יישום החלומות על מעבר רשתות הסלולר בישראל ל-5G נדחה עד 2023

דף הבית >> חדשות הסלולר והמובייל >> יישום החלומות על מעבר רשתות הסלולר בישראל ל-5G נדחה עד 2023
כך חשף נתי כהן, מנכ"ל משרד התקשורת, אגב סקירת פעילות המשרד בכנס בנושא 5G... מכרז התדרים ל-5G, שתוכנן ל-2018, נדחה ל-2019. בעולם הרחב לא ממתינים ל"ספינולוגים" ונעים במהירות ליישום 5G ולהוצאת תדרים בכמויות לשוק הסלולר, בהקצאות ובמכרזים המתנהלים ממש כעת, בכל רחבי העולם (חוץ מבישראל). נראה, שישראל תהיה האחרונה בעולם ליישם 5G. עדכון בסוף הכתבה
מאת: אבי וייס, 22.11.18, 07:00נתי כהן

ארגון GSA הבינלאומי פרסם אך בשבוע החולף 2 מסמכים חשובים ביותר בתחום ההתקדמות העולמית לכיוון 5G:
  • סטטוס מעודכן על המעבר מטכנולוגיות דור רביעי LTE לטכנולוגיות דור חמישי 5G. הדו"ח המלא נמצא כאן למתעניינים. בקצרה: 182 ספקי סלולר ב-78 מדינות החלו ליישם או נמצאים בתהליכים ראשונים של יישום 5G ללקוחותיהם. בשוק יש כבר 4 מוצרי רשת בתקני Cat 18 המתאימים ל-5G וגם ל-Giga-LTE עם ביצועים של גיגות באוויר, ובקרוב מאוד יושקו מכשירי סלולר ובכמויות ל-5G. סמסונג כבר השיקה סמארטפון ב-Cat 18 התומך בגיגות ובקרוב מאוד נראה מכשירים מיצרנים נוספים (חברת וואווי כבר הודיעה, שתשיק בתחילת 2019 מכשיר סלולר התומך מלא ב-5G, אחרי שכבר השיקה נתב ביתי ל-5G, שכבר פועל בשוק בכמה מדינות ברחבי העולם). אגב, בסין כבר החלו בהכנות לקראת המעבר ל-6G, הדור הבא בסלולר.  
  • סטטוס הקצאת תדרים ל-5G. הדו"ח המלא נמצא כאן למתעניינים. ההתקדמות היא מהירה ביותר בכל מדינות העולם כולל במדינות העולם השלישי (שלא לדבר על חלק ממדינות ערב, שנמצאות ממש בחזית ההתקדמות העולמית). בקצרה: כבר 45 מדינות הקצו תדרים ל-5G וכל שאר העולם (חוץ מישראל) ייעשה זאת ממש בקרוב. אנחנו לא ארה"ב, בה הנשיא מעורב אישית בנושא ודוחף אותו במרץ
העולם רץ מהר קדימה (תחזיות מעודכנות ל-2019 נמצאות כאן, למתעניינים), זה לא הפריע בכלל למנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן (בתמונה למעלה משמאל), לפזר (בכנס שהוקדש ל-5G...) סיסמאות באוויר בקצב. המדובר בסיסמאות וחלומות, שפיזרו המנכ"לים שקדמו לו, וזו הייתה הבמה, שבה הוא החליט לחשוף את העובדה, שמכרז התדרים ל-5G נדחה ל-2019 (מועד פרסום מדיניות תדרים בישראל - נעלם מסדר היום, כך גם סידור "סדין התדרים" והקצאת תדרים נוספים ל-WiFi ולצרכים של "ערים חכמות"), והעיקר: ישראל תהיה המדינה האחרונה בעולם ליישם 5G.

לא מאמינים? אז הנה הציטוט היישר מדבריו:
דברי נתי כהן

איך נפלנו לבור כזה עמוק בתחום הסלולר עם נתי כהן המנכ"ל?
ההסבר המרכזי: נתי כהן הפך, כפי שחשפנו כאן, ל"יו"ר קליקת אוהדי סלקום ושות' בצמרת משרד התקשורת". זה נושא לחקירה, שטרם בוצעה. כך, משרד התקשורת הפך למשרד ממשלתי, שמשרת אינטרסים, שאינם האינטרסים של הציבור ושל תושבי מדינת ישראל.

המשרד נכשל בכל מהלכיו בעשור האחרון, וזאת לא רק אני אומר וכותב יום אחרי יום בעשור האחרון, אלא גם סמנכ"ל בכיר במשרד התקשורת אומר וכותב כך, באומץ ובגלוי. 

יש גם בכירים נוספים במשרד התקשורת, מנהלים אחראים מתחת לדרג המנכ"ל, שנושאים באחריות אישית לכאוס, לחדלון ולהידרדרות של ישראל בכל קנה מידה השוואתי בינלאומי. כרגע ולעתיד הנראה לעין זה אשר ביטון (כמפורט כאן, למי שפספס), ומי שהיה ממונה על תחום התדרים במשרד, מתחילת העשור ועד לאחרונה הוא נתי שוברט, ש"תרומתו" להכרה של ITU ב"מדינת פלסטין" הייתה מכרעת (כמפורט כאן, למי שפספס). 

הסיסמאות והחלומות, שנתי כהן מפזר כעת (וכתבים של כלי תקשורת שאין להם שמץ של מושג בתחום הזה, מצטטים אותו בלי שום בדיקה, בסגנון "פראבדה". אגב, משרד התקשורת כנראה משלם 520 ש"ח לאחד מכלי התקשורת, על כל פרסום ידיעה חיובית על נתי כהן והמשרד), ספינים כאלה בדיוק פוזרו בחלל האוויר גם ע"י מנכ"לים קודמים. למשל, ע"י שלמה פילשלמה פילברבר ("עד המדינה", בתמונה משמאל), שהשמיע בדיוק אותן סיסמאות והבטחות שווא לציבור (למשל כאן וכאן).

אנו חזינו במדויק (למשל כאן), שכל התכניות הללו לא תצאנה לפועל, וזה בדיוק מה שקרה.

תכניות העבודה של משרד התקשורת ל-2017-18 פורסמו כאן, וחזינו בברור כבר ב-2016, שהן לא תוגשמנה. סיכום שנת 2017 הראה אכן, ששום דבר לא התקדם ולא בוצע, בדיוק כמו שחזינו. ניתן לקרוא את פירוט הכישלון המהדהד הזה במאמר: "משרד רוה"מ: משרד התקשורת כשל בביצוע כל המשימות שתוכננו על ידו ל-2017".

השנה (2018) ו-2019 לא תהיינה שונות, כפי שכבר ניתחנו כאן, לאחר אישור תקציב 2019 בכנסת. 

די בדומה לכל מה שהיה בעשור האחרון: משרד התקשורת הוא בזבוז אחד ענק של כספי משלמי המיסים, משום שהמשרד הזה לא מצליח בעשור האחרון להוציא לפועל שום משימה משמעותית המוטלת עליו (על פי החלטות ממשלה וכנסת ברורות), שום משימה המקדמת (ולא הורסת) את שוק התקשורת למאה ה-21, במשך כל השנים הללו.

כעת אנו לקראת סיכום 2018 וכבר ברור, שגם 2018 היא שנה אבודה, בזכות שר ומנכ"ל מעופפים בחלל, ללא כל קשר לכוח המשיכה של כדור הארץ. הם מקבלים תאוצה וכוח גרביטציה רק מבקשות להקלות ברגולציה של חבריהם (כלומר: הטייקונים, הלוביסטים, המקורבים לצלחת ומנהלי חברות התקשורת הגדולות). 

תכניות העבודה של משרד התקשורת ל-2018 עודכנו במהלך 2018 (בפברואר 2018 - כאן), אבל ברור לכל מי שקורא עברית בלי ניקוד, שזה הכל שטויות. חלומות וספינים של אנשים המנותקים מכל מציאות.

הנה כאן צילום התחזיות המעודכנות של משרד התקשורת בתחום הנייד ל-2018:
תחזיות משרד התקשורת

ברור, גם לפי הצהרות המנכ"ל מאתמול, בכנס 5G, ששום דבר מזה לא ייושם ב-2018. "לא דור 5 ולא נעליים". "ועדת המכרזים" לתדרים החלה לפעול ב-2017, וכפי שחזינו אז, הכאוס הזה נמשך כבר כמעט שנה וחצי. פשוט, "עובדים על הציבור בעיניים". אז דובר על מכרז לתדרים לדור 4 ולדור 5. בינתיים, תדרים לדור 4 חולקו "מתחת לשולחן ובהסתר" וה"ישראבלוף" הבלתי חוקי של שת"פ אנטנות בסלקום - הושלם. ככה איבדנו עשור בשוק התקשורת וזה ממשיך להידרדר לתהום במהירות. 

לסיכום:
כל חוק התקשורת הישראלי, תקנותיו, רישיונות חברות התקשורת ומסמכי מדיניות השר והחלטת הממשלה והכנסת, כולם ביחד הם "מסכת צרכנית" אחת ענקית, שנועדה להפעיל את המשרד הממשלתי הקרוי משרד התקשורת, לטובת הציבור והצרכנים בישראל.

אולם, אצל נתי כהן, מנכ"ל משרד התקשורת הנוכחי ובגיבוי מלא של שר התקשורת איוב קרא, נולד בישראל חוק אחר לגמרי, "חוק עידוד וקידום הטייקונים והאינטרסים הכלכליים האישיים שלהם, ובמיוחד אלה של סלקום ושות'". זה בדיוק מה שהוא (נתי כהן) אמר במו פיו:
  • "אני לא המשרד לענייני צרכנות, ואני לא רוצה שזה יהיה התפקיד שלנו".
  • "בסוף אני רוצה להגיע למצב שלניר שטרן, מנכ"ל סלקום, תהיה אופציה להשקיע עצמאית או לשלם לבזק ולעבור דרך התשתיות שלה".
יודגש, שההטבות הרגולטוריות לסלקום ושות' לא היו רק בעניין IBC - אנלימטד. זה החל הרבה קודם לכן. אנו נמצאים במצב של "איש הישר בעיניו ייעשה". ה"ישארבלוף" הפך לנורמה

היעדר שיטות עבודה סדורות והיעדר "עבודת מטה" ושיתוף אמיתי, מלא ושוטף (ושקוף), של הציבור ונציגיו המוסמכים, מסייעים להנציח את הכאוס והפרות הנורמות והחוק ומספקים את היכולת לחלק "הטבות וצ'ופרים" של בין עשרות מיליוני ש"ח ועד למיליארדים ל"מקורבים לצלחת", כל יום.

אם כולם יצטרכו לעבוד בשקיפות ולפי כל החוקים, התקנות ותנאי הרישיון,
 אז פתאום אתם תדעו מהם האינטרסים הכלכליים האישיים ומה היקפם, של מי מראשי משרד התקשורת בעבר ובהווה (וזה לא רק ביבי ופילבר), בכל המהלכים הבלתי חוקיים (לכאורה), שתיארתי בחודשיים האחרונים, בעשרות רבות של כתבות תחקיר (והכל מבוסס על מסמכים, "שחור על גבי לבן"), מה שאני מכנה "תיק 5000"...

לא פלא, ש"חסידי סלקום בצמרת משרד התקשורתדהיום, לאחר ש"חסידי בזק" בצמרת המשרד סולקו בבעיטה אדירה בקיץ 2017יכולים לעשות כרצונם, מחוץ לכל חוק ולכל נורמה רגולטורית אפשרית, וגם לדאוג לירושה נהדרת וממש ענקיתהכל על חשבונכם, לצאצאים וליורשים של עורכי הדין של אנלימיטד \ IBC, וגם לבכירים אחרים בצמרת משרד התקשורת, בעבר ובהווה

אם לא די בכך, בריאיון לגלובס (כאן), סמנכ"ל הכלכלה של המשרד (ד"ר עופר רז-דרור) אמר כך: "ניכנס בבזק עם הראש בקיר - עד שתפעיל את רשת הסיבים שלה". ללא ספק מדובר באמירה מטורפת לחלוטין של אדם שבכלל לא מבין מה תפקידו במשרד התקשורת. מדובר באדם שיש לפטר אותו וכמה שיותר מהר, לאור הנזקים שעשה ושייעשה לשוק התקשורת, עם השקפת עולם מעוותת וחמורה ביותר שכזו. 

רק פירוק המשרד הכושל הזה והקמת "רשות לתקשורת" תוכל (כנראה) לשנות את הכיוון, שבו שוק התקשורת הישראלי הולך בו. אין שום פתרון קסם אחר ולכן, כל עוד זה לא קורה, "המלך ימשיך להיות עירום".

עדכון 14.12.18, 19:00: על פי דו"ח חדש נכון ל-13.12.18, כמעט בכל מדינות העולם הנאור יש כבר הקצאת תדרים ל-5G. הדו"ח המעודכן של ארגון GSA לנושא הקצאת תדרים ל-5G מצוי כאן להורדה - למתעניינים. 

בישראל, ביום 27.12.18 משרד התקשורת מתכוון לבצע "ספין" של Fake News, על התכניות שהוכנו ללא כל שיתוף של הציבור ו\או נציגי הציבור המוסמכים, תוכניות למכרז של 5G, שיתבצע במחצית 2019 ונראה בישראל 5G אולי בתחילת 2020. 

עדכון 16.2.20: פורסם כאן כי: "שירותי הדור החמישי יושקו בישראל ב-2025. כך בישר נתי כהן, מנכ''ל משרד התקשורת". כלומר: התחזית הפסימית שלי לגבי דור 5 בישראל - שלא יהיה לפני 2024התממשה. התודות לצמרת משרד התקשורת הישראלי, שהובילה אותנו היישר לתהום.

עדכון 4.8.20: מכרז ה-5G החל, כך שיהיה 5G בישראל כבר בחודשים הקרובים, לא לפי התחזית הראשונה הזו שהשמיע המנכ"ל לשעבר. 

FAILURE FREE
 
  
 
Bookmark and Share