העלויות. 

אנו קראנו לאיגוד, שיתקן דבר חשוב ביותר בפעילותו ויודיע על כך בפני עם ישראל, לפחות בפני כרבע מיליון מחזיקי דומיינים בישראל, שמשלמים כל שנה מכיסם עבור רישום הדומיינים הללו: מדובר על העיוות בו כ-9 אלף דומיינים של "המקורבים לצלחת", שלא משלמים עליהם וגם לא ישלמו (אלה המשלמים, מסבסדים אותם מכיסם הפרטי). עד כה, לא ראינו סיכוי שזה יקרה.

במשך שנים, הנהלת האיגוד הכחישה בתוקף את טענותינו (וטענות של אחרים, שעסקו בנושא), שמחירי הדומיינים בישראל יקרים (אבסולוטית וגם בהשוואה לעולם). כתבנו על כך עשרות מאמרים.

לפתע, חבר הוועד המנהל של האיגוד, אמר זאת במו פיו, בדיון של הוועד המנהל וזה נכתב "שחור על גבי לבן" בפרוטוקול הרשמי (הפרוטוקול המלא נמצא כאן) והנה התצלום של דבריו, המדברים בעד עצמם:
מחירי הדומיינים בישראל
  
ההזדמנות ההיסטורית לשר איוב קרא לבצע מהלך מועיל ומאוד פשוט, בלי שום מאמץ מיוחד מצידו ובלי שום בעיות רגולטוריות או חוקיות, שיוריד במהירות את יוקר המחיה לכרבע מיליון מאזרחי ישראל:
חברת הכנסת שרון השכל (ליכוד) הגישה לשר שאילתה הנמצאת כאן (לחיצה על התמונה מגדילה אותה):
שאילתה שרן השכל

לאור השאילתה הזו, פנינו לצמרת משרד התקשורת ביום 5.6.18 בשאלה הבאה:
"מצ"ב שאילתה של ח"כ שרן השכל [בתמונה ח"כ שרן השכלמשמאל].
מה תגובת משרד התקשורת לנושא?
יש כבר "הצעת חוק" והצעת "מחליטים", שהכין רפי הוידה (לשעבר מ"מ המדען הראשי במשרד התקשורת ומי שהיה, בין היתר, ראש אגף הספקטרום במשרד) בנושא, שנשאל בשאילתה המצ"ב, והועבר כמה פעמים לשר (וגם לשני קודמיו) ולמנכ"ל המשרד בפועל (הקודם).
האם המשרד מתכוון הפעם לדון בנושא לעומקו?"

תגובה טרם קיבלנו. ככל שנקבל, נעדכן בהתאם.

מה עמדת השר איוב קרא בעניינים הנוגעים לרשת האינטרנט??
אך לא מכבר, השר איוב קרא הוציא הודעה בעניין המיסוי באינטרנט (וככל הנראה בלי לדעת ובלי להתחשב בכך, שיש כבר "מדיניות שר" בנושא הרגולציה ברשת האינטרנט).
לכן פניתי לשר (באוגוסט 2017) כך:
"אבקש לשאול:
1. האם לא הגיעה העת לעדכון מסמך המדיניות (כאן), שהוצא בשנת 2000 (כלומר: לפני יותר מ-17 שנה!!), כאשר המדיניות הזו כבר לא רלבנטית להתקדמות הרבה, שחלה בשימוש ברשת האינטרנט, כולל תהליכי חקיקה חדשים נרחבים, שעברו בכנסת בלי כל התחשבות במשרד התקשורת (דוגמה טרייה אחרונה: "חוק סמכויות לשם מניעת ביצוע עבירות באמצעות אתר אינטרנט, התשע"ז–2017".
החוק הזה כמו גם חוקים דומים קודמים, מבטלים בפועל את עניין 'ההסדרה העצמית' כמופיע במדיניות השר משנת 2000 ואת עקרונות 'ניטרליות הרשת' כמופיע בחוק התקשורת.
2. על פי הידוע לי, מסמך מדיניות זה (של שר התקשורת) משנת 2000, לרבות נושאי 'שמות המתחם' ו'הסדרה עצמית' המופיעים בו, לא אושרר מעולם ע''י מליאת הממשלה ו\או איזו ועדה בכנסת, ולפיכך המדיניות הזו חסרת תוקף משפטי (מה גם שבמסמך עצמו נכתב, שהוא יעודכן תוך שנה בגלל השינויים המהירים ברשת האינטרנט, אבל זה לא קרה ועברו כבר 17 שנה, לא שנה אחת).
3. ככל הידוע לי, משרד המשפטים קבע, שתחום 'מרשם שמות המתחם' בישראל 'אינו מצוי כלל בתחום סמכותו ופיקוחו של אף גורם ממשלתי'. גם מ"מ מנכ"ל משרד התקשורת השיב בזמנו לפניות ברוח זו.
האם לא הגיעה העת לתקן את המצב האומלל הזה ולהוריד את יוקר המחיה לכרבע מיליון מתושבי ישראל, בכך, שעלויות 'שמות המתחם' תרדנה למקובל בעולם המערבי ותנוהלנה בשקיפות ובאחריות, כמקובל בעולם המערבי?
4. בנוסף, רשות המסים קבעה, שהמרשם המנוהל ע''י איגוד האינטרנט הישראלי ללא הסמכה בחוק מפורש, מבצע פעילות עסקית וחייב את האיגוד בתשלום מס הכנסה, נושא הנדון כעת בערר בבית המשפט המחוזי בי-ם. האם הנושא הזה לא פחות חשוב ודחוף מנושא 'תשלום מיסים ע"י מפרסמים כלל עולמיים באינטרנט'?"

תגובה לא הצלחנו לקבל, לא שלא ניסינו. ככל שאקבל תגובה, אעדכן בהתאם. 

רפי הוידה (בתמונה משמאל): "אני מצרפי הוידהפה, שהפעם מענה הממשלה ובמיוחד מהשר איוב קרא לשאילתה של ח''כ שרן השכל יהיה ענייני ויציע פתרון נאות להסדרת ''מרשם שמות המתחם בישראל' ותחום 'הקצאת כינויי מען (כתובות IP)' בחקיקה ראשית.

ראוי כי שר התקשורת יפעל על פי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה מ-2002, בדבר 'עקרון חוקיות המנהל' ויפעל לבטל את 'מדינית שר התקשורת' משנת 2000/2003 סעיף 5.3 א' וכן יפעל להקניית סמכויות לשר התקשורת בחוק התקשורת בתחום 'מרשם שמות המתחם'' ו''הקצאת כינויי מען (כתובות IP)'.

לעניות דעתי, בנסיבות של היום, כשהאינטרנט הוא כלי עיקרי, מוביל וחשוב בכלכלה העולמית ובשוק הפרטי והעסקי העולמי וגם בישראל, קיים צורך ציבורי אמיתי להסדרת מרשם 'שמות המתחם' בישראל ותחום הקצאת כינויי מען (כתובות IP, הקשורות קשר הדוק לדומיינים) בחקיקה ראשית, כמקובל בעולם הנאור.

אם ניקח כדוגמה את דנמרק, בה מוסדר מרשם שמות המתחם הדני בחוק, מספר תושביה של דנמרק קטן מישראל ומספר שמות המתחם בדנמרק הוא מעל מיליון וחצי (לעומת כרבע מיליון בישראל)!

הסדרת תחום 'שמות המתחם' תאפשר השגת היעד של 'ישראל דיגיטלית' עד שנת 2020, תוך הגעה ל-1,000,000 (מיליון) 'שמות מתחם' תחת שם ישראל, במקום כ-250,000 כיום!".

לסיכום:
למיטב הערכתנו, יש כעת הזדמנות נדירה לשר התקשורת איוב קרא, לעשות מעשה, שיוריד מיידית את יוקר המחייה לכרבע מיליון אזרחים, חלק לא קטן מהם הם בעלי עסקים קטנים ועצמאיים קטנים, במיוחד עצמאים העובדים מהבית או ממתחמי עבודה הקיימים ברחבי הארץ, לא מעט מהם נמצאים בפריפריה,אנשים, שכל שקל חשוב להם, והם יעריכו את הצעד הזה של השר בצורה מיידית. זה יפתור את הבעיה דהיום המעיקה עליהם (בין שאר ההוצאות של כל מי שעובד ומתפרנס סביב רשת האינטרנט), כאשר לממשלה אין עד היום תשובה לכשל השוק המתמשך והלא הגיוני הזה. כל הורדה של שקל ביוקר המחיה ובהוצאות - היא חשובה. 

אני מקווה, שהשר איוב קרא לא יולך שולל (כמו שהשר יריב לוין הולך שולל ובצורה קשה כשהשיב על שאילתה בדיוק בנושא הזה, כמפורט כאן), ע"י בעלי האינטרסים הכלכליים הצרים, שדואגים רק לכיס של עצמם, ולא לאינטרסים של עם ישראל (והיו להם, משום מה, תומכים בתוך המשרד עצמו, כנגד האינטרס הציבורי). 

את כשל השוק הזה ניתן לפתרון די בקלות. טיוטת הצעת חוק בנושא הזה כבר הונחה על שולחן הכנסת (הטיוטא הראשונה של הצעת החוק הוכנה, למעשה, ע"י מי שהיה המדען הראשי של משרד התקשורת) לאחר שעברה בדיקה ויותר מפעם אחת, של מיטב המשפטנים המצויים בכנסת, וניתן לבצע את תהליך החקיקה בתחום הזה במהירות וללא כל קשיים (אין סיבה, שתהיינה התנגדויות של האופוזיציה, להוזלת מחירים בתחום האינטרנט, מה גם שחברי כנסת לא מעטים מהאופוזיציה, כבר הביעו תמיכה בהצעת החוק). 

 
אינטרנט ישראלי
  
 
Bookmark and Share