אישור מתווה הסיבים שהוביל השר יועז הנדל - בכייה לדורות ומחטף פוליטי!

דף הבית >> חדשות >> חדשות השוק הקווי >> אישור מתווה הסיבים שהוביל השר יועז הנדל - בכייה לדורות ומחטף פוליטי!
כדי להשיג את תמיכת השר יועז הנדל בהחלטות הסגר, נתניהו שוב טעה והוביל לאישור "מתווה הסיבים" - מתווה, שנועד להקים מפלגה עבור שר התקשורת יועז הנדל וליצור מונופול חדש בישראל (סלקום\IBC). נתניהו טעה פעמיים בעבר ברפורמות כאלו, מה שדרדר את ישראל לתחתית הטבלה העולמית, גם בסלולר וגם בקווי. זה מה שייצא גם מההחלטה הזו. מה השלכת אישור המהלך הזה על תיק 4000?
עדכונים בסוף הכתבה
מאת: אבי וייס, 13.9.20, 06:50בנימין נתניהו

רוה"מ, בנימין נתניהו, (בתמונה משמאל), טעה בגדול ופעמיים (כעת זו פעם שלישית), בתחומי הרפורמות בעולם התקשורת.

הוא טעה בנושא אישור "מהפכת הסלולר" של השר דאז משה כחלון, שבנה על בסיס זה מפלגה והרס את תשתיות הסלולר לדורות קדימה (כיום משרד התקשורת מודה בזה, באיחור של כ-10 שנים), ובמקביל לשוק הסלולרי הוא טעה בנושא אישור רפורמת "השוק הסיטונאי", שדחף השר דאז גלעד ארדן, מה שדרדר את השוק הקווי לתהום, והוביל ל"תיק בזק" ואחריו ל"תיק 4000", תיקים, שנתפרו נגד נתניהו עצמו, על רקע הרפורמה הזו של "שוק סיטונאי" (שמשרד התקשורת והפרקליטות טוענים בבג"ץ שהיא רפורמה די כושלת). 

אלה שעמדו מאחורי התיקים הללו נגד בזק ונתניהו, או שסייעו לפתיחתם והפיכתם לכתב אישום נגדם, התרכזו כעת בצמרת קבוצת סלקום \ IBC ובצמרת משרד התקשורת (עם שלוחות באוצר וברשות לתחרות), והם אלה שדחפו ודוחפים את "מתווה הסיבים", שיועז הנדל "ניכס לעצמו" בשינוי קטן וחשוב ("מתחילים בספר, ובפריפריה"), עבור הקמת מפלגתו מאפס.

המתווה הזה לסיבים לבתים, שעוד אמור לעבור בכנסת ב-3 קריאות ולעבור תהליכים מורכבים של שינויי רישיונות ומהלכים רגולטוריים משלימים, יהפוך אחר כך למתווה ליישום לכ-5-10 שנים, במקום מתווה חלופי מהיר ופרקטי ל-3 שנים, שהיה ניתן לעשות, לולא "הקליקה", שבישלה את הדייסה החשודה, לכאורה, בפלילים הזו.

אין להחלטות אמש שום קשר לסגר. גם לא הייתה שום דחיפות בקבלת ההחלטה זו, למעט הדחיפות של רוה"מ להשיג את קולו של יועז הנדל בדיון ובהחלטות על נושא הסגר ואולי גם בנושאים פוליטיים נוספים. פוליטיקה קטנה נטו.  

אין ספק, שזו בכייה לדורות.

הכרזות השר יועז הנדל (בתמונה משמאל, כמפורט בנספח א' כאן למטה) היא לא יותר מספהשר יועז הנדלין אחד ענק. "עבודה בעיניים על הציבור". חלק יקבלו סיבים לבתים, אבל חלק גדול - לא. כי זה מתווה, שעתיד להיכשל, אם לא יתוקן, כמו 2 הרפורמות הענקיות הקודמות, שנתניהו תמך ובדיעבד יודעים היום - שאני צדקתי בזמן-אמת ב-100%, ולא השרים, שדחפו את הרפורמות הללו והכשילו את שוק התקשורת הישראלי. 

אני מציע, שתשמרו את הכתבה הזו ותחזרו אליה בעוד כשנתיים, כשתתחיל הקריאה הציבורית לתקן את התכנית ההזויה הזו. 

פרטים נוספים למי שמעוניין להבין למה מדובר ב"בכייה לדורות" יש בכתבות הטריות כאן: זה גם מפורט במאות הכתבות והמסמכים שקדמו ל-2 הכתבות הללו. לא אחזור כאן על כל מה שכתבתי, כי ממילא כרגע זה לא משנה. יש החלטת ממשלה וכולנו נשלם על המחדל הזה, כשהוא יובן לעומקו, רק בעוד כמה שנים.

גם בעבר הייתי די בודד בניתוחים ובהערכות שלי, אבל תמיד צדקתי.

דבר אחד חיובי כן יצא מההחלטה הזו: כפי שכתבתי כבר עשרות פעמים: ההחלטה מסייעת למחוק כשליש מכתב האישום כנגד נתניהו בתיק 4000. זה מופיע במיוחד בסעיף 79 ג' ובסעיפים 129 עד 132 בכתב האישום. זאת, כי המתווה הזה מציג את ההחלטות של שלמה פילבר (שמצייץ על כך רבות, למשל כאן) באור חיובי ומוריד כל אבק של שחיתות וחשד של פלילים, בעניין החלטותיו בתחום פריסת הסיבים של בזק (והוט). זה מוכיח בצורה חד-ערכית, שהוא (שלמה פילבר) פעל למען האינטרס הציבורי ולא נתן הטבות רגולטוריות יוצאות דופן לבזק (והוט), מול ההטבות הרגולטוריות האדירות, שיועז הנדל מספק ב"מתווה הסיבים", כמעט לכל השחקנים הראשיים במתווה, גם לבזק (והוט)

לסיכום:
עצוב, מרגיז ומקומם.

טוב זה לא יכול להיגמר, מנקודת מבט היסטורית על שוק התקשורת הישראלי. 

רק החלפת כל צמרת משרד התקשורת באנשים, שרק האינטרס הציבורי עומד מול עיניהם, תציל (אולי) את שוק התקשורת של ישראל, מהתחתית העמוקה שהשוק נפל אליו, בגלל מנהלים כושלים ומכשילים ורגולציה מוטעית מיסודה, שבה "איש הישר בעיניו ייעשה" ושהכל נקבע ע"י הקליקה" - Deep State במיטבו.
 
כמובן שיש צורך בהקמת "רשות לתקשורת", אבל זה לא יקרה בקרוב (או בכלל).  

נספח א':
הכרזת דוברות השר יועז הנדל:
"הממשלה אישרה הערב (יום ראשון) את מתווה הסיבים האופטיים שנועד לפתוח ולהאיץ את פריסת תשתיות התקשורת של ישראל.
החלטת הממשלה שגיבש שר התקשורת יועז הנדל עתידה להביא לרישות מדינת ישראל בתשתיות תקשורת אולטרא רחבות פס.
המהלך יהפוך את ישראל למדינה עם תשתיות אינטרנט מתקדמות ומהירות, יתרום להאצתו של המשק הישראלי ויוביל לצמיחה כלכלית.
נציין כי השר לא קיבל את עמדת הדרג המקצועי, ודרש מתווה משופר שידאג לפריסה במקביל לפריפריה ולמרכז.
״אני מברך את אזרחי ישראל, אנו נכנסים כעת לעידן דיגיטלי חדש. הגיע הזמן שנדביק את הפער ונפרוס תשתיות תקשורת מתקדמות בכל רחבי הארץ - במרכז, בפריפריה ובגבולות", אמר הנדל.
"תשתיות תקשורת הן מנוע צמיחה אדיר לשוק התעסוקה ולתמ״ג. הן מאפשרות עבודה ולימודים מרחוק ומאפשרות תנאי חיים מתקדמים בפריפריה. בדגש על גבולות המדינה. מעוטף עזה, חולות חלוצה, גבול מצרים, הערבה, הבקעה, עמק הירדן, רמת הגולן וגבול הצפון. קו המחרשה וקו הסיב הם קו הגבול״, הוסיף השר."

WRONG WAY FREE
עדכון 14.9.20: השר יועז הנדל מיישם בדיוק את מה שחשפתי ובונה במרץ מפלגה (ייקח כמובן את החברים שלה מהמפלגות הקיימות, שעיוורות לתהליך הזה לחלוטין) ופרסם את הסרטון כאן עם הכיתוב: "הצטרפותו של ראש מועצת אורנית, ניר ברטל לדרך ארץ. אני שמח להודיע על הצטרפותו של ראש מועצת אורנית, ניר ברטל לדרך ארץ. ניר עשה עבודה מעולה וחשובה כראש מועצה במשך שנתיים ומשוכנע שימשיך כך. בעברו היה במשרד האוצר ותוכנית מעוז. ניר בעיקר אדם ערכי, מהקולות הפרגמטים והרציניים באיו״ש. תוספת כוח רצינית. אה וכן, ניר הטייס השני שאנחנו מצרפים, הסירו דאגה מליבכם, נביא גם מיחידות אחרות."

עדכון 14.9.20: פורסם כאן בדה-מרקר: "העסקה שתחולל מהפך בשוק התקשורת: HOT חוברת לסלקום במיזם הסיבים IBC.
תחום תשתיות האינטרנט מקבל דחיפה תחרותית: אחרי הכניסה של סלקום וקרן תשתיות ישראל למיזם הסיבים IBC, גם HOT רוכשת כרבע מהחברה ותצא למאבק חזיתי בבזק ■ בזק צפויה להשיק בקרוב את רשת הסיבים."

​הסיפור הזה נראה כרגע כספין של "קליקה". תקנות התקשורת (כאן) סעיף 11 ד על 2 תת סעיפיו מונע מהוט להיות בעלת מניות מעל ל-5% ב-IBC. כך שיש כאן תהליך ממש לא פשוט מבחינה חוקית (מעבר להיותה של הוט מונופול בתחום שירותי הטלוויזיה ושותפה ברשת הסלולר עם פרטנר, מתחרה ב-IBC). 

עדכון 15.9.20: בזק מפרסמת הודעה מאוד חשובה (כאן). ההודעה של בזק מאוד חשובה ובשורה חיובית ענקית לשוק. היא מתכננת לטרפד את התכנית של יועז הנדל (שכולה נועדה לתמוך במתחרותיה), בכך שהודיעה שתפרוס גם בפריפריה ובספר. 

עדכון 16.9.20: שר התקשורת יועז הנדל מודה שהוא לא רק שקרן, אלא הוא גם סחטן פוליטי בדרגה הכי ירודה. מאמר שפורסם כאן בנושא מגד פרץ מגלובס: "שר התקשורת הנדל: "הייתי חייב לאיים במשבר פוליטי אחרת מתווה הסיבים לא היה עובר". שר התקשורת יועז הנדל מגלה כיצד נאלץ להעביר את ההחלטה בממשלה: "מבחינת ביבי מה זה משנה מדינת ישראל. ענייניו המשפטיים זו הפרעת קשב"."

עדכון 19.9.20: הגבתי על השימוע לגבי הצעת החוק של משרד התקשורת בנושא "מתווה הסיבים" (הצעת החוק - כאן). התגובה שלי נמצאת באתר הצעת החוק (באתר החקיקה הממשלתית) וכן בתצלום כאן - למתעניינים. 

עדכון 21.9.20: מתברר שלמנכ"לית משרד התקשורת יש זמן להיפגש עם בעלי העניין (סלקום\IBC והוט), אבל לא עם נציגי ציבור. כך עולה מכתבה של גד פרץ בגלובס כאן, שפורסמה תחת הכותרת: "על רקע עסקת הוט IBC: חובות פריסת הסיבים של החברות ייבחנו מחדש. במשרד התקשורת מעוניינים שמיזם הסיבים האופטיים IBC ישלים את הפריסה של בזק כדי ליצור כיסוי מלא של הסיבים גם בפריפריה." כלומר: המנכ"לית מנסה כעת לחלץ את התכנית הכושלת של השר ושלה, לבניית מפלגה על בסיס סלקום \ IBC מהשלכות התכנית המפתיעה של בזק לפריסת סיבים בכל מקום. 

עדכון 6.10.20: פורסם כאן מאמר של ארז רביב מ-Davar1 בזו הלשון (כותרת בלבד): "החורים בהצעת משרד התקשורת. שר התקשורת הבטיח ש"האינטרנט יהפוך למוצר אחד", הנייר שהוציא משרדו מכוון להפך הגמור. הצעת משרד התקשורת משמרת את הפיצול בין ספק לתשתית ויוצרת בעיות חדשות במקום לפתור את בעיות היסוד | חלק מחברות האינטרנט ירוויחו על חשבון טובת הציבור | פרשנות." מומלץ לקריאה. 

עדכון 8.10.20: פורסם כאן מאמר מעניין של ארז רביב ב-Davar1 אודות פריסת הסיבים הארצית של חברת מקורות (כותרת בלבד): "מהפכת הסיבים של מקורות. אפשרות לתקשורת מהירה בפריפריה: מקורות מתכננת לפרוש סיבים אופטיים בצנרת המים למניעת דליפות. לפי תכנית החברה, חיישני הסיבים שייפרסו לאורך 10,000 ק"מ של צנרת יתריעו על נזילות ונסיונות גניבת מים | הנחתם תוכל לשמש תשתית לפריסת תקשורת מהירה במקומות שפחות משתלם לחברות התקשורת לפעול בהם."
מומלץ לקריאה. 

עדכון 17.11.20: פורסם כאן בגלובס ע"י גד פרץ (כותרת בלבד): "השותפות בין הוט ל-IBC במיזם הסיבים האופטיים: משרד התקשורת צפוי לדרוש הרחבה של חובת הפריסה. בשבוע הבא צפוי משרד התקשורת לפרסם שימוע להערות הציבור על התנאים לאישור העסקה בין הוט ל-IBC לשותפות במיזם הסיבים האופטיים • הערכה היא שמשרד התקשורת ידרוש זיקה בין חובות הפריסה של המיזם באזורי ביקוש ובפריפריה במקביל." 
 
Bookmark and Share