"לראשונה הממשלה אמרה את האמת: המאגר הביומטרי ידלוף"

דף הבית >> דעות ומחקרים >> על סדר היום >> "לראשונה הממשלה אמרה את האמת: המאגר הביומטרי ידלוף"
"לראשונה הממשלה אמרה את האמת: המאגר הביומטרי ידלוף"
מאת: מערכת Telecom News, 22.3.16, 17:00יהונתן קלינגר
 
בדיון, שקיימה היום הוועדה הביומטרית בכנסת בהארכת ניסוי המאגר הביומטרי, קראו נציגי התנועה לזכויות דיגיטליות, שלא להאריך את ניסוי המאגר הביומטרי, כי גם הממשלה מודה, שהוא ידלוף.
 
הועדה, שהכריזה אמש בערב במפתיע על הדיון, התכנסה הבוקר לדיון סוער במהלכו מחו הנוכחים על הזימון קצר המועד ועל העובדה, שמסמכי הרקע לדיון הועלו רק אמש בערב לאתר הוועדה ולא ניתנה אפשרות מספקת לקרוא אותם ולהיערך לדיון בהם. נציגי התנועה לזכויות דיגיטליות מחו על אופי הדיון וקראו לעצור את המאגר הביומטרי.
 
עו"ד יהונתן קלינגר, (בתמונה), היועמ"ש לתנועה לזכויות דיגיטליות: "בדיון הזה שמו לראשונה את האמת על השולחן. נציגת הממונה על היישומים הביומטריים אמרה לפרוטוקול כי הנחת העבודה, שכל המאגרים ידלפו. המאגר הביומטרי ידלוף ועכשיו לא רק אנו אומרים את זה אלא גם הממשלה. ויחד עם הנתונים, שמראים, שאין בעיית הרכשה כפולה, אז בשביל מה צריכים את זה? למה לנו לקחת את הסיכון? יש לבטל מייד את המאגר הביומטרי".
 
פרופ' קרין נהון, (בתקרין נהוןמונה), התנועה לזכויות דיגיטליות: "הדיון, שצריך להיות הוא דיון על נחיצות. האם צריך בכלל את המאגר הביומטרי הזה? הרי אם אין באמת בעיה של הרכשות כפולות בשביל מה צריך את זה?
שמעתי בדיון עם שר הפנים, שהלחץ מגיע מהמשטרה. כלומר, זה לא רק עניין של הרכשה כפולה, שמתואר כמטרה הראשית של החוק. הערכנו, שיהיו שימושים נוספים למאגר אבל כאן יש סוג של הונאה. אם רוצים לעשות דברים נוספים עם המאגר הביומטרי, תאמרו. שימו את זה על השולחן. בואו נקיים דיון ציבורי. אבל לגבי המטרות המוצהרות- ברור שאפשר לפתור את הבעיה בדרכים, שפחות תפגענה בביטחון המדינה ממאגר ביומטרי".
 
דורון שקמוני, התנועה לזכויות דיגיטליות: "חשוב מאוד, שנדבר על שאלת נחיצותו של המאגר, שהיא השאלה המרכזית הניצבת לפנינו. מעולם לא הוכח הצורך במאגר ביומטרי וספציפית בעיית ההרכשה הכפולה, שהיא הנימוק המרכזי לקיומו ,היא בעיה תאורטית בלבד. זאת, גם עפ"י עמדת המטה ללוחמה בטרור, שנאמרה כאן. קיימות חלופות, שאינן מאגר ביומטרי, שנותנות מענה טוב לפחות באותה מידה ואולי טוב יותר לבעיית ההרכשה הכפולה. הבעיה היא, שהדיון על חלופות אלו לא נעשה בנפש חפצה אלא תוך הנחת יסוד, שהמאגר חייב לקום".
 
צבי דביר, התנועה לזכויות דיגיטליות: "כאשר מסתכלים על השאלה עצמה: כמה הרכשות כפולות היו ? המספר הוא אפס. אפס עגול. כאשר ממשיכים ומתבוננים בכל סוגי הזיופים, כולל בתעודות הנייר הפשוטות, רואים בין 80-70 זיופים בשנה. כלומר, בתעודה, שפשוט מאוד לזייף, יש רק 80 מקרים בשנה. אם זה היקף התופעה כיום, לא סביר, שההיקף יגדל כאשר יהיה הרבה יותר קשה לזייף תעודות. האם בשביל כל כך מעט מקרים בשנה יש צורך להקים מאגר ביומטרי?"

הדו"ח המסכם את תקופת המבחן - כאן

עדכון 17:15: להלן סיכום הדיון בכנסת כפי שנמסר ע"י דובר הוועדה המשותפת ליישומים ביומטריים  החוקה, חוק ומשפט, הפנים והמדע והטכנולוגיה של הכנסת: 

היועצת המשפטית של יחידת הממונה על היישומים הביומטריים במשרד ראש הממשלה, עו"ד נעמה בן צבי: "אף אחד לא יחתום על תעודת ביטוח, שהמאגר לא ידלוף לעולם".

ראש הרשות לניהול המאגר הביומטרי גון קמני: "עד כה הונפקו מיליון וחצי תעודות ודרכונים ביומטריים".

הוועדה המשותפת ליישומים ביומטריים המורכבת מוועדות החוקה, חוק ומשפט, הפנים והמדע והטכנולוגיה, דנה היום בפיילוט התיעוד והמאגר הביומטרי ובאפשרות הארכת הפיילוט ב-9 חודשים נוספים.

כזכור, בחודש יולי אשתקד הוועדה המשותפת ליישומים ביומטריים אישרה את הארכת תקופת הפיילוט של המאגר הביומטרי ב-9 חודשים נוספים עד ליום - 31.3.16. (תקופת הפיילוט החלה ב-30.6.13) הוועדה דנה היום בדו"חות השונים המסכמים את תקופת המבחן.

חברי הכנסת רויטל סויד, חיים ילין, דב חנין, ויעל גרמן מתחו ביקורת על קיום הדיון וזימונו בטווח קצר. חה"כ הציעו לדחות את הדיון למועד אחר. ח"כ צחי הנגבי השיב לבקשה לדחות את הדיון ואמר: "גם להפסיק את הפרויקט, נדרש דיון על מנת להבין את ההנמקות לכך. לדבריו, "מדינת ישראל חייבת לעבור לתיעוד ביומטרי".

נציגת משרד הפנים עו"ד עירית ויסבלום אמרה, ששר הפנים אמר את דעתו באופן ברור, שבכוונתו לבקש מהוועדה להאריך את תקופת הניסיון ב-9 חודשים נוספים.

ח"כ רויטל סויד: "יש לי תחושה, שהשר לא יבקש להותיר את המאגר על כנו. זה מאגר מסוכן, שצריך ללכת לעולמו". סויד הציעה להפסיק להנפיק תעודות ביומטריות ולאגור את הנתונים.

ח"כ יעל גרמן, שהתנגדה לקיומו של המאגר, שאלה במהלך הדיון שוב ושוב: "מה המטרה האמתית של המאגר? התחושה שלי היא, שמטרתו ביטחונית ולא הרכשה כפולה כפי שנטען. בואו  נשים את זה על השולחן". 

ח"כ חיים ילין: "אין סיבה להשקיע עוד עשרות מיליוני שקלים בהארכת הפיילוט. אין מאגר, שלא ניתן לפריצה. אם כל שאילתה צריכה להיבחן מול המאגר, תמיד יתאפשר ליירט את השאילתה בדרך, וכך המאגר נפרץ. אני לא מאמין, שהמוח הישראלי עדיין לא פרץ את המאגר". 

ח"כ יעל כהן-פארן, שאף היא התנגדה לקיומו של המאגר, תהתה מדוע המאגר חייב ללכת צמוד עם התיעוד? אפשר להנפיק תיעוד ביומטרי ללא קיומו של המאגר.

ח"כ תמר זנדברג: "מעולם לא בוצעה בדיקה אמיתית לנחיצות המאגר ובחינת החלופות. החלופות לא נבדקו ולא הוצגו לנו כאן בוועדה. לא יעלה על הדעת, שכל הנתונים הביומטריים של אזרחי מדינת ישראל יילקחו בכפיה. לא נשעבד את כל נתוני הביומטריה של אזרחי ישראל לטובת משטרת ישראל". 

גון קגון קמנימני, (בתמונה משמאל), ראש הרשות לניהול המאגר הביומטרי: "עד כה מעל 935,000 איש הצטרפו לתיעוד הביומטרי הונפקו מעל מיליון וחצי תעודות ודרכונים. מעל 1,300 בקשות העידו על חשש להרכשות כפולות. ורק 3 מהם התבררו כניסיון להרכשות כפולות".

בהתייחסו להצעה להנפיק תעודות ללא מאגר, אמר קמני: "התיעוד טוב מאוד, אולם הוא לא שווה ללא המאגר אליו יושוו הנתונים. חוו"ד של כל הגורמים המקצועיים קבעו את נחיצות המאגר. כמו כן נקבע כי החובות, שנדרשו מהרשות בתקופת המבחן, הושלמו במלואן".

נציג רשות האוכלוסין ברוך דדון: "אין לפקיד יכולת לדעת ב-100%, שהאדם היושב מולו הוא האדם הנושא את הזהות. רק מאגר ביומטרי, נותן את המענה לכך".

עוח"ד נעמה בן צבי, היועצת המשפטית של יחידת הממונה על היישומים הביומטריים במשרד ראש הממשלה: "ההמלצה של ההועדה היא להמשיך את קיומו של המאגר. אולם, הוועדה המליצה על כך, שבמאגר יהיו רק תמונות פנים ללא טביעות אצבע. אף אחד לא יחתום על תעודת ביטוח, שהמאגר לא ידלוף לעולם. זה עניין של ניהול סיכונים והשאלה איך אתה מנהל אותו".

יואב זקס, ראש חטיבת טכנולוגיות במטה ללוחמה בטרור: "יש היום עשרות אלפי תעודות זהות כפולות מזויפות וע"כ, המאגר הביומטרי הוא חובת המציאות. השב"כ אחראי על אבטחת המידע במאגר. הצורך במאגר עלה כתוצאה מהקלות בה ניתן לזיף את התיעוד הישראלי. זו המטרה והתכלית הביטחונית לקיומו של המאגר והתיעוד הביומטרי".

פרופ' קארין נהון:  "קיומו של המאגר עלול לייצר בעיות גדולות מהסיכונים של תיעוד ללא מאגר. בדיון אצל שר הפנים,הופתעתי לשמוע, שהלחץ עליו מגיע מהמשטרה. הסיבה האמיתית אינה הרכשה כפולה". 

דורון שיקמוני מומחה סייבר ואינטרנט: "מכיוון שטענת היסוד היא שיש צורך במאגר, לא התקיים דיון מעמיק בנפש חפצה על מנת לבחון חלופות אחרות".

עו"ד יהונתן קלינגר מהתנועה לזכויות דיגיטליות הצביע על תקלות בהפעלת המאגר: "חלק מהבדיקות, שהצו דורש לקיימם,  כלל לא בוצעו כגון בחינת מס' הסירובים להנפקה. או החובה להציע את התיעוד לכל פונה. הרשות מפעילה לחץ על תלמידים ועל חיילים להסכים לתיעוד הביומטרי בטענה כי הוא חובה".

יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי סיכם את הדיון: "הדיון נערך, אף ששר הפנים טרם פנה לוועדה בבקשה להאריך את תקופת הפיילוט. אם תגיע פניה משר הפנים, נכנס את הוועדה שוב בשבוע הבא לדיון, ונקיים הצבעה על בקשתו". 
 
מאגר ביומטרי 
 
Bookmark and Share


 


לוח מודעות
יזמים? יש לכם רעיון מבריק? נמשכת ההרשמה למחזור הבא של TLV Generator. ההרשמה - כאן

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 
לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

12/7/18 - Millimeter-wave Measurement Insights 

16-18/7/18 - TAU Innovation Conference 2018 

23/7318 - Cloud Focus 2018 

18/10/08 - SIPI 2018 

7/3/19 - 2019 OurCrowd Global Investor Summit 

 

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם ליוני 2018 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

מה כן מקדם אתרים ועסקים באינטרנט? לא העלוקות שחיות סביב גוגל ופייסבוק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

TLV Generator נולד - התכנית שהופכת כל רעיון למוצר (MVP) תוך 120 יום - כאן

למה 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלו, נכשלים וימשיכו להיכשל גם בעתיד - כאן

מה חלקו ואחריותו של ה-CTO למצב בו 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלים? - כאן

האם ניתן לרפא את המחלה של כישלון מעל ל-95% מהמיזמים בישראל? - כאן

העסקה הבעייתית של בזק-Yes לא הייתה מתבצעת בלי משרד התקשורת - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בנוגע לחקירת "פרשת בזק-YES" ולמה ביבי לא בעניין - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

מורה נבוכים בפרשת "תיק 4000" מי עוד צפוי להיחקר ומה עדיין לא נחקר - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

מרוב Fake News, ספינים ותרגילי חקירה, הציבור מקבל שפע של מידע מטעה - כאן

20 המובילים ומקבלי הצל"ש בשנת 2017 בעולם התקשורת והייטק הישראלי - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת ההונאה הגדולה שהובילה לכך שמוצרי התקשורת יקרים יותר בישראל - כאן

בלעדי לקוראי האתר: 1 ש"ח ליום שיחות וגלישה ללא הגבלה בחו"ל... - כאן


 
זרקור חברות
 
Keysight
 
TLV-Generator
 
קפל
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Schneider Electric
 
TLV-GENERATOR
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
 מפת הביטקוין   מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים