חשיפת העובדות מול הספינים בהודעת Yes שתעבור להיות OTT על רשת בזק

דף הבית >> חדשות >> חדשות השוק הקווי >> חשיפת העובדות מול הספינים בהודעת Yes שתעבור להיות OTT על רשת בזק
ההודעה של קבוצת בזק, ש-Yes מתכוונת להיות ספק OTT על רשת הפס הרחב של בזק, אינה חדשה וגם אינה מדויקת. רוב הסיכויים, ש-YES תהיה OTT דווקא על רשת 5G של פלאפון ולא על סיבים אופטיים! "הרמת מסך" מעל לספין התורן של עולם הטלוויזיה, ספין שהוא עדיין חלק מ"תיק 4000".
מאת: אבי וייס, 18.3.19, 08:00
 
רן גוראוןביום 14.3.19 (כאן וכאן) דיווחה קבוצת בזק לבורסה, ש-YES (בראשותו של רן גוראון, בתמונה משמאל), מתכוונת להפסיק בהדרגה את השימוש שלה בשירותי הלוויין (של חברת חלל תקשורת) ולעבור להיות OTT על רשת בזק.

ההודעה המלאה נמצאת כאן. כלי התקשורת פרסמו ידיעה זו (שלא פורסמה כאן באתר, מייד תבינו למה), והוסיפו לזה שפע של פרשנויות, כולן מוטעות.

אגב, בתגובה, חברת חלל תקשורת פרסמה כאן הודעה לבורסה, שמדובר (פירוש חופשי שלי להודעה של החברה) בספין, זאת, משום שמדובר בתהליך ארוך מאוד ללא זמן התחלה וסיום ולא ברור מהלך יישומו. זה נכון

למה לא פורסמה באתר כאן הידיעה על ההחלטה של Yes?

כי אין בה חדש ואין בה ממש.

הנושא הזה פורסם מזמן כאן באתר תחת הכותרת המדברת בעד עצמה: 
"עוד פספוס של המשטרה: הודעת YES על ביטול ההסכם עם "חלל תקשורת""

זה מאמר, שפורסם ב-18.12.18, ומומלץ מאוד לקריאה, גם בגלל שהוא מסביר מה היו (ועודם) הפיספוסים החמורים של "להב 433", היועמ"ש והפרקליטות, בחקירת "תיק 4000" בכל הנוגע ליחסים, רובם לא חוקיים ולא כלכליים, שהיו בין Yes לחברת "חלל תקשורת" של שאול אלוביץ', ב"חסות" הרגולטור לתקשורת הישראלי (משרד התקשורת, מועצת הכבלים והלוויין וגם בעקיפין - הרשות השנייה). 

מאז, אותה הודעה של Yes מסוף 2018 מוחזרה כמה פעמים ותמשיך להיות ממוחזרת (למה? הסבר בסעיף הבא). 

בנוסף, חברת Yes היא חברת OTT על רשת הפס הרחב של בזק מזה שנים רבות (הניסויים של שירותי VOD על רשת הפס הרחב של בזק החלו כבר במחצית העשור הקודם, והייתי שותף להם, השירותים הללו שודרגו בתחילת 2013 וב-2017 Yes השיקה את שירותי StingTV (מחוץ לכל חוק). 

עד היום Yes סיפקה ומספקת לא פחות מ-6 שירותי OTT, ובימים הקרובים היא תספק 7 שירותי OTT. החידוש זה שירות OTT עם ממיר חדש: Yes תחל לשתף פעולה עם אפל העולמית - הלקוחות יקבלו ממיר של אפל TV הכולל גם גישה לנטפליקס ואמזון-פריים, בעוד הטלוויזיה של Yes תוטמע בו כאופציה הראשונה ותכלול יכולת הקלטה.

כך, ש-Yes לא תעבור להיות OTT, היא כבר כזו כבר כמה שנים טובות (כעשור) והיא מרחיבה כל הזמן את שירותי ה-OTT שלה.

מה שיצטמצם אצלה בשנים הקרובות, אלה השידורים הלינאריים, שמתקבלים מהלווינים של חברת חלל תקשורת. אולם, זה תהליך שייקח שנים רבות ועדיין הכיוון שלו לא ברור (הסבר מפורט בהמשך). 

מזמן Yes הייתה אמורה להתנתק מחברת חלל ומחיבורי הלוויין, אבל לא הקשיבו לי במשך שנים (למשל: כאן, כאן וכאן).

למה העניין הזה מתפרץ שוב ושוב ולמה הואאבי ברגר ימשיך לככב שוב ושוב בהודעות של בזק מול חברת חלל תקשורת?
משום שזו תוצאה נלווית ל"תיק 4000".

"הפירמידה" של שאול אלוביץ' קרסה, ובמסגרת זו חברת חלל תקשורת הגיעה לכונס הנכסים ונמכרה למשקיעים פרטיים וכעת היא "אויבת" של קבוצת בזק.

לא סתם "אויבת", "אויבת" גם ברמה האישית.

בראש הדירקטוריון של חברת חלל עומדים כיום: חיים רומנו, מי שהיה מנכ"ל פרטנר ומתחרה חריף בעברו מול בזק, ואבי ברגר, (בתמונה משמאל), שהיה כפוף לחיים רומנו בעת שעבד בפרטנר, עבד לאחרונה אצל סלקום (כדי לסייע לה להתחרות בבזק), ובאמצע היה מנכ"ל משרד התקשורת, אויב מושבע וחריף של בזק וגם "עד מפתח" חיוני ביותר ב"תיק 4000" ש"מככב" רבות כאן באתר ולא לחיוב, בהרבה כתבות (למשל: כאן, כאן, כאןכאן, כאן,כאן, וכאן).

מי מנהל את Yes?
כבר חשפנו, שבזק מיישמת את "המיזוג", אבל לא בין בזק ל-Yes אלא בין פלאפון-בזק בינלאומי-Yes.
ל-3 החברות הללו יש כבר מנכ"ל אחד (מנכ"ל פלאפון הוותיק, רן גוראון), צמרת סמנכ"לים מאוחדת, ולמרות שמשרד התקשורת לא אישר את המהלך ובזק "משכה את בקשתה" לאיחוד 3 החברות הללו מהמשרד (מפורט כאן), המיזוג הזה מתבצע בפועל, ביעילות ובמהירות, בכל הרבדים של 3 החברות הללו, לרבות רבדי מערכות המידע, התשתיות, השירותים, כוח האדם הבכיר והפחות בכיר וכך הלאה.

תוך פחות משנה, 3 החברות הללו תהיינה אחת, ותעמדנה את משרד התקשורת בפני עובדה מוגמרת. בזק למדה מהמתחרות שלה, ש"קביעת עובדות" היא הדרך הכי יעילה להתקדם בשוק התקשורת הכיאוטי הקיים בישראל

מעטים שמו לב, שהודעת בזק לבורסה על תהליכי התייעלות ב-Yes (כאן, פירוט כאן), כולל פרישה של עובדים מרצון ופיטורי עובדים, היא החלטה, שסוכמה בין המנכ"ל רן גוראון לוועד העובדים של Yes וההסתדרות הלאומית. החלק הזה של המיזוג בניהול העובדים - כבר הושלם.

בפלאפון ובבזק בינלאומי יש עדיין תסיסה די חזקה של ועדי העובדים, אבל גם הם די מהר יחתמו על "הסכמי התייעלות", שנובעים מאיחוד 3 החברות.  

האם Yes תצא מהפיקוח של מועצת הכבלים והלוויין ותוכל להחזיר את הרישיון  שלה, בגלל שהיא הופכת להיות ספק OTT, כמו סלקום ופרטנר?
מה פתאום.

אין מצב כזה, לא לפי חוק התקשורת ולא לפי תקנות התקשורת.

זה שסלקום ופרטנר מפרות גם את חוק התקשורת וגם את החוק של "עידן +" - זה לא אומר מאומה לגבי Yes, שיש לה סעיפי חוק מיוחדים עבורה, גם בחוק התקשורת וגם בתקנות.

הרישיון של Yes יכול להיות מוחזר או להתבטל, רק באחת מ-2 הדרכים הבאות, שלא סביר שתתממשנה בקרוב או בכלל:
  • Yes תפשוט את הרגל, תגיע לכונס נכסים תחת בית המשפט, שימכור אותה לחברה אחרת ואותה חברה רוכשת, תבקש ותקבל את הרישיון של Yעו"ד יהודה וינשטייןes.
  • Yes תתמזג עם בזק ואז בזק תגיש בקשה למועצת הכבלים והלוויין לקבל את הרישיון של Yes לעצמה. זה מהלך אפשרי, לכאורה, משום שגם הממונה על ההגבלים העסקיים כבר אישר מיזוג כזה, גם היועמ"ש (הקודם, עו"ד יהודה ויינשטיין, בתמונה משמאל) אישר כבר בחתימת ידו את המיזוג הזה (לא מאמינים? ראו כאן). המכשול העיקרי למימוש התסריט הזה: משרד התקשורת לא אישר מיזוג. "חומות ההפרדה המבנית" עדיין קיימות בין בזק ל-Yes. זו בדיוק הסיבה, שבזק הגישה בג"ץ מאוד חריף כנגד משרד התקשורת (כאן וכאן), וזו בדיוק הסיבה, שקראנו לחקירת משטרה דחופה ביותר כנגד צמרת משרד התקשורת של היום - כאן וכאן
למי שלא יודע, השר איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שבנימין נתניהו אישר ל-Yes ולבזק ב-2015 (פירוט כאן). זה היה הפרק הראשון בסדרת 21 פרקים, שחשפנו, בסיוע מאות מסמכים מקוריים "יצוקים בבטון" ועדים רבים, ישרים ומהימנים (שלא נחקרו), את כל פרטי השערוריה של "תיק 4000", תיק שנתפר לאיש הלא נכון

האם Yes תשתמש ברשת הסיבים של בזק כדי לספק OTT ללקוחותיה?
כנראה שלא.

העובדה שכבר כיום, יש ל-Yes כמה שירותים על רשת הסלולר. Yes החלה עם שירותי OTT על רשת הסלולר בסוף 2013 עם שירות yesGo

בתחום פריסת הסיבים לבתים, משרד התקשורת עדיין מבולבל. מונתה עוד ועדה מיותרת לנושא זה, שרק לאחרונה פרסמה "קול קורא" (כאן) ולא ידוע מתי הנושא הזה יסתיים ויצא מסמך מדיניות רשמית לנושא פריסת הסיבים בישראל.

בינתיים, הכאוס חוגג (סלקום ופרטנר מפרות חוק בחסות משרד התקשורת), ומנגד, משרד התקשורת פרסם לפני יומיים בשקט גמור (כאן) ובאיחור רב, את תכנית העבודה השנתית שלו ל-2019. בדיוק כפי שחזיתי, כל המשימות של תכנית העבודה ל-2018 הוזזו קדימה ל-2019 (והם, בתכנית השנתית הבאה, יוזזו קדימה ל-2020).

ככה משרד התקשורת הישראלי עובד ולא מהבוקר.

גם הכאוס בצמרת מועצת הכבלים והלוויין ממשיך בשלו (למרות שד"ר יפעת בן-חי-אשר ביטוןשגב כבר מזמן לא שם. מי ששם זה אשר ביטון, בתמונה משמאל, שבספק אם הוא מבין היכן הוא נמצא), כמפורט כאן, כאן, וכאן. 

החוק בעניין שידורי OTT מסוג VOD על רשת הפס הרחב של האינטרנט עבר בצורה מסודרת בכנסת כבר ב-2007 (כאן). אי קיום של החוק הזה הוא כתם של חרפה על ראשי משרד התקשורת ומועצת הכבלים והלוויין, מאז 2007 ועד עצם היום הזה. ב-2012 עברה בכנסת חקיקה מסודרת נוספת, שהייתה מאוד ארוכה ומעמיקה בדיוניה, שעדכנה את חוק "עידן +" ("חוק הפצת שידורים באמצעות תחנות שידור ספרתיות"), והסדירה את שידורי "עידן +" על רשת האינטרנט (הפעם זה כל סוגי השידורים בכל הפלטפורמות של האינטרנט),.כמפורט כאן. גם חקיקה זו לא יושמה ונשארה "אות מתה בספר החוקים" והיא לא רק כתם וחרפה, היא מחדל ברמה לאומית שדורשת חקירה מי הכשיל את החוקים הללו ולמה (די ברור למה), בחסות 3 רגולטורים שאמונים על פי החקיקה על יישום החוק הזה: משרד התקשורת, מועצת הכבלים והלוויין והרשות השנייה.

הרצון והיכולת שלו (של אשר ביטון) לתקן את הטעון תיקון ובראש וראשונה לעבוד לפי החוק ובשקיפות ולאכוף את החוק והתקנות על סלקום ופרטנר (ושאר שחקני ה-OTT ושודדי התשתיות של "עידן +", לרבות Yes והוט), הן אפס. כלום מכלום. 
 
הישועה לפריסת סיבים לבתים בישראל לא תגיע גם מהתרגילים הפיננסיים והרגולטוריים של סלקום -IBC-תש"י (כאן, כאן וכאן). הפריסה של המיזם הכושל הזה, של הסיבים האופטיים המכונה בשם אנלימיטד, תהיה, כמו שהייתה עד היום, בכמה שכונות ברחבי הארץ (בעיקר לבניינים רבי קומות חדשים וחדשים יחסית) וזה הכל. 

בכלל, איך קבוצת סלקום מתנהלת, אפשר לראות ממייל, שקיבלתי אך אמש מאחד מקוראינו, שמואל בר-זיו שמו, ששלח לי פסק דין טרי בתביעה, שהגיש בבית המשפט לתביעות קטנות בכ"ס, כנגד סלקום, על התנהגות בריונית וחצופה כלפיו, רק בגלל שהחליט לנטוש את סלקום, כי היא העלתה לו בהפתעה את המחיר של "חבילת הטריפל" שלו. פסק הדין המלא והחלוט (הסופי) מצוי כאן.

זה תואם במדויק את התנהלות סלקום במשך כמה שנים טובות (ועדיין נמשך) כנגד לקוחותיה, במה שמכונה ע"י סיני ליבל בשם "תעלול הסים", בסדרת כתבות ארוכה, שחשפנו את התעלול הזה, סדרה, שהסתיימה כאן. זה גם תואם במדויק את התנהלות הקלוקלת של סלקום בנושאים אחרים, כמו למשל כאן.

כמה קנסות, שהוטלו על קבוצת סלקום, בכלל לא הזיזו לה

אז מה כן יהיה בתחום ה-OTT של Yes?

זה די ברור:

העולם הולך ל-5G וגם לחיבורי אלחוט (דוגמת גלים מילימטריים, פתרון שכבר נמצא בשלבים סופיים של ניסויים ברחבי הארץ). 

אפילו חברת We4G חולמת להיכנס לתחום זה, ביחד עם קבוצת RGE ושידורי קשת (כאן), הבעלים והמפיקים של ערוצי 12 ו-13 בשידורי הטלוויזיה הרב-ערוצית בישראל. זה יהיה (יחסית) די קל להן, כי We4G רוכבת בקלילות ובלי להתאמץ בכלל, בבלוף המדהים המכונה בטעות "שת"פ רשתות" -  על הרשת של סלקום. זאת, בחסות הרגולטור הישראלי שעוצם את עיניו (לא משהו יוצא דופן, בקדנציה הנוכחית של ראשי משרד התקשורת, שהחוק, התקנות והאינטרסים של הציבור, מעניינים אותם כשלג דאשתקד). 

על פי דו"ח טרי של חברת המחקר Hadden Telcoms, נכון לתחילת מרץ 2019, יש כבר בשוק העולמי לא פחות מ-22 סוגי מכשירי קצה (סמארטפונים ומוצרי קצה ללקוחות קצה פרטיים, לבית, לרכב ולמשרד), מכשירים התומכים ב-5G, מ-14 יצרני מוצרי קצה שונים מרחבי העולם. הרשימה המלאה של מוצרי הקצה, שכבר תואמים ל-5G, נמצאת כאן, למתעניינים.

כלומר: עד סוף השנה הזו (2019), השוק כבר יהיה מוצף במכשירי קצה: סמארטפונים וכל שאר מוצרי הקצה לרבות: נתבים, USB, טאבלטים, לפטופים, ממירים לטלויזיות, מכשירי קצה ברכבים, וכיו"ב, ברוחבי פס של עד 10 גיגה בסלולר. 

בנוסף, הכיוון הזה מתפתח ממש במהירות. דוגמה מוחשית מאמש [ציטוט]: "חברת מארוול (שמרכז הפיתוח שלה בתחום זה נמצא בישראל) וחברת סמסונג מדווחות, שהן מרחיבות את שיתוף הפעולה האסטרטגי לתשתיות 5G. שתי החברות תמנפנה את ההצלחה בתחום תשתיות רשתות אלחוטיות. 
חברת מארוול, שמתמחה בפתרונות מוליכים למחצה לתשתיות תקשורת, וחברת סמסונג הודיעו על הרחבת שיתוף הפעולה הארוך טווח שלהן בתחום תשתיות רשתות אלחוטיות. סמסונג ומארוול משתפות פעולה בפיתוח ובהשקת מגוון מעבדים לתשתיות רשתות LTE והן לרשתות 5G NR, באופן המאפשר לחברות תקשורת לפרוס טכנולוגיה בריבוי תדרים, כדי לעמוד בביקוש הגובר בהתמדה לשימוש רחב בנתונים ע"י משתמשי קצה ויישומים חדשים.
רשתות הדור הבא דורשות אינטגרציה מקיפה של מספר טכנולוגיות המאפשרות קצבי נתונים מהירים, זמן המתנה קרוב לאפס, והגדלת צפיפות הרשת בהתאם לתקנים החדשים. בנוסף, הצורך להמשיך ולתמוך באופן סימולטני גם ברשתות LTE ו-LTE-A הוותיקות יותר, לצד רשת 5G NR - הוא חיוני לפריסה יעילה וחסכונית. LTE-A ו-5G NR מאפשרות גם שימושים חדשים רבים, לרבות ערים חכמות, אוטומציה בייצור, שירות רפואי מרחוק, IoT ,OTT ומציאות וירטואלית".

בארה"ב, זה כבר החל (מזמן) בחיבורי 5G לבתים (במקום חיבורי סיבים), ויש כבר תנועה מאוד משמעותית ובהיקפים הולכים וגוברים של לקוחות שידורי הכבלים והלוויין בארה"ב (כמפורט כאן), כדי לקבל שירותי OTT על רשת הסלולר, ב-5G. 

חברת ורייזון היא הראשונה בארה"ב שתחבר לקוחות ב-5G לסמארטפונים (כאן) בעוד פחות מחודש, אחרי שכבר לפני יותר משנתיים החלה לחבר בתים ב-11 ערים ב-5G, ברוחב פס של 1.8 גיגה שכעת מתחיל להיות משודרג עד ל-10 גיגה.
 
הרגולטור לתקשורת בארה"ב, ה-FCC, ממשיך להוציא ובקצב תדרים למכרזים ל-5G.
זאת, בהתאם למדיניות ברורה ל-5G של נשיא ארה"ב.

שמעתם על מדיניות כזו בישראל? קדחת

עד שייפרסו סיבים ברחבי ישראל לכל הבתים, תהיינה כבר בישראל רשתות 5G ואלחוט רחב פס (המכונה WISP). סביר להניח, שתוך שנתיים ואולי אף פחות, Yes לבד תחליט (ובתיאום על בעלת הבית שלה: בזק), שרשת פלאפון היא הרשת המועדפת עליה - לאספקת שירותי OTT לבתים בישראל. זה גם יותר זול, יותר מהיר ויותר מעשי. 

 
YES FREE 
 
Bookmark and Share