שערוריית כספי הגמלאים של משרד התקשורת מסתעפת לכיוונים חדשים

דף הבית >> עולם ה-ICT >> חדשות משרד התקשורת >> שערוריית כספי הגמלאים של משרד התקשורת מסתעפת לכיוונים חדשים
חשיפה נוספת לגבי החשד למעילה בכספי הגמלאים במשרד התקשורת, שנעלמו במשך שנים בעמותה, שאין לה כבר שנים "אישור ניהול תקין" ודו"חות כספיים מאושרים ע"י רשם העמותות. השר ומנכ"ל המשרד ממשיכים להתעלם מהמחדל ובכך מסבכים את עצמם בהחלטות הלא חוקיות הנוגעות לטיפול בגמלאי המשרד ובכספי משלמי המיסים המתוקצבים לרווחתם.
מאת: אבי וייס, 3.4.19, 06:40השר איוב קרא

62 גמלאי משרד התקשורת הוזמנו לטקס הרמת כוסית לקראת חג הפסח בנוכחות השר איוב קרא (בתמונה משמאל) והמנכ"ל במגדל שלום בת"א, טקס שיתקיים ב-11.4.19.

חלק מהגמלאים מתכוונים להציג לשר ולמנכ"ל את הוראות התקשי"ר המצויות כאן, הוראות המחייבות את המשרד לטפל בגמלאיו ולכן יש לדבריהם להפסיק את השיטה, שבה הגמלאים "נזרקים" עם יציאתם לפנסיה, לעמותת גמלאי חברת הדואר, ותקציב הגמלאים של המשרד היה מועבר (מזה שנים, בהיקף מצטבר של מיליוני ש"ח) לעמותה הזו.

הגמלאים הללו לא יודעים, שהמסמך הזה ועוד מסמכים רבים, כבר הוצגו בפני השר והמנכ"ל פעמים רבות בעבר וזה בכלל "לא הזיז" להם (מיד נבין למה). 

במאמר כאן בסעיף 7 שאלנו אך לאחרונה: האם יגיע הסוף ל"שוד כספי הגמלאים" של משרד התקשורת? זאת בעקבות מה שחשפנו עם כל המסמכים, למשל: כאןכאן וכאן

אגב, מתוך 62 גמלאי המשרד בקושי 30 הם חברים בעמותה, גם מפני שיש לשלם לעמותה הזו דמי חבר שנתיים של מעל ל-300 ש"ח (בנוסף למה שהעמותה מקבלת מידי שנה ממשרד התקשורת ומחברת הדואר) וגם בגלל שהגמלאים לא מסכימים להיות מטופלים ע"י ארגון הנמצא בפיקוח רגולטורי של המשרד (וכעת נמצא בתהליכי הפרטה). העמותה היא חלק בלתי נפרד מחברת הדואר והמנכ"ל של הדואר הוא יו"ר העמותה.

זאת, במקום שהגמלאים של משרד התקשורת יהיו מטופלים לפי החוק, התקנות והתקשי"ר, ע"י המשרד עצמו.
מייד נבין למה הנתון הזה (של מספר הגמלאים ממשרד התקשורת החברים בעמותה) - חשוב

לאור מידע, שקיבלתי ואספתי, שלחתי ביום 27.3.19 את השאלה הדחופה הבאה לשר התקשורת ולמנכ"ל משרד התקשורת:
"אודה להתייחסות לפסקה הבאה:
בהמשך לחשיפה שלי על ההחלטה להמשיך עם הסדר הגמלאים של המשרד עם עמותת הדואר, כעת מתברר לי, שהעמותה הזו פועלת מזה שנים ללא "אישור ניהול תקין" ולכן העברה המצטברת של מיליוני ₪ ממשרד התקשורת לעמותה הזו במשך אותן שנים, היא, לכאורה, עבירה פלילית של מי מצמרת משרד התקשורת, שנתן ידו להעברת הכספים הללו לעמותה, בטענות כוזבות ובידיעה, שהבסיס להעברה הכספית הזו הוא כוזב.

כפי שחשפנו לא אחת, מדובר בהזרמת כספים מופקרת ולא חוקית הזו - לעמותה הפועלת מחוץ לכל מסגרת חוקית מוכרת במדינת ישראל, כפי שחשפנו: כאן כאן כאןוכאן (בחלק התחתון של הכתבה).

כלומר: ראשי משרד התקשורת יודעים על "הבלוף" אבל זה פשוט לא מעניין אותם.
 
על פי מה שנודע לי, בהתאם ל"דו"ח התקשרות משרד התקשורת עם ספקים" עולה, שהמשרד ממשיך (מזה שנים רבות) להעביר כסף לעמותת גמלאי חברת הדואר בגין "אלף גמלאי משרד התקשורת" (תשלום אחרון של 2018 - כאן, עמד על כ- 200 אלף ש"ח). מתברר, שהכסף אמנם "נצבע" ע"י המשרד כמיועד למטרה הנ"ל, אולם נאסר על המשרד להעבירו בפועל לעמותת גמלאי הדואר בשל מה שהוגדר כאי יכולת העמותה להציג "אישור ניהול תקין". זה לא הפריע בעבר להעביר את הכסף לעמותה.

הדבר אינו מפתיע, שכן, לו הייתה עמותת גמלאי הדואר מנהלת את רישומיה באופן תקין, מיד היה נחשף התרגיל, שגובש יחד עם תמי לשם ורונית בן טל, לפיו המשרד זורק את הגמלאים לעמותה המטפלת באלף !!! גמלאי משרד התקשורת, שבאורח פלא הצליחו לחצות את גיל 100 ואף להישאר פעילים בעמותה. זאת, בזמן שיש למשרד רק 62 גמלאים.

אי הסדר ברישומי עמותת גמלאי הדואר שירת היטב במהלך השנים את העמותה ואת הנהלת חברת הדואר על חשבון הקופה הציבורית, בהפקרות מוחלטת ועל גבם (וכיסם) של גמלאי המשרד.

כעת, האיסור על משרד התקשורת להעביר את הכספים לעמותת גמלאי הדואר מהווה הוכחה נוספת לשחיתות המתמשכת עליה מתריע Telecom News בכל הקשור לטיפול בגמלאי המשרד ולחשד שהעלה לגבי אי סדרים בהעברת הכספים הללו במהלך השנים.

גם תמוה, שמבקר הפנים של המשרד, אלון זולר, מתעלם משחיתות חמורה זו העלולה להכיל אף היבטים פליליים ככל שיוחלט לחקור אותה לעומק. שלא לדבר על שאר "שומרי הסף" המצויים במשרד, דוגמת היועמ"ש והחשב.
שתיקתם נוכח השערורייה המתמשכת הזו, טעונה בדיקה נוקבת אף היא".
 
תגובה לא הצלחתי לקבל, לא שלא ניסיתי. ככל שאקבל תגובה, אעדכן בהתאם.

לאחר משלוח השאלה הנ"ל למשרד התקשורת התברר לי, שלמרות האיסור על משרד התקשורת (על פי התקנות) במשך השנים  להעביר את הכספים, כסף כן עבר לעמותה, גם ממש לאחרונה, כמפורט בהמשך הכתבה.

כמה עובדות נוספות וחשובות ביותר אודות עמותת גמלאי הדואר, מתוך האתר של משרד המשפטים:

א. דו"ח כספי אחרון של העמותה הוא מ-2014 (כאן).

ב. העמותה לא קיבלה "אישור ניהול תקין" מרשם העמותות מזה שנים (כאן). האישור האחרון שבתוקף הוא ל-2015, לפי מה שבדקתי ברשם החברות. זה לא הפריע כל השנים להעביר לעמותה הזו כסף ציבורי - מקופת משרד התקשורת.

ג. למרות שכמות הגמלאים, שחברים בעמותה, הוא סוד המוסתר היטב בכל הדו"חות של העמותה, מה שגיליתי הוא, שכמות החברים היא של מעל לחמשת אלפים גמלאים של הדואר וכ-30 גמלאים של משרד התקשורת.

לכן, החלק המעניין כאן הוא מהיכן מגיע הכסף לעמותה הזו וזה מתגלה בדו"ח הכספי האחרון, שפורסם ואושר מ-2014.
הנה המספרים המדברים בעד עצמם:
דוח כספי עמותת הדואר

אם לא הבנתם נכון, אז הנה הסבר בעברית יותר ברורה: על כ-30 גמלאים, משרד התקשורת שילם לעמותה 112 אלף ש"ח, בעוד שעבור מעל לחמשת אלפים גמלאים של הדואר, שולמו ע"י חברת הדואר 263 אלף ש"ח...
כלומר: משרד התקשורת שילם עבור גמלאי הדואר, במקום שחברת הדואר תשלם עבורם... 

ד. אם אתם חושבים, שהעמותה לא קיבלה בסוף 2018 ממשרד התקשורת את ה-200 אלף ש"ח, שתוקצבו למתן לעמותה, אבל זה נעצר בגלל שלפתע מישהו במשרד התקשורת גילה, שלעמותה אין "אישור ניהול תקין" ולכן אי אפשר להעביר אליה כספים, אזי יש לי חידוש עבורכם.

זה עולה מהדו"ח של משרד המשפטים והרי הדו"ח כאן לפניהם ומדבר בעד עצמו:
גמלאים

אם לא הבנתם מה שיש כאן בתצלום, אז הנה הסבר בעברית קלה: למרות האיסור להעביר כסף לעמותה, כי אין לה "אישור ניהול תקין", היא הצליחה לקבל ממשרד התקשורת ברבעון רביעי 2018, סך של 76 אלף ש"ח, שנרשמו תחת סעיף שנקרא "סל תרבות לגמלאים 2019". הכסף הועבר ממשרד התקשורת לעמותה - תחת המסווה של מתן "שירותים לממשלה".

ככה עקפו את האיסור להעביר כסף לעמותה ולקחו כספים שהיו מיועדים לרווחת גמלאי משרד התקשורת, כדי שישרתו את צרכי רווחת גמלאי חברת הדואר.


כלומר: חשפנו עוד "ישארבלוף" בכספי המדינה.  

לכן, כל החומר הנוגע לפרשה החמורה הזו, של מעילה, לכאורה, בכספי ציבור, הועבר ליועץ המשפטי לממשלה, בבקשה להורות על פתיחת חקירה, כנגד ראשי משרד התקשורת. 

MONEY FREE 
 
Bookmark and Share