נחשפה "כנופיית פשע ממשלתית"? מה שנחשף עד כה זה רק "כסף קטן"

דף הבית >> פטורים ממכרזים ICT >> נחשפה "כנופיית פשע ממשלתית"? מה שנחשף עד כה זה רק "כסף קטן"
הפרשה הענקית של חשד לקיומה של "כנופיית פשע ממשלתית" בראשות סגנית שר היא רק "כסף קטן" לעומת איי השחיתות הגדולים, בעשרות מיליארדי ש"ח לשנה, שמסתתרים בתחום "הפטורים ממכרזים", שהגיעו השנה ל-85% מכלל ההוצאות לרכש של תקציב המדינה.
מאת: אבי וייס, 27.12.14, 18:10מיכל עבאיד בויאנג'ו

אנו מביאים כאן ציטוט של תיאור מצב, אחד מכלל המקרים ששמענו, בעולם האמיתי, שבו זורם הכסף הציבורי בישראל בשנים האחרונות. השם של המדווח כאן שמור במערכת, אבל הוא ממש לא יוצא דופן. זה דיווח, שחוזר על עצמו במקרים רבים מאוד (רבים מדי), שאנו מקבלים בשנים האחרונות:

"בימים אלה אני עושה פרויקט עבור גוף ממלכתי גדול מאוד. כשהצעת המחיר שלי אושרה מיד, שאלתי: "אתם לא עושים לזה מכרז?". "לא צריך", אמר לי איש הקשר. "חוץ מזה, כסף יש פה כמו זבל".

בפרויקט אחר, התבקשתי לתת הצעת מחיר, ביחד עם עוד שתי הצעות מחיר. לא הבנתי. הסבירו לי - הם חייבים לעשות מכרז, אז הם מבקשים ממני "לסדר" הצעות מחיר פיקטיביות זולות משלי ולהגיש להם. הייתי בהלם. אבל הם הסבירו לי שככה זה עובד תמיד ובכל מקום. "הכל חארטה", הם אמרו. "ומה אכפת לך? אתה מקבל את העבודה".
 
בשבוע שעבר נחשפתי למכרז של משרד הביטחון לאספקת פריט ציוד עבור צה"ל. הזדעזעתי לראות מכרז המתאר פריט ספציפי במקום מפרט טכני. היה ברור שהוא "נתפר" לפריט מסוים מספק מסוים. יתרה מכך - הפריט שתואר הוא מיושן, בעל ביצועים חלשים ופועל עם בטריות ישנות, שעולות פי 4-5 מבטריות רגילות.

התקשרתי למשרד הביטחון ושוחחתי עם האחראית על המכרז. סיפרתי לה על הנושא והוספתי שאין ספק שיש כאן שחיתות ומישהו משלם שוחד כדי שיקחו ממנו פריטים ישנים שתקועים לו במחסנים. הדגשתי שחיילי צה"ל מקבלים ציוד מיושן ולא מקצועי... 

היא לא התרגשה, אמרה לי לשלוח פקס... ו"נעביר את זה לצה"ל". פניתי ישירות לקצין שחתום על המכרז ושאלתי אותו מדוע הם קונים ומציידים את חיילי צה"ל בפריט כה מיושן. הוא לא התרגש ו... הפנה אותי בחזרה למשרד הביטחון....

לפני זמן מה סיפר לי חבר מתוסכל שהצעות מחיר שלו לגופים שונים נדחות לטובת הצעות כפולות במחיר ועם מפרט גרוע, עד כדי כישלון הפרויקט. אין ספק שמישהו מקבל שוחד כדי להעדיף ספק מסוים. כולם יודעים ואף אחד לא עושה עם זה כלום
 
פאינה קירשנבאום (סגנית השר החשודה)? הצחקתם אותי. זו החברה בה אנו חיים".


איך בנויה "פירמידת הפטור ממכרזים" ואיך עובד "מסלול הכסף"?
"פירמידת" הפטור ממכרזים" הומצאה (איך לא) ע"י שר האוצר דאז, אברהם הירשזון, צדיק ידוע בדורו. זה קרה בסוף 2006. עד אז, "פטורים ממכרז" היו בהיקף של 1% עד 2% מכלל ההתקשרויות של הממשלה, רק במקרים מאוד מיוחדים או דחופים.

מאז שההמצאה הזו הומצאיאיר לפידה, היא השתכללה והשיא שלה הגיע בעת כהונת שר האוצר הפורש - יאיר לפיד (בתמונה משמאל) והחשכ"לית מיכל עבאדי-בויאנג'ו (בתמונה למעלה, עדיין בתפקיד), שהחליטו ביחד "להסיר כל רסן" מתחום הפטורים ממכרזים ולתת לכסף של משלמי המסים בישראל לזרום לו בנחת ובשטף וללא כל הפרעות (של מטרידים, כמו אתר זה, או פרופ' ירון זליכה). כל זאת במסלול של "פטורים ממכרזים", שהפך אצלם להיות פרוץ לכל תחום ולכל סכום.

כיום, על פי נתוני משרד האוצר עצמו, היקף הפטורים ממכרזים נע סביב ה-85% מכל ההתקשרויות הממשלתיות. מדובר בעשרות רבות של מיליארדי ש"ח לשנה, כשלפי החישובים, שפרופ' ירון זליכה ערך, מדובר בהפסד נטו לתושבי ישראל בהיקף של כ-30 מיליארד ש"ח לשנה. זה כסף מושחת המגיע למקומות הלא נכונים. לא סתם כתבנו שהפרשה הטרייה של סגנית השר היא רק "כסף קטן". 

איך עובר מסלול הכסף? הוא עובר ב"פירמידה" כשכל שלב בפירמידה מחפה על השלב הקודם לו:

השלב הראשון והתחתון: כאן מצויים הספקים והיצרנים המעוניינים שירכשו את המוצר או השירות שלהם בלי מכרז. ברור להם, שכדי שזה יתקיים, הם צריכים "לשמן את גלגלי הכרכרה"  וזה נעשה במגוון תצורות. הצורה הכי מקובלת היום: מעסיקים בפרויקטים אחרים לגמרי, שכביכול לא שייכים לפטור הספציפי אותו הם מקבלים, את אלה הנמצאים בשלבים הבאים בפירמידה. 

דוגמאות להמחשה: כדי לקבל פטור על פרויקט טכנולוגי ענק, מעסיקים מישהו מבני משפחתו של המחליט, שעומד בראש הפירמידה, בפרוייקט אחר לגמרי, שבו הוא רק עובד באופן פיקטיבי. דוגמה נוספת: כדי לקבל פטור על פרויקט מיחשוב ענק, מעסיקים את היועץ המשפטי ו\או את היועץ הטכנולוגי של ועדת הפטור, בגוף אחר לגמרי ובנושא אחר לגמרי ושם משלמים להם סכומי עתק כדי להבטיח את אישור הפטור. יש עוד כמה דרכים יצירתיות איך להעביר את הכסף ולא במעטפות מזומנים, כמו שנטען שעשה משה טלנסקי דרך שולה זקן לאהוד אולמרט (מי שהיה, בין היתר, ראש הממשלה וגם שר התקשורת...). 

שלב שני: שלב היועצים. בשלב הזה יש 2 סוגי יועצים: יועצים משפטיים, שנבחרים כמובן ב"פטור ממכרז", ויועצים טכנולוגיים, שנבחרים גם הם ב"פטור ממכרז", שמאושר ומגובה במסמכים, ע"י היועצים המשפטיים הללו (שנבחרו קודם לכן ב"פטור ממכרז"). 2 סוגי היועצים הללו חייבים חובת נאמנות רק לכסף, שכן הם אינם עובדי מדינה. לכן, "שתלו" אותם כשלב חשוב ומרכזי ב"פירמידת הפטורים". הם נהנים מ-2 העולמות: גם מהמדינה המעסיקה אותם וגם מהספקים, שמקבלים פטור, שמעסיקים אותם במקביל במקומות אחרים לגמרי, כדי לנסות לטשטש את הקשר בין הדברים. 

שלב שלישי: ועדות המכרזים, שמנפקות את אישורי הפטור ממכרז. כאן יש תערובת של עובדי מדינה ישרים, שלא יודעים מה קורה באמת סביבם, ואנשים מושחתים, שהם חלק ממסלול הכסף. יש גם כאלה, שיודעים מה קורה, אבל מעדיפי לשתוק כדי לשמור על מקום עבודתם ועל קשרי החברות שלהם עם שאר חברי הוועדה העובדים עימם באותו משרד. 

השלב הרביעי והעליון: מזמיני השירות או המוצר. זה יכול להיות שר, סגן שר, מנכ"ל, סמנכ"ל או כל בעל תפקיד בכיר אחר במנגנון הממשלתי. יש בהם אנשים רבים ישרי דרך ויש גם מושחתים. חלק משתפים פעולה עם השיטה וחלק פשוט מתעלמים ממנה. יש כאלה שאינם חלק מהשיטה, שפשוט מבקשים "נתח מהעוגה" גם לעצמם, ושותקים.

בכל מקרה, מדובר בתופעה רחבה מאוד. יש משרדי ממשלה וגופים ממשלתיים בהם רמת הפטורים הגיעה או מתקרבת ל-100%. אזי ברור, שזה לא יכול להיות מקרי. אין מצב כזה, שגם נייר הטואלט וגם כוסות הקפה יירכשו בפטור ממכרז בטענה של "ספק יחיד". ברור, שבמקרים כאלה, כולם משקרים ומחפים זה על זה מלמעלה עד למטה וכולם נמצאים ב"מסלול הכסף" המושחת.

באתר זה חשפנו כמה דוגמאות לגופים, שמתנהלים כמעט 100% בפטורים ממכרז. אחד הדוגמאות, שקוממו אותי באופן אישי זו הדוגמה של המאגר הביומטרי. רק בתחום זה יש באתר עשרות חשיפות. ויש עוד, בתחומים רבים. אגב, מי שקרא את החשיפות שלי בעניין המאגר הביומטרי בשנה החולפת, ימצא ש
סגנית השר, פאינה קירשנבאום, טיפלה אישית בעניין הביומטרי... לא פלא. 

האם ניתן להילחם בתופעה? כרגע לא. הסיבה פשוטה: צריך משאבים אדירים של חקירה וחשיפה, שאין כיום למשטרת ישראל. גם העיתונות שותפה בשתיקה לתופעה, למעט מקרים בודדים. יש מקרים בודדים של גופים, שמנסים להילחם בתופעה בבתי משפט, לרוב הם מפסידים, כי מי שבנה את "פירמידת הפטורים", דאג, שיהיו בה ניירות חתומים ובכמויות, ע"י יועצים משפטיים ויועצים טכנולוגים מהשלב השני והשלישי בפירמידה, שמכסים כל היבט של הפטור, ולשופטים אין את הכלים והזמן לחקור ולהתמודד מול המסמכים הללו. 

מעט מהפטורים המוזרים ביותר (ממש מעט) אנו מביאים באתר זה, וניתן לראות אותם ברשימה המתגלגלת כאן למטה. למעשה אנו נמצאים היום במצב של "איש הישר בעיניו יעשה". 


 

4 פטורים ממכרזים מטעם משרד התקשורת

פורסם ב: 07/01/2015
משאד התקשורת נתן פטור ממכרז לראובן גרונאו, לבן יוסף-מידר מהנדסים יועצים, לא. ת. אפיקי תקשורת ולזיו האפט.

איך משרד הבינוי והשיכון עושה צחוק מיועצי התקשורת

פורסם ב: 14/05/2016
לא די בכך שמשרדי הייעוץ בתחום התקשורת נמצאים "בצלילה" (דוגמת רכישת החברה הגדולה בתחום: אגינקס), משרד הבינוי והשיכון מוסיף "שמן למדורה", תוך צפצוף על חוקי התכנון והבנייה וחוק המכרזים, מאת: אבי וייס

סלקום ובזק בינלאומי נהנות מפטורים ממכרז עד שפרטנר תספק שירות

פורסם ב: 05/06/2015
פרטנר זכתה במקום ראשון במכרז החשכ"ל לשירותי מפ"א (מפעיל פנים ארצי) למשרדי הממשלה. אולם, תהליך המעבר ייקח זמן, הרבה זמן. אז בינתיים החשכ"ל הוציא "פטורים ממכרז" לסלקום ולבזק בינלאומי. מאת:Telecom News

איך "מכונת הפטורים ממכרזים" בממשל זמין עובדת

פורסם ב: 25/03/2015
"התלבשתי" על פטור אחד ממכרז של "ממשל זמין" (כיום יחידה במשרד ראש הממשלה. עד לאחרונה יחידה במשרד האוצר), פטור למערכת הגנה מפני התקפות סייבר ע"י ביזור שרתים, פטור מאוד מוזר, שניתן לאקמאי. מאת: אבי וייס

למה משרד הבינוי צריך מכשירי קשר יקרים של רשת החירום הלאומית?

פורסם ב: 06/01/2015
משרד ממשלתי נוסף הצטרף לפטנט החדש לעקוף את הצורך בקיום מכרזים: כל גוף ממלכתי וממשלתי מכריז על עצמו, שהוא חלק מרשת החירום הלאומית ורוכש מכשירי קשר יקרים לשומרים ולמאבטחים אצלו בלי מכרז. מאת: אבי וייס

עוד פטור שערורייתי ממכרז מטעם משרד ראש הממשלה בתחום קוד פתוח

פורסם ב: 21/01/2015
משרד ראש הממשלה נתן פטור ממכרז ל-2BOpen על סמך נימוקים המנותקים מהמציאות ומהווים מס שפתיים בלבד.

פטור ממכרז מטעם משרד התקשורת

פורסם ב: 05/01/2015
משרד התקשורת נתן פטור ממכרז לרותם אסטרטגיות עסקיות.

פטור ממכרז מטעם משרד התקשורת

פורסם ב: 05/01/2015
משרד התקשורת נתן פטור ממכרז לאבנת אבטחת נתונים.

פטור ממכרז מטעם משרד התשתיות הלאומיות האנרגיה והמים

פורסם ב: 02/01/2015
משרד התשתיות הלאומיות האנרגיה והמים נתן פטור ממכרז למוטורולה סולושנס.

פטור מטעם משרד הבינוי

פורסם ב: 02/01/2015
משרד הבינוי נתן פטור ממכרז למוטורולה סולושנס ישראל.
יש 24 עמודים
1  2 3 4   לעמוד הבא   
אברהם הירשזון
בתמונה: אברהם הירשזון, מי שהיה שר האוצר, וגם שר התקשורת במדינת ישראל. ממציא שיטת "פירמידת הפטורים ממכרזים". 
 
ולסיום, נקנח קצת בהומור:  
 
Bookmark and Share


 


לוח מודעות
יזמים? יש לכם רעיון מבריק? נמשכת ההרשמה למחזור הבא של TLV Generator. ההרשמה - כאן

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 
לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

1/5/18 - ChipEx2018  

7/5/48 - BMR 2018 - Broadband, Mobile, RF  

9-10/5/18 - האקאתון "ניצוץ לדורות" 

15/5/18 - Israel's annual Programmatic Video conference  

15/5/18 - Bynet Expo 2018  

23/5/18 - EcoMotion Main Event 2018 

5/6/18 - Israel Mobile Summit 2018 

17-21/6/18 - Cyber Week 2018 

21/6/18 - 2018 Afeka Conference for Speech Processing  

 

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם למרץ 2018 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

מה כן מקדם אתרים ועסקים באינטרנט? לא העלוקות שחיות סביב גוגל ופייסבוק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

TLV Generator נולד - התכנית שהופכת כל רעיון למוצר (MVP) תוך 120 יום - כאן

למה 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלו, נכשלים וימשיכו להיכשל גם בעתיד - כאן

מה חלקו ואחריותו של ה-CTO למצב בו 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלים? - כאן

האם ניתן לרפא את המחלה של כישלון מעל ל-95% מהמיזמים בישראל? - כאן

העסקה הבעייתית של בזק-Yes לא הייתה מתבצעת בלי משרד התקשורת - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בנוגע לחקירת "פרשת בזק-YES" ולמה ביבי לא בעניין - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

מורה נבוכים בפרשת "תיק 4000" מי עוד צפוי להיחקר ומה עדיין לא נחקר - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

מרוב Fake News, ספינים ותרגילי חקירה, הציבור מקבל שפע של מידע מטעה - כאן

20 המובילים ומקבלי הצל"ש בשנת 2017 בעולם התקשורת והייטק הישראלי - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן


 
זרקור חברות
 
TLV-GENERATOR
 
TLV-Generator
 
קפל
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Schneider Electric
 
TLV-GENERATOR
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
 מפת הביטקוין   מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים