האם ניתן עדיין להציל את שידורי "עידן +"? כן, ב"פטור ממכרז"...

דף הבית >> חדשות >> חדשות עולם הטלוויזיה >> האם ניתן עדיין להציל את שידורי "עידן +"? כן, ב"פטור ממכרז"...
הבועה, ששמה "הרחבת שידורי עידן +", התפוצצה בדיוק כמו שחזיתי. התשובה של שר התקשורת, גלעד ארדן, כצפוי, היא עוד "פטור ממכרז" לחברת ייעוץ, שאמורה למצא את הפתרון הנחוץ להצלת שירותי הטלוויזיה החינמיים באוויר לתושבי ישראל.
מאת: אבי וייס, 29.6.14, 19:30עידן +

אם לא די בכל הצרות של פירוק רשות השידור, שהוביל לשכירת "ארמיה" של יועצים ב"פטורים ממכרזים", וכישלון מהדהד של "החבילה הצרה" לשידורי הטלוויזיה, מבית מדרשו של שר התקשורת גלעד ארדן (בדיוק כפי שצפיתי), כעת עומדת בפניו צרה נוספת, לא פחות חמורה. זו צרה, שנחזתה על ידי במדויק לפני שנה- כאן, ברגע שגלעד ארדן המציא את הרעיון של הרחבת שידורי "עידן +" והפרטתם. את התחזית שלי מלפני שנה אני מביא כאן למטה בנספח, למי שמתעניין. 

לכן, השר מיהר והוציא פטור נוסף בסדרת "הפטורים ממכרזים" שלו, הפעם לחברת "קו פרוייקט ייעוץ הנדסי בע"מ", בסך של 281.3 אלף ש"ח לשנה (בלי מע"מ. עם מע"מ זה כ-332 אלף ש"ח). זאת, עד 31.5.15, כדי לייעץ למועצת הכבלים והלוויין ולמנהלת הסדרת השידורים לציבור שבמשרד התקשורת, לשם קידום פרויקט הרחבת השידורים של "עידן +".

לכן פניתי בדחיפות למשרד התקשורת בשאלה:
"פורסם ע"י משרד התקשורת פטור בסך 281 אלף ₪ עבור קו פרוייקט ייעוץ הנדסי בע"מ עבור ייעוץ למועצה (מועצת הכבלים והלוויין) למנהלת הסדרת השידורים לציבור, לשם קידום פרוייקט הרחבת השידורים "עידן +".
אבקש לדעת:
א. מדוע בפטור ממכרז.
ב. מיהן החברות שנבדקו (ככתוב בקשת הפטור) לפני בחירה בחברה זו, ב"פטור ממכרז"?"

תשובה לא קיבלתי, לא שלא ניסיתי. די ברור למה.

די ברור, שמדובר בכסף הנזרק לפח (או יותר נכון, עובר מהכיס שלנו דרך המיסים שאנו משלמים, דרך משרד התקשורת, לחברת הייעוץ, ששר התקשורת שכר). אין תקומה לתכנית הכושלת של השר גלעד ארדן בעניין זה ושום ייעוץ לא יכול לשנות את העובדות הללו.

מה שעצוב  בסיפור הזה, שחברות רציניות דוגמת סלקום בונות תכניות דמיוניות לשירותי טלוויזיה חדשים על בסיס ההבטחות של גלעד ארדן. בקרוב מאוד, עוד כמה חברות תקשורת תכרזנה, שהן תיכנסנה לשירות טלוויזיה על האינטרנט, כך שסלקום לא תהיה בודדה, בהכרזה התלושה מכל מציאות שלה...

הבעיה היותר חמורה, היא בזבוז כספי הציבור. מדובר בנזקים מצטברים של 63 מיליארד ש"ח לכל תושבי ישראל, כפי שציינתי כאן. האוסף של הפטורים ממכרזים של השר מכסה כל תחום, כמו "חבית בלי תחתית".

נזכיר כאן רק דוגמה אחת מהתקופה האחרונה: שר התקשורת אישר "פטור ממכרז" בהיקף של 214.83 אלף ש"ח (בלי מע"מ, עם מע"מ זה כ-254 אלף ש"ח), לעיתונאי אחד, תמורת הכנת 14 כתבות לקראת ובמשך ביקורו של האפיפיור בישראל. המשמעות: 18 אלף ש"ח לכל כתבה... חשפתי את הסיפור המדהים הזה כאן ולא הצלחתי לקבל תשובה, עד היום, למה בכלל צריך שירות כזה, על חשבון משלמי המיסים ובמחיר הזה. 

אשמח לשמוע אם מישהו מקוראי האתר, ראה או מתכוון לראות את הכתבות, שהוכנו בתקציב הזה, על ביקור האפיפיור, ע"י אותו עיתונאי, או מי מקוראי האתר מכיר אדם אחר כלשהו על פני כדור הארץ, שראה או מתכוון לראות את 14 הכתבות על ביקור האפיפיור, שנעשו במימון משלם המיסים הישראלי ב"פטור ממכרז".

כך, "עפו להם" באוויר 254 אלף ש"ח על כלום, פשוט כלום, וכעת "יעופו" עוד 332 אלף ש"ח באוויר, על ייעוץ מיותר, איך להציל את "עידן +", שנמצאת על סף קריסה, בגלל גלעד ארדן.

"עם ישראל חי" ואין מי שיעצור את השגעון הזה, של הפקרות בטיפול בכספי הציבור. 

************************************************************************************************************************
נספח
פורסם ב- 20.7.13:

השר המציא רפורמות, שהמקום שבו הן מתקיימות הוא בפייסבוק, תוך "יריות באוויר" ומיחזור הודעות לציבור, מתוך הנחה, שממילא הציבור אינו זוכר מי אמר מה ומתי. אם לא די בתכניות השר גלעד ארדן העלולות לחסל את תעשיית הסלולר בישראל, כעת השר מפעיל תכנית העלולה לחסל את תעשיית הטלוויזיה ולחסל קודם כל את שירות "עידן +" הציבורי, שהיווה עד היום חלופה יחידה וחינמית לשידורים המועברים ע"י HOT ו- YES.

במקום לעסוק בתכניות דמיוניות, השר היה אמור לקדם את תעשיית הטלוויזיה הרב-ערוצית כחלק מעולם התקשורת, בכמה צעדים מאוד חשובים וחיוניים, שלא בוצעו ולא יבוצעו (בהיעדר הקשבה לציבור).

למה ההחלטות האחרונות של 
גלעד ארדן שנמצאות כעת בדרך למליאת הכנסת "לקריאה שנייה ושלישית" על פי אישורי ועדת הכלכלה, תחסלנה ודי בקרוב את "עידן +"?

כמה סיבות מרכזיות בקצרה:
א. מערך השידורים יעבור להיות ב- HD בעוד שרוב הממירים, שנרכשו ע"י הציבור בישראל בשנים האחרונות, אינם תומכים ב- HD.
ב. אין ממירים התומכים ביכולת גבייה עבור צפייה בשידורים, שניתן יהיה לגבות עליהם כסף, לפי הרפורמה שאושרה. מכאן, שאין כל דרך מעשית לערוצים, שאינם פתוחים וחופשיים גם היום (10, 1, 2, 99, 23, 3, 33), לגבות דמי מנוי מהאזרחים הצופים ב"עידן +". 
ג. לערוצים, שמתוכנן שייעלו על "עידן +", אין את הכסף לרכוש את ה"עלייה" הזו על הרשת. המדינה לא מסייעת בשום תמיכה כספית או אחרת. העלות השנתית של "עליית" ערוץ אחד ל"עידן +" יכולה להגיע לכ- 5 מיליון ש"ח. עולם הטלוויזיה הוא עולם מפסיד ולא ברור מהיכן יגיע הכסף הזה. 
ד. "עוגת הפרסום" בטלוויזיה הולכת ופוחתת (וחלק ממנה עובר לאינטרנט ולמובייל). כך, שאין מקורות כספיים שמקורם בעולם הפרסום היכולים להחזיק ערוצים גם ב"עידן +" וגם בתשתיות השידור האחרות הקיימות של HOT ו-YES. 
ה. הרשות השנייה אינה מסוגלת לתפעל את המערך המורחב המתוכנן של "עידן +". ממילא הרשות השנייה אמורה להתמזג עם מועצת הכבלים והלוויין, נושא כאוב בפני עצמו. כך,שבכאוס השלטוני, שייווצר במהלכי האיחוד הללו, אין סיכוי לקדם את "עידן +". דהיינו: הצורך בהפרטת המערך הזה עולה ולא ברור אם ומתי זה יקרה. יש גם שאלה: האם יש מישהו שיהיה מוכן בכלל לקחת על עצמו את המערך הזה, שאין לו מקורות הכנסה ברורים ויציבים? יש יותר סימני שאלה מתשובות.

לכן, רוב הסיכויים, שבשנה הבאה שירות "עידן +" יעמוד בפני שוקת שבורה. הערוץ היחיד, ש"ייעלה" עליו בוודאות ב- HD, יהיה הערוץ הראשון - HD1, שממילא לא משלם "דמי עלייה" לערוץ (שלא לדבר על כך שאיש לא צופה בערוץ 1, ראה סעיף ג' בתחילת הכתבה). כך,גלעד ארדן יצליח תוך זמן קצר ביותר, למוטט ולהרוס את התחרות בתחום הטלוויזיה הרב-ערוצית, שנוצרה ע"י שירות "עידן +", שיזם והגשים שר התקשורת הקודם - משה כחלון
*****************************************************************************************************************************
 
כישלון מחפיר 
 
Bookmark and Share