קצה הקרחון: חסימת "הקו השקט" ל"לצבע אדום" ע"י "ועדת הרבנים לתקשורת"

דף הבית >> חדשות הסלולר והמובייל >> קצה הקרחון: חסימת "הקו השקט" ל"לצבע אדום" ע"י "ועדת הרבנים לתקשורת"
ההתעלמות של גורמי אכיפת החוק במדינת ישראל מההפקרות הקיימת במשרד התקשורת, הובילה לכך, שיש בישראל תחום המצוי מחוץ לכל חוק ונורמה, שיכול לסגור בלחיצת כפתור בכל חברות הסלולר את "הקו השקט" לאזעקות "צבע אדום".  זה קרה בדיוק בעימות האחרון עם החמאס. בנוסף, חשיפת ההסכמים בין ועדת הרבנים לתקשורת לבין חברות הסלולר. 
מאת: אבי וייס, 19.11.18, 10:15השר איוב קרא

העימות היחסית קצר עם החמאס בשבוע שעבר לא רק הוביל להתפטרות שר הביטחון ולטלטלה מדינית חזקה, אלא גם לחשיפת תופעות בלתי חוקיות ומכוערות ביותר, דוגמת חסימת "הקו השקט" לאזעקות "צבע אדום" ע"י "ועדת הרבנים לתקשורת", בלחיצת כפתור, שחסמה זאת בכל חברות הסלולר.

איך אפשר לבצע זאת בכל כך קלות ומהירות? זה מייד ייחשף. מה הבעיה בקו הזה, שאין בו שום דבר הפוגע בחרדים המחזיקים מכשירי סלולר "כשרים"? פשוט מאוד: כמעט כל קו מידע לטלפוניה של המגזר החרדי הוא "מקור פרנסה" ל"ועדת הרבנים לתקשורת" דרך אלה החיים סביבה. לוועדה עצמה אסור לקחת כסף והיא לא לוקחת כסף, מאז פרסום הדו"ח של רשם העמותות בעניינה (מפורט במאמרים בנספח בתחתית המאמר). לדוגמה (וזה לא תמיד קורה כך, כי לא לוקחים כסף מ"חברים"), אז אם לא משלמים למי שצריך, הקו חסום. כמה פשוט וכמה יעיל. זה שזה לא חוקי, זה בכלל לא חשוב. השר איוב קרא (בתמונה משמאל), נותן לזה יד מיום היכנסו לתפקיד ועד עצם היום הזה ומסרב להשיב לכל פניותינו.

יאיר שרקי, הכתב לענייני דתות ב"חדשות 2" צייץ ביום 12.11.18 את הציוץ הבא: "שימו לב לסיפור ההזוי הבא: ״ועדת הרבנים לענייני תקשורת״ היא גוף (בעייתי גם בימי שגרה) שחולש על על תחום הסלולר במגזר החרדי. מתברר שהיא חוסמת לחיוג מכל המכשירים הכשרים ״קו שקט״ לאזעקות 'צבע אדום', שנועד עבור אלו במגזר החרדי שאין להם רדיו או טלפון חכם.
החברה המפעילה פנתה לבית משפט, כדי שיחייב את הועדה ואת חברות התקשורת לפתוח באופן מיידי את הקו לחיוג מכל הטלפונים. הסמכות הקיימת בידי הועדה (אם בכלל) היא למנוע גישה לקווי תוכן מיני או הימורים ממכשירי טלפון כשר. לא לסגור חשבונות כלכליים.
בית המשפט הוציא צו זמני המורה לוועדה ולחברות להסיר את החסימה בצורה מיידית (הצו כאן - למתעניינים)."

הבעיות העיקריות בציוץ הזה, של כתב "חדשות 2": 
  • הכתב יאיר שרקי לא בדק מי התובע ומי הנתבעים. אז הם כאן. התובעים הם בעלי חברת "ימות המשיח", שלא הצלחתי, כמה שלא חיפשתי, למצא שום זכר לאיזה רישיון שיש לחברה זו, למתן שירותי תקשורת משום סוג. אולם, מסתבר שלחברת אחות שלה בשם "מרכזייה", יש "רישיון לניתוב שיחה" ממשרד התקשורת. הנתבעים הם כמובן חברות הסלולר, ביחד עם "ועדת הרבנים", שמייד נרחיב לגביה. 
  • לא הוסבר איך אפשר בבת אחת לחסום קו טלפון מסוים בכל חברות הסלולר לסוג מסוים של לקוחות. זה די פשוט: יש מי שיש לו מערכת כזו וכל חברות הסלולר מחוברות אליו והכל מתועד בהסכמים בלתי חוקיים (לכאורה) בין "ועדת הרבנים" לחברות הסלולר. דוגמה להסכם כזה תוכלו למצא בהמשך הכתבה.
  • לא מוסבר למה משרד התקשורת אינו צד לתביעה הזו. זה די ברור: כולם מפירי חוק, גם משרד התקשורת וגם הנתבעים... לכן, הם לא מביאים את משרד התקשורת לדיון בבית המשפט. אגב, למי שלא בקי, משרד התקשורת הוא "מפר חוק סדרתי", ולא רק בעניין הנדון כאן. 
איך הגענו עד הלום שהכל הפקר, גם ביטחון התושבים?
זה מפורט בסדרת הכתבות, שיש כאן למטה בנספח. כל גורמי אכיפת החוק בישראל מתעלמים מהמצב הזה ולא מאתמול, מצב חמור ביותר, שמסוכם בצורה מאוד ברורה במסמך כאן, עם המסמכים הנלווים כאן וצילום הסכם אחד לדוגמה בין גולן טלקום לוועדת הרבנים מצוי כאן.

זו הסיבה, שביום 26.9.18, פניתי בפנייה דחופה ביותר לצמרת משרד התקשורת בשאלה הבאה:
"בעקבות הכתבה, שפרסמתי (כאן), קיבלתי "במייל האדום" את המצ"ב, מה שנחזה להיות ההסכם המקורי בין גולן טלקום ל"ועדת הרבנים לענייני תקשורת".
לדברי השולח, כל ההסכמים של חברות התקשורת האחרות, זהים כמעט לחלוטין להסכם זה.
על פי המסמך (בנספח בעמוד האחרון), גולן טלקום משלמת לוועדת הרבנים על כל לקוח העובר ל"קומה הכשרה".
כ"כ, יש במסמך זה הרבה סעיפים המפרים גם את חוק התקשורת, תקנות התקשורת והרישיון של גולן טלקום.
לפי מה שנראה מההסכם, כך זה המצב בכל חברות התקשורת. כאוס בלתי חוקי אחד ענק בחסות ראשי משרד התקשורת.
מה משרד התקשורת מתכוון לעשות בעקבות החשיפות הללו?"

תגובה לא הצלחתי לקבל, לא שלא ניסיתי. ככל שאקבל תגובה, אעדכן בהתאם. די ברור לקוראינו, שכמו שלא קיבלתי תגובה על 6 החשיפות הקודמות, לא אקבל תגובה גם על חשיפה זו.

כך הגענו למצב בו "ועדת הרשמילה מימוןבנים" יכולה בלחיצת כפתור, לחסום את אזעקות "צבע אדום" לבעלי "מכשירים כשרים" ב"קומה הכשרה" בכל חברות הסלולר, כי הכל פשוט הפקר. אפילו בסיציליה זה יותר מסודר.

הכל החל במינוי של שמילה מימון (בתמונה משמאל), לסמנכ"ל פיקוח ואכיפה במשרד התקשורת בתחילת העשור, מה שדרדר את תחום הפיקוח והאכיפה במשרד לתהום והביל לכך, שהכל הפקר. כאוס אחד ענק.

מנכ"ל משרד התקשורת (נתי כהן) מקיים ממש בימים אלה "דיונים אסטרטגיים" לשוק התקשורת, בזמן שהשוק הזה מזמן מתנהל מחוץ לשליטת משרד התקשורת בכל התחומים. 

זו תעשייה המגלגלת הרבה כסף (לכיס ועדת הרבנים לא ישירות אלא דרך החברות המקיפות אותה) על חשבון הציבור (החילוני והדתי שאינו חרדי, אם לא הבנתם עד רגע זה, את שורש העניין החמור הזה). הכסף הזה, שבא מכיסכם, גם אם אתם לא יודעים מכך, גם מממן, למשל, את ההפגנות הפראיות כנגד גיוס לצה"ל.

ההסבר היחיד, שאני יכול להעלות על דעתי, למה מתחילת העשור ועד עצם היום הזה, לא ננקט שום צעד להפסקת הכאוס, הוא: אולי יש איזו קרבה אישית או אידאולוגית או אחרת, בין מי מראשי משרד התקשורת לבין התעשייה הדי נסתרת הזו מהציבור הרחב. אולי זה בכלל חלק מהסכמים נסתרים בין מפלגות.

משרד התקשורת נתן את חסותו למצב שבו נוצר כאן "מונופול בלתי מוכרז" של "כשרות בתקשורת", רק של חלק מהפלגים בעדה החרדית. אין שום יכולת בהסכמים שנחתנו להקים גוף אחר לנושא הכשרות (בשונה למשל בכשרות במזון, שיש בו כמה כשרויות מתחרות).  

המדובר בתעשייה, שצמחה לה בעשור האחרון, בצורה מהירה ופראית סביב "הקומה הכשרה" (שמעוררת מחלוקות גם בתוך העדה החרדית עצמה), והיא הגיעה למחוזות חדשים, שבכלל לא נלקחו בחשבון, בעת ש"הקומה הכשרה" הזו הוקמה, ובמיוחד בהקשר של ניוד מספרים בין חברות התקשורת, הפניית שיחות, חסימת שיחות ואישורי הייבוא של מכשירי סלולר.

כלומר: מדובר בהפקרות בקנה מידה אדיר, שנמצאת מחוץ לכל חוק ורגולציה קיימת במדינת ישראל. השתיקה של גורמי אכיפת החוק בישראל ובראשם ראשי משרד התקשורת, היא המאפשרת את קיומו של הכאוס הזה, על חשבון הכיס של כל תושבי ישראל והתעלמות מוחלטת גם מהאינטרסים הבטחוניים הכי בסיסיים של הצלת נפשות, בזמן של ירי טילים על תושבי ישראל

נספח:
בחצי השנה החולפת פרסמנו לא פחות מ- 6 כתבות בנושא "הקומה הכשרה" וההפקרות הקשורה ל"ועדת הרבנים לתקשורת", מהן 3 כתבות בנושא הניוד בין חברות סלולר עם אותו סים: 3 הכתבות הללו פורסמו לאחר 2 כתבות חשיפה על הנעשה בתחום הטלפוניה במגזר החרדי (בכתבות הללו חיברנו והצלבנו בין 2 הנושאים הללו), כתבות חשיפה על מה שנעשה במה שמכונה "הקומה הכשרה": ולסיכום הפרק הקודם הוספנו עד כתבה נרחבת, שחושפת מקרים רבים של התעללות בציבור (החילוני והחרדי גם יחד):  עדכון 29.7.19: הופץ "עלון קיר" במגזר החרדי המדבר בעד עצמו:
עלון קיר במגזר החרדי
"צבע אדום" 
 
Bookmark and Share