איך חרדים מתניידים בין חברות הסלולר עם אותו SIM? - הם מתעלמים מהחוק

דף הבית >> חדשות הסלולר והמובייל >> איך חרדים מתניידים בין חברות הסלולר עם אותו SIM? - הם מתעלמים מהחוק
"הרמת מסך" מעל אחת השיטות לניוד מספרים בין חברות הסלולר עם אותו סים (SIM Card), בשיטה, שמשרד התקשורת מכנה בשם "ניוד כפוי" (לא ברור מי כופה על מי, מה ולמה), ואנו קוראים לזה בשם יותר ברור להבנה: "פריצת סים". איך כל זה קשור לכאוס של "הקומה הכשרה" של המגזר החרדי ולמציאות בה בשוק התקשורת הישראלי יש "אי של התעלמות מכל חוק, תקנה, רישיון או הסדר". מדובר ב"מרחב פעולה" של שירות פריצת סימים במגזר החרדי, שהוא עצמאי לחלוטין ומנותק מכל חוק, מרחב הנמצא מעל שר התקשורת והמנכ"ל, ש"עוצמים עיניים" ונותנים ל"תעשיית הפשע" גיבוי או חיפוי (תבחרו לבד את המינוח הנכון).
מאת: אבי וייס, 8.8.18, 06:00שמילה מימון

בלעדי. בחודש החולף פרסמנו 2 כתבות בנושא הניוד בין חברות סלולר עם אותו סים: שתי הכתבות הללו פורסמו לאחר 2 כתבות חשיפה על הנעשה בתחום הטלפוניה במגזר החרדי (כאן, בכתבה זו, נחבר בין 2 הנושאים הללו), כתבות על מה שנעשה במה שמכונה "הקומה הכשרה": יש לנו עוד המון חשיפות בתחום הזה, כולל סיפורים על אזרחים חילוניים נוספים, "שנלכדו" בלי ידיעתם ב"קומה הכשרה", ללא יכולת לצאת ממנה ולהתנייד ועוד סיפורים מסמרי שיער אחרים, שימתינו בסבלנות לפרסומם.

זאת, בגלל החשיפה כאן, שהיא המשך לכתבות בעניין הניוד בין חברות עם אותו סים, כשציינו כבר שמידי חודש מאות לקוחות עוברים בין החברות עם אותו סים, בקלי קלות (כשקוראינו הרבים פקפקו אם זה אפשרי, עם הסים הקיים, עוד לפני המעבר ל-e-Sim). בכתבות הקודמות לא נתנו פירוט איך זה קורה, כי תהליך איסוף המידע בנושא הסמוי מהעין הזה, לא היה פשוט או קל.

כאן נעסוק במה שקרה אחרי 4 הכתבות הקודמות, שמומלצות לקריאה למי שפספס אותן, כי כאן נתרכז רק בסוגיה חדשה, שאנו חושפים לראשונה כאן (ולא נסכם כאן מה היה בכתבות הקודמות, בגלל ריבוי הנושאים, שהן חשפו). מדובר בסוגיה, שהגיעה ממקורות מהימנים אלינו, כולל דרך "המייל האדום", מידע, שזרם אלינו לאחר החשיפות הקודמות.  

הכל החל בשימוע די סודי, שנשלח לכמה חברות תקשורת ב-30.1.18 (שלא פורסם בשום כלי תקשורת, והציבור ונציגיו המוסמכים לא ידעו עליו, וגם אנו לא ידענו עליו עד ממש לאחרונה), שימוע, שהכותרת שלו קצת מסתורית: "איסור ביצוע ניידות מספרי טלפון באמצעות חיוג למענה קולי (IVR)".

השימוע המלא נמצא כאן, למתעניינים. לפי ה"סימוכין" שיש מתחת לכותרת השימוע, עולה (לכאורה), שמדובר בסוגיה לא חדשה, שידועה למשרד התקשורת כבר מ-2011. מדובר בשימוע על תרגיל של "זיוף ניידות" ו"השתלטות" על "מספרים יפים", שעולים הרבה כסף, בלי הסכמת בעלי המספרים הללו. בשימוע מוצע לשנות את שיטת ההתניידות בין חברות הסלולר, אבל מודגש בו, שבהסדר החדש השינוי המוצע לא יחול על לקוחות "קומת המספרים הכשרה". למה? שאלה טובה, שתובהר בהמשך הכתבה. 

בעקבות השימוע המסתורי הזה, ביום 18.4.18 יצא מסמך סיכום והחלטה של שמילה מימון (בתמונה למעלה משמאל), שבאותה עת היה המנכ"ל בפועל של משרד התקשורת. שמילה מימון קבע בהמשך לשימוע, הסדרים חדשים בעניין הניוד בין חברות הסלולר. המסמך המלא של שמילה מימון מצוי כאן, למתעניינים. גם המסמך הזה לא פורסם בשום מקום ויתרה מכך, הוא גם לא יושם (מייד נסביר למה). 

במסמך של שמילה מימון מ-18.4.18 נולד ביטוי חדש לתופעה הזו וזה הביטוי: "ניוד כפוי", כפי שמופיע במסמך שלו כך:
ניוד כפוי - שמילה מימון

אני סבור, שהמונח "ניוד כפוי" הוא "סטרילי" מדי, כי לא ברור מי כופה על מי מה ומתי. הביטוי, שאני סבור שמתאים כאן, הוא הרבה יותר פשוט להבנה והוא: "פריצת סים". 

לא קשה לנחש מי בעיקר קשור ועומד מאחורי ה"ניוד כפוי" או "פריצת הסימים". זה כתוב גם כן במסמך של שמילה מימון, "שחור על גבי לבן", בתגובה של אחד מספקי התקשורת לשימוע (שם ספק התקשורת הזה לא מצוין במסמך), ספק תקשורת סלולרית המתרעם על כך, שההסדר החדש מחריג את "הקומה הכשרה" מההסדר החדש ואותו ספק טוען, בצורה בהירה מאוד, שאינה זקוקה להסברים נוספים, כך:
ניוד כפוי - שמיה מימון - 2

זה הרקע לשאלות הדחופות הבאות, ששלחנו ביום 29.7.18 לצמרת משרד התקשורת:QUESTION FREE
בהמשך לשאלתי למטה [תובא בהמשך הכתבה], משרד התקשורת קיבל החלטה בעניין אחת הפרקטיקות הלא חוקיות שיש, שיטת ה-IVR:
השאלות:
  1. היכן הלינק לתיקון "תכנית המספור"?
  2. היכן תיקוני רישיונות חברות התקשורת לפי ההחלטה הזו?
  3. נכתב בהחלטה, שהיא נכנסת לתוקף ב-18.6.18. האם זה אכן קרה?
  4. אילו פעולות אכיפה בוצעו בנושא (אם בכלל)?"
תגובה לא קיבלתי, לא שלא ניסיתי. ככל שאקבל תגובה, אעדכן בהתאם.

עובדה אחת די ברורה יש לנו כאן: המועד להפעלת התקנות החדשות בעניין הניוד ומניעת זיופי ניוד היה 18.6.18, והמועד הזה חלף עבר לו בשקט. "תכנית המספור וניידות המספרים" לא תוקנה ורישיונות חברות הסלולר לא תוקנו. לא קרה מאומה. 

למה המהלך הזה הוקפא ולא מומש ב-18.6.18? נתי כהן
בהיעדר תשובה מהמשרד, אנו יכולים רק להעלות השערות. ההשערה הכי הגיונית: שמילה מימון סיים זמן קצר אחרי ההחלטה הזו שלו, את הקדנציה שלו בה היה מנכ"ל בפועל של המשרד (אחרי "היעלמותו" של "עד המדינה" שלמה פילבר, מכיסא המנכ"ל). זאת, כי ביום 1.5.18 שרי הממשלה אישרו את נתי כהן (בתמונה משמאל) כמנכ"ל משרד התקשורת ויומיים אחרי כן הוא הגיע למשרד.

ככל הכנראה, וזו ההשערה שלנו (בהיעדר תגובה מצמרת המשרד), נתי כהן לא רצה להתעמת עם אלה הנמצאים בין שר התקשורת לאלוהים, וכנראה גנז את הרפורמה הזו. מה שמחזיר אותנו לכתבות הקודמות, שציינו למעלה, בעניין עליונות "ועדת הרבנים לענייני תקשורת".

הבעיה היותר חמורה: במהלך שלו, נתי כהן גם החליט (ככל הנראה) להתעלם מהפרות החוק הקיימות בביצוע "פריצת סימים".

וזה מוביל אותנו לסדרת השאלות, ששלחנו לצמרת משרד התקשורת ב-26.7.18. הסרנו מהשאלות, שנציג כאן, את הקישורים והשמות (הם ידועים לצמרת משרד התקשורת), מ-2 סיבות חשובות: 1) לא לפגוע בחקירה אפשרית, אם תתקיים, בעקבות החשיפה שלנו. 2) כדי להגן על המקורות שלנו המסכנים בפועל את חייהם בהעברת המידע המגובה במסמכים וראיות חד-משמעיות - אלינו. ממש לפני ששלחנו את השאלות, בדקנו, שהמערכת "לניוד סימים" במגזר החרדי פעילה, ותיעדנו את הכל.

אלו השאלות, ששלחנו לצמרת משרד התקשורת:שאלות
"האם ידוע למשרד, שיש שירות של "פריצת סימים" כדי לאפשר ניוד ללקוחות במגזר החרדי (ש"נתקעים" בבעיות ניוד בין החברות, בעיות חמורות, שנולדו מחוץ למסגרת איזה חוק במדינת ישראל, אותן כבר חשפנו)?
את "השירות" הזה מבצעת למשל חברת "ABCD": [היה כאן לינק].
הסבר שלהם איך הם "פורצים סים" לצרכי ניוד, יש למשל כאן: [היה כאן לינק]
האם זה חוקי? אם לאו, מה בדעת המשרד לעשות בנדון?
בנוסף, יש כאן לינקים להנחיות כיצד אפשר לפרוץ סימים בכל החברות: [היה כאן לינק]
מלווה ב"מדריכי פריצה" מקיפים: [היה כאן לינק]
יש גם אתר מיוחד ל"סוכני" פריצה של סימים: [היה כאן לינק]
ורשימת "הסוכנים" והכלים, שהם עוסקים בהם, גלויה כאן (לא למדו אבטחת מידע של אתרים): [היה כאן לינק וקבצי מידע ענקיים, שקיבלנו מהאתר של "סוכני הפריצה"]
לפי השמות והכתובות, נראה בעליל שכולם מהמגזר החרדי...".

תגובה לא קיבלתי מצמרת משרד התקשורת, לא שלא ניסיתי. ככל שאקבל תגובה, אעדכן בהתאם.

כלומר: כעת לא רק שנתי כהן, מנכ"ל משרד התקשורת, טירפד את האפשרות לסגירת אחת מהפרצות לניוד סימים בשיטת "הניוד הכפוי", או בשם הנכון שלה: "פריצת סימים", כעת הוא יודע בדיוק מי עומד מאחורי זה, מי עוסק בזה בפועל, כולל פרטים מלאים של כל "העוסקים במלאכה" הזו, והוא עדיין ממשיך (לכאורה) לתת גיבוי או חיפוי (תחליטו לבד מה הביטוי המתאים יותר) ל"תעשיית הפשע" הזו, שיכולה להמשיך ללא כל הפרעה. בכך, הוא הפך (לכאורה) ל"שותף" של התעשייה הזו.

בקצרה, למי שלא הבין עד כה, יש מערכת שבמרכזה אפליקציה עם קודים ותהליך הנקרא בלשון טכנית "איקטוב", שמאפשרת לנצל פרצה של מערכת הניוד בין החברות וכך אפשר לנייד בלי בעיה. בנוסף, יש במערכת הזו יכולת להפעיל יותר מקו אחד על אותו סים, כלומר: אפשר להפעיל מספרים מחברות שונות על אותו סים (שזה כמו ניוד באותו סים בין החברות). חלק מחברות הסלולר מכירות את התהליכים הללו והן פשוט שותקות (כדי לא להפסיד את המגזר החשוב הזה מבחינתן). כך, שמדובר כאן במגוון של שיטות פריצה, כשהשימוע וההחלטה (שלא מומשה), שהוצגה בתחילת הכתבה בדבר "ניוד כפוי", הייתה סוגרת (אם הייתה ממומשת כולל על "קומת המספרים הכשרים"), את אחת הפרצות שיש. אולם, זו פרצה חשובה, כי היא מאפשרת לנייד "מספרים יפים", ללא הסכמת בעליהם, מה שיוצר להם נזק מאוד כבד, כי הם רכשו את המספרים הללו בלא מעט כסף (וזה היה מניע הראשוני לשימוע ולהחלטה שלא מומשה, בגלל מנכ"ל משרד התקשורת הנוכחי).  

יודגש, שמדובר בתופעה שולית, של קבוצה קטנה ביותר, שעושה נזק לשם של כל העדה החרדית ובתוך העדה החרדית עצמה יש רבים, שאומרים בקול רם וצלול ואף כותבים זאת באתרים ובעיתונים חרדיים, שיש להפסיק את כל הבלוף הזה הנקרא "הקומה הכשרה" בתקשורת, בלוף ו"תעשיית כסף" המצויה מאחורי הבלוף, מצב כאוטי, שיכול להתקיים רק בגלל שמשרד התקשורת החליט לתת גיבוי (או חיפוי, תבחרו את המינוח הנכון לבד), למה שמתרחש בתחום הזה, ומסרב לטפל בכל תלונה, שמופנית ע"י אזרחים חילוניים, דתיים וחרדיים למשרד התקשורת, בנושא הכאוב הזה. המשך יבוא ודי בקרוב. 


SMARTPHONE SIM 
 
Bookmark and Share