עוד בדיחה ממשרד התקשורת שכלי התקשורת העתיקו בלי להבין

דף הבית >> עולם ה-ICT >> חדשות משרד התקשורת >> עוד בדיחה ממשרד התקשורת שכלי התקשורת העתיקו בלי להבין
יש לא מעט כלי תקשורת בישראל העובדים בשיטת "פראבדה". כלומר: משכפלים כל הודעה של השלטון גם אם היא הזויה ומופרכת על פניה. כך קרה עם הודעת משרד התקשורת בדבר מכרז לניהול ספקטרום התדרים בישראל. שוב מסתירים מאתנו את העיקר: איך זה בכלל מתנהל?
מאת: אבי וייס, 10.11.18, 17:36אשר ביטון

ביום 7.11.18 הפיץ משרד התקשורת הודעה לתקשורת (המצויה כאן במלואה, למתעניינים, המכרז עצמו באתר המשרד - כאן ובאתר מנהל הרכש הממשלתי - כאן), בדבר מכרז למערכת לניהול התדרים (הספקטרום) במשרד התקשורת.

כמה כלי תקשורת, שנוהגים בשיטת "פראבדה", כלומר, מפרסמים כל הגיג והודעה היוצאת מהשלטון בלי כל בדיקה, פרסמו זאת בלי שום הערה. אנו לא פרסמנו זאת, מסיבות שמיד נסביר. שוב כלי התקשורת "נפלו בספין". 

מעבר לרצון לפאר את שמם של כותבי המכרז "ההזוי והתפור על פניו" הזה: אשר ביטון, (בתמונה משמאל), מנהל אגף הנדסת ספקטרום, ושושי בן אהרון מנהלת אגף מערכות מידע במשרד התקשורת, המכרז הזה (כמו קודמיו) נראה תפור למידות של חברה אחת.

אולם, זה הדבר הכי פחות מטריד אותי בעניין הזה, כי ממילא 85% מהמכרזים הממשלתיים הם "תפורים" וניתנים ב"פטורים" שונים ומשונים (את זה לא אני אומר, אלא החשב הכללי באוצר אומר). מה שיותר מטריד, זה מה שמסתירים מאתנו בהודעות מהסוג הזה. מסתירים מאתנו איך בכלל התחום הזה מתנהל, מזה שנים, ואיך הוא ימשיך להתנהל, גם בעתיד הנראה לעין.

בנוסף, משרד התקשורת מתמחה בהסתרת תוצאות מכרזים, במיוחד בתחום התדרים. רק בשנה האחרונה (2018) פורסמו לא פחות מ-3 מכרזים קודמים בתחום התדרים, שהוסתרו מהציבור (ועדיין מוסתרים, לרבות מה יצא מהם ומי זכה), מכרזים בהיקפים כספיים מאוד גדולים:
 • מכרז לתמחור אגרות הספקטרום האלקטרומגנטי והערכת נכסי הספקטרום האלקטרומגנטי של מדינת ישראל. חשפנו את המכרז הזה (שהחל ב-2017) במאמר כאן והמכרז עצמו נמצא כאן
 • מכרז לייעוץ משפטי למכרז התדרים לדור חמישי. חשפנו את המכרז הזה כאן והמכרז עצמו נמצא כאן
 • מכרז לשירותי ייעוץ בתחום ניטור הספקטרום. חשפנו את המכרז הזה כאן והמכרז עצמו נמצא כאן
די ברור, לאור ההיסטוריה של מכרזי תחום התדרים (והבאנו כאן רק את המכרזים של 2018), שגם מכרז חדש זה בנושא מערכת מחשוב לתדרים (מכרז, שעשוי להסתיים ולצאת לפועל רק בסוף 2019), תוצאותיו יוסתרו מהציבור.

למה מסתירים הכל מהציבור בענייני תדרים? הסברנו זאת כמה פעמים: להגן על המחליטים. שלא ידעו כיצד הם מקבלים החלטות ולטובת מי. הסברים נוספים בעניין חמור זה יש למשל: כאןכאן  כאן וכאן

הבעיה היותר חמורה היא, שלא קיבלנו עד היום תשובות לשאלות הבאות (לא שלא ניסינו, אבל די ברור, שאין תשובות):
 • היכן מדיניות הממשלה, השר והכנסת, בעניין תדרים במדינת ישראל?? (צא ולמד מה נשיא ארה"ב עשה, אך לאחרונה). 
 • מתי התכנסה "ועדת התדרים העליונה" (אם בכלל), כמוגדר בחוק ומה היו החלטותיה?
 • היכן נמצאות החלטות ועדות התדרים?
 •  מהיכן שאובה הסמכות של השר לחלק תדרים (זמנית או לא זמנית)? החוק הרי עודכן אך לאחרונה והוא מאוד ברור בהגדרותיו, ואין לשר שום סמכויות לחלק תדרים, לא זמניים ולא בכלל.
 • מדוע החלטות הממשלה והכנסת בדבר שקיפות בפעילות בתחום התדרים - לא יושמו עד היום?
 • האם ההמלצות של מבקר המדינה ב-3 דו"חות חמורים, שכתב בעניין ניהול התדרים במשרד התקשורת, תוקנו אי פעם (או עתידים להיות מתוקנים אי פעם)?
 • החוק בעניין התדרים (פקודת הטלגרף האלחוטי) תוקן השנה (במרץ 2018) בחקיקה נרחבת, שעברה בכנסת. כך, שנקבעו, בין היתר, בחקיקה הזו סמכויות אכיפה ברורות, עם סעיפי אכיפה רבים נוספים, למה שהיה קודם בחוק הזה. האם נעשתה עד היום איזו פעולה, בדיקה או אכיפה בעניין חוק התדרים והאם נאכף עד היום, גם לפי הניסוח הישן וגם על פי הניסוח החדש, והוטלה איזו סנקציה כנגד מי מהספקים בשוק, שמחזיקים ומשתמשים בתדרים ושעברו על אחד או יותר מהסעיפים הרבים המצויים בחוק?
 • מי אחראי לנזקים לכיס של כולנו בתחום הסלולר והתדרים, שעלו בשנה האחרונה בכחצי מיליארד ש"ח נוספים, כפי שחשפנו כאן, בגלל הצורך לשדרג את הרשת הניידת של משטרת ישראל (ואחריה גם את הרשת הניידת של צה"ל). זאת, בגלל התנגשות תדרים עם חברות הסלולר, שבמדינות השכנות לנו (בגלל טעויות ענק של משרד התקשורת). איש לא טרח לספר לציבור (למעט אתר זה), שהוא כבר שילם מכיסו מעל למיליארד ש"ח וכעת ישלם עוד כחצי מיליארד ש"ח, רק בגלל התנהלות מופקרת והקצאה מוטעית של תדרים למשטרה ולצה"ל.
 • מי אחראי לפירוק של אלפי אנטנות סלולר במדינת ישראל בניגוד לרישיונות ולהתפוררות הרשתות הללו (ולא מדובר כאן רק לגבי הפירוק של רשת האנטנות של גולן טלקום. הקנס (בצורת "חילוט ערבות") שקיבלה גולן טלקום משר התקשורת ושאושר לאחרונה בבג"ץ, לא משחרר את ראשי משרד התקשורת מאחריות אישית למה שנעשה בתחום הרשתות הסלולריות בכל החברות)?
 • מי נושא באחריות ל"ישראבלוף" ולהפרות החוק של מה שמכונה "שת"פ אנטנות" שלא קיים על רשת סלקום (כמפורט כאן וכאן) עם גולן טלקום ו-We4G?
כך, שיטת החסמב"ה (ר"ת: חבורת סוד מוחלט בהחלט), בניגוד לכל חוק ותוך צפצוף ארוך שנים על החוקים, ממשיכה כהרגלה. התדרים, שהם משאב ציבורי יקר ביותר, הפכו להפקר, לחלטורה ול"חלוקת מתנות" ע"י צמרת משרד התקשורת, בלי מדיניות, בלי שימועים, בלי תהליכים מסודרים וללא כל שקיפות, כאמור בחוק המעודכן ובלי שום מסמך גלוי לציבור
ככה זה עובד, מאז תחילת העשור הנוכחי ועד עצם היום הזה (!). 

SPECTRUM FREE
  
 
Bookmark and Share