חשיפת המשך המחדל הענק של פירוק אנטנות סלולר (ולא של גולן טלקום)

דף הבית >> חדשות הסלולר והמובייל >> חשיפת המשך המחדל הענק של פירוק אנטנות סלולר (ולא של גולן טלקום)
בלעדי: התפוררות רשתות הסלולר שהחלה ב-2014 לא נעצרה בפירוק הרשת של גולן טלקום (שהתרחשה בתקופת כהונת אבי ברגר כמנכ"ל). בקדנציה של שלמה פילבר כמנכ"ל פורקו עד היום 1,378 אנטנות, מהן 683 אנטנות רק בשנה האחרונה. חשיפת כל המספרים מאחורי המחדל, שיש להקים אודותיו ועדת חקירה לפני האסון (שעלול להגיע), ושאז יהפכו הסמארטפונים בידי האזרחים לחפץ אופנתי ללא קשר לאיזו רשת סלולרית, ומי שניתק עצמו מהרשת הקווית יהיה חסר תקשורת לחלוטין.
מאת: אבי וייס, 17.7.17, 10:25שלמה פילבר

במרץ 2016 (כאן) קראתי להקים ועדת חקירה בנושא התפוררות רשתות הסלולר בישראל, בעקבות דיון, שנערך בכנסת בנושא זה, דיון בו "מרח" שלמה פילבר (כהרגלו) את חברי הכנסת. איש לא התייחס ברצינות לקריאה הזו ולנתוני האמת, שהצגתי אז. מאז - המצב הלך והחריף.

זה לא פלא, שישראל בשנה האחרונה הידרדרה למקום 50 בהשוואה עולמית של רוחבי הפס בסלולר ולמקום 51 בהיקף פריסת רשתות  הסלולר (כאן).

בעולם, כבר מתקדמים במהירות ל-5G (כאן וכאן). בישראל - יש רק ספינים על 5G. 

כעת אנו חושפים את מה שקרה בשנה האחרונה ואת הנתונים המדויקים, כפי שקיבלתי מהמשרד להגנת הסביבה והם כאן:
אנטנות סלולר
כלומר: בשנה האחרונה פורקו בישראל 683 אנטנות סלולר (ע"י כל 3 חברות הסלולר בעלות תשתית אנטנות סלולרית), מהן כמחצית הן אנטנות גדולות (90 אנטנות תורן על הגג ו-287 תורן קרקעי, כלומר: 377 אנטנות גדולות פורקו, מכלל ה-683 אנטנות נטו, שנעלמו משטח מדינת ישראל בשנה האחרונה). במציאות, המצב הרבה יתר גרוע וחמור, משום שבשנה האחרונה נבנו ונוספו 35 אנטנות סלולר גדולות בשטחי יו"ש, במימון משלמי המסים, כפי שחשפנו כאן.  

דהיינו: לא די בכך, שאוכלוסיית ישראל לרבות היקף מחזיקי מכשירי הסלולר הולכת וגדלה משנה לשנה, נבנות שכונות חדשות במהירות בכל רחבי הארץ, נסללים כבישים חדשים בכל פינה בארץ, צריכת הסלולר נמצאת בעלייה תלולה ומהירה, הטכנולוגיות מתקדמות ודורשות עוד אנטנות (דור רביעי - LTE דורש כמעט כפליים אנטנות לאותו תא שטח מול הדורות הסלולריים הקודמים), שימושים חדשים נוספים כל הזמן על הרשתות הללו (אך לאחרונה - IoT ו"עיר חכמה ובטוחה"), מול זה בישראל פשוט מפרקים אנטנות ובקצב (כדי לחסוך בהוצאות). זאת, בלי כל שליטה של הרגולטור או של איזה גוף אחר, שמטרתו לדאוג לתושבי המדינה. 

בקדנציה של שלמה פילבר כמנכ"ל (הוא קצת מעל לשנתיים בתפקיד), פורקו 1,378 אנטנות. סה"כ מהשיא שהיה בינואר 2014 פורקו בישראל 2,192 אנטנות. מעל ל-700 אנטנות של גולן טלקום פורקו בקדנציה של אבי ברגר כמנכ"ל, אולם הפרת החוק הזו עברה עד כה ללא כל סנקציה. ההחלטה של שלמה פילבר מלפני כשנה (כאן) "לחלט ערבות" מגולן טלקום טרם בוצעה, בדיוק כפי שחזינו בהתייחס לספין הזה. כך, ש"הפשע משתלם", ולא רק לגולן טלקום (גם ל-PHI, וגם ל-2 החברות המתחזות כחברות סלולר בחסות שלמה פילבר).

בכלל, כל התחום הזה נוהל בשנתיים האחרונות ע"י שלמה פילבר בכאוס אחד גדול, תוך רמיסת חוק מתמדת, הפרות רישיון של חברות הסלולר בהיקפים מדהימים, חשאיות וחוסר שקיפות מתמידים, וספינים בלתי פוסקים מצד שלמה פילבר (מפורט: כאן, כאן, כאן, כאן, כאן, כאןכאןכאן, כאן, כאן, כאןכאן, כאן וכאן). לא מדובר במעידה חד פעמית בהתנהלות הנורמטיבית התקינה. מדובר בשיטה שכיום הציבור כבר מכיר (כעולה מחקירת שלמה פילבר ומדו"ח מבקר המדינה). יתרה מכך, ההצעה של שלמה פילבר להוריד את עלויות התדרים, אינה הפתרון לבעיה של תשתיות השוק הסלולרי. בקדנציה הנוכחית, האינטרסים של בעלי ההון והלוביסטים עומדים הרחק לפני האינטרסים של הציבור ושוק התקשורת.

התוצאה: בין השנים 2014 ל-2016, במהלך מאוד מהיר, במדינת ישראל כמות רשתות הסלולר צנחה מ-5 רשתות פעילות ומוצלחות (יחסית) ל-3 רשתות די רעועות ושאינן מוכנות לשום תרחיש של שרידות. זאת, מבלי שאיש "לוקח אחריות" על המהלך ההרסני הזה.

נתוני היקף אנטנות הסלולר בישראל מתחילת העשור הנוכחי ועד היום מוצגת בצורה מוחשית בתרשים הבא:
אנטנות הסלולר בעשור האחרון
כלומר: חזרנו ביוני 2017 לנתונים של שנת 2010, ממש טרום פרוץ "מהפכת הסלולר". 

אין למשרד התקשורת שום כלי (ושום שיטה) למדוד את ביצועי רשתות הסלולר, איכות הקליטה הסלולרית, רמת השרידות והעמידה של החברות הסלולריות בתנאי רישיונן ובדרישות החוקים והתקנות. אגף החירום של משרד התקשורת פורק (במסגרת "השינוי הארגוני" הכושל) וכל התקנות, הנהלים וההוראות להיערכות לחירום ברשתות הסלולר - נגרסו במגרסה. איש לא יודע איך מתפקדות ותתפקדנה הרשתות הסלולריות המשותפות בישראל בזמן חירום, או כל אסון המוני, או פיגוע גדול. העובדה: הן נופלות, בכל הארץ, מכל תקלה. זו המציאות של עולם הסלולר בישראל

ככה זה כשהיערכות של חברות הסלולר לחירום ולשרידות הפכו לצחוק וחברות הסלולר בעלות תשתית (כולל פלאפון, סלקום ו-PHI) ממשיכות להוריד אנטנות ולפרק מתגיםכשאין בישראל רשתות WiFi של חברות הסלולר (בגלל רגולצייה מוטעה של משרד התקשורת) ואין מדידה של "איכות הרשת". זאת, מול עלייה מתמדת ותלולה בכמות מכשירי הסלולר, בהיקף השימוש באפליקציות סלולריות ועלייה בהיקף האוכלוסייה ובפריסתה.

במקום שתשתיות הסלולר של מדינת ישראל תתפתחנה במהירות במסלול של LTE ל-LTE-A, ומייד אח"כ ל-LTE-A-Pro ומשם ל-LTE-U ול- Gigabit LTE ומשם ל-5G (בעולם זה המסלול, שרוב המדינות וספקי הסלולר כבר נמצאים בו), תוך פריסה מסיבית של מגוון פתרונות Offload ובמיוחד WiFi ורשתות IoT, מדינת ישראל עוברת בשנתיים האחרונות תהליך של התקדמות מהירה לעבר "אפס אנטנות". 

"הכתובת מצויה כבר על הקיר". באירוע הגדול הבא (בטחוני או אזרחי), כשרשתות הסלולר תקרוסנה, אזרחים רבים (מדי) יבינו מה שכתוב כאן למעלה. הסמארטפונים בידיים של כולנו יהפכו לחפץ אופנתי חסר כל קשר עם רשת סלולרית. מי שניתק את עצמו מרשת הטלפוניה הקווית (של בזק והוט, שגם הן מאוד מיושנות, התודות לרגולטור ולממונים על החקיקה בישראל), יגלה שהוא חסר תקשורת לחלוטין, דווקא במצבי מצוקה וחירום.

אלו העובדות וזה זועק לשמיים ודורש חקירה דחופה והסקת מסקנותלפני המחדל הבא. איש לא יכול לטעון, שזה בא לו בהפתעה.  

להרוס רשת סלולרית זה מאוד קל. לבנות - זה קשה וזה מאוד יקר ומסובך (בגלל החקיקה והרשויות). כך נראית מדינת ישראל ב-2017. התודות למשרד התקשורת הישראלי, ש"טומן ראשו בחול" ולכל חברי הכנסת והשרים, שמתעלמים מהצורך להגן על תושבי ישראל והאינטרסים הכי חיוניים לכלל תושבי ישראל בתחום התקשורת הניידת.

  
 
Bookmark and Share