Telecom News - לדודי אמסלם יש כבר משימה: לחלץ את משרד התקשורת מההסתבכות בבג"ץ

לדודי אמסלם יש כבר משימה: לחלץ את משרד התקשורת מההסתבכות בבג"ץ

דף הבית >> עולם ה-ICT ותקשורת >> חדשות משרד התקשורת >> לדודי אמסלם יש כבר משימה: לחלץ את משרד התקשורת מההסתבכות בבג"ץ
שר התקשורת החדש דודי אמסלם (שמחליף את השר הכושל איוב קרא), לא יזכה ל-100 ימי חסד. המשימות שיש בפניו עצומות והדרך היחידה לקדם נושאים היא לקחת את כל הסמכויות, שאיוב קרא חילק בחוסר אחריות, ואגב כך לפטר את כל הצמרת הכושלת של המשרד. הבעיה הכי דחופה: ההסתבכות של משרד התקשורת בשימוע הנוגע לטלפוניה במגזר החרדי. עדכונים בגוף הכתבה ובסוף הכתבה.
מאת: אבי וייס, 2.7.19, 07:00דודי אמסלם. צילום מוויקיפדיה

אתר Telecom News מברך בברכת "עלה והצלח" את שר התקשורת דוד (דודי) אמסלם (בתמונה משמאל).

אחרי שר כל כך כושל (איוב קרא), כל אחד אמור להיות משב רוח רענן. 

דודי אמסלם הוא שר התקשורת הרביעי בממשלה היוצאת, שהוקמה במאי 2015: תחילה החזיק בנימין נתניהו בתיק התקשורת עד שנאלץ להיפרד ממנו (כאן), אח"כ צחי הנגבי היה מ"מ שר התקשורת, לאחריו מונה איוב קרא, וכעת דודי אמסלם.

לקראת מועד פרישתו של איוב קרא (היחידים במדיה, שחזינו אותה בברור וחזרנו על כך במאות מאמרים. זאת, במיוחד מאז חגיגת יום ההולדת של איוב קרא), פרסמנו 2 כתבות מובילות, שכוונו לשר אמיר אוחנה (אז היו שמועות שהוא יהיה שר התקשורת), כתבות המתאימות כאן בהחלט לשר החדש דודי אמסלם: כעת המשימה הכי דחופה היא לצאת מהפלונטר, ששמילה מימון (המשנה למנכ"ל בגיבוי המנכ"ל נתי כהן ושר התקשורת הקודם איוב קרא), הכניס את משרד התקשורת, בתחום החיוג לקווי המידע של המגזר החרדי.

יש עשרות כתבות באתר בנושא החמור הזה (שמקומו ב"להב 433"), והכתבה האחרונה פורסמה על ידי בשבוע שעבר תחת הכותרת: מנכ"ל משרד התקשורת נחשף כמי שמקבל החלטות שאינן מבוססות על נתונים!

[עדכון 2.7.19: בעקבות החשיפה הנ"ל משבוע שעבר, המשרד העלה היום (כאן) טאב באתר תחת הכותרת: "חוזרים והוראות מנכ"ל: דרישות מידע לעניין מסירת נתונים עיתיים", וצרף 10 נושאים לדיווח ועוד 2 נספחי הבהרות לנהלים הללו. כלומר: כעת המשרד מתחיל להתארגן לאסוף נתונים באופן מסודר מחברות התקשורת, בעקבות החשיפה שלנו. למה זה לא קרה עד היום? לא יודע.] 

בינתיים, הוגש עוד בג"ץ כנגד שר התקשורת בנושא זה ולכן שלחתי ביום 25.6.19 את השאלה הדחופה הבאה לצמרת משרד התקשורת:
"מה תגובתכם לבג"ץ הנוסף באותו נושא (הקודם מוזכר כאן), בעניין השימוע המשני לעניין "שירותי פרימיום"
הבג"ץ הטרי מצוי כאן".

תגובה לא קיבלתי. ככל שאקבל תגובה, אעדכן בהתאם. קוראינו כבר יודעים, שתגובה לא אקבל - די ברור למה.

שופטי הבג"ץ נתנו פרק זמן מאוד קצר (עד 30.6.19) לקבלת תגובת משרד התקשורת (דרך הפרקליטות) ותגובת הפרקליטות הוגשה לפני יומיים לבג"ץ (התגובה במלואה נמצאת כאן).

[עדכון 2.7.19התקבלה ביום 1.7.19 החלטה בבג"ץ לאחד את 2 הבג"צים שהוגשו (ההחלטה כאן).

הפרקליטות בתגובתה לבג"ץ (למעשה זו תגובה ל-2 הבג"צים), מבקשת לקבל ארכה למתן תשובה מלאה, בקשה, שהעותרים מתנגדים לה בחריפות (כאן), ובקרוב מאוד שופטי הבג"ץ יחליטו בעניין.

[עדכון 3.7.19: התקבלה היום החלטת הבג"ץ בעניין בקשת הדחייה של הפרקליטות (כאן): ניתנת דחייה לתגובה של הפרקליטות (בשם משרד התקשורת) עד 21.7.19 ועד אז - השימוע ייעצר.]  

אולם, מה שחשוב בתגובת הפרקליטות, שהיא מודה בפני הבג"ץ "שחור על גבי לבן", שמה שחשפנו כאן (שמשרד התקשורת פועל ללא כל בסיס נתונים, בשום תחום), זו המציאות, ולכן המשרד החל רק כעת במהירות, לאסוף נתונים, שיסבירו למה יצא השימוע (ללא כל בסיס נתונים...). 

הנה צילום ההודעה של הפרקליטות לבג"ץ בעניין זה ("משיב 2" הוא מנכ"ל משרד התקשורת):
בגץ חרדים

כלומר: עד עתה צמרת משרד התקשורת שיקרה והמציאה שימוע (למעשה כמה שימועים, זה אחר זה), שימוע שלא מבוסס על שום מידע ושום עובדות. רק כעת, בעקבות הבג"ץ, המנכ"ל מתחיל לאסוף מידע, כדי להצדיק (אולי) בדיעבד, מה שעשה והחליט בשנה וחצי האחרונות בנושא הזה.

בעיה אקוטית נוספת, שעומדת בפני השר דודי אמסלם: לעצור את התגלגלות "פרשת תיק 5000", שכעת עומדת בפני החלטת ממשלה (הקלות נוספות לעסקת IBC - סלקום - תש"י), מפורט כאן בסעיף 1 למי שמתענין. 

שוק התקשורת הישראלי מתכווץ כתוצאה ישירה של רגולציה שגויה לחלוטין וכאוטית (ראה הדו"ח הטרי השנתי (סיכום שנת 2018 בתקשורת) של המספרים שסמנכ"ל הכלכלה של המשרד מוציא מקצה האצבע שלו), והשוק הישראלי ממשיך להידרדר בכל קנה מידה השוואתי עולמי

אני מקווה, שכעת, לאחר התפטרות השר הכושל היוצא איוב קרא, ומינוי שר תקשורת ללא מחויבויות ל"קליקות" וללא תלות ב"קליקות" השולטות במשרד הזה ועושות ככל העולה על רוחן (ותורמות כמעט מידי יום לחיזוק "תיק 4000" המפוברק כנגד נתניהו), שיחל קודם כל בניקוי צמרת משרד התקשורת מכל המנהלים הכושלים המצויים שם ויבין, שהם חייבים ללכת הביתה וכמה שיותר מהר.

רק כך ניתן (אולי) לשקם את ההריסות של משרד התקשורת הישראלי ושוק התקשורת הקווי והנייד, משרד שאמור היה מזמן להיות "רשות לתקשורת", כמקובל בעולם הנאור. משרד הדואג רק לאינטרסים של הציבור. 

עדכון 2.7.19: מתברר כעת, שארגון העיתונאים בישראל פנה כבר ב-25.5.19 למנכ"ל משרד התקשורת בעניין קווי החיוג במגזר החרדי, אבל זה בכלל לא הזיז לנתי כהן, שבטוח שהוא נמצא מעל לכל חוק ונורמה.
הנה תצלום הפנייה:

פניית ארגון העיתונאים
 
עדכון 2.7.19משרד התקשורת פרסם את הדו"ח השנתי ל- 2018 (כאן). 
מדובר בניצחון אדיר נוסף ל-Telecom News: משרד התקשורת נאלץ להודות (בעקיפין, בלי לציין זאת בדו"ח) כי שיקר לגבי הטיפול "בכ-1,000 גמלאים" (נושא, שנחשף בסדרת כתבות, שהעיקרית בהן מצויה כאן).
אחרי שנים בהם פרסם המשרד מידי שנה, במסגרת הדו"ח לפי חוק חופש המידע, שאגף מינהל ומשאבי אנוש מטפל, לכאורה, בפניות של כ-1,100 גמלאים, בדו"ח השנתי, שפירסם המשרד אתמול, והמתייחס לשנת 2018, הושמט סוף סוף המספר השקרי "1,100 גמלאי המשרד". 
כך, לאחר סדרת חשיפות של Telecom News נאלץ משרד התקשורת להודות, למעשה כי שיקר לאורך השנים בנוגע להיקף גמלאי משרד התקשורת, ולכן אין מנוס מפתיחה בחקירה פלילית לגבי התחמקות המשרד מטיפול בגמלאיו, תמורת תשלום שלא כדין של מאות אלפי ש"ח (ובמצטבר מיליוני ש"ח לאורך השנים) לעמותת גמלאי הדואר (חקירה של רשם העמותות בעניין העמותה הזו - כבר נפתחה).
זאת, תוך דיווח שיקרי (שנמשך כמה שנים) למשרד האוצר ולציבור, כאילו מדובר "בכ-1,100 גמלאים" (כשהמספר האמיתי הוא כ-60), דבר ששיחרר (משום מה) את הסמנכ"לית דאז תמי לשם ומנהלת תחום הרווחה רונית בן טל מלטפל בגמלאי המשרד כפי שהן מחוייבות כדין, ולהאדיר את שמן לשווא בפרסומי המשרד, כאילו הן מטפלות בכמות עצומה של גמלאים (ומתוגמלות בהתאם).


עדכון 21.7.19: נשלח מכתב פנייה חדש למשרד התקשורת (למרכז השימוע, אלי לוי), לאור ההתפתחויות שחלו בשוק הסלולר:
"מר אלי לוי שלום וברכה,
 
במייל ששלחתי תחת הכותרת "פרק 6 - בניגוד לעמדת משרד התקשורת, שירותי הפרימיום בתעריף רגיל דווקא חוסכים כסף לחברות הרט"ן" בתאריך 26.02.2019 התייחסתי לפתרון שהחברות יכולות לבצע ואחד הפתרונות  שהצעתי הוא:
"1 -  לצמצם את החבילות - וכאשר מוכרים 2,500 דקות, באמת להתכוון ל2,500 דקות. ולחילופין להכין מספר חבילות עם כמות דקות שונה."
 
סלקום יצאה בשבוע האחרון בהודעות לכל הלקוחות שעדיין נשארו בחבילות הישנות שמעל 2500 דקות והודיעה להם על לכך שבחודש הבא תשתנה החבילה ל-2,500 דקות בלבד, עם תעריף חריגה של 79 אגורות לדקה.
סלקום גם  הוסיפה עכשיו אופציה נוספת, חבילה של 9,000 דקות בתעריף של 79 שקלים לחודש.
 
כך למעשה שהיום סלקום משווקת 2 חבילות.
1 - 2,500 דקות ב-29 ש"ח לחודש
2 - 9,000 דקות ב-79 ש"ח לחודש.
 
כך שלמעשה, זהו הפתרון שהצעתי בהצעתי - ככל הנראה החברות הגיעו לאותה מסקנה שזו הדרך - פשוט לתמחר את החבילות בצורה כלכלית. ולבקש מחיר כלכלי מלקוחות שעושים שימוש רב בדקות השיחה להאזנה לקווי מידע קולי. (לא לחסל את הענף - פשוט לתמחר את דקות השיחה, כפי שעושים בשוק חופשי)
 
דבר זה מוכיח בצורה מאד פשוטה, שהדרך לטפל בתמחור שגוי של חברות התקשרות, איננו בחיסול ענף קווי המידע הקולי, אלא שפשוט חברות התקשורת יתמחרו בצורה כלכלית עבורם את החבילות.
 
הדבר מוכיח, כי בניגוד לטענת משרד התקשורת ש"אין מחיר כלכלי" לדקות ההאזנה לקווי המידע הקולי, יש מחיר מאד מאד מוגדר - מחיר של 29 ש"ח ל-2,500 דקות, ומחיר של 79 ש"ח עבור ההגדלה של החבילה ל-9000 דקות.
מחיר כלכלי בצורה של תוספת 40 ש"ח לחודש על הזכות להאזנה וצריכה רבה יותר של קווי מידע קולי על ידי הלקוחות.
 
מכיוון שמדובר על מידע חדש, ושינויים חדשים בחבילות  שנעשו רק עכשיו, לאחר שעבר המועד האחרון להגשת תגובות לשימוע, ומכיוון שלמידע והשינויים החדשים יש השפעה מהותית על הטענות שנטענו על ידי משרד התקשורת במסמך השימוע. אודה על אישור קבלת פנייתי, ואישור על כך שיתחשבו גם בטענה זו בעת שקילת ההחלטה בשימוע.
 
בברכה
SG"

עדכון 21.7.19, 21:00: הפרקליטות ביקשה מבג"ץ דחייה למתן תשובה (בקשת הדחייה נמצאת כאן), וקיבלה אישור מבית המשפט לבקשת ההארכת הזמן הזו. המועד החדש למתן תגובה ע"י המדינה (הפרקליטות) הוא 23.7.19.

כ"כ פורסם היום מאמר של עו"ד אבי רימון, אחד ממגישי הבג"ץ המוזכר כאן, מאמר שפורסם בדה-מרקר (כאן). מומלץ לקריאה. 

עדכון 29.7.19. הופץ "עלון קיר" בעדה החרדית המדבר בעד עצמו: 
עלון קיר העדה החרדית
עדכון 4.8.19: 2 העותרים בבג"ץ משכו את עתירתם ומחקו אותה (כאן), לאור התחייבות משרד התקשורת במענה לבג"צים, שהשימוע מוקפא ויהיה שימוע חדש, לאור איסוף הנתונים שמשרד התקשורת החל לבצע. בינתיים, מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן, החליט (לא ברור למה) להוציא דרישה נוספת של איסוף נתונים מחברות הסלולר בעניין השימוע. המכתב החדש של המנכ"ל (שכרגיל מוסתר מהציבור), נמצא כאן. נראה על פניו, שמשרד התקשורת "איבד את דרכו" לגמרי בנושא זה. 

JEWISH FREE
 
  
 
Bookmark and Share