Telecom News - מי לא נרתם למען קידום היצירה הישראלית בתקופת משבר הקורונה והאבטלה?

מי לא נרתם למען קידום היצירה הישראלית בתקופת משבר הקורונה והאבטלה?

דף הבית >> חדשות >> חדשות עולם הטלוויזיה >> מי לא נרתם למען קידום היצירה הישראלית בתקופת משבר הקורונה והאבטלה?
רק בגלל הגיבוי והחיפוי של השר יועז הנדל, להפרות החוק המרובות של סלקום ופרטנר, שתי החברות הללו נמצאות מחוץ לכל מסגרת של עידוד היצירה המקומית, אותה דוחף כעת השר. בזמן ש-HOT ו-YES מחויבות להשקיע 8% מהכנסותיהן בהפקות מקור ישראליות, והן משקיעות כעת יותר בעידוד יוצרים ואמנים ישראלים, סלקום ופרטנר נמצאות ב"יקום מקביל", שאין בו שום חוק, והשר מסייע לבעליהן, כדי שלא ישלמו מסים ותמלוגים בישראל.
עדכונים בגוף הכתבה ובסופה.
מאת: אבי וייס, 14.7.20, 06:30השר יועז הנדל

לאחר שחשפתי את התרגיל הבלתי חוקי והמקומם של שר התקשורת יועז הנדל, בתמונה משמאל, לשחרר את בעלי סלקום ופרטנר מכל "ישראליות", בכתבה "שר התקשורת חתם על הטבה רגולטורית של מאות מיליוני ש"ח ל-3 טייקונים!", מתברר, שהוא מסייע לסלקום ולפרטנר גם בתחומים נוספים, הפוך לכל הספינים, שהוא משמיע בימים האחרונים, כמודגם בתמונה משמאל.

השר יועז הנדל יצא בהכרזות לגבי "עידוד היוצרים והאמנים הישראלים" לאור מצבם הממש לא סימפטי, עקב מגפת הקורונה.

זאת, בנוסף להכרזתו הטרייה והמוזרה ביותר, בלשון המעטה [ציטוט]: "ביקשתי כעת מהממשלה שתמנה אותי לפרוייקטור מטעמה לטיפול בנגיף הקורונה במגזר החרדי והערבי". אני מעדיף לא להתייחס להכרזה הזו. היא שייכת לתחומים, שהאתר לא מכסה. 

השר יועז הנדל נתקל בהיקף לא קטן של תגובות חיוביות ותומכות, מקרב ספקי התכנים והשירותים בישראל (כאן), וגם זכה לתגובות שליליות ומלגלגות מצד רשת וקשת (ערוצים 13 ו-12) (כאן). למה תגובה שלילית ומלגלגת מצד רשת וקשת? הסברים בכתבה: "בעלי רשת וקשת לא יקבלו את כספי "הביד" משר התקשורת, היוצרים יקבלו זאת!".

אולם, חור גדול אחד נשאר מוסתר מהציבור, מהיוצרים ומהאמנים, חור בתחום שידורי הטלוויזיה לציבור בישראל, והוא כולל את סלקום עם מעל ל-250 אלף לקוחות משלמים ופרטנר עם מעל ל-200 אלף לקוחות משלמים. 

לכן, שלחתי ביום 12.7.20 את השאלות הנוקבות הבאות לשר התקשורת יועז הנדל, לשר חילי טרופר, שר התרבות והספורט, ולידיעת צמרת משרד התקשורת, לרבות המנכ"לית לירן אבישר בן-חורין, בזו הלשון:
"הנדון: הירתמות למען היצירה הישראלית בתקופת המשבר: מה עושים עם המתחמקים מכל הירתמות ומכל חוק?
שלום רב ושבוע טוב,
1. היום השר [שר התקשורת] הפיץ את ההודעה הבאה:
*********************************************************************
*שר התקשורת ושר התרבות והספורט פנו לגופי תקשורת: ״הירתמו למען היצירה הישראלית בתקופת המשבר״. מספר גופים כבר נענו*
יו״ר הרשות השנייה, מפקד גלי צה״ל ויו"ר התאחדות תחנות הרדיו נענו לקריאה של שר התקשורת, יועז הנדל ושר התרבות והספורט, חילי טרופר, ויפעלו  להגברת מינון היצירה הישראלית בפלטפורמות. גם חברת הוט הודיעה כי תפעל לשינוי תמהיל התוכן וחיזוק תמלוגים לאומנים מקומיים.
בימים האחרונים פנו השרים טרופר והנדל לגופי השידור הישראליים, בעקבות הפניה של אומני ישראל לשרים, וציינו: ״משבר הקורונה יצר מציאות חדשה בכל העולם ומאלץ את כולנו לשינויים באורחות החיים. אנחנו מחויבים לעשות היערכות מחודשת שתאפשר קיום בתנאים משתנים ותייצר סולידריות חברתית לתמיכה במי שנפגע מהמשבר״.
בפניה ליו״ר הרשות השנייה, תחנות הרדיו האזוריות, גלי צה״ל וגופי שידור נוספים ציינו גם כי ״ענף התרבות ספג פגיעה אנושה ואיבד בין לילה את יכולת הקיום שלו - הבמות והתיאטראות״.
השרים קראו לכל פלטפורמות השידור - ברדיו ובטלוויזיה: ״בימים בהם יוצרים איבדו את מטה לחמם, יש חשיבות מיוחדת להירתם למען היצירה והתעשייה הישראלית ולאפשר כמה שיותר פלטפורמות חיבור לקהל״.
********************************************************************************************************************

2. משום מה הפנייה הזו לא מופנית לשני גופים המשדרים שידורים מלאים (סלקום ופרטנר), שמספקים שירותי טלוויזיה (ועוד שירותים) לכמות לא קטנה ומבוטלת של לקוחות משלמים, שידורים בלי רישיון, יש לציין, גופים המתעלמים (בכוונה) מ"חוק התקשורת" ומ"חוק חוק הפצת שידורים באמצעות תחנות שידור ספרתיות".

3. זאת, גם כדי להתחמק מכל החובות הכרוכות בעצם החזקת רישיון, כולל תמלוגים, "הפקות מקור" וכל מה שיש כתנאים ב"רישיון לשידורי כבלים", וגם כדי להתחמק מהחובה של 26% "ישראליות", ככתוב בחוק.
חובת "הישראליות" למשדרי טלוויזיה
[לחיצה על התמונה מגדילה אותה]

4. כיום, יש רק חברה אחת שקיבלה אישור חוקי של רישום ב"מרשם ספקי התכנים" במועצת הכבלים והלוויין (כאן), וזו חברת טריפל-סי. אולם, חברה זו מזמן חדלה לשדר.

5. יודגש, שסלקום ופרטנר בכלל לא טרחו לפנות אי פעם למסלול החוקי הזה, של "מרשם ספקי תכנים". כך, שהן מפרות את החוק, גם בתחום הזה.

6. אודה להתייחסותך הדחופה, לאור העובדה, ששני ספקים ובכלל לא קטנים, מתחמקים מכל חובה חוקית, לרבות מה שהשמיעו שרי התקשורת, התרבות והספורט, כמופיע כאן מעל".

תגובה טרם קיבלתי. לא שלא ניסיתי. ככל שאקבל תגובה אעדכן בהתאם.
קוראינו כבר יודעים, שתגובה לא אקבל. די ברור למה (זה גם מוסבר בהרחבה בנספח א' כאן).
לצפצף על עוד כמה חוקים באי מענה לשאלותיי - זה כבר דבר פעוט ערך, מול הצטברות ההחלטות, שטעונות חקירה דחופה, של הטבות הרגולטוריות הענקיות הללו לטייקונים, שמחזיקים בסלקום ובפרטנר.

עדכון 15.7.20, 13:00: התקבלה תגובת משרד התרבות והספורט: "שלום רב, פנייתך הועברה להתייחסותם של חברות סלקום ופרטנר. נעדכן בתשובתם בהקדם."

יודגש, שנושא אי הציות לחוק והתחמקות מכל חובות רגולטוריות, בחסות ובגיבוי שרי התקשורת, כבר נחשף על ידי כמה פעמים ולאחרונה למשל כאן, וכך פרסמתי לאחרונה על הנושא הזה:
חובות הפקות מקור

בגלובס פורסם (כאן) מאמר תחת הכותרת: "איגודי העובדים והיוצרים בטלוויזיה חוששים: פרויקט פרישת הסיבים יוביל בעקיפין לביטול חובת הפקות המקור. איגודי עובדים של יוצרי תוכן טלוויזיוני פנו אל שר התקשורת בבקשה לבחון את השינוי הצפוי בחוק התקשורת • לטענתם רפורמת הסיבים תאפשר שידור של תוכן על גבי פלטפורמות שאינן מחויבות לשידור הפקות מקור מקומיות".

הבעיה: האיגודים הללו לא הקשיבו לי מתחילת העשור הקודם, כשסלקום ופרטנר (ועוד כמה חברות שבינתיים נעלמו) החלו עם שידורי OTT. הם היו צריכים לטפל בבעיה הזו אז. כעת - הם "אחרו את הרכבת". כדי "לעצור את הרכבת", יש צורך בצעדים מאוד תקיפים כולל בג"צים, גיוס חברי כנסת ושרים והפגנות. לא שליחת מכתב חסר כל ערך לשר. מכתבים כאלו נשלחים לשרים המתחלפים מזה יותר מעשור (הנה דוגמה אחת מני רבות מ-2017 - כאן וכאן) והם לא מזיזים לשום שר, שרק מבטיח להם "הרים וגבעות" ו"עושה עליהם ספינים" חסרי כל ערך, שוב ושוב. 

שורה תחתונה:
השר יועז הנדל ממשיך ליישם כל מה שה-Deep State מכתיב לו. השר ממשיך להיות מובל - במקום להוביל.

חוק, תקנות, נהלים, צווים, "מרשם ספקי תכנים", תמיכה ביוצרים, טובת הציבור - זה לא מעניין את השר יועז הנדל - בכלל. 

טובת הטייקונים והדאגה לכיסם, שלא יידרשו חס וחלילה לשלם מיסים בישראל ולשלם ליוצרים ולאמנים - זה הדבר הכי חשוב לו - ממש כיום, על רקע המצב הכלכלי של מדינת ישראל, עקב מגפת הקורונה. הפוך בדיוק לספינים, שהשר מפזר כל יום בכלי התקשורת, שממחזרים אותו - בלי לבדוק. 

לא פלא, שאני מפנה את הקוראים שוב לכתבה הנוקבת והחשובה ביותר, במיוחד אחרי החשיפה המצויה למעלה: 
"מה יגרום לך להצטרף לקריאה לפטר ובדחיפות את שר התקשורת יועז הנדל?".

UNEMLOYMENT FREE
עדכון 8.2.21: ענת ביין-לובוביץ' ב"גלובס" פרסמה כאן (כותרת בלבד): "בלי תנאים: גנץ חתם על שחרור כספי הביד לקשת, רשת, הוט ו-yes.
כספי הביד בסך 35 מיליון שקל שוחררו לאחר שמשרד התקשורת ביטל את הסעיף שהכניס יועז הנדל, לפיו קבלת הכספים תותנה בהפקות עם זיקה של ישראליות ויהדות • השלב הבא אמור להיות אישור של שר האוצר ישראל כ"ץ להעברת הכסף, ובתעשייה חוששים להיקלע שוב למשחקי כיפופי ידיים פוליטיים."

עדכון 14.3.21: פורסם כאן ע"י נתי טוקר בדה-מרקר (כותרת בלבד): "מאיים על ערוצי הטלוויזיה? כ"ץ מעכב 36 מיליון שקל לגופי השידור.
בשוק התקשורת מעלים חשש כי השיקול של שר האוצר הוא פוליטי, ונועד לפגוע בכלי התקשורת בתקופה רגישה זו ולהלך עליהם אימים כדי להשפיע על היחס שלהם לליכוד."

עדכון 13.6.21: פורסם באתר משרד התקשורת כאן (כותרת בלבד): "שנים אחרי שנתקעו בממשלה: שר התקשורת איתן גינזבורג הצליח להביא להחזרת 36 מיליון ש"ח (כספי הביד) לשוק היצירה שיושקעו ביצירת מקור ישראלית." כך, העניין הזה מגיע לפתרון אחרי למעלה מ-3 שנים. לא ייאמן. 

עדכון 11.7.21: באיחור רב, משרד התקשורת פרסם כאן את החלטות השרים (גנץ וגינזבורג) לגבי חלוקת "כספי הביד" ובזה הסאגה הנמשכת של ההחלטות בנושא, באה לסיומה. לא ברור למה המסמכים הללו הוסתרו מהציבור כל כך הרבה זמן (ההחלטה של השר גנץ הייתה ב-1.2.21). 

עדכון 27.7.21: רשת וקשת ביטלו (כאן) את הבג"ץ שהגישו שר התקשורת, שר האוצר והחברות HOT ו-YES בעניין "כספי הביד". זאת, משום שהיה ברור לתובעים (רשת וקשת) שהם יפסידו. 

עדכון 28.7.21: עדיין כספי "הביד" לא חולקו ולא ידוע מתי יחולקו, כי מועצת הכבלים והלוויין (כנראה בתיאום עם הרשות השנייה ושר התקשורת יועז הנדל) פרסמה (כאן) מסמך חדש לשימוע, של "טיוטת כללי התקשורת (תכניות ממומנות)", מסמך שיש בו כללים רגולטוריים נוספים, לגבי שיטת חלוקת הכסף ("כספי הביד"), שממתין כבר שנים לחלוקה. 

עדכון 7.10.21: מועצת הכבלים והלוויין סיימה סוף סוף את השימועים בנושא חלוקת "כספי הביד" ואישרה את ההחלטות הסופיות בנושא ופרסמה זאת כאן תחת הכותרת: "החלטת המועצה לשידורי כבלים ולשידורי לוויין מספר 3-16/2021 מיום 2.9.2021 בעניין: התקנת כללי הרשות השניה לטלויזיה ורדיו (תכניות ממומנות של בעל רישיון כללי לשידורי כבלים או בעל רישיון לשידורי לוויין), התשפ"ב - 2021". 
 
Bookmark and Share