בזק בצומת דרכים וטועה לחלוטין בכיוון (שמוביל לתהום)

דף הבית >> חדשות >> חדשות השוק הקווי >> בזק בצומת דרכים וטועה לחלוטין בכיוון (שמוביל לתהום)
על רקע הדו"ח הכספי הגרוע לרבעון שני 2018 ועל רקע שלל ההחלטות הרגולטוריות כנגד בזק (מצד ראשי משרד התקשורת), ועל רקע המשך תשלומי שכר מופרזים ליו"ר ולמנכ"ל, בזק הגישה בקשה לאחד את פלאפון, YES ובזק בינלאומי ליחידה עסקית אחת משונה בתצורת "שותפות רשומה" במקום חברה בע"מ. עדכון בתחתית הכתבה.
מאת: אבי וייס, 23.8.18, 12:39שלמה רודוב

ניתוח: בזק ממשיכה לשלם את מחדלי "תיק 4000" וממשיכה ללכת באותו נתיב שגוי, שיוביל אותה לתהום. פירוט מלא במאמר: "השוק הקווי לקראת דעיכה ויצירת מונופול חדש (סלקום) על חורבות בזק והוט".

זה בכלל לא מפריע לראשי בזק לחלק לעצמם מה שנחזה כלפי חוץ כשכר מופרז: 7.5 מיליון ש"ח לשנה לפחות, ליו"ר: שלמה רודב (בתמונה משמאל), ולמנכ"ל החדש דודו מזרחי

כל זאת, על רקע תוצאות רבעון שני 2018 (כאן), תוצאות מאוד מאכזבות ושתהיינה מאכזבות עוד יותר (אם לא יבוצע שינוי חשיבה ואסטרטגיה בצמרת בזק) ברבעונים הבאים.

האנליסטים שמכסים בסקירותיהם את קבוצת בזק בבורסה, "לא רואים יותר ממטר קדימה" וטועים למיטב הערכתי - בגדול (כנראה בזק משלמת להם, על הדוחות הללו, המנותקים מכל מציאות שאני מכיר ורואה). 

המציאות מאוד חדה וברורה: ראשי משרד התקשורת, מהשר איוב קרא ומטה, החליטו לחסל את כוחה של בזק, "לשדוד" את תשתיותיה הפרטיות, תוך התעלמות מוחלטת מדיני הקניין שיש במדינת ישראל, ולהוביל אותה היישר לכונס הנכסים, כדי שמתחרותיה יתפסו את מקומה בשוק התקשורת על חורבותיה, ואולי אף ירכשו "במחירי מציאה" את נכסיה ותשתיותיה, מידי כונס הנכסים הרשמי. 

הפטנט החדש של ראשי בזק, במחשבה המוטעית, שזה המהלך, שאולי "יציל את הספינה הטובעת", ספינה (שכרגע נדמה שהיא יכולה להיקרא גם בשם "טיטניק"), שהם מטביעים במו ידיהם: הם הגישו למשרד התקשורת בקשה ליצור ייצור חדש: הקמת "שותפות רשומה" (ששמה טרם נקבע) במקום חברה בע"מ, שותפות, שתכולל בתוכה את הפעילות של: פלאפון, YES ובזק בינלאומי. שאר החברות בקבוצה (דוגמת וואלה! ובזק און-ליין - תימכרנה, בחוסר הגיון מוחלט). בזק עצמה תישאר ללא שינוי (כרגע). 

האם זה הפתרון לצרות של קבוצת בזק? בספק רב. הרצון "להיות נחמדים" כלפי משרד התקשורת יוביל את הקבוצה פשוט לתהום, והיא כבר החלה במסע הזה אל התהום. הוט במצב דומה, ותוצאות רבעון דומות, אבל עם הרבה פחות "שומנים" מבזק. אין להוט "רווחיות עודפת" בשירותי הטלפוניה (מה שיש לבזק), להוט גם אין את המסורת של רמת שירות לקוחות (ורמת שירות טכני) שיש בקבוצת בזק, כך שנטישת לקוחות (פרטיים ועסקיים) בקבוצת בזק אינה כה חדה ודרסטית. מכאן, שהתהליך של "הנפילה לתהום" בהוט יהיה קצת יותר מהיר מזה של בזק, אם החברות לא תשננה כיוון באופן דרסטי.

העולם הטכנולוגי מתקדם מהר מאוד (דוגמה לניתוח הכוונים העתידיים: כאן), והמיזוג הנכון הנדרש הוא לא זה מה שבזק כעת מבקשת. בנוסף, הבעיה של בזק היא לא המיזוג של 3 החברות (מהלך, שנועד להוריד הוצאות ולשפר את הדיבידנדים לבעלי המניות, כלומר: מדובר בתרגיל פיננסי קודם לכל, תרגיל זמני בלבד, שנועד לשרת את טובת בעלי המניות - אולי, ולא נועד לשרת את טובת הקבוצה, לקוחותיה ועתידה). זו רק תרופה מסוג אקמול לסרטן המתפשט בשוק התקשורת בכלל ובבזק בפרט.

זה לא מקרי שבדיוק כעת משרד התקשורת שוכר את שירותיו של פרופ' ראובן גרונאו ב"פטור ממכרז". המטרה של "אוהדי סלקום ואנלימיטד" בצמרת משרד התקשורת מאוד ברורה: גם להוריד את "הריווחיות העודפת" של בזק בטלפוניה וגם להוריד את "הרווחיות העודפת" שלה ב"הסכמי הגיגות". לצורך כך הם ייעזרו ב"קליבר" המוביל בישראל לענייני מחירוני ותעריפי בזק (פרופ' ראובן גרונאו). זה החלק מ"התכנית הגדולה" של אותן קליקות. בזק פשוט עיוורת (או אדישה) להתפתחויות הללו. 

הגיע העת שבזק תתעורר מ"חלום הנחמדות" כלפי משרד התקשורת.

אם לא די בכך, בריאיון לגלובס (כאן), סמנכ"ל הכלכלה של המשרד (ד"ר עופר רז-דרור) אמר כך: "ניכנס בבזק עם הראש בקיר - עד שתפעיל את רשת הסיבים שלה". ללא ספק מדובר באמירה מטורפת לחלוטין של אדם שבכלל לא מבין מה תפקידו במשרד התקשורת. מדובר באדם חסר אחריות שיש לפטר אותו וכמה שיותר מהר, לאור הנזקים שעשה ושייעשה לשוק התקשורת, עם השקפת עולם מעוותת וחמורה ביותר שכזו. 

ולסיום: עובדות אינן חדלות להתקיים רק מפני שמתעלמים מהן (אלדוס האקסלי).

עדכון 28.8.18, 00:30: יו"ר ועד בזק בינלאומי לחמור ליברמן-לביאלימור ליברמן-לביא (בתמונה משמאל), בתגובה להודעת בזק על איחוד חברות הבת בקבוצה: "לא ניתן יד לשום שינוי שיפגע בעובדי בזק בינלאומי – חברת הבת המצטיינת בקבוצה. לוקחים יהלום ועלולים להפוך אותו לזירקוניה. אם זו תהיה משמעות האיחוד - לא יהיה כזה"

"ככל שהדברים נוגעים לחברת בזק בינלאומי, הדיווח שיצא מטעם הנהלת חברת בזק לבורסה בדבר איחוד חברות הבנות, בין השאר 'לתועלת עובדיה' - מתקבל על ידינו בספקנות.
וועד העובדים מודיע שאם איחוד חברות הבנות יפגע בעובדי חברת בזק בינלאומי - הרי שאנו, כמייצגי העובדים, לא נאפשר זאת ונלחם נגד כך בכל האמצעים שיש בידינו" – כך הגיבה היום יו"ר ועד עובדי בזק בינלאומי לימור ליברמן-לביא על הודעת הנהלת בזק מסוף השבוע.

יו"ר הוועד הדגישה: "מכל חברות הבנות בבזק – חברת בזק בינלאומי היא החברה הרווחית ביותר והיעילה ביותר. ברור שאיחוד עם חברה פחות רווחית וחברה מפסידה –  עלול למהול את הייחודיות העסקית המצטיינת של בזק בינלאומי ובאופן טבעי עלול להרע את מצב החברה. אם מישהו בדירקטוריון בזק חושב שבעבור ניסוי מעין זה עובדי בזק בינלאומי ישלמו את המחיר - הוא טועה בגדול". 

לימור ליברמן-לביא הדגישה עוד כי את יחסה של הנהלת קבוצת בזק לחברת בזק בינלאומי ניתן לראות בכך שבזק בינלאומי אינה מופיעה כלל בתוכניות העבודה של הקבוצה שדווחו לבורסה. "לוקחים יהלום ועלולים להפוך אותו לזירקוניה (* אבן מלאכותית). אנחנו לא ניתן לכך לקרות", הדגישה לימור ליברמן-לביא.
צומת דרכים 
 
Bookmark and Share