רפורמת הדואר של הנדל: האם סניפי הדואר יהפכו לקניונים וימכרו ביגוד ונעליים?

דף הבית >> דואר ישראל >> רפורמת הדואר של הנדל: האם סניפי הדואר יהפכו לקניונים וימכרו ביגוד ונעליים?
רפורמת הדואר של הנדל: האם סניפי הדואר יהפכו לקניונים וימכרו ביגוד ונעליים ולא יתמקדו בשירותי דואר?
מאת: אבי וייס, 23.12.21, 07:50לירן אבישר בן חורין

נמשכת הביקורת בוועדת הכלכלה של הכנסת על רפורמת הדואר של יועז הנדל. לאחר שברח מהדיון הראשון ונשלח להכין "שיעורי בית" לקראת הדיונים הבאים, שר התקשורת לא השתתף בדיוני ההמשך בוועדת הכלכלה. בכל מקרה, "המסכה נפלה" - הנדל מנסה להעניק בחשאי לחברת הדואר הטבות מפליגות על חשבון הציבור. בחלקים רבים בדיוני הוועדה, נשמעה מנכ"לית משרד התקשורת, לירן אבישר בן חורין, כמו לוביסטית של חברת הדואר. ועדת הכלכלה לא אישרה את כוונת הנדל לאפשר לחברת הדואר לספק שירותים נוספים כראות עיניה וללא צורך באישור המשרד.

ב-12.12.21 דיווחנו - כאן על ישיבת ועדת הכלכלה הראשונה והסוערת, שעסקה בתיקון חוק הדואר ביוזמת שר התקשורת, יועז הנדל. כ"כ, התרענו לפני ישיבה זו שמוצע, שחברי הכנסת יתעלמו מהספינים של שר התקשורת יועז הנדל ושל חברת הדואר, ובמסגרת הדיון בוועדת הכלכלה, יתרכזו בשאלות לגבי הפגיעה בציבור כתוצאה ממהלכי יועז הנדל.


כפי שצפינו, הישיבה של ה-21.12.21 כאן סימלה את סיום "המשחק הכפול" של הנדל, לתקוף פומבית את חברת הדואר כדי להימנע מביקורת ציבורית עליו עצמו, אך במקביל לתת בחשאי לחברה הטבות רגולטוריות בשווי מיליוני ₪, על חשבון הציבור.

2 הישיבות הבאות, שהתקיימו השבוע בחוק הדואר, המשיכו את הביקורת הקשה של חברי הכנסת נגד רפורמת הדואר של הנדל.

הנדל, שכאמור, ברח באמצע הדיון הראשון בוועדה, הבין את הרמז ולא הגיע כלל לדיוני ההמשך, ומנכ"לית המשרד, לירן אבישר בן חורין, (בתמונה למעלה), מצאה עצמה מול שאלות קשות מצד חברי כנסת, שהאשימו את המשרד בהובלת רפורמה, שתפגע בציבור ובעיקר בפריפריה.

ביקורת נוספת מצד חברי הכנסת הייתה על כך, שמשרד התקשורת לא סיפק תשובות לחששות חברי הכנסת מהרפורמה ומההפרטה הצפויה.

אי לכך פניתי בדחיפות לשר התקשורת והנהלת המשרד, עם השאלות הבאות:
"הנדון: שאלות בעניין הדואר ודיוני ועדת הכלכלה של הכנסת.
1) אחרי ששר התקשורת ברח באמצע הדיון הקודם בוועדת הכלכלה בנושא הרפורמה בדואר, מדוע הוא לא הגיע כלל לדיון השני?
כידוע, מדובר באחת הרפורמות המרכזיות שהמשרד מוביל. היעדרות השר נראית תמוהה.
2) האם בכוונת משרד התקשורת לקיים את הוראת יו"ר ועדת הכלכלה, שדרש "לקבל בכתב נתונים על שיפור שירות מדיד לציבור כתוצאה מהחקיקה"
3) מאחר שהדיון השני עסק בעיקר בכניסת חברת הדואר לתחום הדפוס, נשאלת השאלה מדוע הסתירה מנכ"לית המשרד מחברי ועדת הכלכלה, שתיקון החקיקה מסמיך את שר התקשורת לתת אישור לחברת הדואר גם להדפיס בעצמה ולא באמצעות בית דפוס?
4) כ"כ, מאחר שעלה בדיון החשש מפני ניצול כוחה המונופוליסטי של חברת הדואר, נשאלת השאלה מדוע הסתירה מנכ"לית המשרד מחברי הוועדה, את העובדה, שכיום רשאית חברת הדואר להדפיס על פרטי הלקוח, ולאחרונה היא נתפסה כשהיא מספקת את השירות חינם ותמורת עלות משלוח הדואר בלבד, דהיינו: מתן הנחה אסורה תוך פגיעה בתחרות?
בברכה
אבי וייס"

תשובות לא קיבלתי ודי ברור למה.

להלן הקישור להפרה של הדואר בנוגע ל"הדפסה על פריטי הלקוח", שהדואר סיפק בחינם ותמורת עלות משלוח הדואר בלבד (דהיינו: הנחה אסורה על תעריפי הדואר המפוקחים) והקנס שהוטל על חברת הדואר בגין הפרת החוק והרישיון הזו - כאן. כעת המשרד פועל "להלבין" את העבירות הללו. 

אחרי שחברי ועדת הכלכלה אישרו את פתיחת תחום הדואר היחידני לתחרות, ניסה המשרד להעביר במהירות את הסעיף המאשר לחברת הדואר לספק שירותים נוספים ללא אישור משרד התקשורת.

מנכל"ית המשרד, לירן אבישר בן חורין, ניסתה "להרדים" את חברי הוועדה כאשר הביאה לדוגמא מכירת אלכוג'ל בסניפי הדואר, אך חברי הכנסת לא "נפלו בפח" והבינו מיד, שמתן אישור כנ"ל לחברה, עלול להפוך את סניפי הדואר "לקניונים", שלא יתמקדו בשירותי דואר.

נציגי המשרד ניסו להרגיע את חברי הכנסת באמצעות סעיפים כלליים, שמאפשרים לשר להתערב למען "שירות תקין וסדיר", אך גם זה לא "עבד" על חברי הכנסת, שהבינו מיד, שמדובר בשינוי מהותי בפעילות חברת הדואר, שמאפשר להסיט את פעילות החברה לתחומים זרים.

בחלקים רבים בדיוני וועדת הכלכלה, נשמעה לירן אבישר בן חורין כמו לוביסטית של חברת הדואר, כאשר תקפה את "חברת מסר", המתחרה המרכזית של החברה, והצדיקה מתן הטבות מפליגות לחברת הדואר.

לאור הביקורת הקשה מצד חברי הכנסת על כך, שההטבות הנ"ל לחברת הדואר ניתנות ערב הפרטת החברה, ניסו משרד התקשורת ומשרד האוצר לטעון, שההקלות לחברת הדואר אינן קשורות להפרטת החברה המתוכננת בהמשך, אך חברי הכנסת לא "קנו" את ההיתממות הזו, והבינו מיד, שמתן ההטבות יהפוך את הדואר ל"דבר אחר" ובהמשך, כל ההטבות האלו תעבורנה לגורם הפרטי, שיקנה את החברה. 

לירן אבישר בן חורין עוד נלחמה על העברת האישור לחברת הדואר לספק שירותים נוספים כראות עיניה וניסתה להרגיע את חברי הכנסת,  אך מנכ"ל הדואר דני גולדשטיין השיב בתשובה לשאלת ח"כ צבי האוזר, שיתכן, שהדואר יסכם עם חברת פוקס למכור ביגוד בסניפי הדואר. וזה "סתם את הגולל" על האפשרות שהסעיף יאושר כמו שהוא.

חברי כנסת ציינו את הפרטת חברת הבזק וכיצד המבנים של החברה עברו לידיים פרטיות, ולכן הזהירו, שבעצם המשרד מכין את הקרקע להפרטת חברת הדואר, וצריך להבטיח שההפרטה לא תכלול את המבנים, שיישארו לטובת הציבור.

חברת הדואר ניסתה במאמץ אחרון להזהיר, שאם לא יאפשרו לחברת הדואר לספק שירותים כראות עיניה, היא תגיע לחדלות פירעון, אך גם זה לא הרשים את חברי הכנסת.

לירן אבישר בן חורין הבינה, שהתרגיל לא יעבוד, ושחברי הכנסת לא יאשרו את בקשת המשרד לתת "צ'ק פתוח" לחברת הדואר, ולכן ביקשה את רשות הדיבור ורגע לפני פסילת הסעיף, ביקשה לחזור הביתה כדי לנסות "לגדר" את השירותים הנוספים, שמותר יהיה לחברת הדואר לספק.

משרד האוצר, שהבין, שזה "דופק" לו את ההפרטה, עוד ניסה להצדיק את מתן חופש הפעולה המלא לחברת הדואר ולהסתפק בפיקוח בדיעבד ע"י המשרד. גם זה לא שכנע את חברי הכנסת.

יו"ר הוועדה, ח"כ מיכאל ביטון, שלח את משרד התקשורת להכין שיעורי בית: בפעם הבאה תגישו תיקון לסעיף כדי שהדואר לא יוכל לעשות מה שהוא רוצה בסניפי הדואר, החברה תגיש בקשה לשר, שיוכל לבחון אותה במשך 14 יום (ולא תוך יומיים שזו "אות מתה") והשר יוכל גם לפסול שירות חדש, שיפגע בשירותי הדואר.

ח"כ אורי מקלב הזהיר, שכבר היום הדואר מחולק בכל מיני מקומות מוזרים כמו חנויות לחומרי בניין וחנויות, ושמפניות הציבור מתברר, שהן פתוחות בשבת או מוכרות חמץ בפסח, וזה מכריח את הציבור לפעול בניגוד למצפונו ומונע מלקוחות להיכנס למקום. הוא ביקש למצוא נקודת איזון כשהדואר זה המרכז. צריך לקבוע קריטריונים ברורים, כי אתה אף פעם לא יודע איזו מערכת יחסים יש לדואר עם השר. ח"כ מקלב ציין, שלא חשב, שבנושא כל כך מורכב ולפני מיצוי הדיונים, יתחילו כל כך מוקדם בהקראת סעיפי החוק למרות שהחוק לא בשל.

יו"ר הוועדה, מיכאל ביטון, הבהיר, שמשרד התקשורת יכין שיעורי בית ויציג סעיף מוגדר יותר לגבי אישור שירותים נוספים לחברה, ורק אז הוועדה תצביע על כך.
אבשלום הרן, יו"ר מסר, קבל על כך, שגם היום חברת הדואר מחויבת לאפשר כניסת מתחרים למרכזי החלוקה, אך החברה לא מאפשרת זאת ומשרד התקשורת לא כופה על החברה לאפשר זאת.

ח"כ רם שפע (שהוצא מהדיון בהמשך) אמר, שאם משרד התקשורת לא יציג מדדים להצלחת הרפורמה, לא ברור מה אנו רוצים להשיג.

ח"כ נירה שפק קבלה על כך, שמשרד התקשורת לא מספק תשובות לשאלות של חברי הכנסת, שחוששים מאוד מהרפורמה ומהשפעתה על הציבור ועל התחרות.
לאחר נפילת סעיף מתן חופש פעולה לחברת הדואר לספק שירותים נוספים ללא אישור, כבר היה ברור, שסעיפי החוק הנוגעים למתן אישור לחברה להיכנס לתחום דברי דואר, והסעיף העוסק במרכזי החלוקה, לא יעברו, ולכן נדחתה ההצבעה עליהם והופסקה הקראת המשך סעיפי החוק.

כפי שצפינו, חברי הכנסת אינם מתכוונים לעשות "חיים קלים" למשרד התקשורת והם לא "קנו" את התרגיל של המשרד, לתת הטבות מפליגות לחברת הדואר ערב הפרטה ועוד לקרוא לזה "הגברת התחרות בענף".

עוד ברור, שחברי הכנסת "עלו על כך", שהרפורמה של הנדל בתחום הדואר, תוביל לפגיעה קשה בציבור ובעיקר בפריפריה ולכן הם דורשים ממשרד התקשורת להציג מדדים ברורים, לגבי ההשפעה על השירות לציבור.

נספח א':
רשימת כתבות קודמות מהשנה החולפת, בנוגע לתהליכי הפיקוח והאכיפה על חברת הדואר, מצד צמרת משרד התקשורת, וגם בהתייחס להפרטת חברת הדואר וליישום מסקנות "ועדת רוזן", בכל הנוגע לשירותי חברת הדואר לציבור הרחב:

POST FREE 
 
Bookmark and Share