קריסת גולן טלקום ואקספון הייתה נמנעת אם היועמ"ש לא היה גורס תלונותיי!

דף הבית >> חדשות הסלולר והמובייל >> קריסת גולן טלקום ואקספון הייתה נמנעת אם היועמ"ש לא היה גורס תלונותיי!
הקריסה והפיכת חברות הסלולר גולן טלקום והשבוע אקספון-We4G לחברות וירטואליות (MVNO) הייתה נמנעת, אם היועמ"ש לא היה גורס את תלונותיי לגבי שת"פ האנטנות המפוברק של סלקום, גולן-טלקום ואקספון-We4Gבתרגיל, שגם הנציב - השופט בדימוס דוד רוזן, לא יכול היה להתגבר עליו. המפולת הזו היא, לכאורה, פשע מתמשך, ששותפים לו רבים, במשרד התקשורת, באוצר וברשות התחרות. ניצחון נוסף של הכיאוס ומריחה של החוק, ההגיון וצרכי הציבור בעולם הסלולר בישראל. היועמ"ש ד"ר אביחי מנדלבליט, אחראי אישית לא רק ל"תיק 4000" הכושל, אלא גם לכיאוס בשוק הסלולר בישראל, שיכול היה להימנע כבר לפני כ-3 שנים. מדהים. 
עדכונים חשובים בסוף הכתבה
מאת: אבי וייס, 20.6.21, 07:00ד" אביחי מנדלבליט

מאז שגולן טלקום ואחריה אקספון-מרתון-We4G נכנסו לשוק הסלולר, אני מתריע שוב ושוב (חלק מההתראות מצויות בלינקים בנספח א' כאן למטה), שמדובר בתרמית ואלו לא חברות סלולר, אלא חברות MVNO, ולכן הן אינן יכולות להיות "מחוללות תחרות" לאורך זמן, כי המודל הפיקטיבי, שיצרו סביבן בגיבוי וחיפוי צמרת משרד התקשורת (ובכירים באוצר וברשות התחרות) - יקרוס.

זה בדיוק מה שקרה וכעת אפילו כלי תקשורת, שתמכו ב"ישראבלוף" הענק הזה במשך שנים, בעיוורון מוחלט, מודים כיום (דוגמה כאן, ב"כלכליסט" וגד פרץ מ"גלובס"), שקריסת אקספון כחברת סלולר והפיכתה ל-MVNO, היא בשורה רעה מאוד לשוק הסלולר בישראל.

למי שלא מעודכן, חזי בצלאל, (בתמונה משמאל), חזי בצלאלהבעלים של אקספון-מרתון-We4G, מכר את החברה, אבל מכר אותה ללא רישיונות הסלולר שלה וויתר על תדרי דור 5 שזכה בהם במכרז התדרים של דור 5, והסתלק מהסכם שת"פ האנטנות עם סלקום, אגב מכירה זו.

הוא (חזי בצלאל) מכר את החברה לחברת Widely Mobile של משפחת רייכמן (הקנדית-ישראלית). חברה זו פועלת כ-MVNO על רשת פלאפון מזה כמה שנים, כי היא רכשה לפני שנים (2015) את הרישיון מסוג MVNO של פרי-טלקום (Free Telecom), שיצאה מהשוק הסלולרי, רישיון שעודכן אך לא מכבר (כאן). חברה זו פועלת תחת שם המותג X2ONE מזה כמה שנים, בעיקר במגזר החרדי, בדגש על המגזר העסקי החרדי והדתי. בחברה זו פותחו כמה כלים מתקדמים של טלפוניית עסקית ושירותי תקשורת ו-IT מתקדמים, שהותאמו לצרכים של המגזר החרדי והדתי והרכישה של אקספון-We4G מהווה עבור חברה זו הזדמנות מצוינת לספק שירותים אלה גם למגזרים שאינם חרדים. היו"ר של החברה והמייסד שלה הוא רייכמן שמעיהו.

אגב, סלקום מתנגדת לכל המהלך הזה, אבל לא נראה לי שזה יעזור לה. נמתין להחלטות בית המשפט בנושא. 

וכעת לחשיפה: אני התלוננתי כבר ב-2018 (ב-11.4.18) בפני היועמ"ש ד"ר אביחי מנדלבליט, (בתמונה למעלה משמאל), בתלונה חריפה ביותר כנגד התעלול (שקראתי לו "תיק 5000"), שהמציאו בצמרת משרד התקשורת, בשת"פ עם צמרת קבוצת סלקום, כדי ליצור שת"פ אנטנות פיקטיבי, בין סלקום, גולן טלקום ואקספון-מרתון-We4G.

דף השער של תלונתי מס' 59018 מ-11.4.18 ליועמ"ש נמצא כאן וגם צרפתי לתלונה זו מאמר נוקב אחד מתוך הסדרה, שפרסמתי בזמנו בנושא זה (כאן), עם כל האסמכתאות לתרמית הסלולרית, לכאורה, המחרידה הזו, שהיום אנו רואים את מלוא תוצאותיה - קריסת 2 חברות הסלולר, שחיו על בסיס התרמית הזו, שנולדה במשרד התקשורת והתקיימה בגלל צמרת משרד התקשורת, שהציגה מצג שווא של תחרות סלולרית - לשוק ולציבור בישראל. 

מעבר לאישור קבלת התלונה ע"י היועמ"ש ואח"כ (ב-17.4.18) קיבלתי עדכון מראש לשכת היועמ"ש, שהוא החליט להעביר תלונתי למשנה ליועמ"ש (משפט כלכלי), עו"ד מאיר לוין, לא קיבלתי שום עדכון. עד היום.

היה לי ברור, שהגורל של התלונה יהיה אחד מהאפשרויות הבאות: דחייה וגריסה, העברה לפרקליטות המדינה להמשך טיפול (כי זה פלילי), או להעביר את התלונה לאלה שהתלוננתי נגדם (במשרד התקשורת) כדי שיחקרו את עצמם ויסגרו לעצמם בשקט את התיק (שיטה מדהימה של "חקירה עצמית", שהומצאה בפרקליטות, בגיבוי ובחיפוי היועמ"ש).

היות ואני מגיש לא מעט תלונות ליועמ"ש, נתקלתי בכל הסוגים הללו במשך השנים, וזה מככב באתר טלקום ניוז בעשרות כתבות אודות שיטות גריסת תלונות והעלמתן ע"י "הקליקה", שבצמרת הפרקליטות והיועמ"ש. 

אולם, במקרה זה לא קיבלתי שום החלטה. שום תגובה, למרות כל הנדנודים שלי. שקט מוחלט. שנים. פשוט התעלמות מוחלטת. 

לכן, החלטתי להתלונן אצל צמרת משרד המשפטים, שאני לא מצליח לקבל תשובה על תלונתי, במשך שנים, והטיפול בתלונה (על אי מתן תשובה), הוטל על אחראית תלונות הציבור במשרד המשפטים.

האם אתם חושבים, שהטיפול הזה (ביחידת תלונות הציבור במשרד המשפטים) כן הוביל לתשובה בעניין תלונתי מ-11.4.18 ליועמ"ש? ניחשתם נכון. גם יחידת תלונות הציבור במשרד המשפטים היא חלק מ"הקליקה" ומרחו אותי "מלמעלה עד למטה" בתשובות שקריות וכשהגבתי על השקרים הללו - סרבו להתייחס.

תגובה לעניין - למה אני לא מצליח לקבל עדכון מה נעשה עם תלונתי מאז 2018 - לא קיבלתי. 

הטיפול הכושל של יחידת תלונות הציבור במשרד המשפטים בתלונתי (שאני לא מקבל תשובה לתלונתי ליועמ"ש לגבי תלונה הנמצאת בידיים של המשנה ליועמ"ש מאז 2018) - נמצא כאן

היות ולא התקדמתי אפילו לא מילימטר, בהבנה מה היא ההשופט בדימוס דוד רוזןהחלטה של היועמ"ש\משנה ליועמ"ש בעניין תלונתי זו מ-2018, החלטתי להתלונן בפני נציב תלונות ציבור על מייצגי המדינה בערכאות, השופט בדימוס דוד רוזן, (בתמונה משמאל).

כאן נעשה טיפול יסודי ורציני, כפי שכבוד השופט בדימוס דוד רוזן מבצע כל הזמן, ועודכנתי על ידו בכל מהלכי הבדיקה של תלונתי, אבל הסוף היה מאוד עגום (אפרט מיד). דף השער של תלונתי, שנשלחה לכבוד השופט בדימוס דוד רוזן נמצא כאן וצורפו לתלונה זו כל המסמכים הנדרשים. 

בהערת אגב אציין, שאחרי התלונה הראשונית הזו ליועמ"ש מ-11.4.18 (בפרשה, שכבר אז כונתה על ידי "תיק 5000"), הוספתי עוד תלונות ליועמ"ש בנושאים, שהתפתחו בפרשת ה"ישראבלוף" הזו במשך השנים - מאז 2018. בסה"כ הגשתי לא פחות מ-14 תלונות המשך (מאז אפריל 2018 ועד 2021), שעל אודותן אדווח במאמר נפרד. 

ביום 14.6.21 שלח לי כבוד השופט בדימוס דוד רוזן את תשובתו המסכמת והחלטתו. התשובה המלאה נמצאת כאן.

בקצרה, הוא נאלץ לדחות את תלונתי - בגלל "חורים" ענקיים בחוק. כך, שהוא חסר כל סמכויות לבדוק את תלונתי.

הנה החור הראשון בחוק:
המשנים ליועמ"ש חסינים

כלומר: היועמ"ש יכול לקבור\ לגרוס כל תלונה פלילית, ע"י העברתה למשנה ליועמ"ש, שהוא לא רק חסין מפני כל תביעה פלילית או אזרחית מכל סוג (כמפורט כאן), הוא גם לא נמצא תחת שבט הביקורת של הנציב. הוא מעל אלוהים. לא נותן דין וחשבון לאיש. לא כפוף לשום חוק\תקנה\נוהל. כלום. 

הנה החור השני בחוק:
היועמש גם חסין

כלומר: אמנם, היועמ"ש נמצא בחוק ככפוף לשבט הביקורת של הנציב, אבל שיקול דעתו המקצועי - לא נמצא תחת שבט הביקורת של הנציב.

כלומר: היועמ"ש יכול להחליט להעביר כל תלונה למשנה ליועמ"ש - כדי לקבור אותה ללא כל דיווח, ושניהם לא צריכים לספק שום דין וחשבון לאיש, מה נעשה עם התלונה הזו. כך, גם הוא מעל אלוהים. לא נותן דין וחשבון לאיש בעניין החלטותיו. לא כפוף לשום חוק\תקנה\נוהל. כלום. 

מי דחף לחקיקת "חוק נציבות תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות" כזה נכה וחסר כל סמכויות ויכולות של ממש? ניחשתם נכון, שרת המשפטים דאז, איילת שקד, ידידתו מזה שנים של ד"ר אביחי מנדלבליט. 

אם היועמ"ש, עו"ד ד"ר אביחי מנדלבליט, ביחד עם המשנה ליועמ"ש - עו"ד מאיר לוין, לא היו מחליטים לקבור את תלונתי, בלי כל בירור, וכמובן בלי כל דיווח על החלטתם, אולי ניתן היה להציל את שוק הסלולר מההתרסקות הזו, של 2 חברות סלולר (גולן טלקום ואקספון-מרתון-We4G).

אם הם היו מובילים לכך, שהרגולטורים היו הופכים את חברות הסלולר המדומות הללו ל-MVNO, מייד אחרי הקמתן, כמו שהיה נדרש על פי החוק, שוק הסלולר היה נראה לגמרי אחרת היום. לא היה צריך לטפל במשבר החמור הזה כעת. 

כך, היועמ"ש ד"ר אביחי מנדלבליט, אחראי אישית לא רק ל"תיק 4000" הכושל, אלא גם לכיאוס בשוק הסלולר בישראל. מדהים. 

אפילוג:
לאור ההתנהלות הכושלת ביותר (שלא לומר מופקרת) של צמרת משרד המשפטים בפרשה הזו, פרשה, שנוגעת בסופו של דבר לכיס של כולנו, כי הסלולר הוא מוצר חיוני לכל אחד בישראל, שלחתי ביום 5.6.21 את השאלות הדחופות הבאות לצמרת משרד המשפטים:
"הנדון: הקוד האתי של פרקליטות המדינה.
שבוע טוב,
1. ב-2013 פורסם כאן "הקוד האתי של פרקליטות המדינה" (הקוד במלואו כאן), שבעקבותיו ועל פיו במאי 2015 מונו על ידי פרקליט המדינה חברי ועדת האתיקה, שהוקמה על פי המסמך הזה (בעמוד 6):
משנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, יו"ר הועדה; פרקליט מחוז חיפה (אזרחי); מנהל המחלקה הכלכלית, פרקליטות המדינה; מנהל יחידת הניהול, פרקליטות המדינה; יו"ר ארגון הפרקליטים​.

2. אודה לקבל עדכון בכמה מקרים/סוגיות (אם בכלל) טיפלה ועדת האתיקה הזו מאז הקמתה במאי 2015 ועד היום, ובכמה מקרים\סוגיות טיפלה בשנה האחרונה.

3. כ"כ, על פי המסמך הזה נכתב: "ועדת האתיקה תבחן מעת לעת, ולכל הפחות אחת לשלוש שנים, את הצורך באימוץ שינויים בקוד האתי". השאלה: האם אכן נעשתה בחינה כזו מאז מאי 2015 ועד היום ומה היו תוצאות הבחינה הזו?

4. אודה לעדכון."

תגובה לא קיבלתי. די ברור למה. 

נספח א':
מבחר מהכתבות הקודמות בעניין "הישראבלוף" הסלולרי, שבמרכזו שת"פ האנטנות המפוברק של סלקום-גולן-טלקום-אקספון-מרתון-We4G:
אנטנות
עדכון 20.6.21, 17:00: סלקום מדווחת כאן לבורסה בזו הלשון: "בהמשך לאמור בדוח התקופתי של החברה לשנת 2020 מיום 17 במרץ ,2021 פרק א סעיף 23.2(ג), לדוח התקופתי של החברה לרבעון הראשון לשנת 2021 מיום 20 במאי 2021, פרק א' סעיף 6 ולדיווח המיידי מיום 16 ביוני 2021 (מס' אסמכתא 2021-01-037260, 2021-01-087168 ו- 2021-01-101733 בהתאמה) על סכסוך והליכים משפטיים כנגד מרתון 018 אקספון בע"מ ("אקספון") ובעלי השליטה בה ובקשת אקספון במעמד צד אחד לעיכוב הליכים נגדה לשם גיבוש הסדר חוב, מעדכנת החברה כי ביום 17 ליוני 2021 ניתן צו עיכוב הליכים נגד אקספון עד להחלטה אחרת, לרבות ההליכים המשפטיים בהם נקטה החברה נגד אקספון וביטול העיקולים הזמניים שהוטלו ע"י החברה ביחס לנכסי אקספון ובכלל זה נכסי אקספון המוחזקים על-ידי אקספון 018 בע"מ (החברה האם של אקספון). כן מונה מנהל הסדר, בהתאם להמלצת הממונה על חדלות פרעון. דיון בבקשת אקספון לעיכוב הליכים נגדה, לרבות בבקשתה לאישור הסכם למכירת פעילותה לחברת ויידלי מובייל בע"מ ("ויידלי"), יתקיים ביום 30 ליוני 2021. לענין זה יצוין כי הממונה על הליכי חדלות פרעון הודיע כי אינו מתנגד לעיכוב ההליכים הזמני עד לדיון במעמד הצדדים וכן כי האישור המבוקש למכירת אקספון לויידלי מוקדם מדי וניתן יהיה לשקול מכירת פעילות אקספון לויידלי בעתיד, בכפוף ולאחר אישור אסיפות הנושים את הסדר החוב, אשר אפשר ויכלול מכירה כאמור. כאמור בדיווח קודם, החברה מתכוונת להגיש התנגדות לאישור הבקשה בנוסחה ובתנאיה הנוכחיים ואין באפשרותה להעריך בשלב מקדמי זה את סיכוייה."

עדכון 25.6.21: כל התלונות (סה"כ הגשתי 14 תלונות שנשלחו ליועמ"ש, בשנה החולפת), תלונות שהוגשו בגינם תלונה חריפה על ידי לנציב נת"ם (נציבות תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות), כבוד השופט בדימוס דוד רוזן, בנושא "תרמית האנטנות" ונושאים משיקים (דוגמת "פריסת הסיבים") - נגרסו סופית.
זאת, בתרגיל ערמומי של היועמ"ש, שמנצל פרצות בחוק (הפרצה העיקרית מופיעה בתצלום כאן מתחת), שבו, בין היתר, המשנים ליועמ"ש לא כפופים לשום ביקורת משום סוג והם "חסינים" מפני ביקורתו של הנציב, כבוד השופט בדימוס דוד רוזן
הנציבות לא יכולה לבדוק הכל
תגובתו המלאה של השופט בדימוס דוד רוזן לתלונותיי נמצאת כאן - למתעניינים. 

עדכון 28.6.21: רועי ברגמן מ"כלכליסט" פרסם כאן (כותרת בלבד): "סלקום לבית המשפט: ניסיון המכירה של we4G מניפולטיבי ותכסיסני.
החברה טוענת - בתגובה לבקשת חדלות הפירעון של חברת מרתון 018 של חזי בצלאל, מפעילת מותג הסלולר - לחוב של 110 מיליון שקל, כמעט כפול מהחוב הנטען הראשוני. ביום חמישי הקרוב צפוי דיון ראשון בבקשה זו בבית המשפט המחוזי בלוד, אחרי שלמרתון -אקספון מונה מנהל מיוחד מטעם בית המשפט, עו"ד עמית לדרמן

עדכון 1.7.21: רועי ברגמן מ"כלכליסט" פרסם כאן (כותרת בלבד): "השופטת שלחה את סלקום ואת מפעילת we4G לנסות להגיע לפשרה מחוץ לכתלי בית המשפט. בדיון שנערך היום בבית המשפט בלוד חזרו החברות על הטענות שלהן אחת כנגד השנייה במסגרת הבקשה של מרתון להקפאת הליכים. השופטת נתנה להן אפשרות להגיע לפתרון בתיווך המנהל המיוחד עמית לדרמן."

עדכון 5.7.21גד פרץ מ"גלובס" מפרסם כאן (כותרת בלבד): "היוזמה העסקית החדשה של חברת החשמל: בוחנת כניסה לתחום הסלולר."
כבר ב-10.12.20 גד פרץ דיווח כאן ב"גלובס" (כותרת בלבד): "חברת החשמל מקימה מערך סלולרי עצמאי שמדאיג את חברות הסלולר.
החברות חוששות שהפיכתה של חברת החשמל למפעיל וירטואלי, גם אם כזה שמיועד לצרכים לא מסחריים ולצרכיה בלבד, ייצור תקדים שיוביל חברות אחרות גדולות במשק לפעול כמוה."
הערה חשובה: גד פרץ פספס שלחברת החשמל יש כבר רישיון סלולריכאן

עדכון 8.7.21: הגיע אלי מידע על התארגנות חדשה של 3 חברות הסלולר הגדולות (סלקום, פרטנר-הוט-מובייל [PHI) ופלאפון), ליצירת "קרטל" חדש של שת"פ פסיבי באנטנות בישראל, מה שיקטין חמורות את פריסת האנטנות בישראל. שלחתי את המידע הזה לצמרת משרד התקשורת ולצמרת "הרשות לתחרות". משרד התקשורת לא השיב לפנייתי (די ברור למה), אבל "הרשות לתחרות" ענתה תשובה די מתחמקת ולמעשה "הכשירה" את הקרטל המתוכנן הזה. הפנייה שלי והתשובה הרשמית של "הרשות לתחרות" יש כאן, למתעניינים. 

עדכון 4.8.21: גד פרץ מ"גלובס" פרסם כאן (כותרת בלבד): "אקספון מאשימה את סלקום בניסיון לחסלה.
לטענת אקספון, ההתנגדות של סלקום לכינוס אסיפות נושים נועדה לסכל את המהלך שמוביל מנהל ההסדר למימוש העסקה עם שמעיה רייכמן, שהוא הסיכוי היחידי להמשך קיומה."

עדכון 5.8.21: גד פרץ מ"גלובס" פרסם כאן (כותרת בלבד): "לקראת עסקת ענק בשוק הסלולר? פרטנר רוצה לקנות את אקספון של חזי בצלאל.
החברה פנתה למנהל ההסדר המיוחד של אקספון והודיעה לו כי בכוונתה להגיש הצעה לרכישת הפעילות • כרגע ההצעה היחידה שיש לרכישת אקספון היא של שמעיה רייכמן, שבכוונתו להפוך אותה למפעיל וירטואלי • האינטרס של הרגולטור הוא לאפשר מיזוג של אקספון לחברה שמחוץ לשוק הסלולרי."

עדכון 8.8.21: גד פרץ מ"גלובס" פרסם כאן (כותרת בלבד): "בית המשפט אישר כינוס אסיפות נושים לאקספון.
בכינוס האסיפות יתברר מי מבין ההצעות לרכישת פעילות אקספון וחברת הבת מרתון, היא הרצינית ביותר ותזכה לאמון הנושים."

עדכון 9.8.21: חברת הבזק האמריקאית ורייזון (Verizon) הכריזה ביחד עם AWS (שירותי הענן של אמזון), על זמינות שירותי MEC (ר"ת: Mobile Edge Computing) ב-13 מתוך 20 הערים הגדולות ביותר בארה"ב. יצויין שאין כל ערך ל-5G, אם ספק הסלולר לא משדרג את כל המערכות הפנימיות שלו, למערכות מתקדמות, כדי לתמוך ביישומים של 5G, אחרת שירותי 5G (דוגמת מה שיש בישראל), הם רק עלייה ברוחב הפס מהאנטנה למכשיר הסלולר, זה הכל. כלומר, זה מעין דור 4.5 של הסלולר (ישראבלוף, בקצרה), ולא באמת דור 5 של הסלולר. פירוט - כאן

בנוסף, ורייזון הכריזה על זמינות שירותי 5G UWB (ר"ת: Ultra WideBand) ב-47 ערים גדולות ברחבי ארה"ב. פרטים כאן. כנ"ל. אין ולא תראו דברים כאלו בישראל, בוודאי לא בקרוב.

עדכון 13.8.21: רועי ברגמן מ"כלכליסט" פרסם כאן (כותרת בלבד): "גולן טלקום הגישה הצעה לרכישת המתחרה אקספון מידי המנהל המיוחד.
החברה הבת של סלקום צפויה לשלם לנושי אקספון כ-60 מיליון שקל; החוב לסלקום שנאמד בכ-1.1 מיליארד שקל יימחק; גולן מתחייבת עוד שלא לשנות לרעה את תנאי חבילות הסלולר של לקוחות אקספון." הודעת סלקום לבורסה בעניין ההצעה של חברת הבת שלה (גולן טלקום) - כאן

עדכון 16.8.21: גד פרץ מ"גלובס" צייץ כאן: "אקספון בתגובה להצעת סלקום: "סלקום ממשיכה בתוכניתה להביא לחורבן התחרות בשוק הסלולר ומה שעשתה מתחת לשולחן נמצא כעת על השולחן. לאחר שרכשה את גולן כעת רוצה סלקום להשלים את המהלך ולשלוט בשוק התקשורת, ע"י חיסול חברת אקספון - מחוללת התחרות בשוק. ההצעה הרלוונטית היחידה היא של רייכמן"."

עדכון 22.8.21: חברת סלקום דיווח לבורסה כאן כך: "בהמשך להודעת החברה מיום 13 באוגוסט 2021 (אסמכתא 2021-01-131643), בדבר הגשת הצעה לרכישת מלוא הון מניותיה של חברת מרתון 018 אקספון בע"מ או פעילותה  ("אקספון"), על ידי גולן טלקום בע"מ ("גולן"), חברה בת בבעלותה המלאה של החברה, מעדכנת החברה כי ביום 20 באוגוסט 2021 הגישה גולן הצעה מעודכנת לבקשת מנהל ההסדר, הכוללת, בין היתר, עדכון סך התשלום לנושי אקספון (זולת בעלי השליטה) לעד 65 מליון ₪ וכן "רשת בטחון" לנושי אקספון, המבטיחה פרעון חוב אקספון לנושים (זולת בעלי השליטה) עד לסך האמור והמשך העסקה לעובדים, גם במקרה בו אקספון תיכנס לפירוק מכל סיבה שהיא, לפני השלמת עיסקה למכירתה, לאחר אישור הצעת גולן על ידי אסיפות הנושים ובית המשפט. אסיפות הנושים שזימן מנהל ההסדר נדחו ליום 22.8.2021. 
כאמור, העסקה מותנית בקבלת אישורים רגולטוריים של משרד התקשורת והממונה על התחרות בנוסף על אישור אסיפות הנושים ובית המשפט של חדלות פרעון. אין כל ודאות כי יתקבלו האישורים הנדרשים או כי העיסקה תצא לפועל בהתאם להצעה או בשינויים."

עדכון 23.8.21: איתן אבריאל פרסם כאן בדה-מרקר (כותרת בלבד): "חשבון הסלולר שלנו צפוי לעלות — כי רשות התחרות והממשלה נרדמו.
היום יתקיים בבית המשפט דיון על עתידה של אקספון, ואסור שהיא תימכר לסלקום או פרטנר — לאחר שהרשויות טעו כאשר אישרו את מיזוג גולן וסלקום ■ מי שדוחף להקטנת הרגולציה ושואף לשחרר את המגזר העסקי מכל מגבלה — מכין את השטח לעליית מחירים."

עדכון 25.8.21: גלעד צוויק מ"ישראל היום" פרסם כאן (כותרת בלבד): ""מכירת אקספון לסלקום תייקר את תעריפי הסלולר".
במכתב שנשלח לממונה על התחרות מזהיר ח"כ קרעי מעסקה בין שתי חברות הסלולר: "המיזוג יקטין את התחרות ויחזיר אותנו לימים שלפני רפורמת 2012" • רשות התחרות: "טרם התקבלו הודעות מהצדדים, לא נאשר מיזוג שיצמצם תחרות"."

עדכון 26.8.21: פרטנר מדווחת לבורסה (כאן) שגם היא הגישה ל"מנהל ההסדר" מטעם בית המשפט הצעה לרכישת "מרתון-018-אקספון". הצעה קצת מוזרה, במיוחד אחרי שמשרד התקשורת כבר הבהיר בעבר לפרטנר, שהיא לא תוכל לרכוש את החברה הזו. 

עדכון 27.8.21: רועי ברגמן מ"כלכליסט" פרסם כאן (כותרת בלבד): "חברת וויידלי מובייל למנהל המיוחד של אקספון: הליך ההתמחרות פסול.
בעל השליטה בוויידלי מובייל, שמעיה רייכמן, פנה למנהל המיוחד של אקספון בטענה כי הוא חרג מהסמכות שניתנה לו על פי דין לבחון את העסקה שבה תרכוש וויידלי מובייל את פעילות אקספון מידי חזי בצלאל. "הצעת סלקום דרך גולן נועדה לסלק מחולל תחרות מהשוק", הוסיף."

עדכון 29.8.21: גד פרץ מ"גלובס" פרסם כאן (כותרת בלבד): "מסתמן: משרד התקשורת ייאלץ להכניס שינויים במדיניות שיתוף הרשתות.
הסיבה: המשקיעים שבוחנים לקנות את אקספון לא יכולים להשקיע בחלוקה שווה בהוצאות ברשת."

עדכון 1.9.21: גד פרץ מ"גלובס" פרסם עדכונים בטוויטרדיון במכירת אקספון (בתצלום מצד שמאל), מתוך הדיון אצל "המנהל המיוחד" מטעם בית המשפט, על מכירת אקספון - We4G. מה שמוכיח שצדקתי לחלוטין במשך שנים.

יש מי המציא את הפיקציה הבלתי חוקית הזו של שת"פ אנטנות שאיננו שת"פ: שמילה מימון, ביחד עם שאר חברי "הקליקה" שפעלה במשרד התקשורת לטובת האינטרסים של קליקת סלקום. כשכתבתי על זה עשרות מאמרים בזמן אמת (אחד מהם וטרי: https://bit.ly/BenniGantzCellc), התעלמו ממה שכתבתי. כאילו ההתעלמות יכולה לכפר על הצפצוף על כל חוק, נורמה והגיון רגולטורי בשוק הסלולר, ביצירת פיקציות של חברות סלולר - שאין בשום מקום בעולם. 

עדכון 2.9.21
: ארז רביב מ-Davar1 פרסם כאן (כותרת בלבד): "חיסול חברת WE4G עשוי להיות התחלה של תיקון בשוק הסלולר.
הציפייה סביב ההכרזה על הזוכה בפעילות הסלולר של אקספון, מנוגדת לקבוצות הרוכשים המייצגות שני מודלים שונים: "פטנט" משרד התקשורת של חברת סלולר ללא רשת סלולר, או מפעיל וירטואלי."

עדכון 3.9.21: גד פרץ מ"גלובס" מדווח כאן בטוויטר כך: "מתפרצת: מנהל ההסדר המיוחד ממליץ כי הרוכשת של חברת אקספון סלולר תהיה וויידלי מובייל שבבעלות שמעיה רייכמן. סלקום וקבוצת בן אליעזר יערערו על ההחלטה בבית המשפט ביום ראשון.
מנהל ההסדר נתמך מכך שרייכמן מתכוון לרכוש גם את פעילות חברת האם של אקספון סלולר תמורת 150 מיליון שקל מה שיבטיח את כל החזר החובות לנושים. סלקום ובן אליעזר יילחמו נגד ההמלצה בכל כוחם."

עדכון 19.9.21: רועי ברגמן מ"כלכליסט" פרסם כאן (כותרת בלבד): "ראיון. "אם יעלו את מחירי הסלולר, אנחנו לא נהיה אלה שיחזיקו אותם למטה".
למרות שבבעלותו חברת סלולר קטנה, איש העסקים שמעיה רייכמן פעל מתחת לרדאר, עד שהציע 330 מיליון שקל על אקספון הקורסת של חזי בצלאל. בראיון ראשון הוא מותח ביקורת על בית המשפט שלא אישר את רכישת אקספון "גם במחיר שהחברה תקרוס והלקוחות יתפזרו לכל עבר"; מסביר למה "חברות התקשורת בכלל לא מבינות מה עושים עם דור 5, וצריך היה לתת אותו לחברות הסיבים"; מוחה על ה"זלזול בכסף של חזי בצלאל, שהשקיע מאות מיליונים"; ומבטיח ש"עם או בלי אקספון, נגיע למיליון לקוחות בזכות סטנדרט חדש שאין בארץ"."

עדכון 19.9.21: גד פרץ מ"גלובס" מדווח כאן (כותרת בלבד): "תפנית בעלילות אקספון? חזי בצלאל ושמעיה רייכמן חוזרים למו"מ עם סלקום.
הבעלים של אקספון חוזר למו"מ עם סלקום, והפעם יחד עם שמעיה רייכמן • עפ"י ההצעה המדוברת, סלקום תרכוש 50% מהלקוחות של אקספון סלולר, ורייכמן ירכוש את המחצית הנותרת ויעביר את פעילותו כמפעיל וירטואלי לסלקום."

עדכון 26.9.21: גד פרץ צייץ כאן: "מתפרצת: סלקום סגרה עם קרן ההשקעות קלירמארק ועם איש העסקים יריב לרנר על הסכם בו הם ירכשו את  אקספון ויפעילו אותה כמפעיל סלולרי מלא."

עדכון 27.9.21: סלקום מדווחת לבורסה כאן: "בהמשך לדיווחי החברה בקשר להליכי חדלות פרעון של חברת מרתון 018 אקספון בע"מ ("אקספון"), והצעות לרכישתה במסגרת הליכים אלו (שהאחרון שבהם מיום 5 בספטמבר 2021  - אסמכתא מס' 2021-01-144729), מעדכנת החברה כי ביום 24 בספטמבר 2021, ולאחר שהרוכש הפוטנציאלי הקודם של אקספון עימו הגיעה להסכמות על שינוי תנאי הסכם השיתוף והשימוש שבין החברה לאקספון (עליהן דיווחה החברה) נסוג מההסכמות, התקשרה בהסכם לשינוי תנאי הסכם השיתוף והשימוש שלה עם אקספון (להלן "הסכם העדכון") עם תאגיד בשליטת מר יריב לרנר וקרן כלירמרק (להלן "הרוכש הפוטנציאלי"), אשר הגיש ביום 26.9.2021 הצעה לרכישת אקספון ולהסדר עם נושיה. הסכם העדכון מותנה בקבלת אישורים, לרבות אישור הצעת הרוכש הפוטנציאלי לרכישת אקספון על-ידי בית המשפט וקבלת האישורים הנדרשים ממשרד התקשורת ומהממונה על התחרות ובמסגרתו החברה לא תדרוש קבלת תשלום נוסף מקופת הנשיה. 
השינויים להסכם השיתוף והשימוש כוללים, בין היתר, התחייבות אקספון לקבל ממשרד התקשורת את הרשיון המתוקן והקצאת התדרים מכוח מכרז התדרים האחרון ותשלום דמי הרשיון ואגרות התדרים בגינם למשרד התקשורת; הארכת תוקף הסכם השיתוף ל- 10 שנים ממועד קבלת האישורים כאמור לעיל; עדכון מנגנון התמורה; זכויות ממשל תאגידי נוספות ומנגנונים נוספים. בעקבות חתימת הסכם העדכון, תתמוך החברה בהצעת הרוכש הפוטנציאלי באסיפות הנושים.
אין כל ודאות כי יתקבלו האישורים הנדרשים. להערכת החברה, התמורה שתקבל החברה מאקספון במסגרת הסכם השיתוף המעודכן, ככל שהצעת הרוכש הפוטנציאלי תאושר והסכם העדכון ייכנס לתוקף, נמוכה משמעותית מזו שהיתה מקבלת מאקספון על פי הסכם השיתוף הקיים, אילו לא היה מופר על ידי אקספון. כפי שדווח על ידי החברה, אקספון אינה משלמת את התמורה לה התחייבה בהסכם השיתוף, החל מנובמבר 2020. עם זאת להערכת החברה התמורה הצפויה מהסכם השיתוף המעודכן על פני תקופת ההסכם המעודכנת (עשר שנים), אינה שונה מהותית מהתמורה שהיתה מתקבלת ביתרת תקופת הסכם השיתוף המקורית (שבע שנים), על בסיס ההכנסות בהן הכירה החברה במחצית הראשונה לשנת 2021. הערכות החברה כאמור הינה מידע צופה פני עתיד כהגדרתו בחוק ניירות ערך, התשכ"ח-1968. הערכות החברה עשויה להתממש באופן שונה מאשר העריכה, בין היתר, לאור התפתחות מצבת מנויי אקספון, שינויים רגולטורים ותחרותיים וגורמים אחרים שאינם בשליטת החברה. עוד מעדכנת החברה כי  הדיון בבית המשפט של חדלות פרעון נדחה ליום 5.10.2021 ואסיפות הנושים עתידות להתקיים ביום 30.9.2021. החברה תוסיף ותעדכן בהתפתחויות מהותיות." 

עדכון 7.10.21: גד פרץ מצייץ כאן: "לפנות בוקר נחתם רשמית הסכם כלירמרק/לרנר עם חזי בצלאל."
"שמעיה רייכמן מאיים לתבוע את חזי בצלאל בעקבות הפרת ההסכם שהיה ביניהם למכירת קבוצת אקספון".
"ההסכם החדש של כלימרק-לרנר-בצלאל, יועלה מחדש לאישור אסיפת נושים ביום שני. הדיון בבית המשפט ככל הנראה יידחה ליום חמישי. עד אז הצדדים צפויים להגיש בקשה לאישור העברת אמצעי שליטה באקספון למשרד התקשורת ובית המשפט יתבקש לאשר את ההסכם בכפוף לאישור המשרד."

עדכון 8.10.2: רפאלה גויכמן פרסמה בדה-מרקר כאן (כותרת בלבד): "חזי בצלאל חתם על העברת אקספון לכלירמרק ולרנר - ועלול להסתבך משפטית.
נושי אקספון אישרו את ההצעה לרכישת החברה שהגישו כלירמרק ויריב לרנר, בטענה שהיא הטובה ביותר עבורם - למרות קיומו של הסכם חתום לרכישת פעילות הסלולר של אקספון עם חברת וויידלי מובייל ■ "הפרה בוטה של ההסכמים"."

עדכונים 13.10.21:
א. סלקום מדווחת לבורסה כך: "המשך לדיווחי החברה בקשר להליכי חדלות פרעון של חברת מרתון 018 אקספון בע"מ ("אקספון"),  והצעות לרכישתה במסגרת הליכים אלו (שהאחרון שבהם מיום 6 באוקטובר 2021  - אסמכתא מס'2021-01-151827), מעדכנת החברה כי ביום 12 באוקטובר 2021 התאגיד בשליטת מר יריב לרנר וקרן כלירמרק ("הרוכש הפוטנציאלי"), אקספון ובעלת השליטה באקספון הגישו במשותף למנהל ההסדר שמונה על ידי בית המשפט, הצעת הסדר נושים לפיה אקספון תהא מחויבת בהסכם השיתוף עם החברה, כפי שעודכן בין החברה לרוכש הפוטנציאלי. אסיפות נושים נערכו ביום 12.10.21 ותוצאותיהן צפויות להתפרסם בהמשך היום. החברה תוסיף ותעדכן בהתפתחויות מהותיות."

ב. סלקום מדווחת לבורסה כך: "בהמשך לדיווחי החברה בקשר להליכי חדלות פרעון של חברת מרתון 018 אקספון בע"מ ("אקספון"), והצעות לרכישתה במסגרת הליכים אלו (שהאחרון שבהם מיום 13 באוקטובר 2021  - אסמכתא מס' 2021-01-155454), מעדכנת החברה כי ביום 13 באוקטובר 2021 אישרו אסיפות הנושים את הסדר החוב שהוצע במשותף על ידי אקספון, בעלת השליטה באקספון והתאגיד בשליטת מר יריב לרנר וקרן כלירמרק ("הרוכש הפוטנציאלי"), ובעקבות זאת מנהל ההסדר שמונה על ידי בית המשפט, הגיש לבית המשפט בקשה לאשר את הסדר החוב המוצע כאמור ואת הצעת הרכישה של הרוכש הפוטנציאלי (לפיה יחזיק בשני שליש מהון המניות של אקספון והשליש הנוסף יוותר בידי בעלת השליטה הנוכחית של אקספון). דיון בבית המשפט קבוע ליום 14 באוקטובר 2021. החברה תוסיף ותעדכן בהתפתחויות מהותיות."

עדכונים 17.10.21:
א. גד פרץ צייץ כאן: "בית המשפט אישר הסדר אקספון". 

ב. סלקום דיווחה לבורסה כאן כלדהלן: "בהמשך לדיווחי החברה בקשר להליכי חדלות פרעון של חברת מרתון 018 אקספון בע"מ ("אקספון"), והצעות לרכישתה במסגרת הליכים אלו (שהאחרון שבהם מיום 13 באוקטובר 2021  - אסמכתא מס' 2021-01-155700), מעדכנת החברה כי ביום 17 באוקטובר 2021 אישר בית המשפט את הסדר החוב שהוצע במשותף על ידי אקספון, בעלת השליטה באקספון והתאגיד בשליטת מר יריב לרנר וקרן כלירמרק ("הרוכש הפוטנציאלי") ואת הצעת הרכישה של הרוכש הפוטנציאלי.
השלמת עסקת הרכישה וביצוע ההסדר כפופים לקבלת אישורים רגולטוריים כפי שדווח בעבר. אין כל וודאות כי יתקבלו האישורים הנדרשים.
החברה תוסיף ותעדכן בהתפתחויות מהותיות."

עדכון 22.10.21: קבוצת סלקום מדווחת לבורסה כאן: "בהמשך לדיווחי החברה (שהאחרון בהם מיום 18 באוקטובר 2021, מספר אסמכתא: 2021-01-1565846)  בקשר להליכי חדלות פרעון של חברת מרתון 018 אקספון בע"מ ("אקספון"), להסכם עם תאגיד בשליטת מר יריב לרנר וקרן כלירמרק  ("הרוכש") שענינו שינוי תנאי הסכם השיתוף והשימוש של החברה עם אקספון (הסכם השיתוף והשימוש כפי שעודכן כאמור: "הסכם השיתוף המעודכן") ולהצעת הרוכש להסדר החוב לאקספון שהוגשה במשותף עם אקספון ובעלת השליטה באקספון הכוללת את הסכם השיתוף המעודכן עם החברה והצעתו לרכישת שני שליש מהון מניות אקספון, אשר אושרו על ידי בית המשפט וכפופים  לקבלת האישורים הנדרשים ממשרד התקשורת ומהממונה על התחרות), מעדכנת החברה, כי נכון  למועד זה ובהמשך לדיאלוג שמתקיים עם משרד התקשורת, מעריכה החברה שגם אם הסכם השיתוף המעודכן יכלול תיקונים בהתאם לדרישות משרד התקשורת, לא צפוי שיהא בכך כדי להשפיע על תזרים המזומנים שינבע לחברה מאקספון על פי הסכם השיתוף המעודכן, אך הדבר עשוי להקטין את התמורה שתירשם כהכנסה בדוחותיה הכספיים מאקספון. החברה מעריכה שהתמורה הכוללת שתנבע לה מאקספון תעמוד בתקופת ההסכם (10 שנים) על סך שבין 400-600 מליון ₪. עוד מעדכנת החברה, כי במסגרת הסכם השיתוף המעודכן ניתנה לרוכש אפשרות לחייב את החברה לרכוש את מלוא (100%) הון מניות אקספון במהלך תקופה שבין שלוש לחמש וחצי שנים ממועד השלמת העסקה, בתמורה לסך של כ-130 מליון ₪ (שעשוי לגדול בנסיבות מסוימות) ("אופציית הרכש") וככל שאופציית הרכש כאמור - המותנית בקבלת אישורים רגולטורים בעת המימוש, ככל שהרוכש יבקש לממשה, ובכלל זה אישור משרד התקשורת ואישור הממונה על התחרות - לא תהיה ניתנת למימוש, ניתנה לרוכש אפשרות לחייב את החברה להעמיד לאקספון הלוואה נושאת ריבית באותו הסכום  כנגד בטוחות שהיקפן הוסכם בין הצדדים, וכפוף להוראות כל דין. החברה אינה יכולה להעריך האם אופציית הרכש תמומש, וככל ותמומש, האם יתקבלו האישורים הנדרשים לשם מימושה ובאילו תנאים.
אין כל ודאות כי יתקבלו האישורים הנדרשים לעדכון הסכם השיתוף ו/או לרכישת אקספון ע"י הרוכש, והחברה תמשיך ותעדכן על התפתחויות מהותיות בהקשר זה. 
הערכות החברה כאמור בדיווח זה לעיל הינן מידע צופה פני עתיד כהגדרתו בחוק ניירות ערך, התשכ"ח-1968. הערכות החברה עשויות להתממש באופן שונה מאשר העריכה, בין היתר, לאור דרישות משרד התקשורת לשינויים בהסכם השיתוף המעודכן, התפתחות מצבת מנויי אקספון, שינויים רגולטורים ותחרותיים וגורמים אחרים שאינם בשליטת החברה."

עדכון 2.11.21: ליטל דוברוביצקי פרסם ב"כלכליסט" - כאן (כותרת בלבד): "גולן טלקום עתרה נגד משרד התקשורת: לבטל את ההחלטה שעליה להשיב 60 מיליון שקל. החברה מבקשת מבית המשפט להורות למשרד לבטל את החלטתו מחודש יולי, אז הורה לה להשיב את כל סכומי החזר אגרות התדרים שקיבלה בעבר, בסך 60 מיליון שקל; לטענתה, מדובר בתמריצים שניתנו לה "מתוך מטרה לעודד אותה לפעול במהירות לצבור נתח שוק משמעותי במגזר הפרטי" - וככאלו אין לדרוש ממנה להשיבם."

עדכון 2.12.21: פורסם כאן ב"כלכליסט" ע"י גולן חזני (כותרת בלבד): "דרמה בפרטנר: חיים סבן מתנגד למכירת השליטה בחברה לרודב-גבאי.
האצ'יסון הסינית מכרה לקבוצת רודב-גבאי את השליטה תמורת 300 מיליון דולר; אך לדברי קב' סבן, שמניות השליטה בפרטנר שבידיה משועבדות להאצ'יסון, נאמן המניות היה חייב לנהל מכרז כדי לקבל סכום מירבי במכירה; משמעות הצעד של סבן היא שביהמ"ש יידרש להחליט אם לקיים מכרז או לאשר העיסקה." 
 
Bookmark and Share