Telecom News - השר יועז הנדל ממהר לנסות ו"להלבין" עבירות פליליות (לכאורה) של עצמו!

השר יועז הנדל ממהר לנסות ו"להלבין" עבירות פליליות (לכאורה) של עצמו!

דף הבית >> חדשות >> חדשות השוק הקווי >> השר יועז הנדל ממהר לנסות ו"להלבין" עבירות פליליות (לכאורה) של עצמו!
שר התקשורת יועז הנדל יהיה השר הראשון בממשלה הנוכחית, שהחלטותיו הועברו לחקירת המשטרה על פי החלטת מ"מ פרקליט המדינה (זה היועמ"ש ד"ר מנדלבליט). פרטי המעשה ייחשפו על ידנו כשנהיה בטוחים שלא נשבש החקירה.
במקביל, כדי לנסות ו"להלבין סדרת עבירות" נוספות שלו עצמו, לכאורה, שנמצאות כעת בבדיקה אצל היועמ"ש, הוציא השר במהירות אמש רגולציה חדשה המלווה בסיסמאות וספינים שקריים לרוב, שנועדו להסתיר את המטרה האמיתית של רפורמת הסיבים החדשה כביכול הזו: "הלבנת עבירות" של עברייני תקשורת, שמספקים שירותים בלי רישיון, שזו עבירה פלילית של עד 3 שנות מאסר, שזה כולל את השותפים שלהם בנושא, לכאורה, שנתנו להם גיבוי וחיפוי (כלומר: השר יועז הנדל).
זאת, בנוסף לרצון "לקושש קולות" למפלגתו החדשה. 
האם היועמ"ש\מ"מ פרקליט המדינה יחליט, שגם הסיפור החדש מאמש יועבר לחקירת המשטרה? נמתין ונראה. 

עדכונים בסוף הכתבה
מאת: אבי וייס, 15.10.20, 17:20השר יועז הנדל

אתמול, כמעט כל כלי התקשורת פרסמו בשיטת Cut & Paste את הרפורמה החדשה של שר התקשורת יועז הנדל, (בתמונה משמאל), רפורמה, שפורסמה תחת הכותרת המטעה: "משנים את כללי המשחק - מהיום כל יישוב יוכל להקים רשת אינטרנט אולטרה מהיר (סיבים) משלו". 

אנו פרסמנו זאת כאן עם הסתייגויות לניתוח בכתבה נפרדת, כי, כאמור, הכרנו את הנושא הזה וכתבנו מזמן שאין בו שום חדש, מלבד הלבנת עבירות.

כל הנהלים החדשים שהוכנסו ברישיון המחודש (שהיה שנים במשרד) ובמדיניות החדשה שחתם עליהם אמש השר, בעידוד צמרת משרד התקשורת, כוללים בתוכם מנגנון ל"הלבנת עבירות", מנגנון לא חוקי שלא עבר שום מהלך חקיקה בכנסת (בעבר, היו מקרים של "הלבנת עבירות" כולל בתחום התקשורת, למשל בתחום הרדיו הפיראטי, אבל הם נעשו בחקיקה בכנסת, מה שלא נעשה כאן). 

בשונה מפעמים קודמות, 2 עיתונים "לא אכלו את הלוקש" של הספין הזה של צמרת משרד התקשורת, בנוגע לרפורמה המדומה הזו, וכתבו במפורש ובצורה ברורה ולא משתמעת ל-2 פנים, שהרפורמה הזו נועדה בראש וראשונה ל"הלבין עבריינים", לא פחות:
1. גד פרץ ב"גלובס" - כאן.
2. ארז רביב ב-Davar1 - כאן.

אולם, הכתבים הללו לא ידעו, שהרפורמה הזו לא נועדה רק ל"הלבין עבריינים" - ספקי תקשורת פיראטיים (זו עבירה של 3 שנות מאסר, על פי חוק התקשורת), אלא היא קודם לכל נועדה, לכאורה, "להלבין" את התנהלות השר יועז הנדל בעצמו, שר שעומד (ראשון מבין שרי הממשלה הנוכחית) בפני חקירה משטרתית, לאור החלטת מ"מ פרקליט המדינה (שהוא כיום גם היועמ"ש, עו"ד ד"ר אביחי מנדלבליט). זאת, בפרשה, שכרגע לא אדווח עליה, כדי לא לפגוע בכל מהלך חקירה אפשרי של המשטרה ולא לשבש כל מהלך, ככל שיתקיים, בנושא זה. מדובר בפרשה אחרת לחלוטין מזו שאני עוסק בה כאן. 

לא ברור מהיכן לקח שר התקשורת יועז הנדל את הסמכות "להלבין" עבירות פליליות, לכאורה, לעברייני תקשורת ולו עצמו

הבוקר בשעה 08:57 שלחתי את השאלות הבהולות ביותר הבאות לשר התקשורת יועז הנדל:
"הנדון: ​הלבנת עבירות: שאלה דחופה לשר התקשורת בנושא.
שלום רב,
1. שר התקשורת יועז הנדל דחף לפרסם במהירות רפורמה מדומה (כמוסבר כאן), שפורסמה תחת הכותרת "משנים את כללי המשחק - מהיום כל יישוב יוכל להקים רשת אינטרנט אולטרה מהיר (סיבים) משלו".

2. לאור הכרזת השר בפייסבוק (מצ"ב הקטע מדברי השר), מתברר, שהרפורמה הזו נועדה לדבר אחד מרכזי (על פי דברי השר בעצמו, בפוסט שלו בפייסבוק): "להלבין" את העבירות של העבריינים הלא מעטים, שפרסו תשתיות בלי רישיון, בעצימת עין של צמרת משרד התקשורת:

יועז הנדל מלבין עבירות

3. אולם, סביר יותר להניח, שהפעולה המהירה הזו של השר נועדה, קודם לכל, לנסות ו"להלבין" את העבירות של השר עצמו, תלונה ליועמ"ששכבר הוגשה בגינן תלונה ליועמ"ש (מצ"ב בתמונה משמאל, לחיצה על התמונה מגדילה אותה), והנושא נמצא ממש כעת בבדיקות אצל המשנה ליועמ"ש, עם אפשרות לפתיחה בחקירה פלילית כנגד השר, במשטרת ישראל.

4. בנוסף, השר מנסה "לקושש קולות" עבור מפלגתו (לא דבר חדש בתחום זה, כמפורט בסדרת החשיפות שהסתיימה כאן). זאת, תוך דריסת כל חוק ונורמה.

5. ממתין למענה ולתגובת השר, לאור חומרת הנושא להשלכותיו על השר ועל פעילותו בתחום פריסת הסיבים לבתים."

תגובה לא קיבלתי. ככל שאקבל תגובה אעדכן בהתאם.
קוראינו כבר יודעים, שתגובה לא אקבל. די ברור למה (זה גם מוסבר בהרחבה בנספח א' כאן). 

הסיבה המרכזית להתעלמות ולהסתרה של החשיפות והשאלות שלי (כולל חשיפה על חשד למעילה, לכאורה, של השר בכספי המשרד, חשיפה מאתמול - כאן), ההסתרה של העובדות המזעזעות הללו ע"י צמרת משרד התקשורת היא די ברורה: השר והמנכ"לית רוצים להסתיר החלטות היכולות להוביל, לכאורה, לחקירה פלילית נגד צמרת המשרד.

זה כנראה הלקח העיקרי שהשר למד מ"תיק 4000". 

לפרשה הנחשפת כאן יש המשך לא פחות חמור, שייחשף ממש בקרוב, בתחילת שבוע הבא. 

שורה תחתונה:
רק החלפת כל צמרת משרד התקשורת באנשים, שרק האינטרס הציבורי עומד מול עיניהם, תציל (אולי) את שוק התקשורת של ישראל מהתחתית העמוקה, שהשוק נפל אליה, בגלל מנהלים כושלים ומכשילים ורגולציה מוטעית מיסודה, שבה "איש הישר בעיניו ייעשה".
 
כמובן, שיש צורך בהקמת "רשות לתקשורת", אבל זה לא יקרה בקרוב (או בכלל).
 
BLEACH FREE
עדכון 14.10.20: שר התקשורת, יועז הנדל, במענה לשאילתה במליאת הכנסת ביום 14.10.20 חזר שוב על דבריו בנוגע ל"הלבנת עברייני תקשורת" והנה הקטע מתוך אתר הכנסת: 
מענה לשאילתה בכנסת ע"י שר התקשורת

עדכון 15.10.20, 18:00: נשלחה תלונת עדכון ליועמ"ש, בעקבות המאמר כאן. התלונה נמצאת כאן - למתעניינים. 
אישור קבלת התלונה בלשכת היועמ"ש - כאן

עדכון 22.10.20: גד פרץ עדכן כאן בגלובס (כותרת בלבד): "שר התקשורת מזהיר מפעילים פיראטיים: בואו לקחת רישיון מסודר. בכנס שעורך משרד התקשורת בשעה זו קרא שר התקשורת יועז הנדל למפעילים הפיראטיים לבוא לקחת רישיון חדש מסודר לפני שהמשרד יעבור ל"מקל"."

כמה תובנות שעלו מהדיון הזה, מצד משתתפי הדיון:
*היה דיון קשה בנושא האם מותר לרשויות המקומיות להיות ספקי תקשורת או לחברות הכלכליות. עקרונית לא. דברים ספציפיים ייבדקו לגופו של עניין.
*כמו כן, לא יאפשרו חיבור לשירותי תשתית פסיבית אשר נותרים רק עבור בעלי רשיון כללי. המשמעות היא שהמפעילים הקטנים נותרים בני ערובה של מי שרוצה ויכול לספק תמסורת מהישוב הרלוונטי, אל ליבת הרשת. משרד התקשורת אמר שזה יהיה ברמה מסחרית בין החברות, אבל שיש חובה לחבר. 
*חלק מהמשתתפים התלוננו על עלויות גבוהות של תמסורת. מפעילים אחרים התלוננו על כך שהמתווה מחייב לעבור לרשיון אחוד עם דרישות הון, דמי רשיון וערבויות אשר אינם עולים בקנה אחד עם מתן שירות לכמה מאות או אלפי מנויים.
*אחד האינטגרטורים ביקש שיאפשרו להשתמש בתשתיות של העיריה לטובת חיבור לקוחות ונענה על כך בשלילה, שכן אין לעיריה רשות לספק תקשורת לאזרחים מעל התשתיות שלה.
*נאמר גם שמתוכננת רפוררמה בחוק, אשר כנראה תאפשר הארכה של הרשיון הזה, אך זה דורש שנוי חקיקה ועובדים על זה.
* יש רוח גבית ורצון אמיתי מצד המשרד לאפשר השקה של השירותים הללו, ומצד שני הועלתה אזהרה חד משמעית לפיראטים שמי שיפעל ללא רשיון או יפריע לרשתות אחרות ימוצה עימו הדין.
*נשאלה שאלה האם יהיה מותר לחבר מספר ישובים סמוכים באמצעות תמסורת עצמאית והתשובה היתה חיובית.
*נדרש לקבל היתר ISP על מנת לתת שירות חיבור לאינטרנט למי שפורס סיבים. אסור לספק טלויזיה מעל הסיבים. כל שירות מעבר לאספקת אינטרנט יחייב בקשת רשיון נפרדת.

עדכון 23.11.20: התקבלה החלטת היועמ"ש (עו"ד ד"ר אביחי מנדלבליט), להעביר את התלונה בנושא הנדון בכתבה לטיפולו של עו"ד מאיר לוין - המשנה ליועמ"ש (משפט כלכלי). ההחלטה - כאן 
 
Bookmark and Share