עוד ועדה מבית היוצר של השר גלעד ארדן שלא תוביל לשום דבר טוב ומועיל

דף הבית >> חדשות >> חדשות עולם הטלוויזיה >> עוד ועדה מבית היוצר של השר גלעד ארדן שלא תוביל לשום דבר טוב ומועיל
ניתוח: השר גלעד ארדן מרוכז ב"מלחמה" ברשות השידור, לכן את ההחלטות הנדרשות על ידו בכל תחום אחר הוא "זורק" לוועדות, שמסתובבות בכמויות סביב נושאים מרכזיים בעולם התקשורת, בלי כל כיוון ברור. ועדה חדשה נוספת הוקמה אתמול, כביכול לסיוע ל-Unlimited, בראשותו של אבי ברגר. 
מאת: אבי וייס, 29.5.14, 08:30גלעד ארדן

אתמול פרסם השר גלעד ארדן הודעה בדבר הקמת ועדה בין משרדית חדשה ("הצוות להסרת חסמים עבור מיזם הסיבים של חברת "אנלימיטד"). בראש הוועדה החדשה עומד מנכ"ל משרד התקשורת, אבי ברגר. הבעיה: החסם הכי גדול של Unlimited הוא שר התקשורת גלעד ארדן עצמו. את הבעיה הזו, שום ועדה בין משרדית לא תפתור...

רק כדי לקבל תמונה על כמות הוועדות, שהקים השר גלעד ארדן והנמצאות בתהליכים שונים של עבודה, אביא כאן ברשימה רק את הוועדות, שקמו בחצי השנה האחרונה:
א. ועדת שכטר. עוסקת ברגולציה של שידורי הטלוויזיה על רשת האינטרנט. למעשה ועדה שלישית בדיוק באותו נושא בעשור האחרון. בזבוז זמן מוחלט ובריחה של השר מקבלת החלטות. 
ב. ועדת אייל. עוסקת ביחסים בין מפיקים עצמאיים לגופי השידור, בכל הקשור ל"הפקות מקור". ועדה הזויה לגמרי, שנולדה במוחו של השר מסיבות לא ברורות. מדובר בנושא, שהיה אמור להיות מטופל ע"י הרשות השנייה בעבודה שוטפת.
ג. ועדת לנדס. זו הוועדה היחידה, שסיימה כבר עבודתה והגישה המלצות הנמצאות בשלבי ביצוע (הביצוע ייקח שנה), בעניין פירוק רשות השידור והקמת שידור ציבורי חדש. השר מרוכז רק בנושא הזה (פירוט בהמשך). 
ד. ועדת רייך. ועדה מ- 2012 שחוזרת כעת לבמה והעוסקת בתעריפי הדואר. כרגע מצויה בשלב של "בקשה לקבלת עמדות מהציבור" לאחר גיבוש שלב ההמלצות. זו ועדה מספר אין סוף העוסקת בדואר (ובכשלונותיו, שמקורם בטיפול הכושל של השר ומשרדו בתחום הדואר), וכמו קודמותיה, לא תוביל לאיזה דבר מעשי ומועיל לציבור בישראל (גם לא לדואר ועובדיו). 
ה. ועדת "חבילה צרה בטלוויזיה". השימוע בנושא זה שבק חיים בטרם הבשיל והגיע לשלב ההמלצות, עקב התערבות אישית של השר גלעד ארדן, שחשב שהוא "חכם מכולם". הרפורמה הזו מתה, בדיוק כמו שחזיתי, "מות נשיקה", מה שחשפתי וניתחתי בהרחבה כאן. כך, "הרפורמה הגדולה" במחירי שידורי הטלוויזיה לציבור, שהשר הכריז מעל כל במה בתחילת דרכו כשר התקשורת, הגיעה די מהר לפח האשפה (אולי למגרסה) של שמילה מימון, מי שנתן את "חותמת הקבורה" לרפורמה הזו, כמצוות השר, שמינה אותו לאשר את החלטותיו, שר שלא הבין מה הוא "מבשל". 

למה השר גלעד ארדן ממנה כל כך הרבה ועדות, שלא מובילות לאיזה דבר טוב לציבור הצרכנים בישראל? משום שהוא עדיין דבק בחלום שלו להיות רפורמטור כמו כחלון. אולם, הוא בחר את הזירה שלו לרפורמות בתחום שירותי הטלוויזיה. הוא כבר נכשל בתחום ה"חבילה הצרה", אבל את הקרב הגדול יותר, הקרב על רשות השידור, הוא טרם החל. את כל הנושאים האחרים הדורשים החלטה, הוא פשוט זורק הצידה, או מקבל החלטות הרסניות, למשל ההחלטה לחסל את כל רפורמות כחלון בסלולר, ע"י פיברוק של "מחסור בתדרים" ו"קשר בין דור 4 לדור 3" אצל החברות הסלולריות החדשות, כפי שחשפתי בהרחבה כאן

כדי להתכונן ל"מלחמה הגדולה" בתחום רשות השידור, שבה השר לא רוצה להיכשל, כמו בשאר התחומים, שכבר נכשל בהם (והגדול מבינהם: ההפסד של המשרד להגנת העורף), הוא נוקט בחצי השנה האחרונה במספר צעדים די יקרים, על חשבון משלמי המיסים. את האחרון שבהם חשפתי אתמול: שכירת יועץ תקשורת ב-300 אלף ש"ח לקמפיין תקשורתי נגד רשות השידור ועובדיה. צעד זה היה רק אחד מסדרת צעדי הכנה שהשר נקט לקראת "המלחמה".

הצעדים הבולטים הקודמים, שחשפתי היו: איסוף בלתי פוסק של עורכי דין ב"פטורים ממכרזים", כדי "שישמרו לו על הגב" ויתקפו בכל רגע נידרש את "האויב". מדובר בעשרות עורכי דין המקיפים כעת את גלעד ארדן, כפי שחשפתי כאן. עורכי הדין הללו הם רק תוספת מעבר ליועצים, שהשר שכר, כסיוע לוועדת לנדס, כפי שחשפתי כאן. בנוסף, השר גייס ללשכתו, בלי כל תהליך מסודר של מכרז ובקרה ציבורית, כמות לא קטנה של עובדים שכירים הנאמנים לו אישית (יש הטוענים שמדובר ב-16 איש), שכרגע הוא נתקע עם המיקום הפיזי שלהם, כי עד היום הוא הסתיר אותם בבניין של המשרד להגנת העורף, אך הוא צריך לפנות את הבניין, ולכן השר נקט בכמה צעדים מעוררי מחלוקת למצוא להם מקום במגדל שלום, כפי שחשפתי בהרחבה כאן. החשיפה הזו הובילה את השר לאיים עלי (ופעמיים) שלא אפרסם את המידע הזה (שנחשף במקביל גם בגלובס). 

מה הבעיה עם Unlimited שצריך עוד ועדה?
השר גלעד ארדן גילה, באיחור של יותר משנתיים, שהחלטות הממשלה והבטחות קודמו בתפקיד (משה כחלון) ל-IBC לגבי פריסת הסיבים ברחבי מדינת ישראל, לא בוצעו. זה כולל סדרה שלמה של הבטחות, שלא מומשו, החל מאי יצירת "רישיון אחוד", שיקל על חברות תקשורת לפעול על רשת הסיבים (מה שהוביל לחנוכת אתר בטכס בראשות השר, מלא בחברות בלי רישיון מתאים, כפי שחשפתי כאן), דרך היעדר רגולציה להעברת טלוויזיה (לרבות שידורי "עידן +") על רשת הסיבים וכלה בבעיית "הצנרת האחודה" לתקשורת בבניינים ברחבי ישראל (מכונה בשם: "תיול/צנרת בחצרי לקוחות").

מי שיקרא את כתב המינוי לוועדה, לא ימצא כל זכר לבעיות הללו. יש שם רשימת משימות העטופות במלל דמיוני לחלוטין, דוגמת: "פיתוח חדשנות ואספקת שירותים ציבוריים חדשניים, איכותיים ויעילים, המותאמים למאה ה-21" ועוד דברי רהב דמיוניים מהסוג הזה. זה ברור, את הכשלונות של השר אי אפשר להכניס לכתב המינוי של פקידי ממשלה... 

הסיפור של "הצנרת האחודה" הוא כנראה הכי בוער כרגע ל-Unlimited (שם המותג החדש של IBC). זאת, משום שבהיעדר צנרת אחודה מוכנה, זה יחייב אותם להעביר את החיבורים החדשים שלהם לבתים בצנרת חדשה לגמרי, שתיפרס על ידם בחדרי המדרגות של הבניינים (זאת, רק בגלל היעדר צנרת קיימת לתשתיות תקשורת, כנדרש בתקנות הבנייה החדשות, שלא מומשו). מדובר בעלות רצינית והשקעת משאבים (וצורך בהסכמת הדיירים, או הוועד של הבניין, לפריסת צנרת מכוערת וחיצונית חדשה בחדרי המדרגות ועל הקירות). זו הוצאה המשבשת כל חישוב כלכלי של עלות התקנת החיבור לבתים ע"י Unlimited.

זו כנראה הסיבה העומדת מאחורי שינוי המודל העסקי של החברה: Unlimited תפרוס רק היכן שיש מספיק ביקוש לשירות החדש שלה. דהיינו: בבניין בו אין מספיק ביקוש, היא לא תשקיע בפריסה של סיבים, כי זה לא כדאי כלכלית. פריסת צנרת חדשה בבניין היא יקרה כשאין תשתית מוכנה לפריסה הזו. 

כמובן, שמדובר כאן בוועדה (ועדת ברגר), שהיא בזבוז זמן מוחלט ו"מריחה" מול Unlimite, שהציפה שוב את הבעיה הזו של אי מימוש הבטחות והחלטות ממשלה. שום ועדה בין משרדית של פקידים לא תוכל לתקן את המצב שאין "תשתית אחודה" של צנרת תקשורת בשום בית בישראל. פשוט, גלעד ארדן דוחה את הבעיה הזו (כמו את שאר הבעיות ש- Unlimited ניצבת בפניהן), לזמן בלתי מוגבל, בהקימו ועדה, שתעסוק בכך.

לעניות דעתי, יש פתרון לבעיה: לסבסד את Unlimited מתקציב המדינה על ההוצאה הגדולה הזו הנגרמת לה בעקבות מחדל מתמשך של שר התקשורת (שלא טיפל בבעיה זו מהיום הראשון שנכנס לתפקידו), או לחילופין לתת ל-Unlimited הקלות במס, שתפצנה אותה על ההשקעות המיותרות הנגרמות לה בגלל מחדל ממשלתי מתמשך ביישום תקנות הבניה, שדורשות התקנת צנרת תקשורת אחודה בבניינים בישראל.

זה כמובן לא יקרה. יש ועדה, שמינה השר גלעד ארדן והכל בסדר. הוועדה תדון ותמליץ. 
 
ביזיון נוסף 
 
Bookmark and Share