מי מעוניין להכשיל את תכנית פריסת הסיבים לפריפריה של השר יועז הנדל?

דף הבית >> חדשות >> חדשות השוק הקווי >> מי מעוניין להכשיל את תכנית פריסת הסיבים לפריפריה של השר יועז הנדל?
התשובה ברורה: אלה שהכינו את התכנית ההזויה של פריסת סיבים בישראל: ד"ר עופר רז-דרור וכל חברי "הקליקה של אוהדי סלקום ושות' בצמרת משרד התקשורת". איך הדלפה לכלכליסט חשפה את חוסר השקיפות וחוסר ההיגיון בפעילות משרד התקשורת בתחום פריסת הסיבים לבתים בישראל.
עדכונים בסוף הכתבה. 
מאת: אבי וייס, 30.6.20, 10:07חה"כ יועז הנדל, מתוך אתר משרד התקשורת

הטענה של השר יועז הנדל, (בתמונה משמאל), בריאיון ב"מעריב" מסוף השבוע האחרון, שפורסמה תחת הכותרת: "הלקח מפרשת אלוביץ' מוכיח את הצורך בשקיפות מלאה", היא לא רק ספין וזריית חול בעיני הציבור, היא פשוט מוכיחה, שהשר הוא "בובה על חוט", בכל הנוגע למשרד התקשורת.

זה לא חדש למי שקורא כאן באתר את החשיפות, במיוחד את הכתבות אודות "עקרונות השקיפות" של השר יועז הנדל, שהם ספין אחד ענק ושקרי לחלוטין, כמפורט כאן וכאן.

בקרוב אפרסם עוד חשיפות מה מסתיר מהציבור השר הדואג "לשקיפות" (ולא מדווח לכם בגלוי למה הוא החליט לתקוף לפתע את פייסבוק וגוגל...). 

הספין הזה של "השקיפות" התפוצץ לו ממש כעת בפרצוף, ברעש, בהדלפה, שבאה מאגף הכלכלה של המשרד, לעיתון "כלכליסט", הדלפה, שנועדה לטרפד את המתווה, שהוא מוביל, בתחום, שהוא הכי חשוב לשר יועז הנדל (על פי הגדרתו): הפריסה של הסיבים בישראל, עם עדיפות משמעותית ליישובי הפריפריה והספר. זו תפיסת עולם, שהוא חוזר עליה שוב ושוב בכל נאום ובכל פוסט: "מתחילים בגבולות ובפריפריה"

לכן, ביום 29.6.20 שלחתי את השאלות הדחופות ביותר הבאות לשר התקשורת, יועז הנדל, ולידיעת צמרת משרד התקשורת (כן, גם למנכ"לית החדשה לירן אבישר בן-חורין, שנכנסת לתפקיד רשמית מחר - 1.7.20, וכבר כעת מתברר שהיא חלק מ"הקליקה" ותהיה "היו"ר של הקליקה", תפקיד "מכובד", שהיא יורשת מהמנכ"ל הכושל היוצא - נתי כהן):
"הנדון: האם זאת תכנית הסיבים של משרד התקשורת?
 שלום רב
1. על פי פרסום בכלכליסט (מצ"ב), נולדה מפת פריסת סיבים במשרד התקשורת, עם תוספת של השר יועז הנדל (עדיפות לאומית לפריפריה ולאזורי הספר).

2. אם זו התכנית, מדובר בתכנית כושלת מפני שהיא מתעלמת מ- 5 נושאים מרכזיים:

א. אין צד הביקוש (בכלל). המפה והתכנון הזה הם רק צד ההיצע.

ב. לא נעשתה שום התייעצות עם נציגי הציבור המוסמכים.

ג. בגלל שלא נבדק בכלל צד הביקוש ולא נעשה שום תהליך של התייעצות עם נציגי הציבור המוסמכים, לא נבדקו ולא הוצגו חלופות לפריסה לפי הביקושים (החל מ-WiFi, דרך סלולר במגוון תצורות, גלים מילימטריים, מיקרוגל, וכלה בחיבורים לווייניים).

כך עבדו ועובדים בתחום רגולציית הסיבים ופס רחב לבתים בכל העולם, חוץ מישראל.

לכן, מפת הפריסה לפי הביקושים - הייתה שונה לגמרי, ממה שמוצג בכתבה.

ד. אין שום תכנית למניעת כפילות בין החברות (על פי המופיע בתכנית, יש חפיפה של 72% בין החברות).

ה. התכנית ל"שת"פ בתשתיות" בחיבורי סיבים לבתים, עלתה על שרטון ולא אפשרית למימוש, מסיבות טכניות ופרקטיות (בגלל מחדלי צמרת משרד התקשורת).

כלומר: מדובר בכשל שוק ענק, שמשרד התקשורת יצר במו ידיו והתכנית הזו (ככל שיהיה ניסיון לממש אותה במלואה, עם תיקוני העדיפויות של השר וכל ההחלטות המוטעות הטריות), עתידה להחריף ולהחמיר את המצב הכושל הזה.

3. אודה להתייחסותך".

תגובה טרם קיבלתי. לא שלא ניסיתי. ככל שאקבל תגובה אעדכן בהתאם.
קוראינו כבר יודעים, שתגובה לא אקבל. די ברור למה (זה גם מוסבר בהרחבה בנספח א' כאן). 

כך, כשאת מה שרוצים להסתיר מהציבור (כנגד "עקרונות השקיפות" המדומיינים של השר יועז הנדל, הכפופים לו במשרד "לא שמים עליו קצוץ" בעניין זה), מתגלה כפארסה ציבורית, בדיוק כמו שאני מנתחבמאות מאמרים, מאז שרעיון הסיבים לבתים החל להתרקם ולהתממש לפני הרבה יותר מעשור (בניסוי בקרית שמונה), התחום הזה נחשף לציבור ככישלון תפיסתי מוחלט.

זאת, מפני שאם "המומחים לענייני דיסנילנד", שמזמן היו צריכים לפטר אותם, דוגמת ד"ר עופר רז-דרור,ד"ר עופר רז דרור בתמונה משמאל, האבא של התכנית ההזויה הזו, של פריסה מרובעת (ולא חוקית) של סיבים לבתים בישראל, תכנית שלא קיימת בשום מדינה בעולם, היו מבצעים עבודתם נכונה, ומתחילים עם צד הביקוש, מתחילים עם נציגי הציבור המוסמכים, הם היו מציירים מפה אחרת לחלוטין.

למשל, לרוב אזורי הספר והפריפריה, אפשר לספק כבר היום או מחר, פס רחב מאוד לבתים, שלא בסיבים לבתים, כל איזור לפי הצרכים, המאפיינים והביקושים הספציפיים שיש אצלו.

זאת, החל מ-WiFi (כמו שכבר נעשה ליישובי הבדווים בנגב), דרך חיבורי גלים מילימטריים (זה כבר החל להתבצע בכמה מקומות בארץ), חיבורי מיקרוגל, חיבורי סלולר דור 4 ודור 5 ובמיוחד בטכנולוגיות הקרויות בשם: Fided Wireless Acess - FWA ולא פחות חשוב: חיבורים לוויניים (נושאים שבכלל לא טיפלו בהם במשרד התקשורת). 

אי אפשר לבנות פתרונות נכונים, כשיושבים רק עם סלקום \ IBC ואולי גם עם פרטנר, הוט ובזק. הם צד ההיצע, לא צד הביקוש. 

לא ניתן לבצע תכנון נכון של פריסת פס רחב מאוד לבתים (סיבים וכל פתרון חלופי רחב פס), בלי תכנון מרכזי, שמביא בחשבון קודם כל את צד הביקוש והצרכים, שמוצגים ע"י נציגי הציבור המוסמכים. את הפתרון בונים ביחד אתם.

במדינות רבות בעולם, הרגולטורים לתקשורת העבירו את יכולת קבלת ההחלטה, מי יפרוס סיבים לבתים, או יגיע בגישה טכנולוגית אחרת לבתים - לרשויות המקומיות. כך, מונעים כפילויות ואבדן משאבים ומספקים את הצורך הספציפי המותאם לכל שכונה, לכל כפר לכל רשות מקומית ולכל עיר. 

לכן, הכותרת שפורסמה ב"כלכליסט": מפת הסיבים החדשה: "תוכנית הנדל תאט את הפריסה", היא כותרת מטעה לחלוטין. מי שמאט את יכולת הפריסה של סיבים לבתים בישראל ומפריע לפריסה שכזו, זה ד"ר עופר רז-דרור וכל שאר חברי "הקליקה" בצמרת משרד התקשורת.

שורה תחתונה:
רק החלפת כל צמרת משרד התקשורת באנשים, שרק האינטרס הציבורי עומד מול עיניהם, תציל (אולי) את שוק התקשורת של ישראל, מהתחתית העמוקה שהשוק נפל אליו, בגלל מנהלים כושלים ומכשילים ורגולציה מוטעית מיסודה, שבה "איש הישר בעיניו ייעשה".
 
כמובן שיש צורך בהקמת "רשות לתקשורת", אבל זה לא יקרה בקרוב (או בכלל).

עדכון 30.6.20
: גד פרץ פרסם בגלובס (כאן) מאמר מעניין שזו כותרתו: "התסכול והאבסורד: למה הישראלים לא ממהרים להתחבר לאינטרנט מהיר? מתוך קרוב למיליון בתי אב שיש להם נגישות לסיבים אופטיים המאפשרים גלישת אינטרנט מהירה, רק 160 אלף מחוברים אליהם פיזית. למה הציבור לא נוהר אליהם, ומה חברות התקשורת יכולות לעשות בנושא". מומלץ לקריאה. 

עדכון 1.7.20: פורסם כאן כי: אילון מאסק מזמין אנשים ברחבי העולם להתנסות בבטא של האינטרנט הלוויני החדש של Starlink. חברת Space x מתחילה הקיץ הזה (2020) בתחילת הבטא של האינטרנט הלוייני שלה, פרויקט סטארלינק. לפי אילון מאסק הלוויינים ישדרו במהירות של גיגה באלפיות השנייה. המיזם הוקם במטרה להנגיש אינטרנט במקומות בעולם שאין להם אינטרנט נורמאלי, אבל ב-2021 הוא יהיה כבר כמעט ברוב העולם. בשביל להנות מהתענוג צריך סך הכל לחבר אנטה קטנה לשקע בבית לכיון השמיים וזהו. 

עדכון 3.8.20: ה-FCC אישר (כאן) את פרויקט Amazon Project Kuiper, פרוייקט שאמזון כבר החלה לגייס אליו כוח אדם, שבו בהשקעה אדירה של כ-10 מיליארד דולרים, ע"י אמזון, היא תפרוס רשת של 3,236 לווינים נמוכי מסלול - LEO, שיספקו פס רחב לכל פינה בארה"ב וגם במדינות נוספות בעולם. יותר פרטים יש כאן - למתעניינים. התכנית כוללת 5 שלבים, כשבשלב הראשון, כבר השנה, ישגרו 578 לווינים לחלל והשירות יחל. 

עדכון 31.8.20: ה-FCC אישר (כאן) לחברה נוספת להיכנס למרוץ של לוויינים לפס רחב לבתים. ה-FCC אישר לחברת OneWeb לשגר 1,280 לוויינים, לאחר שהחברה כבר קיבלה אישור לשיגור 720 לוויינים, מהם היא כבר שיגרה לחלל 74 לווינים. התכנית הכוללת של OneWeb היא לשגר סך של 48,000 לווינים, הרבה יותר מכל מתחרותיה. השירותים שלה יסופקו בשלב ראשון בארה"ב ובבריטניה (כשממשלת בריטניה תומכת בפרויקט הזה גם בכסף, השקיעה כ-500 מיליון דולרים וקיבלה אחזקות בחברה, תמורת ההשקעה הממשלתית הזו). בהמשך, החברה תפרוס את שירותיה במדינות נוספות. 

עדכון 15.11.20: SpaceX החלה את ניסוי הבטא לאינטרנט החלל שלה (Starlink) במחיר 99$ לחודש. לקוחות בצפון ארצות הברית שנרשמו לגרסת הבטא היו צריכים לשלם 499$ לציוד (הכולל צלחת לווין ומודם). שם התוכנית הינו "יותר שווה מכלום" ומקבלים כרגם מהירות גלישה בין 50-175MB (הצפי הינו משהו בסביבות 1GB כשהלווינים יהיו רבים יותר וקרובים יותר לכדור הארץ). המשתמשים קיבלו הוראות שלא לשתף אנשים מחוץ לתוכנית.

כזכור, הלווינים משוגרים לחלל על ידי חברת (SpaceX) של אילון מאסק (שתי החברות שלו) לאחר ששיגר לחלל מעל 900 לוויני Starlink התחילה גרסת הבטא בצפון ארצות הברית וקנדה (לכל כדור הארץ יצטרכו 12000 לווינים). השיגור התבצע על ידי טילי הפלקון - Falcon Heavy שהינו הטיל בעל יכולת המשא הגדול ביותר שפיתחה SpaceX. בכל שיגור החברה משגרת 60 לווינים (כך שאין לאף אחד יכולת להתחרות).

עדכון 11.5.21: פורסם כאן ב-YNET (כותרת בלבד): "דרך עמוס 17: חלל תקשורת תספק אינטרנט לעסקים בארץ.
בחלל תקשורת ובגילת טלקום אמרו כי השירות יאפשר הנגשת אינטרנט איכותי באזורי הכיסוי, כולל באזורים בעלי תשתית מוגבלת של סיבים וסלולר ובנוסף ישמש כגיבוי אמין ואיכותי, לצרכי שרידות ויתירות, במצבי עומס קיצוני וקריסה של הרשתות היבשתיות".

FIBERS FREE 
 
Bookmark and Share