האם המשטרה אכן סיימה את החקירה ב"תיק 4000"? לא ולא!

דף הבית >> עולם ה-ICT >> חדשות משרד התקשורת >> האם המשטרה אכן סיימה את החקירה ב"תיק 4000"? לא ולא!
כצפוי, ביום סיום הקדנציה של המפכ"ל היוצא, המשטרה מפרסמת את סיכום החקירה וההמלצות ב"תיק 4000". ביבי נתניהו ואשתו הם החשודים המרכזיים בתיק. אולם, האם המשטרה אכן מיצתה וסיימה את החקירה? זה לא קרה. העובדות מראות, שתרבות הענקת הטבות במיליארדים לבעלי ההון תמורת שוחד גלוי או סמוי - נמשכת עד רגע זה במשרד התקשורת באין מפריע. 
מאת: אבי וייס, 2.12.18, 13:23ביבי נתניהו

את מה שמכונה "תיק 4000" אני מלווה כבר כמה שנים טובות וכבר סיכמתי אותו כמה פעמים וחזיתי את סופו העגום (למשל כאן). כך, שהסיכום של החקירה,שתוזמן ממש היום, ליום סיום הקדנציה של המפכ"ל, רוני אלשיך, היה רק עוד ספין ירוד נוסף, בפרשה המחרידה והענקית הזו.

הבעיה המרכזית עליה אני מצביע כל אותן שנים היא המצע והרקע האידיאולוגי והאנושי, שמוביל שוב ושוב את ראשי משרד התקשורת לתת הטבות במיליארדים, על חשבון הציבור וכיסו, לבעלי ההון, לבעלי השררה ול"מקורבים לצלחת".

התוצאה: גם תושבי ישראל מפסידים (כסף וביצועים של רשתות התקשורת) וגם מדינת ישראל מידרדרת בכל קנה מידה השוואתי בינ"ל, כל שנה, בעשור האחרון, וזה ממשיך גם היום, כאילו כלום. 

התרבות המושחתת הזו לא נוקתה בחקירת "תיק 4000" ממשרד התקשורת הישראלי (זאת, בגיבוי "קליקת הפרקליטים", שכוללת תומכים מכמה גופים ממשלתיים נוספים, דוגמת: חלק מראשי משרד האוצר, חלק מנש"מ, חלק מהפרקליטות ועוד. הכל כדי "לשמור אחד על התחת של השני").

המשטרה חקרה בקושי 10% מתרבות הפשע הזו והתמקדה בדבר הכי פחות משפיע על הציבור וכיסו והכי פחות חשוב בכל הסאגה הזו ("כתבות מפנקות" באתר וואלה!, שלא ידוע אם בכלל היו לזה קוראים ואם זה בכלל הזיז למישהו או השפיע על משהו...), בעוד שהמיליארדים, שנלקחו ונלקחים גם כיום מהכיס של תושבי ישראל - את זה המשטרה לא חקרה בכלל. פספסו בענק.

לכן, התרבות המושחתת הזו, נמשכת עד היום, ממש היום, באין מפריע. היות ומדובר בפרשיות מאוד מסובכות להבנה (כי עוסקים בהן הרבה עורכי דין, מומחים, פקידים בכירים ומנהלים וכיו"ב), אני מפנה את הקוראים ל-2 כתבות טריות, שפורסמו באתר זה אך לאחרונה (כתבות חשיפה נוספות תתפרסמנה בקרוב): הטיפול ב"תיק 4000" ייקח כמה שנים טובות, עד הרשעה חלוטה (ככל שתהיה), כנגד מי מהחשודים בתיק זה. עד אז, יפורסמו הרבה Fake News בתקשורת, כמו שמתפרסמים מזה זמן. למשל, מי שהניע את החקירה של "תיק 4000" זה לא "הארץ" או TheMarker. הם רק הפריעו וחיבלו בחקירה. כתבתי זאת עשרות פעמים עם מסמכים וריאיות, אבל זה לא מפריע גם להם וגם לאחרים, "לנכס לעצמם" את הנעת החקירה ב"תיק 4000". למי שמעוניין לדעת את העובדות, החקירה נפתחה והונעה רק בגלל אדם אחד: פרופ' ש. האוזר (והצוות שלו, ברשות ניירות הערך), ולא בגלל פרסום "קשרי ביבי-אלוביץ'". גם כניסת המשטרה לחקירה לא נבעה מהפרסומים בתקשורת (גם לא מהחשיפות שלי), אלא מאותו קו חקירה מקצועי, יסודי ונכון, שהוביל פרופ' ש. האוזר וצוותו.

האם יחול שיפור בתחום "טוהר המידות" במשרדי הממשלה בדגש על משרד התקשורת, בעקבות פרסום ההמלצות ב"תיק 4000"? כפי שזה נראה כרגע - ממש לא, וזה נעשה עוד יותר גרוע.
כשלא עוקרים את השורשים, העץ ממשיך לגדול ולפתח ענפים חדשים וירוקים. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------


הודעת המשטרה על סיום החקירה, הודעה שנשלחה היום לכלי התקשורת:
*דוברות המשטרה ורשות ניירות ערך: סיום חקירת תיק 4000* 
 
*משטרת ישראל ורשות ניירות ערך סיימו את חקירת הפרשה המכונה "תיק 4000".*
 
"תיק 4000" עוסק בעיקרו בחשד לכאורה לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים שבוצעו על ידי ראש הממשלה מר בנימין נתניהו ועל ידי מר שאול אלוביץ', בעל השליטה בקבוצת בזק ואתר "וואלה".
 
החשד המרכזי הינו שראש הממשלה לקח שוחד ופעל תוך ניגוד עניינים, בכך שהתערב ופעל בהחלטות רגולטוריות המטיבות עם שאול אלוביץ' ועם "קבוצת בזק", ובמקביל דרש במישרין ובעקיפין, להתערב בתכני אתר "וואלה" באופן שיטיב עמו.
 
ראשיתה של הפרשה בחקירה שניהלה מחלקת חקירות ברשות ניירות ערך בעניינה של "קבוצת בזק". במסגרת חקירה זו אותרו ראיות משמעותיות, אשר הצביעו על חשדות לעניין התנהלותו והתערבותו הפסולה של מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, בענייני חברת בזק ושאול אלוביץ' בסוגיות רגולטוריות שונות. כל זאת, תוך הסתרת פעילותו זו מעיניהם של גורמים מקצועיים ומשפטיים במשרד האוצר, במשרד התקשורת ומשרד המשפטים, ותוך העדפת האינטרסים של שאול אלוביץ' ובזק על פני האינטרס הציבורי.
 
לאחר העברת תיק החקירה בעניינה של קבוצת בזק לפרקליטות ובמסגרת השלמת חקירה שבוצעה על ידי חוקרי הרשות לניירות ערך, אותרו ממצאים ראייתיים משמעותיים שבעקבותם המליצו פרקליטות מיסוי וכלכלה ופרקליט המדינה ליועץ המשפטי לממשלה להרחיב את החקירה ובכלל זאת לפתוח בחקירה גם נגד ראש הממשלה. היועץ המשפטי לממשלה קיבל ההמלצה והורה על פתיחה בחקירה משותפת של המשטרה והרשות לניירות ערך.

על-פי החלטת ר' אח"מ ור' להב 433 החקירה הוטלה על היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ) בלהב 433, ולוותה מקרוב ע"י צוות פרקליטים מפרקליטות מיסוי וכלכלה.
 
החשדות חייבו חקירה מקיפה, מורכבת ומאומצת, שבוצעה על ידי צוות חקירה משותף ליאל"כ ולרשות לניירות ערך.
 
עם התפתחות החקירה בוצעו מאות פעולות חקירה, וכן נחתמו הסכמי עדי מדינה עם שני חשודים – שלמה פילבר וניר חפץ, אשר חשפו התנהלות פסולה בין נתניהו לאלוביץ' בשני צירים מרכזיים: הטיית הסיקור התקשורתי תמורת רגולציה מיטיבה.

מממצאי החקירה עולה, כי רוה"מ פעל לקידום ענייניו של שאול אלוביץ' בתחום הרגולציה, ובין היתר בסוגיית מיזוג בזק-יס תוך כריכת קידום עניינים אלה בסיקור החיובי בוואלה.
 
בסיכומה של חקירה ענפה זו, אשר התנהלה מפברואר 2018 עד נובמבר 2018, נחקרו תחת אזהרה 13 חשודים, חלק מן החשודים מעורבים, על פי החשד, במנגנון השוחד וחלקם מסייעים לעבירות השוחד. חלק מהחשודים נעצרו לפרקי זמן כאלה ואחרים על פי צורכי החקירה.

במהלך החקירה נגבו עדויותיהם של 60 עדים (ב- 176 הודעות), בוצע חיקור דין מחוץ למדינת ישראל, ונאספו ונותחו חומרי חקירה רבים, לרבות הקלטות ומסמכים.
 
במהלכה של החקירה על שלביה השונים נתפסו נכסים וכספים המיועדים לחילוט מקרב מי מהמעורבים בפרשה, בסך הנאמד ב – 118 מיליון ₪.
 
פעולות החקירה בוצעו כמקובל בכפוף לאישורים שניתנו על ידי פיקוד להב 433, ר' אח"מ, פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה בהתאם להתקדמות החקירה וממצאיה.
 
*תמצית הראיות והחשדות:*
 
הראיות בתיק מצביעות על כך, כי מערכת היחסים בין ראש הממשלה ומקורביו למר שאול אלוביץ' הייתה מערכת יחסים שוחדית.
 
מממצאי החקירה עולה, כי בין השנים 2012 - 2017 ראש הממשלה ומקורביו התערבו באופן בוטה ומתמשך ולעתים אף יום יומי בתכנים שפורסמו ע"י אתר החדשות "וואלה", וכן ביקשו להשפיע על מינויים של נושאי משרה באתר (עורכים וכתבים) וזאת תוך כדי שימוש בקשרים שהיו להם עם שאול ואיריס אלוביץ'.
 
התערבות ראש הממשלה ומקורביו בתכנים ובמינויי נושאי משרה באתר "וואלה" נועדה לקדם את האינטרסים האישיים שלו, וזאת באמצעות פרסום כתבות ותמונות מחמיאות, הסרת תכנים ביקורתיים כלפי ראש הממשלה ובני משפחתו וכדומה.
 
עוד עלה מן הממצאים, כי בני הזוג אלוביץ' השפיעו על הפרסומים באתר "וואלה", וזאת בעד החלטותיו הרגולטוריות של רה"מ לטובת שאול אלוביץ' וקבוצת בזק, ומתוך רצון להמשיך ולקדם את האינטרסים העסקיים של קבוצת בזק בכלל, ובעל השליטה בה בפרט.
 
*סיכום תיק 4000 - ממצאים ומסקנות:*
 
*עם סיום החקירה עמדת משטרת ישראל והרשות לניירות ערך היא, כי נתגבשה בתיק זה תשתית ראייתית מספקת לביסוס החשדות נגד המעורבים העיקריים בפרשה כמפורט להלן:*
 
• נגד *ראש הממשלה בנימין נתניהו*, התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.  

• נגד *שרה נתניהו* התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של לקיחת שוחד (בצוותא), מרמה והפרת אמונים (בצוותא), ושיבוש מהלכי חקירה ומשפט.  

• נגד *שאול אלוביץ'* התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של מתן שוחד, שיבוש מהלכי חקירה ומשפט, עבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון.  

• נגד *איריס אלוביץ'* התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של מתן שוחד, שיבוש מהלכי חקירה ומשפט ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון.  

• נגד *עמיקם שורר*, נושא משרה בכיר בחברת בזק, התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של מתן שוחד (מסייע), עבירות מנהלים בתאגיד, עבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון.  

• נגד *זאב רובינשטיין*, איש עסקים המקורב למשפחות נתניהו ואלוביץ' המכהן כסגן יו"ר הבונדס, התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של תיווך במתן שוחד, ולקיחת שוחד (בצוותא).

• נגד *סטלה הנדלר*, מנכ"לית חברת בזק, התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך.

•נגד *אור אלוביץ'*, התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך.

•נגד *אלי קמיר* לא נתגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות.

•נגד *עו"ד איתן צפריר* לא נתגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות.

•נגד *יאיר נתניהו* לא נתגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות".
----------------------------------------------------------------------------------------------------

תגובת ראש הממשלה ביבי נתניהו, שנשלחה היום בעקבות הודעה זו, לכלי התקשורת:
"מטעם ראש הממשלה נתניהו נמסר":
"המלצות המשטרה לגביי ולגבי רעייתי לא מפתיעות איש, וכן לא העיתוי השקוף של פרסומן. המלצות אלה נקבעו והודלפו עוד לפני שבכלל החלו החקירות. להמלצות המשטרה אין שום מעמד משפטי. רק לאחרונה הגורמים המוסמכים דחו באופן גורף את המלצות המשטרה נגד שורה של אישי ציבור.

אני בטוח, שגם במקרה, זה הגורמים המוסמכים, לאחר שיבחנו את הדברים, יגיעו לאותה מסקנה - שלא היה כלום כי אין כלום".

עדכון 2.12.18, 20:40: רה״מ בנאומו בכפר המכבייה אמר (בין היתר): "לא רק שאלוביץ' לא קיבל ממני כלום, בתקופתי כשר תקשורת בזק והוא הפסידו הון עתק. כשר תקשורת הנהגנו את רפורמת השוק הסיטונאי שהורידה את מחירי האינטרנט ומוטטה את מניית בזק. רפורמה שפגעה קשות באלוביץ'. כלומר בזק לא קיבלה דבר היא רק הפסידה. אז תשאלו, מה אני קיבלתי? אז אגיד לכם - קיבלתי סיקור איום ונורא בוואלה. תודה רבה. וואלה הוא אתר שמאלני שנותן לי סיקור שלילי במשך שנים ובייחוד ערב הבחירות האחרונות".

עדכון 17.1.19: כתבה ב"ישראל היום" מוסף השבוע 18.1.19, עמ' 16-17: "המשטרה לא חקרה את האנשים הנכונים בתיק 4000".
נצ"מ בדימוס אבי וייס, בעל האתר "טלקום ניוז", עלה לכותרות כאשר שלמה פילבר עשה "לייק" לידיעה: "מסמכי בזק־YES מוכיחים - תפירת תיק" • בראיון, מספר וייס על האיתות של פילבר ("לא כדאי שיעלה להעיד") √• על החקירה • ועל כך שנתניהו לא עזר לבזק. - כאן.


 
ACCUSATION FREE 
 
Bookmark and Share