Telecom News - כצפוי, מש' התקשורת לא מצא מספרים שנחסמו-דיון בכנסת על הקווים הכשרים

כצפוי, מש' התקשורת לא מצא מספרים שנחסמו-דיון בכנסת על הקווים הכשרים

דף הבית >> חדשות הסלולר והמובייל >> כצפוי, מש' התקשורת לא מצא מספרים שנחסמו-דיון בכנסת על הקווים הכשרים
כצפוי, משרד התקשורת "לא מצא" מספרים שנחסמו - דיון סוער בכנסת על הקווים הכשרים
מאת: מערכת Telecom News, 4.8.20, 15:35שמילה מימון

משרד התקשורת, ברשות השר יועז הנדל, הוכיח שוב, שהצרכנים אינם נמצאים בסדר העדיפויות שלו. כך, שבתום דיון סוער, ועדת הכלכלה לא השתכנעה, שיש חסימה של קווי חירום ע"י "ועדת הרבנים לענייני חסימות תקשורת". משרד התקשורת עשה צחוק מהוועדה כשהודיע, שאם מישהו חושב, שנגרם לו נזק, הוא יכול לפנות לוועדת הרבנים או למשרד והפניה תטופל מיידית. כן, קראתם נכון - מיידית. ממש הבדיחה של השנה. חברי הכנסת הפגינו בורות וחוסר ידע על מה שקורה במציאות. פשוט בושה. מסתבר, שהקווים, שנטען שאינם חסומים, נפתחו, כנראה, רק לקראת הדיון בכנסת, ומיד בתום הדיון הם נחסמו בחזרה.
 
לפי 4 ימים, פרסמנו את הכתבה:  

מה "ימכור" שר התקשורת לוועדת הכלכלה של הכנסת בעניין חסימות המספרים?

עסקני "ועדת הרבנים לענייני חסימות תקשורת" זיהו די מהר את החולשות של שר התקשורת יועז הנדל, והגבירו בצורה ניכרת את המינון של החסימות ב"קומה הכשרה" (חסמו גם את משרד התקשורת עצמו...). ביום ג' 4.8.20 יתקיים על כך דיון בכנסת, בוועדת הכלכלה, ונראה, ששר התקשורת יחזור בדיון זה על "תרגיל הספינים", שהפעיל על הוועדה בדיון הקודם, שעסק בפריסת סיבים לבתים. עוד על חסימות מספרים, שנעשו לאחרונה, והכזבים והמחדלים סביב נושא החסימות, שעולים גם בחיי אדם.
   
 ואכן, לא טעינו! משרד התקשורת עושה צחוק לא רק מהצרכנים, אלא גם מוועדת הכלכלה. הוא לא מצא מספרים שנחסמו למרות שנשלחו אליו המוני מספרים כאלה, כולל של קווי חירום רבים, והוא מתעלם מהחסימות בצורה גורפת. נראה, שעל עובדי משרד התקשורת ללכת לבדיקות ראייה. כנראה, לקראת הדיון, עסקני הוועדה פתחו חסימות מסוימות, שידעו שהן תוצגנה בוועדה. כך, שבמהלך הדיון מי שיתקשר יראה - שאין חסימה. כל המספרים, שנטען בוועדה, שהם לא חסומים - כרגע, לאחר הדיון, הם שוב חסומים. הוכחות לחסימות הללו יש כאן וכאן (בהדגמה אלה קווים, שהוצגו בוועדה, לרבות אפילו של ביטוח לאומי). התרגיל השקרי על ועדת הכלכלה של הכנסת - הצליח... 

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי, עסקה היום בחסימת מספרי טלפון מצילי חיים בקווי סלולר כשרים.
בתום דיון סוער, בו עלו טענות לחסימות, שמבצעת "ועדת הרבנים לענייני תקשורת" בקווי טלפון סלולרי כשרים, אמר היו"ר מרגי, נושא החסימה מחייב הסדרה כוללת, כדי לשמוע על זכויות כלל הצרכנים. עם זאת הוא ציין , שהוועדה לא השתכנעה, שיש חסימה של קווי חירום, וההפך הוא הנכון. הוא דרש מהרשות להגבלים עסקיים לסיים את בדיקתה בעניין בתוך כחודש, ולעביר את עמדתה לוועדה. עוד ציין, שהוועדה תקיים ישיבה נוספת על השלכות החסימה, כדי להבטיח שלא יהיה ניצול לרעה.

הישיבה התקיימה לבקשת ח"כ תהלה פרידמן וח"כ יבגני סובה, ח"כ פרידמן אמרה, שהחלה לטפל בנושא לאחר שדווח לה על חסימת קו סיוע, שמטפל באלימות במשפחה. ואז גילתה, שקווי סיוע רבים נוספים חסומים להתקשרות ממספרי טלפון כשרים. היא הוסיפה, ש"וועדת הרבנים לענייני תקשורת" מקבלת 19 אגורות בחודש על כל מספר. היא אף ציינה, שלחרדים רבים יש "טלפון אחד כשר ואחד להתקשר". ח"כ סובה הוסיף, שיש שאלות למשרד התקשורת, שמקבל הוראות מ"וועדת הרבנים" במקום שזה יהיה הפוך.

מנגד, ח"כ יצחק פינדרוס אמר, שהטלפון הכשר הוא חוזה וולונטרי בין הצרכן לספק השירות . לדבריו, "אי אפשר לחסום מספרי חירום, ואם יש מספר עם חיוג מקצור וקידומת כוכבית, שלא עודכן כמספר חירום, אז אפשר לפתוח אותו בקלות ולא צריך דיון פרלמנטרי על זה".

ח"כ מתן כהנא הצטרף לדברים: "זכותו של ח"כ פינדרוס לקנות טלפון כמו שהוא רוצה".

ח"כ אליהו חסיד: "קו החירום של נעמ"ת פתוח בכל החברות, למעט פרטנר. החסימה בפרטנר הייתה בטעות ועוד באותו היום שהתגלתה היא הוסרה. כל קווי החירום פתוחים בטלפונים הכשרים. ניתן לנייד את הקווים בתנאי, שהניוד הוא לקומה כשרה".
ח"כ יעקב טסלר: "טלפון כשר הוא חסום לשימושים רבים, והלקוח רוכש אותו כי מראש הוא לא רוצה להגיע לכל מיני שיחות לא ראויות. יש מענה ומי שלא רוצה יכול לקנות סלולרי רגיל ולהתקשר למי שהוא רוצה.

ח"כ אריאל בוסו: "אף אחד לא יטיף לציבור החרדי על אורחות חייו".

עו"ד אבי רימון, המשמש כיועץ משפטי חיצוני של "ועדת הרבנים לענייני תקשורת", טען, שחוק התקשורת מציין 12 קווי חירום, שלא ניתן לחסום. עם זאת, היו"ר מרגי העיר, כי שהחוק לא מדבר על חסימה ושעל עו"ד רימון ללמוד את חוק התקשורת. עו"ד רימון הוסיף, שתכלית ההסדר היא לאפשר לציבור החרדי להשתמש בסלולרי. כך, שתתאפשר חסימה של גישה לתכנים, שלא עולים בקנה אחד עם התפיסה של המגזר, ולכן נחסמים תכנים, שלא מקובלים ורק מה שמקובל על הרבנים נפתח. היו"ר מרגי שאל האם אין פגיעה בחוקים אחרים, כמו הגבלים עסקיים, ורימון השיב שלא.

מנכ"ל עמותת הלל, יאיר הס, אמר, שמשיחות עם יוצאים בשאלה, עולה, שאף אחד לא חתם על חוזה והם מחזיקים את הטלפון הכשר כי אין להם דרך אחרת לדבר עם משפחתם. לדבריו, אימהות, שיש להן ילדים בחברה החרדית, לא יכולות להתקשר אליהם, בשל החסימות. עוד הוא טען, שהוועדה מתנהלת ללא שקיפות וללא נימוק להחלטות. הוא טען, שמוקד הסיוע לנפגעות תקיפה מינית - 1201 - חסום, אך היו"ר מרגי בדק את הנושא ואמר, שהמספר אינו חסום.

ח"כ תמר זנדברג אמרה, שהיא תומכת בבקרת הורים וחסימה, אך הוסיפה, שהתרשמה, שיש מצוקה בקהילה, שלא נענית, ושנחסמים מספרים בהם של מוקד לניצולי שואה.

הדברים עוררו סערה, וח"כ אליהו חסיד אמר, שמוקד ניצולי השואה פתוח. ח"כ ינון אזולאי אמר, כי ש"ועדת הרבנים" עושה עבודה טובה עבור הציבור החרדי, וזה לא אומר, שאין בעיות שצריך לטפל בהם. היו"ר מרגי הגיב ואמר, שאם הוועדה לא תדע לתת מענה לציבור, אז יקומו לה חלופות אחרות.

נציג רשות התחרות, מוטי כץ, אמר כי, של"ועדת הרבנים" יש נתח שוק משמעותי והיא נהנית ממיעוט תחרות. הוא הוסיף, שהרשות בודקת את ההסכמים שלה מול חברות הסלולר ועדיין אין ממצאים סופיים. היו"ר מרגי דרש להעביר לוועדה חוות דעת בעניין התחרות תוך חודש. כץ השיב ,שהוא בספק אם הבדיקה תסתיים, והיו"ר מרגי הבהיר: "תסיים כשאני מבקש".

המשנה למנכ"לית משרד התקשורת, מימון שמילה, הגיב לכל הטענות, שעלו בדיון ואמר, שחוק התקשורת מאפשר לקבוצת מנויים לבחור הגבלות, שיוטלו עליו. הוא הוסיף, שהמשרד אוסר על חברות התקשורת לאסור חסימת מספרי חירום המוגדרים בחוק, ואמר: "אם מישהו חושב, שנגרם לו נזק הוא יכול לפנות ל'ועדת הרבנים' או למשרד, והפנייה מטופלת מידית. לא מצאנו מספרים שנחסמו". באשר לניידות אמר שמילה, שאסור להגביל ניידות, אך מי שיש לו מספר כשר יכול לעבור רק לקומה כשרה בחברה אחרת.

היו"ר מרגי: "חסימת קווי הסלולר מחייבת הסדרה, כדי לשמור על זכויות כלל הצרכנים. לדבריו, טלפונים כשרים נרכשים רק ע"י מי שמעוניין בכך, לפי הנחיית 'ועדת הרבנים'. הוועדה לא השתכנעה, שיש חסימה של קווי חירום, ההפך הוא הנכון. הוועדה דורשת מרשות התחרות לסיים את בדיקתה ולהעביר אליה את תוצאותיה עד ה-6 בספטמבר. הוועדה תקיים ישיבה נוספת על השלכות חסימת קווי טלפון סלולריים, כדי להבטיח, שלא יהיה ניצול לרעה. הוועדה תבחן גם את סוגיית המונופול ואת עניין הניידות לפי החוק. הסעיף, שהזכיר היועץ המשפטי של 'ועדת הרבנים' עניינו בחיסון ובשיחות ללא תשלום למוקדים מסוימים, ולא עוסק באיסור לחסימת מוקדי חירום, והוועדה תשקול לעגן בחקיקה את האיסור על חסימת קווי החירום מצילי החיים".

מצ"ב לינק לסרטונים מהישיבה: https://photos.app.goo.gl/aNg2uoUdmiBpvjHG7.

הפרוטוקול המלא של הישיבה נמצא כאן

נספח
הכתבות על החסימות בתקופתו של שר התקשורת יועז הנדל: הכתבות האחרונות אודות החסימות בשלהי כהונת השר הקודם דוד אמסלם ובתקופת החפיפה עם השר החדש יועז הנדל:
INKED JEWISH FREE
Bookmark and Share