מדוע משרד התקשורת שיקר לכנסת, לממשלה ולציבור בנושא "שמות מתחם"?

דף הבית >> עולם ה-ICT >> חדשות משרד התקשורת >> מדוע משרד התקשורת שיקר לכנסת, לממשלה ולציבור בנושא "שמות מתחם"?
חשיפת מהלך שקרי, שהחל אצל שלמה פילבר ("עד המדינה") והמשיך אצל מחליפיו, מהלך הטוען, שכאילו למשרד התקשורת אין סמכות ואינו מטפל בתחום "שמות המתחם" (Domain Names). זאת, כשבפועל המשרד כן חבר בארגון שמות המתחם העולמי ואף נתן בסתר אך לאחרונה אישור לאיגוד האינטרנט בנושא זה, ללא כל מכרז, דיון, שימוע או איזה הליך חוקי, ומסתיר את האישור הזה מהציבור (בכוונה). כיצד נחשפו השקרים והמסמכים הסודיים שלב אחר שלב.
מאת: אבי וייס, 17.6.19, 13:01השר והמנכ"ל

החשיפה המדהימה, שאנו מביאים כאן, היא תוצאה של פעילות מאוד אינטנסיבית בחודשים האחרונים של רפי הוידה, לשעבר מבכירי משרד התקשורת ובשנים האחרונות פעיל ותיק באיגוד האינטרנט הישראלי, ותודתנו לפעילותו בעניין זה, שנעשית כל כולה לטובת האינטרסים של הציבור הרחב, ללא כל אינטרס אישי או אחר.

מדובר בציבור, שנעשק בידי מונופול לא מוכרז, ששמו איגוד האינטרנט הישראל, שמרשה לעצמו להעלות את המחירים של הדומיינים, שהוא רושם ללא כל סמכות חוקית, בכ-30% בבת אחת, רק כי ככה בא לו, ו"לעשות קופה" על הכיס של כרבע מיליון בעלי דומיינים בישראל.

זאת, תוך ניסיון של "עבודה בעיניים" על מס הכנסה ואי גביית דמי רישום מכ-8.5 אלף "מקורבים לצלחת" (כך, שכל השאר מסבסדים מכיסם את אלה שלא משלמים). 

כבר בפברואר 2017 (כאן) חשדתי, שמתנהל איזה הליך חשאי ונסתר מהעין, בין משרד התקשורת לאיגוד האינטרנט הישראלי, בעקבות פסקה חשודה במצגת של מנכ"ל האיגוד. אולם, קיבלתי הכחשות מכל הכיוונים, וגם התקבל מכתב בחתימתו של שלמה פילבר (המכתב כאן) המכחיש כל פעילות של המשרד בנושא.
 
רפי הוידה לא הרפה מהנושא, ולאחר ששלמה פילבר הפך ל"עד מדינה" והוחלף ע"י שמילה מימון, התקבל משמילה מימון מכתב רשמי נוסף, על דעת שר התקשורת איוב קרא, שמשרד התקשורת לא עוסק בנושא וגם אין לו סמכויות בנושא, והנה הסעיף העיקרי במכתב הזה (המכתב המלא בנספח א' למטה):
ממכתב משמילה מימון

את הטיעון הזה חזרו והשמיעו ראשי משרד התקשורת שוב ושוב, גם באזני מליאת הכנסת (באמצעות השר וח"כ יריב לוין, שהשיב לשאילתה בכנסת בשם הממשלה ומשרד התקשורת - דבריו מצויים במלואם כאן, ניתוח דבריו - כאן וכאן), גם ענו כך ל-2 חברי כנסת, שפנו בשאילתות וכמה פעמים בנושא זה: ח"כ (לשעבר) נחמן שי ולח"כ שרן השכל (כאן, וכאן), פעמיים לוועדת המדע של הכנסת (כאן, וכאן), וכמה וכמה פעמים לציבור הרחב (כאן, כאן וכאן) ואפילו לחברה המתחרה באיגוד האינטרנט, גוף פרטי יחיד בישראל (בשם דומיין דה-נט), שמכר כבר עשרות רבות של אלפי דומיינים בעברית והוא ממשיך לרשום ולמכור דומיינים בעברית בשת"פ ה-ISP הגדולים בישראל וביקש במשך שנים הכרה גם ממשרד התקשורת הישראלי בנושא - ולא נענה לעניין, וגם למשרד המשפטים, שעסק בנושא, וממש לאחרונה - למשרד ראש הממשלה, שעסק בזה באינטנסיביות ואף הוציא אלי 2 מסמכים רשמיים המצויים במאמר כאן, למתעניינים.

ממה שנחשף כעת עולה, שצמרת משרד התקשורת (שר, מנכ"ל ומשנה למנכ"ל) - שיקרה לכולם, ממש לכולם, במצח נחושה ובלי למצמץ במשך השנתיים האחרונות והסתירה 2 עובדות מאוד מהותיות בנושא זה, שסותרות לחלוטין את כל מה שהמשרד כתב והצהיר בשנתיים האחרונות, לכל הגופים,שמניתי למעלה, ובכלל זה הכנסת ומשרדי הממשלה, לרבות משרד ראש הממשלה. 

איך העניין הזה החל להיחשף?
אולי בטעות, רפי הוידה קיבל ביום 2.6.19 מיועצת מנכ"ל משרד התקשורת דיווח, שסתר את כל מה שהיה קודם ובו היא מדווחת לרפי הוידה בעקבות פנייתו, שמשרד התקשורת נתן בהליך לא ידוע, במועד לא ידוע, לגוף לא ידוע, אישור לשימוש בסיומת ישראל (.ישראל) במדינת ישראל.

המכתב של עוזרת מנכ"ל משרד התקשורת מצויה כאן (לחיצה על התצלום מגדילה אותו):
יועצת המנכ"ל

לכן, ביום 2.6.19 שלחתי את השאלה הדחופה הבאה לצמרת משרד התקשורת (שר ומנכ"ל):
"לפי המכתב המצ"ב, מיועצת מנכ"ל משרד התקשורת, המשרד אישר פנייה לשימוש בשם מתחם (Domain Name) "ישראל" - בישראל.
מי הפונה? (האם זו במקרה חברת וריסיין מארה"ב? או אולי זו דומיין דה-נט מישראל?)
היכן מסמך האישור הזה ולמה הוא הסתר מהציבור עד היום?"

תשובה לא קיבלתי.
ככל שאקבל תשובה, אעדכן בהתאם. קוראינו כבר יודעים, שלא אקבל תשובה (די ברור למה). 

זמן קצר אחרי כן (בלילה של 2.6.19) הוספתי עדכון לשאלתי:
"בינתיים, מקורותיי טוענים, שמדובר במכתב, שניתן לאיגוד האינטרנט הממוען כנראה לאייקן - ICANN
הייתכן?
"

תשובה לא קיבלתי. ככל שאקבל תשובה, אעדכן בהתאם. קוראינו כבר יודעים, שלא אקבל תשובה (די ברור למה).

ביום 3.6.19 שלחתי שוב את שאלתי עם דגשים מאוד ברורים לצמרת משרד התקשורת:
"הרי במסמך הזה, שלא פרסמתם מעולם, שיקרתם לא רק לכנסת ישראל (בהודעת השר יריב לוין לכנסת במענה לשאילתה), שיקרתם ל-2 חברי כנסת, שפנו לשר התקשורת בנושא, שיקרתם למשרד רוה"מ, שפנה בנושא, ובנוסף גם שיקרתם לכל מי שפנה אליכם עד כה בנושא הזה!!!
מי נושא באחריות לשקרים הללו?
"

תשובה לא קיבלתי. ככל שאקבל תשובה, אעדכן בהתאם. קוראינו כבר יודעים, שלא אקבל תשובה (די ברור למה).

את הפתרון לתעלומה מתי יצא האישור ממשרד התקשורת (מהמנכ"ל נתי כהן, לאעו"ד יורם הכהן - יח"ץ ידוע אם השר איוב קרא אישר לו את המכתב, אבל סביר להניח שכן), פתר רפי הוידה, כשמצא פוסט של מנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי (עו"ד יורם הכהן, בתמונה משמאל), הפוסט המלא נמצא בנספח ב' למטה.

הפוסט עלה לאתר איגוד האינטרנט ב-3.1.19. כלומר האישור הזה נשלח לאיגוד האינטרנט ממנכ"ל משרד התקשורת קודם לכן.

בפוסט מתאר מנכ"ל האיגוד כיצד הוא קיבל את האישור ממשרד התקשורת (לא מצוין מועד), אבל הוא (עו"ד יורם הכהן) מדווח, שההליך הזה כשל בגלל התנגדות האקדמיה ללשון.

כלומר: משרד התקשורת לא רק שלא עשה שום הליך חוקי (שימוע \ מכרז), הוא לא פנה טרם הוצאת האישור הסודי הזה, לגורם המוסמך במדינת ישראל לענייני שמות בעברית (האקדמיה ללשון), כדי לקבל אישור להליך הזה. 

אגב, יש סתירה בין הפוסט של מנכ"ל איגוד האינטרנט שמדווח בפוסט שלו שקיבל אישור משרד התקשורת לסיומת .יל, לבין מכתב עוזרת מנכ"ל משרד התקשורת שמדווחת על אישור לסיומת .ישראל.

מי דובר אמת ומי משקר? שניהם? אולי.

או שאולי משרד התקשורת סיפק לאיגוד האינטרנט 2 אישורים (אחד על .יל ואחד על .ישראל)?? 
אם כן, את שני האישורים הללו, משרד התקשורת מסתיר מהציבור

לאחר זמן, ממש לפני 4 ימים, פורסם הדו"ח השנתי של איגוד האינטרנט (לקראת האספה השנתית של האיגוד) ובו נמצא המסמך המלא של האקדמיה ללשון, מסמך, ש"הרג" במכה אחת את האישור של מנכ"ל משרד התקשורת ואת היוזמה של האיגוד, שנאלץ להתחיל את היוזמה הזו מאפס.

המסמך המלא של האקדמיה ללשון נמצא כאן למטה בנספח ג'. המסמך של האקדמיה ללשון הוא מ-24.7.18, כלומר: הוא נכתב כבר לאחר האישור של מנכ"ל משרד התקשורת לאיגוד האינטרנט. כלומר: האישור הזה ממנכ"ל משרד התקשורת התקבל באיגוד האינטרנט הישראלי לפני יולי 2018. 

כלומר: צמרת משרד התקשורת מסתירה את העניין הזה - לפחות שנה!!! 


לכן, ביום 4.6.19 פניתי לצמרת איגוד האינטרנט הישראלי בשאלה הבאה:
"בקהילת הפורומים של איגוד האינטרנט הישראלי המצויה באינטרנט באתר האיגוד, פורסם פוסט עם תגובות (כאן) בנושא בשם: IDN ccTLD" - .יל"
פוסט, שבו מנכ"ל האיגוד אומר (כמופיע בצילום המצ"ב): "התקבלה תמיכתו של משרד התקשורת בסיומת".
היכן המסמך הזה באתר האיגוד?
אם אין באתר, אודה לקבל את המסמך הפנייה והתשובה של משרד התקשורת".


תשובה לא קיבלתי. ככל שאקבל תשובה, אעדכן בהתאם. קוראינו כבר יודעים, שלא אקבל תשובה (די ברור למה).

אם לא די בכך, רפי הוידה חשף, שמשרד התקשורת חבר ב-ICANN כבר שנים (לא ברור ממתי ומי אישר זאת ומי מממן את זה) והסתיר זאת מכולם כל השנים, עד החשיפה כאן.

לכן, ביום 9.6.19 שלחתי את המכתב הבהול הבא לצמרת משרד התקשורת וגם לאיגוד האינטרנט הישראלי:
"על פי כללי אייקן (ICANN) מ-2.9.2001 כל המרשמים הלאומיים (שהיו קיימים לפני ייסוד אייקן), אמורים לחתום על "הסכם ביניים" עם אייקן.
מצ''ב נוסח ההסכם:
https://archive.icann.org/en/cctlds/model-legacy-mou-02sep01.htm#AttachmentC
  
השאלות הנשאלות:
א. האם קיים הסכם קבוע, זמני, או ביניים בין אייקן ואיגוד האינטרנט, ו\או משרד התקשורת, ו\או ממשלת ישראל?
 
אני מניח, שיש הסכם כלשהו, לאור העובדה, שאיגוד האינטרנט חבר במועצת המרשמים הלאומיים באייקן ומשלם דמי חברות שנתיים, מזה שנים.
בנוסף, מזה זמן וגם כיום, הבעלים של סיומת ישראל הוא ''איגוד האינטרנט הישראלי',' המיוצג ע''י דורון שקמוני (מוותיקי איגוד האינטרנט) כמצ''ב:
https://www.iana.org/domains/root/db

https://www.iana.org/domains/root/db/il.html
 
היכן ההסכמים הללו?

ב. כ"כ מתברר, שמדינת ישראל חברה במועצה המייעצת של ארגון אייקן - GAC - בה חברים 171 מדינות, וישראל מיוצגת במועצה זו ע"י משרד התקשורת (!!?):   
https://gac.icann.org/
https://gac.icann.org/about/members
 
מצ"ב (בצילום) שמות 2 הנציגים ממשרד התקשורת בארגון אייקן - GAC:
שמות הנציגים
 
על סמך איזה חוק \ תקנה \ מדיניות שר \ החלטת כנסת וכיו"ב, משרד התקשורת חבר קבוע במועצה המייעצת של אייקן?
 
ג. האם ההסכם בין אייקן ואיגוד האינטרנט הובא לידיעת הממשלה / משרד התקשורת? 
הרי משרד התקשורת חבר באייקן / GAC ומחויב לכללים של GAC !!!

ד. האם משרד התקשורת אישר את ההסכם? ואם כן, מתי? ועל ידי מי? היכן האישור?
 
ה. האם קיימת החלטת ממשלה (או כנסת או איזה גוף ממשלתי אחר) המסמיכה בלעדית את ''איגוד האינטרנט הישראלי'' להפעיל במדינת ישראל את "המרשם הלאומי של שמות המתחם" בסיומת ישראל?
 
הערה: מידע נוסף אודות קשרי אייקן-GAC-מרשמים לאומיים:
 
https://www.icann.org/resources/pages/cctlds-21-2012-02-25-en
 
https://www.icann.org/resources/pages/background-2012-02-25-en
 
https://archive.icann.org/en/meetings/montevideo/cctld-update-topic.htm
 
https://archive.icann.org/en/cctlds/model-legacy-mou-02sep01.htm
 
https://www.icann.org/resources/pages/workshops-2012-02-25-en
 
דו"ח המתאר את התפתחות רשת שמות המתחם בעולם ותפקידו של ארגון ICANN בהסדרתו - כאן.
 
אודה להתייחסותכם".

תשובה לא קיבלתי ממשרד התקשורת, לא שלא ניסיתי. ככל שאקבל תשובה, אעדכן בהתאם. קוראינו כבר יודעים, שלא אקבל תשובה (די ברור למה).

מאיגוד האינטרנט קיבלתי את התשובה הבאה:
"הנחת היסוד בפסקה הראשונה בפנייתך אינה נכונה, ועל כן כל השאלות המלוות אותה אינן רלוונטיות".

אני מודה, שלא הצלחתי להבין את התשובה הזו מאיגוד האינטרנט. לכן, שאלתי את רפי הוידה אם הוא מבין את התשובה - אבל גם הוא לא הבין. אם מי מקוראינו מבין את התשובה, אשמח להתעדכן.

מה שכן הבנתי, שאיגוד האינטרנט לא מעוניין להשיב לשאלותיי. בדיוק כמו משרד התקשורת. זה ברור כשמש. 

בעקבות ההתפתחות הכאוטית הזו, שנחשפה כאן, ובהמשך להחלטות ארגון ITU - כאן (ארגון התקשורת העולמי בחסות האו"ם, שישראל חברה בו), פנה רפי הוידה בדחיפות גם למנכ"ל משרד התקשורת (כאן), גם למשרד ראש הממשלה (כאן), וגם להנהלת איגוד האינטרנט הישראלי (כאן), בסדרת הצעות מעשיות כיצד ניתן (לאור ניסיונו הרב בנושאים הללו), לתקן את המצב העגום של הנושא הזה. אולם, טרם התקבלה איזו תגובה. בספק אם תתקבל איזו תגובה להצעות החשובות הללו. די ברור למה

ככה שיטת החסמב"ה (ר"ת: חבורת סוד מוחלט בהחלט) מחוץ לכל חוק, תקנה, תקשי"ר, רישיון, או נורמה ציבורית - נמשכת. 

לתפארת מדינת ישראל, שניתן לשקר בה לציבור, לכנסת ולממשלה, ע"י בעלי התפקידים הכי בכירים במשרד התקשורת. 


נספח א'
מכתבו של מנכ"ל משרד התקשורת בפועל (שמילה מימון, כיום משנה למנכ"ל) כעניין שמות מתחם:
מכתב המנכ"ל

נספח ב'
הפוסט של מנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי (עו"ד יורם הכהן) באתר איגוד האינטרנט הישראלי:
פוסט יורם הכהן

נספח ג'
התנגדות האקדמיה ללשון לשימוש בקידומת .יל בישראל (מה ש"הרג" את אישור משרד התקשורת לאיגוד האינטרנט, אישור, שנעשה ללא כל שימוע, ללא מכרז, ללא כל הליך חוקי וללא כל בדיקות). הצילום לקוח מהדו"ח השנתי של איגוד האינטרנט הישראלי:
האקדמיה ללשון
LIAR FREE 
 
Bookmark and Share