Telecom News - הכאוס במשרד התקשורת מתגבר ולא נראה שיש לך פתרון קרוב

הכאוס במשרד התקשורת מתגבר ולא נראה שיש לך פתרון קרוב

דף הבית >> עולם ה-ICT ותקשורת >> חדשות משרד התקשורת >> הכאוס במשרד התקשורת מתגבר ולא נראה שיש לך פתרון קרוב
"האישה החזקה" במשרד התקשורת (תמי לשם, סמנכ"ל בכיר למנהל ומשאבי אנוש) פורשת היום ללא מחליף. החשבת של המשרד (יפעת ענבר) מסתלקת באמצע הקדנציה והכאוס באגף הרישוי הופך לבדיחה עצובה. ומה עושה השר? ממשיך לפזר ספינים בלי הפוגה...
מאת: אבי וייס, 31.8.17, 16:48איוב קרא

היום מסתיימת תקופה במשרד התקשורת. כפי שחשפנו כאן, האישה החזקה במשרד התקשורת (תמי לשם, סמנכ"ל בכיר למינהל ומשאבי אנוש) פורשת היום מתפקידה, בלי שמונה לה מחליף, ובכך כמות התפקידים הבכירים, שמאויישים ע"י ממלא מקום זמניים, הולכת ותופחת (וזה כולל בנוסף לה את: המנכ"ל, סמנכ"ל בכיר לפיקוח ואכיפה, סמנכ"ל בכיר לכלכלה ותקציבים, סמנכ"ל בכיר דואר, יועצת משפטית, מדען ראשי ועוד).

בנוסף, הליכתה משאירה את מועצת הכבלים והלוויין ללא כל נציג מהמשרד (שכן, נציגי המשרד במועצת הכבלים והלוויין היו תמי לשם ושמילה מימון. אולם, בעקבות החשיפה שלנו בנושא "ניגודי העניינים" של שמילה מימון, הוא כבר לא יכול להשתתף בדיוני מועצת הכבלים והלוויין). כך, שהממשלה אמורה הייתה למנות 2 נציגים חדשים ממשרד התקשורת למועצת הכבלים והלוויין, מה שטרם קרה. 

תמי לשם הייתה אמורה לפרוש כבר לפני חודשייים ולעבור למקום עבודתה החדש (ועדת הבחירות של הכנסת, בתפקיד דומה למה שמילאה במשרד התקשורת). בחודשיים, שנשארה במשרד לפי בקשת השר, לא הצליח השר (איוב קרא, בתמונה משמאל), משום מה, למצוא לה מחליף או מחליפה.

אגב, בחודשיים הללו התרחשו כמה פרשיות מאוד מוזרות במשרד התקשורת ובכלל זה:
  • אישור חוזר ותמוה לזכיית ערוץ 20 במכרז להפקת ערוץ הכנסת (פרשה חמורה ביותר שמפורטת: כאן,כאןכאן, כאן וכאן).
  • הפרת צו בית משפט בעניינה של עוזרת המנכ"ל עדי קאהן גונן - מפורט כאן.
  • שינוי תנאי המכרזים לסמנכ"ל בכיר לכלכלה וסמנכ"ל בכיר פיקוח - מפורט כאן
  • מינוי תמוה לתחום "שכר עידוד" - מפורט כאן
  • ניסיון מוזר של השר איוב קרא להשתלט על תקציב הנסיעות לחו"ל של עובדי המשרד (תקציב, שמצוי היה בידיים של תמי לשם) ולנסוע לארה"ב על התקציב הזה (כ-200 אלף ש"ח). החשיפה כאן הובילה לביטול הנסיעה של השר. 
  • חשיפת הכאוס בחתימות על אישורי ייבוא ציוד אלחוטי וסלולרי - מפורט כאן
  • טיוח וקבירת פרשיות השוחד באגף הספקטרום (כיום אגף הרישוי) - מפורט כאן בחלק התחתון של הכתבה. 
גם חשבת המשרד החליטה לפרוש:
שלחנו ביום 29.8.17 את השאלה הדחופה הבאה למשרד התקשורת: 
"מדוע חשבת משרד התקשורת יפעת ענבר מסיימת באמצע הקדנציה, אחרי כשנתיים וחצי מתוך ארבע שנים?
על פי הידוע לנו, יפעת ענבר תעבור למשרד האוצר ויחליף אותה חסן איסמעיל ממשרד האוצר".
 
תגובה לא הצלחנו לקבל, ככל שנקבל, נעדכן בהתאם.

למיטב הערכתנו, חשבת משרד התקשורת יפעת ענבר "הבינה את הפרינציפ" של המתרחש במשרד התקשורת, והחליטה ש"מספיק לה", באמצע הקדנציה, אחרי כשנתיים וחצי מתוך 4 שנים.

כזכור, טלקום ניוז הזהיר את החשבת עם כניסתה לתפקיד, שלא תלך בדרך הפסולה של המשרד ולא תאשר בחתימת ידה "יועצים" ללא כל הליך של מכרז (בשולי פרשות של שכירת יועצים, דוגמת: שכירת עו"ד תמר גולן להגן על "גיבורי הפרשה הסודית" ושכירת חברת הייעוץ רותם אסטרטגיה, להליך, שכולו נועד למטרה אחת: לקדם את שמילה מימון, ועוד פרשיות מכוערות מהסגנון הזה, של שפיכת כספי ציבור מחוץ לכל חוק ונורמה. המדובר בפרשיות, שהחלו, אמנם, עוד טרם תחילת הקדנציה שלה, אבל הם לא נעצרו ונבלמו כשנכנסה לתפקיד). האם החשב החדש של המשרד (חסן איסמעיל) יפתח "דף חדש" בתחום הזה? נמתין ונראה. 

הכאוס באגף הרישוי במשרד התקשורת המריא לשחקים
לאחר שחשפנו את הכאוס באגף הרישוי (כאן, כאן וכאן), הגיע לידנו מידע חדש, ולכן ביום 25.8.17 שלחנו את השאלה הדחופה הבאה לצמרת משרד התקשורת:
"בהמשך לחשיפות של טלקום ניוז בנוגע לקריסת השינוי הארגוני והכאוס המוחלט באגף הרישוי, לרבות מתן השירות לציבור במסדרון השירותים בקומה 10 (במגדל שלום בת"א), עכשיו זה רשמי - משרד התקשורת השלים עם הקריסה והציב במסדרון השירותים בקומה 10 (לשם מגיעים היבואנים ומבקשי הרישיונות לסחר וכיו"ב בתחום האלחוט והסלולר): כיסאות, מאוורר וכד מים.

כך נראה משרד התקשורת 2017, אחרי תשלום ללא מכרז לחברת רותם אסטרטגיה של הרבה מעל מיליון ש"ח עבור "שינוי ארגוני". הציבור מקבל שירות במסדרון השירותים וגם זאת רק פעמיים בשבוע ורק מעובד אחד אומלל (יוסי רבינוביץ), שסופג צעקות וקללות מהלקוחות העצבניים הממתינים חודשים ארוכים לאישור מהמשרד. שווה לבוא ולצלם מה קורה במסדרון השירותים בקומה 10 ביום קבלת קהל.

מעבר לשלמה (מומו) פילבר (המנכ"ל בנבצרות), שאישר בסופו של דבר את השינוי, האחראים הישירים לכישלון החמור הזה של קריסת יישום השינוי הארגוני הם בראש ובראשונה מימון שמילה ותמי לשם (עליה הוטל בפועל יישום השינוי הארגוני), שמקדמים את השינוי הזה כבר מתקופת עדן בר טל (שממשיך "לככב" בשירות הציבורי, ולא לחיוב), דרך אבי ברגר ועד שלמה פילבר.

לצדם נושאים באחריות לכישלון הזה נתי שוברט, שנכשל כסמנכ"ל ספקטרום והמשיך להיכשל ב"התחזות" בשנה האחרונה לסמנכ"ל הספקטרום, גדעון שטרית, מנהל אגף הרישוי, שמונה לתפקיד בדחיפה של חברו מימון שמילה ולא הצליח להבין היכן הוא נמצא ומה תפקידו (כפי שטלקום ניוז חשף: גדעון שיטרית כלל לא מילא את תפקידו ולא חתם ולא חותם עד היום על אישורי הייבוא למכס) ואחרונה חביבה: חשבת המשרד, שנקלעה למשרד לאחר שקודמיה התקשרו את חברת רותם אסטרטגיה אולם היא נתנה יד להמשך ההפקרות הזו כשהסכימה להרחיב את ההתקשרות עם החברה בהיקף של מאות אלפי ש"ח נוספים. אחראים נוספים, שלא מקרב הנהלת המשרד, הן שתי יושבות ראש ועד העובדים לשעבר, שנתנו ידן לשינוי הארגוני הכושל ובכך המיטו אסון על העובדים ועל יוקרת מקום עבודתן".

תגובת משרד התקשורת:
כרגיל, פנייתך רצופה בדברי הבל ורעות רוח ועל כן אינך ראוי לתגובת המשרד.

כעת הכל ברור.

האם יש מי שיכול להציל את משרד התקשורת מהמצב האומלל בו הוא נמצא? די ברור, שהספינולוג הבלתי נלאה - השר איוב קרא, לא בנוי לתפקיד הזה. 

עדכון 1.9.17: השר איוב קרא הצליח להמריא לגמרי לחלל החיצון כשצייץ בטוויטר שלו את המשפט הבא, ממש משפט מחץ שחובה להביא אותו ללא כל עריכה: "המדיניות שלי כשר התקשורת ברורה וחד-משמעית: כל עיתונאי שמעודד מחבלים יעצר, כל תחנת רדיו שתסית נגד ישראל ותעודד טרור דינה להיסגר!". כל הכבוד לצאר הרוסי החדש שנולד בישראל בתחפושת של שר התקשורת, שממציא בהרף טוויט של טוויטר, מדיניות חדשה ומאוד נחושה וברורה, בלי צורך בשימוע וחקיקה מתאימה... השר כנראה התבלבל בתאריך, היום זה 1.9, לא 1 באפריל (1.4), שבו מותר לכתוב כל שטות ואפשר לסלוח לך....
אגב, אני ממליץ לשר (לצאר) להוציא טוויט בטוויטר שלו, הרבה יותר מבוסס מבחינה חוקית ושלא דורש שום שימוע, כי הוא כבר מעוגן בחוק ושייאמר בו כך: "המדיניות שלי כשר התקשורת ברורה וחד-משמעית: כל מנכ"ל או בעלים של חברת תקשורת שמפעיל או שיפעיל שירות תקשורת ללא רישיון, ייפתח נגדו תיק פלילי והוא צפוי להיכנס לכלא, לתקופה של עד 3 שנות מאסר".... 

לכן, המהלכים הלא חוקיים, כפי שחשפנו שוב כאן, מלווים באזלת יד ואי יכולת לספק שירות ברמה מינימלית לציבור, מחזקים את הצורך הדחוף בהקמת "רשות לתקשורת", רשות עצמאית, שתפעל לטובת הצרכנים ולא נגד הצרכנים ולטובת בעלי ההון וה"מקורבים לצלחת" של מקבלי ההחלטות, בניגוד מוחלט לחוק ולאחריות המוטלת על משרד ממשלתי חשוב ובעל כוח כלכלי עצום כלפי השחקנים הגדולים בשוק. 
 
כאוס 
 
Bookmark and Share