מה שמסתירים ולא רוצים שתקראו ותדעו על הנעשה בשוק התקשורת

דף הבית >> עולם ה-ICT >> חדשות משרד התקשורת >> מה שמסתירים ולא רוצים שתקראו ותדעו על הנעשה בשוק התקשורת
מהלכים בשוק התקשורת (שוק הסלולר, פריסה אוניברסלית, "שירותי פרימיום" בעיקר למגזר החרדי ופיצוי עובדי משרד התקשורת ביחס לשריפה במגדל שלום) מוסתרים מהציבור, כדי שהציבור לא יידע מה נעשה מאחורי הקלעים של שוק התקשורת המתנהל בכאוס מוחלט. רק הקמת "רשות לתקשורת" על חורבות משרד התקשורת תוכל (אולי) להציל את שוק התקשורת מהמשך ההידרדרות בכל התחומים.HIDING FREE
מאת: אבי וייס, 23.2.19, 18:10

הפרסום שלנו בעניין שירותי "עיר חכמה" באור יהודה (כאן) ללא רישיונות תקשורת כחוק (תזכורת: זו עבירה של עד 3 שנות מאסר ועוד סנקציות, לפי סעיף 28 בחוק התקשורת), הוא רק "קצה הקרחון" להיקף הכאוס בשוק התקשורת, שהעצים בשנה האחרונה, ולכן קראתי כבר פעמיים לפתוח בחקירה מה קורה בתחום רגולציית התקשורת בישראל - כאן וכאן

בשבוע החולף, בכנס, שעסק ברגולצייה ומחירים - כאן, משרד התקשורת (מבלי להזכיר במפורש את שם המשרד) זכה להתקפה חזיתית על הכישלון אדיר הממדים בטיפול בצרכני הסלולר בישראל, ואני מביא את הדברים שוב כאן, בגלל חומרתם היתרה מבחינה ציבורית:
**********************************************************************************************************************
עו"ד מיכאל אטלן, הממונה על הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן: "התחרות מורידה מחירים. אולם הורדת מחירים טורפנית, פוגעת ברמת השירות.

הדוגמה הכי בולטת זה שוק הסלולר, אבל גם בעוד תחומים בשוק התקשורת. פיטרו אלפי עובדים בתעשיית הסלולר בגלל התחרות וזיהינו, שיש כאן כשל שוק, שלא טופל כראוי ולכן, התחלנו אנו לטפל בנושא.

פגעו בצרכנים בסדרי גודל, שלא היכרנו בשווקים אחרים (!). התחלנו להטיל קנסות ענק, כדי 'ליישר' את חברות הסלולר ועוד לא סיימנו את המלאכה הזו.

נוצר כאוס צרכנישלא ייאמן, בשוק הסלולר. מוכרים לאנשים מוצרים ושירותים, שהם לא צריכים. ראינו, שיש הרבה פגיעות בצרכנים כתוצאה מהתחרות החדה מדי והרבה דברים שליליים החלו לצוץ, כי החברות הסלולריות נלחמות על כל לקוח, ולעיתים קרובות בתרגילים מורכביםשהם לרעת הצרכנים.

מניעת הטעיות היא בעדיפות שלנו, כי מניעת הטעיות יכולה להוביל להורדת מחירים בתחרות חופשית מבלי להתחזות במחירים ובהטבות פיקטיביות.
**************************************************************************************************************

כדי להכין את ראשי המשרד לקראת חקירה עתידית (ככל שתתרחש), החל המשרד להטיל במרץ קנסות על סלקום (3 בחודש אחד) והכי מבדח, ביום 21.2.19 משרד התקשורת העלה לאתר המשרד דיווח אודות קנס ענק, שהוטל על סלקום - כאן, אבל כשפותחים את קובץ הקנס - כאן, מתברר, שזה קנס מ-25.5.2016. למה פתאום עולה כעת לאתר קנס מ-2016? כי כנראה מישהו סורק כעת את כל הארכיון של משרד התקשורת, כדי למצוא ראיות מהעבר, כדי להוכיח בחקירה אפשרית, שמשרד התקשורת "דופק את סלקום" ולא להיפך... בראבו!

מה עוד לא רוצים שתדעו?

1. במקום להכין מסמך מדיניות חדש לתחום התדרים 5G ולבצע לו שימוע, משנים את ההחלטות הקודמות בצו - בלי לשאול איש מהציבור.

כידוע, מכרז התדרים המתוכנן לשירותי סלולר 5G מבצע שינוי מהפכני באריאל אטיאסכל הקשור להקצאת תדרים במכרז זה, בניגוד למסמך מדיניות הקצאת התדרים האחרון שבתוקף עליו חתום השר אריאל אטיאס, (בתמונה משמאל), שחתם על המסמך החשוב הזה אחרי שימועים ודיונים ארוכים עם הציבור ונציגיו המוסמכים, מסמך הנמצא כאן

במקום לייצר מסמך חדש של "מדיניות שר" (או יותר חשוב: מדיניות מממשלה, כי טכנולוגיית 5G משליכה על כל מגזר המשק, ואפשר ללמוד מנשיא ארה"ב שהוא זה שחתם על מדיניות 5G בארה"ב), אז חכמי הדור במשרד התקשורת החליטו להמשיך ו"לעבוד על כולנו", בחוסר שקיפות מוחלט כלפי הציבור, בניגוד לחוק, לתקש"יר, לפסיקה ולהחלטות הממשלה.

הם פשוט החליטו להעביר את כל השינויים הללו דרך נתיב סמוי הנקרא "תקנות".

אז הנה כאן נמצאות "התקנות", שלא רוצים שתדעו, שהן בכלל קיימות. 

ככה מבצעים מהפכה חשובה בתחום התדרים, שהם המשאב הציבורי הכי יקר והכי חשוב בתחום התקשורת בישראל, בלי שום שימוע, שום תהליך מסודר, שום מדיניות ממשלה, שום מדיניות שר, שום דיון ציבורי. כלום.
נתי כהן
הכל "מתחת לשולחן". 

אם לא די בכך, מגיע עוד טייס חלל בלי רישיון (בתמונה משמאל), וזורק בכנס מאוד רציני של צה"ל (כאמור למשל כאן), שהוא מציע לצה"ל: "... לפיו הצבא יעשה שימוש משותף עם החברות הסלולריות בתדרים מבוקשים". 

זו הצעה נהדרת, שלקוחה מארה"ב מלפני כ- 5 שנים. טוב שיש ביקורים בארה"ב...

אנחנו כתבנו על זה כבר ב-2013...

כתבנו על זה המון וגם ניתחנו את שת"פ התדרים בארה"ב עם משרד ההגנה שהחל להתממש באיטיות ב-2014 - כאן. מכרזי תדרים ל-5G החלו בארה"ב על פי מדיניות נשיא ארה"ב ב-2015 - כאן. בצרפת ובבריטניה החלו עם זה גם כן ב-2015 - כאן

אולם, ארה"ב היא ארץ ענקית, ממש ענקית, אין סביבה אויבים, ותדרים, שניתנו לנושאת מטוסים, שמטיילת לה רוב השנה ברחבי העולם, יכולים להיות משותפים לחברות סלולר ברחבי ארה"ב, מרחק אלפי ועשרות אלפי קילומטרים מאותה נושאת מטוסים.

אבל ישראל היא קטנה, מוקפת אויבים ואין לנו נושאות מטוסים.

אבל בדימיון של מנכ"ל משרד התקשורת הישראלי, נתי כהן, הכל אפשרי

הרעיון הוותיק הזה מזמן נתקע, גם בארה"ב, בגלל סיבות טכנולוגיות שלא כאן המקום לפרטן, מה שלא מפריע בכלל לנתי כהן לזרוק עוד ספין של שפנים, היישר מקצה האצבע שלו.  

בעולם הרחב, לא עוסקים בספינים, השטת נושאות מטוסים בחלל וחלומות, אלא בעשייה ותחום ה-5G מתקדם במהירות עצומה:
  • דו"ח טרי של חברת אריקסון לגבי התפשטות שירותי 5G בשנת 2019 ברחבי העולם (חוץ מישראל...) - כאן.
  • מחקר טרי של Zenza Fili בדבר שילוב טכנולוגיות AI (אינטליגנציה מלאכותית) ו-ML (למידת מכונה) ב-5G - כאן
2. ועדה מייעצת חדשה ל"פריסה אוניברסלית" במשרד התקשורתאיוב קרא
מלאי הבדיחות של שר התקשורת איוב קרא (בתמונה משמאל), לא נגמר.

עם ישראל יצטרך לסבול אותו ואת הבדיחות שלו - עד שיוחלף אחרי הבחירות. 

ביום 21.2.19 חתם השר איוב קרא על "מינוי ועדה לפרישה אוניברסלית - בהתאם לתקנה 2 לתקנות התקשורת (בזק ושידורים) (ועדה מייעצת), התשע"א-2011".

אולם, שסמסתכלים את מי מינה השר לוועדה החשובה הזו - כאן, שדואגת למשל, שהוט לא תוציא מכיסה איזה מיליארד ש"ח עבור "פריסה אוניברסלית", רואים, שמעבר למנכ"ל המשרד, שחייב על פי החוק והתקנות לעמוד בראש הוועדה הציבורית הזו, יש למשרד התקשורת עוד נציג אחד בוועדה, מלבד 3 נציגי הציבור, שהם רוב בוועדה.

זאת, כדי לספק את האיזון של האינטרס הציבורי בוועדה החשובה הזו.

קשה להאמין, אבל הנציג של משרד התקשורת (מעבר למנכ"ל) זו נציגה, אביבית מסבנאביבית מסבנדד שמה.

היא ממש במקרה, סמנכ"לית בכירה למינהל ומשאבי אנוש במשרד התקשורת הישראלי.

היא זכתה אצלי לכמה צל"שים בתחום הטיפול במשאבי אנוש במשרד, אבל הידע שלה ב"פריסה אוניברסלית" הוא בערך כמו הידע שלי בהשטת נושאות מטוסים של ארה"ב על פני הגלובוס (נושאות המטוסים באו מהסעיף הקודם, שעוסק בנתי כהן, שכאן הוא ממש במקרה, יו"ר הוועדה ל"פריסה אוניברסלית").  

​האם השר איוב קרא חושב, שהוועדה לעניין "פריסה אוניברסלית" היא "מועדון לקבלת צ'ופרים ע"ח הציבור", לעובדים מסורים של משרד התקשורת, גם אם אין להם ניסיון, השכלה, או הכשרה קודמת, במה שעוסקת ועדה חשובה זו?

יש עוד הפתעות בענייני כוח אדם במשרד התקשורת, אבל זה לכתבה הבאה. למשל, למה גדעון שטרית מנסה לצאת מאגף בכיר רישוי עליו הוא ממונה, באמצעות המכרז לסמנכ"ל טכנולוגיות מתקדמות, אליו ניגש כמועמד.

3. למה נדחה כבר 3 פעמים המועד למתן תגובות לשימוע בעניין "שירותי פרימיום"?
השימעו הזה פורסם - כאן, ב-7.1.19, ומועד מתן התגובות היה 27.1.19. אם תסתכלו באתר המשרד - כאן, תראו, שהמועד הזה נדחה כבר 3 פעמים. אין כל הסבר למה. 

אז הנה ההסבר המאוד פשוט: זה נכפה על משרד התקשורת ע"י הבג"ץ. רק שכחו לספר לכם על זה (שקיפות בעבודה הממשלה היא מילה מגונה במשרד התקשורת). אז הנה כאן הבג"ץ והנה כאן ההתייחסות לשימוע של אלה, שהובילו את הבג"ץ הזה כנגד משרד התקשורת. כאן יש את "ההודעה לתקשורת" אודות "ההתקפלות" של משרד התקשורת בבג"ץ, שהוגש כנגד המשרד. אלה מסמכים משפטיים מאוד מעניינים, למי שעוסק בנושא הזה.

אני מניח, שקוראינו לא יופתעו, שמשרד התקשורת לא השיב לפנייה שלנו למתן תגובה בעניין זה. שקיפות - אפס. ככל שהמשרד יחליט כן להגיב, נשמח לפרסם את תגובת המשרד. 

אחד מקוראינו שלח לנו את התגובה שלו לשימוע, ואנו מפרסמים זאת כאן במלואה (ללא שמו), כדי להסביר לקוראינו, שלא מבינים על מה המהומה בשימוע הזה, מה מתרחש בעולם "שירותי הפרימיום" במדינת ישראל. והנה הפנייה, שקיבלנו לפרסום, פנייה שלא זקוקה לכל הסבר נוסף ממני, כי היא ממש ברורה כשמש, ומדברת בעד עצמה בקול מאוד צלול, ואינה משקפת כמובן את עמדת Telecom News בשום צורה:

***************************************************************************************************************
משרד התקשורת שלום וברכה,
 
הובא לידיעתי השימוע, שאתם מתכננים בתחום קווי המידע הקולי ואשר מפורסם באתר משרד התקשורת בכתובת: https://www.gov.il/he/departments/news/10012019

מטרתו המוצהרת של השימוע הוא צמצום שירותי השמעת מסרי שמע שונים אשר פעילים בעיקר בקרב הציבור החרדי. כי הדבר עולה כסף לחברות התקשורת.
 
הציבור החרדי, שברובו אינו עושה שימוש באינטרנט, רדיו וטלוויזיה, צורך את המידע והקשר הקהילתי והחברי שלו באמצעות העיתונות הראויה, הטובה והממסדית של אחד מ-4 העיתונים המגזריים בציבור (יתד נאמן, המודיע, המבשר והפלס). ולצערנו היום גם באמצעות "קווי הנעייס" וה"וצאפון" אשר פוגעים בחומות הציבור החרדי, כאשר הם נותנים תקשורת חופשית שאיננה מבוקרת ומפוקחת על ידי הממסד ומנהיגי הציבור החרדי. וכאשר לכל אחד יש אפשרות לקו טלפון שבו הוא יכול להביע את דעתו, זהו הדבר הראשון בסדיקת כוחו של הממסד, ובפריצת חומות הדת.
 
לאור כך שתקשורת חופשית היא פוגעת בשליטת הממסד בציבור החרדי, כל הכבוד לכם על זה שאתם סוגרים את ה"וצאפון" ו"קווי הנעייס".
 
כאשר סיפרו היום בכולל, שמשרד התקשורת רוצה שמי שרוצה "וצאפון" או "קווי נעייס" יצטרך לשלם על כך, ולכן ביקשו לשלוח למשרד התקשורת אימייל ולהגיד לכם שהציבור יפגע מזה. אני ראיתי צורך דווקא לשלוח מייל ולחזק את ידי משרד התקשורת.
 
אני רוצה להגיד למשרד התקשורת כל הכבוד, זה מצויין שאתם סוגרים את ה"וצאפון" ו"קווי הנעייס", כי ברור שאף אחד לא ישלם על זה, ואם זה יעלה כסף, אז יסגרו את ה"וצאפון" ו"הנייעס".
 
הציבור החרדי עומד על משמר הדת, וצריך תקשורת מבוקרת ומסוננת על ידי מנהיגי הציבור החרדי בלבד. מי שרוצה לקבל מידה יכול לקבל תקשורת נקיה עם העיתון של המגזר שלו (יתד נאמן, המודיע, המבשר והפלס). זו תקשורת ראויה, מבוקרת ומסוננת על ידי מנהיגי הציבור, שדואגים שחלילה לא יגיע לציבור דעות זרות.
 
לאחרונה יש פרצה נוראית בציבור, שכל משפחה וכל אחד יכול לפתוח קו ולומר את דעתו, הדבר פורץ את חומות הציבור החרדי ומאפשר לכל אחד לומר את דעתו. חופש הביטוי זהו דבר חילוני שאין לו מקום בציבור החרדי.
 
הציבור החרדי לא בנוי לכך שכל אחד יוכל להשמיע את דעתו ולפתוח קו, הציבור החרדי זקוק רק לתקשורת מסוננת ומפוקחת על ידי מנהיגי הקהילה דרך העיתונים הרשמיים.
 
"קווי הנעייס" הם בכלל אסון. הם מעיזים להביא ביקורת כנגד מנהיגי הציבור החרדי וכנגד גדולי ישראל ומנהיגי הדור. זהו ממש חילול השם, וכל הכבוד למשרד התקשורת שסוף סוף יסתום להם את הפה שלהם.
 
"קווי הנעייס" לא מבוקרים על ידי רבנים, לא מבוקרים על ידי מנהיגי הקהילה, וכל אחד שרוצה להביא קו חדשות שמשקף את עמדתו הפרטית, יכול לפתוח "קו נעייס". מגוון הדעות הוא אסון לציבור החרדי ומערער את הנהגת מנהיגי הקהילה. כל  הכבוד למשרד התקשורת שמתגייס לשמור על חומות הדת והמגזר החרדי, בכך שהוא סותם את הפה לכל התקשורת הלא ממסדית.
 
האיום של "קווי הנעייס" וה"וצאפון" שבהם כל אחד יכול להגיד את דעתו, הוא קריטי עבור הציבור החרדי, ויכול לאיים על המנדט הנוסף של יהדות התורה. ברוב חוצפתם חלק מקווי הנעייס מראיינים את ווידר - ראש מטה החרדים בליכוד, וגורר חרדים תמימים להצביע למפלגה החילונית הליכוד.

הדבר הוא כל כך נוראי שהיום התפרסם בערוץ 7 סקר ש-20% מהציבור החרדי לא מתכוון להצביע למפלגות חרדיות, וחצי מהם יצביעו לליכוד https://www.inn.co.il/News/News.aspx/394022 .
 
לאור כך, אני מצדיע למשרד התקשורת שמתגייס לשמור על הממסד החרדי, ומקדם שימוע שמטרתו לצמצם את התקשורת הלא מפוקחת בציבור החרדי. חופש הביטוי הוא אסון עבור הציבור החרדי, והוא הגורם לכך שחלק מהצבור החרדי לא מתכוון להצביע בבחירות בגלל חוסר אמון בנציגו (שביקורת עליהם אין בעיתונות הרשמית, אלא רק בתקשורת החופשית בקווי המידע הקולי), והכי גרוע אלו שמצביעים למפלגות חילוניות.

הליכוד היא "מפלגה חרדית" שאיננה מתאימה לציבור החרדי. ולכן כל הכבוד למשרד התקשורת שפועל לצנזר ולסגור את התקשורת שמאפשרת את הדעות האלו שיש דברים מלבד הממסד החרדי.
 
בנושא זה אציין לשבח את ועדת הרבנים לעניני תקשורת, אשר דואגים שתהיה לנו תקשורת מסודרת ונקיה, עבור הציבור החרדי. בעת הפריימריז בליכוד היו מספר מתמודדים מחוצפים אשר שלחו הודעות קוליות גם לכמה  אלפי מתפקדי ליכוד אשר יש להם טלפון כשר. זו בושה וחרפה שחרדים מתפקדים לליכוד, ולכן כל הכבוד לועדת הרבנים לעניני תקשורת שחסמה את הקווים של ההודעות הקוליות ששוגרו לדוגמה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו ומשר התקשורת איוב קרא, הם החליטו שזה לגיטימי לשגר הודעות קוליות למתפקדי הליכוד מהציבור החרדי אשר מחזיקים טלפון כשר.

כאשר אדם לקח טלפון כשר, הוא בחר לתת את הסמכות לועדת הרבנים לעניני תקשורת, ואין זכות לראש הממשלה ושר התקשורת לשלוח לו הודעות קוליות בלי אישור ועדת הרבנים קודם. ולכן אני מחזק גם את ידיהם של ועדת הרבנים לעניני תקשורת שחסמו את הקווים שמהם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר התקשורת איוב קרא שלחו הודעות למתפקדי הליכוד. גם אם אלפים מתוכם מחזיקים טלפון כשר.
 
הקולות של הציבור החרדי שייכים למפלגות החרדיות, ולא למפלגות חילוניות כמו הליכוד!
 
לסיכום - כל הכבוד למשרד התקשורת שדואג לצנזר את התקשורת הלא ממסדית והחופשית בציבור החרדי, אולי המהלך הזה ידאג אפילו לעוד איזה מנדט למפלגות החרדיות וישמור את הציבור החרדי מעט יותר תחת שליטת הממסד והעסקנים.
 
עלו והצליחו
*******************************************************************************************************************
4. דחיית סגירת רשת iDen (רשת מירס) בהוט מובייל.נתי שוברט
רשת טכנולוגיית iDen  PTT= Push To Talk שהייתה מכונה במשך כמה עשורים "רשת מירס" (כיום חלק מהוט מובייל), הייתה אמורה להיסגר עד פברואר 2019, וכתבנו על כך המון פעמים, למשל כאן.

במסגרת "פעילות השקיפות" המדומה של משרד התקשורת הישראלי, הוחלט לדחות את הסגירה של הרשת הזו עד סוף 2019. שום הודעה לא יצאה ממשרד התקשורת בנדון. 

למה?

שאלה טובה, תשאלו את נתי שוברט (בתמונה משמאל), זה שחתום על ההחלטה, מי שבשנתיים האחרונות הוא סגן מנהל מינהל הנדסה (ספקטרום) [באגף בכיר ניהול ספקטרום ורישוי תדרים] ולפעמים הוא מופיע בתואר אחר שאין לו (למשל כאן, כאן, כאן וכאן), שמשום מה לא יצא לפנסיה (אולי סוף סוף יצא לפנסיה במרץ 2019 ויתרום בכך לשיפור תפקוד המשרד - בהיעדרו), ובינתיים הוא ממשיך במרץ בפעילות החשאית והחשובה ביותר שלו - "מעבר לקווי האויב".

כלומר: הציבור הוא "האויב", ולכן אסור לספר לציבור מה אתה עושה ומה אתה מחליט בענייני הציבור... . 

ענק.

מאיפה המציאו אותו? מי נותן גיבוי לאיש הזה?

5. מה קרה עם כספי הפיצויים לעובדים, שנפגעו בשריפה שהייתה במגדל שלום בת"א??
את הסיפור של השריפה, שהייתה במגדל שלום בת"א ב-2010 שבעקבותיה נפגעו עובדי משרד התקשורת, שאולצו לחזור לעבודה במשרדים מפוייחים, פרסמתי כמה פעמים, ובפעם אחרונה תחת הכותרת: "מי מפקיר את עובדי משרד התקשורת שנפגעו מהשריפה במגדל שלום?". 

כעת מתברר, שמשרד התקשורת קיבל פיצויים ממגדל שלום בעקבות הסכם פשרה, שנחתם באישור בית המשפט. אולם, את העובדים "שכחו בבית". לאן הכסף הזה הלך? זה לא ידוע. 

לכן, ביום 17.2.19 פניתי לצמרת משרד התקשורת בשאלה הבאה:
"אודה להתייחסות לפסקה הבאה:
בעבר כתבתי על השריפה במגדל שלום ועל ההתנהגות המחפירה של תמי לשם ועדן בר טל אשר במקום לטפל בעובדים ובעבודת המשרד נסעו לכנס באילת ובהמשך הכריחו את העובדים לחזור למשרדים המפויחים, תוך פגיעה ארוכת טווח בבריאותם.

בהמשך דיווחתי על תביעה של המדינה/המשרד נגד "מגדל שלום" ודרשתי שלא ישכחו לפצות גם את העובדים, שסבלו מאוד באותם ימים.

בימים אלה המשרד/המדינה קיבלו פיצוי ממגדל שלום אבל לא העבירו חלק מהפיצוי לעובדים (ת”א 29135-11-17).

אודה לקבל את הסכם הפשרה [בין המדינה \ משרד התקשורת למגדל שלום].

ודאי נגלה שם, או ששכחו את העובדים, או שההסכם כולל פיצוי של העובדים - אך לא טרחו להעביר אליכם את הכסף".

תגובה לא הצלחתי לקבל, לא שלא ניסיתי. ככל שאקבל תגובה, אעדכן בהתאם. 
קוראינו כבר יודעים, שתשובה לא אקבל.

לא לענות לשאלות המטרידות ביותר של Telecom News, זה דבר פעוט ערך, מול דריסת העובדים שלך - במו ידיך. 

FIRE!!
  
 
Bookmark and Share