Telecom News - שר התקשורת יועז הנדל מתערב בנושא גלי צה"ל ללא כל סמכות חוקית!

שר התקשורת יועז הנדל מתערב בנושא גלי צה"ל ללא כל סמכות חוקית!

דף הבית >> עולם ה-ICT ותקשורת >> חדשות משרד התקשורת >> שר התקשורת יועז הנדל מתערב בנושא גלי צה"ל ללא כל סמכות חוקית!
שר התקשורת, יועז הנדל, שפוטר (למי ששכח) ע"י השר בני גנץ, חוזר ומתגרה בסמכויות ובאחריות של שר הביטחון בני גנץ, ע"י התערבות שלו ושל צמרת משרד התקשורת בתחום, שבו יש ליועז הנדל סמכויות מאוד מצומצמות (לחלק תדרים), בנושא מאוד רציני: סגירה או הפרטה של תחנת הרדיו הצבאית גלי צה"ל. סיפור הזוי זה הוא המשך ישיר לכאוס בו מתנהל משרד התקשורת תחת השר יועז הנדל.
עדכון בסוף הכתבה.

מאת: אבי וייס, 1.7.21, 10:50השר יועז הנדל

לאור פרסומים, שהיו אמש בכלי התקשורת, שלחתי ב-30.6.21 את השאלה הדחופה הבאה לשר התקשורת יועז הנדל, (בתמונה משמאל), ולצמרת משרד התקשורת:
"הנדון: מה הבסיס החוקי, שמשרד התקשורת עוסק בגלי צה"ל?
שלום רב,
1. היום פורסמה הודעה, שמשרד התקשורת בראשות השר יועז הנדל יקיים דיון בנושא גלי צה"ל.

2. אודה לקבל על בסיס איזה חוק, משרד התקשורת (בשונה משר התקשורת) מקיים דיון בנושא סגירת גלי צה"ל?

3. היות ואין לזה כל בסיס חוקי (תחנות רדיו מטופלות ככלל ע"י 'הרשות השנייה' - לפי 'חוק הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו', כשתחנת גלי צה"ל מטופלת כתחנת רדיו ע"י התאגיד 'כאן', לפי "חוק השידור הציבורי הישראלי". הקשר היחיד של הנושא לשר התקשורת זה הקצאת תדרים ואין האצלה של הסמכות הזו בחוקים הללו, למישהו במשרד התקשורת). לכן, כל העניין הזה נראה תמוה ביותר.

סמכויות שר התקשורת

4. אודה להתייחסותכם."

תגובה טרם קיבלתי. ככל שאקבל תגובה, אעדכן בהתאם.

תשומת לב, שיש חוק בנושא גלי צה"ל והחוק הוא כאן. הסמכויומה זה גלי צה"לת הן של השר בני גנץ, שר הביטחון וסגן רוה"מ, כשלשר התקשורת, יועז הנדל, יש סמכויות מאוד מצומצמות בנושא.

בנוסף, בחוק השידור הציבורי יש הגדרה ברורה מה זה גלי צה"ל, (בתמונה משמאל). זה ברור, ששר הביטחון אחראי על התחנה והוא זה הממנה את מפקד התחנה.

מי שמוסמך להחליט על הפרטת תחנות רדיו, פרסום מכרזים ומתן רישיונות לתחנות רדיו זו הרשות השנייה. לא שר התקשורת ולא משרד התקשורת. 

כלומר: אין למשרד התקשורת בכלל ולשר התקשורת בפרט, שום מעמד בעניין סגירת או הפרטת תחנת הרדיו גל צה"ל.

למי ששכח איך השר יועז הנדל סיים את הקדנציה שלו אך לא מזמן, כשר תקשורת בממשלה הקודמת, הסיפור הזה נמצא ב-2 הכתבות מובילות משלל הכתבות, שפרסמתי וזה מה שיש כאן בלינקים: מי שפיטר את השר יועז הנדל ב-14.12.20 היה השר בני גנץ, שהיה (ועודנו) שר הביטחון ואז גם היה ראש הממשלה החליפי.

כנראה, כעת השר חדש-ישן, יועז הנדל, ככל המסתמן מהתנהלותו, רוצה להשיב לבני גנץ,על המהלך המביש, שבו הוא פוטר על ידו ולדחוף את ידו בתחומים, שבאחריותו של השר בני גנץ

במקום לטפל בכאוס הקיים במשרד התקשורת עצמו (רק 2 דוגמאות טריות: כאן וכאן), שר התקשורת, יועז הנדל, פולש לטריטוריות בהן אין לו סמכויות ואחריות, רק כדי לצבור כותרות בתקשורת. 

ח"כ שלמה קרעי הגיב להודעת משרד התקשורת ותקף את הודעת שר התקשורת יועז הנדל בזו הלשון: "יש כבר הצעת חוק מוכנה שלי להפרטת גלי צה"ל ופתיחת התחנות האזוריות לתדרים הארציים. אם הנדל רוצה עשייה ולא פופוליזם נקמני, שיעביר את הצעת החוק שלי בהקדם, יחד עם ההצעה להפריט גם את התאגיד.
כמו שזה נראה, הם הולכים להחליף פרה בחמור ולהמשיך לבזבז כספי ציבור על תחנה שמאלנית חדשה...".

לסיום אציין, שאת ההודעה לתקשורת, שהופצה לגבי מעורבות שר התקשורת ומשרד התקשורת בביטול או הפרטת גלי צה"ל - לא קיבלתי. שר התקשורת, יועז הנדל, קיבל כבר ממני התראה ברורה ("התראה בטרם נקיטת הליכים (מיצוי הליכים) אי מתן מענה לעיתונאי בניגוד לחוקים, לתקנות ולכללים החלים על דוברים במשרדי הממשלה"), התראה הנמצאת במלואה כאן - למתעניינים. ההתראה היא על כך, שהוא מפלה בין כלי תקשורת בניגוד לחוקי מדינת ישראל ולתקנותיה. שר למופת ולתפארת מדינת ישראל.  

עדכון 8.7.21: עודכן כאן ב"הארץ" (כותרת בלבד): "שר התקשורת: איני מתנגד לסגירת גלי צה"ל.
בישיבה שערך הצהיר יועז הנדל כי הוא אינו מסתייג מרצונם שר הביטחון והרמטכ"ל לסגור את התחנה, אותה כינה אנומליה בהיותה "יחידה צבאית המשדרת תכנים פוליטיים". גורמים בסביבתו: "השר יעדיף להפריטה או להעבירה לידי תאגיד השידור."
כלומר: כל הדיון הזה היה פלופ אחד גדול כשהוברר לשר התקשורת יועז הנדל, שאין לו כל סמכויות בנושא וזה בסמכותו הבלעדית של שר הביטחון. עד ששר הביטחון לא מחליט, אין לשר התקשורת מה לומר חוץ מלפזר ספינים חסרי שחר באוויר (שזה בתחום המומחיות הייחודית של השר יועז הנדל). 
  
 
Bookmark and Share