Telecom News - פרק 2: ימי פומפיי האחרונים - חשיפת הבזבוזים והמתחזה במש' התקשורת

פרק 2: ימי פומפיי האחרונים - חשיפת הבזבוזים והמתחזה במש' התקשורת

דף הבית >> עולם ה-ICT ותקשורת >> חדשות משרד התקשורת >> פרק 2: ימי פומפיי האחרונים - חשיפת הבזבוזים והמתחזה במש' התקשורת
המינוי המוטעה של שמילה מימון למנכ"ל בפועל במשרד התקשורת לא שיפר במאומה את המצב של "איש הישר בעיניו ייעשה", "לא סופרים איש ממטר" וצפצוף על כל חוק, תקנה ונורמהבפרק 2 נחשפות 4 פרשיות טריות של התרבות הקלוקלת, שהשתלטה על משרד התקשורת דהיום, מה שלא רוצים שתדעו.
מאת: אבי וייס, 10.9.17, 07:30שמילה מימון

למי שפספס את הפרק הראשון: ימי פומפיי האחרונים: חשיפת תופעת מריבות והקלטות בסתר במש' התקשורת, מומלץ לחהתחיל בפרק הראשון, כי הוא מהווה את ההסבר והרקע לסדרה, שחושפת כיצד המצב של משרד התקשורת נהיה רע יותר, למרות שהמנכ"ל ("סוכן המכירות") שלמה פילבר נמצא ב"נבצרות", סיפור עגום אותו אנו סוקרים בנפרד.

ציינו בפרק הראשון בסדרה, ששמילה מימון (בתמונה משמאל, המנכ"ל בפועל ו"סוכן מכירות" עצמאי), ממשיך כעת באותו קו בדיוק [של שלמה פילבר], אבל בכיוון הפוך, מבחינת השחקנים המקבלים "מתנות וסיוע" ממשרד התקשורת.

הבעיה המרכזית בעשור האחרון: שמילה מימון בתפקידו כסמנכ"ל בכיר, היה אדיש לחלוטין לעוולות שנעשו למיליוני לקוחות (דוגמת העוולה בעניין החזרת סים בסלקום, פתיחת שעות מוקדי השירות ועוד ועוד), ומהפרות החוק הענקיות, של חברות שפועלות ללא רישיון, או ללא רישיון מתאים לשירות שהן מספקות, והוא לא עשה מאומה להפסקת המצבים החמורים הללו ולכאוס שנוצר בשוק התקשורת הישראלי. הוא רק דאג לקידום של עצמו, על הגב של עמיתיו. 

הבעיה הלא פחות חמורה היא: מה קורה בתוך המשרד פנימה (כי זה מקרין על כל השוק), מה שלא רוצים שתדעו. 

בפרק הראשון בסדרה חשפנו 2 פרשיות כבדות וכאן, בפרק השני הנוכחי "נרים את המסך" מלא פחות מ-4 פרשיות טריות שונות, שיש להן קו משותף אחד: כאוס. הפרק הגרוע ביותר יהיה הפרק הבא, הפרק השלישי בסדרה (כך שיש למה לצפות...). 

1. בזבוז כספי ציבור - חלק א':
פניתי ביום 6.9.17 למשרד התקשורת בשאלה הבאה:
"למרות שתמי [תמי לשם] סיימה עבודתה במשרד, המשרד ממשיך להחזיק בחדרים בקומה 5 במגדל שלום (ת"א), ששימשו את אגף החירום שפורק. המדובר בבזבוז עצום, שנמשך כבר חודשים, של שכירות בעלויות גבוהות ביותר. הכיצד?"

תגובה לא הצלחנו לקבל. ככל שנקבל, נעדכן בהתאם.

הסבר למי שלא בקי בתולדות האגף לחירום של משרד התקשורת: האגף הזה הוקם ב-2014 ביוזמה של שמילה מימון (איך לא...) ולמעשה זה נעשה אז כנגד דעתה של תמי לשם (הסבר כאן), בראש האגף הועמד איתן שטיינר (אל"מ במיל. ובעל ניסיון עשיר בצבא ובאזרחות. שמילה הביא אותו... גם את גדעון שטרית הוא הביא... כך אפשר היה להקים טייסת שלמה, של טייסי חלל...).

כבר מתחילת דרכו ועוד קודם לכן, היו סביב אגף החירום הזה בזבוזי כספים אדירים במגדל שלום בת"א, בגלל שיפוצים מיותרים וכפולים ושכירת משרדים מיותרים, שנשארו תקופות ארוכות ריקים, בהוצאה במצטבר של מיליוני ש"ח מכספי הציבור, ששולמו לבעלים של מגדל שלום בת"א (נושא, שנחשף למשל כאן, כאן וכאן), עם ניסיונות טיוח חוזרים ונשנים ומתן תגובות שקריות לשאלותיי החוזרות ונשנות בתחום זה.

הבדיחה הזו [ששמה אגף החירום] לא החזיקה הרבה זמן, ואיתן שטיינר התפטר ביוני 2016 (כפי שחשפנו כאן), פחות משנתיים מאז שהגיע למשרד התקשורת ולאחר שהמלצנו לו לעשות כך (כאן). כלומר: הלשכה והמשרד שלו עומדים ריקים כבר מאז יוני 2016.

שאר האגף לחירום במשרד התקשורת פוזר וחוסל במסגרת "השינוי הארגוני" בסוף דצמבר 2016 - כאן. הכישלון של אגף החירום היה בדיוק כפי שחזינו וחזרנו והזהרנו (כמפורט: כאןכאןכאןכאן, וכאן). כל התחום הזה פשוט "נגרס" ונעלם. לא צריך היערכות לחירום בישראל בתחום עולם התקשורת. לא פלא שאפשר בישראל לפרק אלפי אנטנות סלולר, בלי שאיש (כלומר: שמילה) ירגיש בכך... 

הבעיה הטרייה הנוכחית: מזה 9 חודשים אגף שלם (או שנה ו-3 חודשים בהתייחס ללשכת ראש האגף), שנמצא במגדל שלום בת"א, עומד ריק ומחיר השכירות לכל משרד היא עשרות אלפי ש"ח לחודש. למה עם ישראל צריך לשלם מכיסו עבור המחדל הכספי והארגוני המתמשך הזה? 

2. בזבוז כספי ציבור חלק ב'

פניתי ביום 6.9.17 למשרד התקשורת בשאלה הבאה: 
"תמי לשם, חברת המועצה לשידורי כבלים ולוויין ובמקביל הסמנכ"לית למינהל ומשאבי אנוש, אישרה ערב עזיבתה את המשרד ליו"ר המועצה, ד"ר יפעת בן חי שגב, שיעורים פרטיים בצרפתית, על חשבון תקציב המשרד. הכיצד?"

תגובה לא הצלחנו לקבל. ככל שנקבל, נעדכן בהתאם.

למי שלא זוכר, היו לא מעט מקרים בהם עובדי משרד התקשורת קיבלו כיסוי תקציבי ללימודי שפה זרה. המקרה הבולט ביותר היה הקצאת מורה פרטי לאנגלית לשר לשעבר במשרד התקשורת משה כחלון, ממש ערב פרישתו הבהולה מהתפקיד ( לקראת יציאתו ללימודים בארה"ב). זה הנושא אולי היחיד, שהחשב דאז של המשרד רם לוי "נשכב על הגדר" וסרב לחתום על ההזמנה להוצאה הזו והיא לא יצאה לפועל. 

אולם, כעת, חשבת המשרד (יפעת ענבר, שכבר פרשה לפני כחודש, באמצע הקדנציה שלה, כפי שחשפנו כאן), לא חסמה את ההוצאה המוזרה ביותר הזו, של לימודי צרפתית ליו"ר מועצת הכבלים והלוויין ושמילה מימון חתם על ההוצאה הזו, שהיא בזבוז מחריד וחסר אחריות של כספי הציבור למטרות סרק פרטיות. למה רק שרה נתניהו צריכה לעמוד לדין על בזבוז כספי ציבור?

לא היה מספיק עם הרכב המפואר עם "חלונות כהים ואטומים" (כאן) ושאר הבזבוזים של יו"ר מועצת הכבלים והלוויין? האם אין תחתית לבור הזה ששמו "מועצת הכבלים והלוויין"?

תגובה לא הצלחנו לקבל. ככל שנקבל, נעדכן בהתאם. 

3. האם הממונה על יישום חוק חופש המידע במשרד התקשורת תלך הביתה?
את הפרשה, שמכונה "הממונה על יישום חופש המידע" (טלי פלג) חשפנו כאן וכאן. למרות התגובה המוזרה, שקיבלנו ממשרד התקשורת, לא הרפינו מהפרשה ויאמר רבקי דבשלזכותה של עו"ד רבקי דב"ש, (בתמונה משמאל), ראשת היחידה הממשלתית לחופש המידע במשרד המשפטים, שהיא לא הסכימה להמשך המצב, ודרשה לסיים את הפרשה ע"י החלפתה של טלי פלג מהתפקיד וכמה שיותר מהר (טלי פלג הגיעה למשרד התקשורת כמינוי של "משרת אמון" של השר). 

לכן שלחתי ביום 5.9.17 את השאלה הדחופה הבאה לצמרת משרד התקשורת:
"אודה להתייחסות לפסקה הבאה:
טלי פלג "יועצת השר" ולשעבר (עד החשיפה של טלקום ניוז), שגם שימשה כממונה על חופש המידע במשרד התקשורת, הוזמנה לשימוע לקראת פיטורים."

תגובה לא הצלחנו לקבל. ככל שנקבל, נעדכן בהתאם.

הימור שלי, גם השימוע הזה לקראת פיטורין "יימרח" ע"י שמילה מימון. למה אני די בטוח בהימור שלי? כי בתקופה הקצרה, ששמילה מימון ממלא את התפקיד של המנכ"ל בפועל, הוא הצליח "למרוח ולטייח" לפחות 2 שימועים מאוד חשובים:
  • שימוע מפוברק מלווה בטיוח, שקרים וניסיונות הסתרה, שנעשה לעוזרת המנכ"ל (עדי קאהן גונן). מדובר בשימוע שנעשה תוך הפרת בוטה של צו של בית המשפט, כפי שחשפנו כאן
  • שימוע עוד יותר מפוברק, שהביא ל"טיוח מלמעלה עד למטאורלי סבאןה" של החשדות לכאורה המלוות בראיות מוצקות בפרשת שוחד חמורה באגף הספקטרום (כיום אגף הרישוי), בעניינה של אורלי סבאן, (בתמונה משמאל), כפי שחשפנו כאן (בחצי התחתון של הכתבה). 
כלומר: לצפות ששמילה מימון "יהפוך את עורו" וינהג לפי החוק, התקנות והנורמות הציבוריות בעניינה של טלי פלג - נראה לי כרגע קצת מוגזם... 

4. חשיפת מתחזה בצמרת משרד התקשורת (זו הנורמה ששמילה מימון הנהיג במשרד).
לפני כחודש חשפנו (כאן, כאן וכאן) כיצד צמרת משרד התקשורת ונש"מ (נציבות שירות המדינה) לא היססו לעשות צחוק מהשר איוב קרא, בטענה, שהוא לא יודע על מה הוא חותם ולא מכיר את צמרת משרד התקשורת. הייתי משוכנע, שהחשיפה הזו סיימה את הפרשה ומשרד התקשורת "למד את הלקח", כפי שהבטיחה נש"מ בתגובתה אלי.

לכן, הופתעתי כשיצא מסמך רשמי חדש ממשרד התקשורת, באישור המנכ"ל בפועל שמילה מימון, ובתחתית המסמך הרשמי החדש הזה הופיעה החתימה הבאה (תצלום):
נתי שוברט

לכן, שלחתי בדחיפות ביום 6.9.17 את השאלה הבאה לצמרת משרד התקשורת:
"שאלה לגבי בעל תפקיד לא ברור במשרד התקשורת
היום עלה לאתר משרד התקשורת מסמך מ-31.8.17 (כאן) המופנה לציבור היבואנים בישראל. הנייר של המסמך נושא את הכותרת: "מינהל הנדסה ניהול ספקטרום ורישוי תדרים".
על המסמך חתום אדם בשם "נתי שוברט סמנכ"ל בכיר לניהול ספקטרום ורישוי תדרים", מצ"ב צילום החתימה שלו מהמסמך.
בהודעת נציבות שירות המדינה, שנשלחה אלי נכתב, שנתי שוברט הוא סגן מנהל מינהל הנדסה (ספקטרום), מאז החלת "השינוי הארגוני" (1.1.17).
האם יש שני אנשים בשם נתי שוברט במשרד התקשורת, בשני תפקידים שונים?
או שמא המשרד ממשיך (כהרגלו) "לעשות צחוק" מכל הציבור (לרבות מהשר) ובמיוחד מהיבואנים, בהודעות רשמיות היוצאות מהמשרד?"

תגובה לא הצלחנו לקבל. ככל שנקבל, נעדכן בהתאם.

לכן, שלחתי בדחיפות ביום 6.9.17 לצמרת נש"מ (נציבות שירות המדינה) את השאלה הבאה:
"שאלה בעניין עובד בכיר בלתי מזוהה בתפקידו - במשרד התקשורת.
אתמול עלה לאתר משרד התקשורת מסמך מ-31.8.17 (כאן) המופנה לציבור היבואנים. הנייר של המסמך נושא את הכותרת: "מינהל הנדסה ניהול ספקטרום ורישוי תדרים".
על המסמך חתום אדם בשם "נתי שוברט סמנכ"ל בכיר לניהול ספקטרום ורישוי תדרים", מצ"ב צילום החתימה שלו מהמסמך.
בהודעת נציבות שירות המדינה, שנשלחה אלי [צורפה לשאלה] נכתב, שנתי שוברט הוא סגן מנהל מינהל הנדסה (ספקטרום) מאז החלת "השינוי הארגוני" (1.1.17).
האם יש שני אנשים בשם נתי שוברט במשרד התקשורת, בשני תפקידים שונים בשתי יחידות שונות?
או שמא תשובתכם הקודמת הייתה סתם המצאה ומריחה, שאין לה כל קשר למציאות?? או לחילופין, אולי אין לנציבות שום שליטה על הנעשה במשרד התקשורת??..."

תגובה לא הצלחנו לקבל. ככל שנקבל, נעדכן בהתאם.

נתי שובנתי שוברטרט (בתמונה משמאל) מזמן היה צריך ללכת הביתה. אבל, הוא נשאר במשרד התקשורת בתפקיד דמיוני לחלוטין עם משכורתתנאים וסמכויות חתימה של סמנכ"ל בכיר לניהול ספקטרום ורישוי תדרים, תפקיד, שהמציא לעצמו בגיבוי הממונים עליו, כדי שלא יקרה מאומה (בכך שהוא ימשיך לשתוק), לכל "גיבורי הפרשה הסודית", שהוא אחד מהם.

כך, עבדה ועובדת "קליקת הפרקליטים" ומערכת הטיוח, השקרים והספינים במשרד התקשורת, בגיבוי נציבות שירות המדינה וחלק מצמרת הפרקליטות. זה ממש לא חדש עבור קוראינו. 

כך, אחרי יותר מ-4 שנות תכנון וטונות של כסף, שנשפכו על חברת ייעוץ (בפטור ממכרז), מה שייצא מהספין, שקרוי "שינוי ארגוני", ששלמה פילבר כה התגאה ביישומו זה:
  • אוסף של שקרים, טיוחים וספינים, שנועדו להסתיר את העובדה, ששום שיפור לא התרחש במשרד התקשורת בנושא מתן השירות ליבואנים ולציבור הרחב. הכאוס שהיה - נשאר ואף גדל. 
  • משרד התקשורת הצליח בשנתיים האחרונות בנושא אחד בלבד: לדאוג לכך, ש"דמי הכיס" של שאול אלוביץ' יגדלו בכ-3 מיליארד ש"ח, על חשבון הכיס של כולנו, כמיליארד ש"ח עברו במסלול של המנכ"ל ושות' מול בזק וכ-2 מיליארד ש"ח עברו במסלול של מועצת הכבלים והלוויין מול Yes. 
זאת, מלבד הקידום של שמילה מימון ("מומחה ל-Fake News") למשנה למנכ"ל (וכעת למנכ"ל בפועל), שזו שערורייה נפרדת. 

צפו להפתעות נוספות, ממש בקרוב. הסיפור הזה הוא רק "פרומו" לפצצה הבאה. 

לכן, המהלכים הלא חוקיים, הספינים, הבזבוזים, ההתחזויות והמריחות, כפי שחשפנו שוב כאן, מלווים באזלת יד ואי יכולת לספק שירות ברמה מינימלית לציבור, מחזקים את הצורך הדחוף בהקמת "רשות לתקשורת", רשות עצמאית, שתפעל לטובת הצרכנים ולא נגד הצרכנים ולטובת בעלי ההון וה"מקורבים לצלחת" של מקבלי ההחלטות, בניגוד מוחלט לחוק ולאחריות המוטלת על משרד ממשלתי חשוב ובעל כוח כלכלי עצום כלפי השחקנים הגדולים בשוק. 

  
 
Bookmark and Share