הטיפול הרשלני ב"שוק הסיטונאי" על רשת הוט וגם על רשת בזק לשנים הבאות

דף הבית >> חדשות >> חדשות השוק הקווי >> הטיפול הרשלני ב"שוק הסיטונאי" על רשת הוט וגם על רשת בזק לשנים הבאות
משרד התקשורת עסוק במתן הטבות במיליארדים "למקורבים לצלחת" ולא עוסק בעתיד עולם התקשורת בישראל. "הרמת מסך" על ההטעיות של משרד התקשורת וההתעלמות מהשאלות הנוקבות הנוגעות להתנהלות העקומה של המשרד בתחום "השוק הסיטונאי" (שאין עדיין) על רשת הוט.
מאת: אבי וייס, 4.6.18, 06:55נתי כהן

הקדנציה של המנכ"ל החדש במשרד התקשורת נתי כהן, (בתמונה משמאל), מסתמנת כבר כעת כמסע מהיר של "חלוקת מתנות" בשיווי כספי אדיר ממדים לבעלי ההון ו"המקורבים לצלחת", על חשבון הכיס של הציבור ונגד האינטרסים של הציבור, תוך השמעת "סיסמאות אורווליניות" בספינים בסגנון של "דאגה צרכנית", מה שהופך "שחור ללבן" ו"לילה ליום" ובלשון של ג'ורג' אורוול: "מלחמה היא שלום. חירות היא עבדות. בערות היא כוח".

אך לפני כשבועיים הסתיים התהליך של "הענקת מתנות" בשווי מאות מיליוני ש"ח לכל החברות (ובמיוחד הסלולריות), בדמות "הורדת שעות הפעילות של המוקדים" והארכת זמן המענה לפונים למוקדים בטלפון (מ-3 דקות ל-6 דקות) כמפורט בסדרת החשיפות הבלעדיות שלנו: כאןכאן, כאן, וכאן, ועוד לא סיימנו עם הפרשות הללו, ויום אחרי כן, בזק מקבלת היתר להמשיך עם "הרווחיות העודפת" שלה בטלפוניה, בהיקף של כמיליארד ש"ח לשנה (כאן), במצטבר איזה 16 מיליארד ש"ח, מאז שפעם אחרונה נקבעו תעריפי הטלפוניה של בזק אחרי שימוע ובדיקה מקצועית (זה היה ב-2002), והנה בשבוע החולף אנו מתבשרים על מתנה הרבה יותר גדולה, לא ברור כרגע מה השווי שלה, אבל לא אגזים אם אעריך זאת בכ-5 מיליארד ש"ח לפחות, בתחום הפריסה של IBC (המוכרת לציבור בשם המותג Unlimited). מאמר ראשון בסדרה אודות השערורייה הזו פורסם על ידינו כאן. "מתנה נוספת" לחברות הסלולר בתחום התדרים ובתחום פריסת הסיבים נפרסם בקרוב במאמרים נפרדים. 

זאת, בזמן שבעולם הרחב, התקשורת רצה מהר קדימה, והפער ביננו לשאר העולם הולך ומתרחב מידי שנה בעשור הנוכחי, והפתרונות של משרד התקשורת בקנציה החדשה של המנכ"ל (נתי כהן), רק יגבירו ויעצימו (אם יתממשו במלואם) את הפער הזה. 

כאן "נרים את המסך" (ולא בפעם הראשונה) מאחד הפלופים והבלופים המרכזיים של משרד התקשורת דהיום: "שוק סיטונאי" על רשת הוט. אחד מקוראינו פנה למשרד התקשורת וביקש לדעת מה קורה עם "שוק סיטונאי" על רשת הוט ומהם התעריפים ללקוחות הקצה בהסדר הזה על רשת הוט, במיוחד אחרי ששר התקשורת איוב קרא הכריז (זה היה לפני כשנה), שהרפורמה של "השוק הסיטונאי" על רשת הוט הושלמה ויצאה לדרך.

הנה התשובה הרשמית, שאותו אזרח קיבל (ב-22.5.18). צילמתי את התשובה הזו עבורכם, כדי שלא תחשבו שזה עוד סיפור בסיפורי "הברון מינכהאוזן" (לחיצה על התמונה מגדילה אותה):
תגובת משרד התקשורת

לכן, שלחתי ביום 22.5.18 את השאלות הדחופות הבאות לצמרת מהשרד התקשורת:
"להלן (למעלה) תשובה של משרד התקשורת לפניית אזרח מהיום.
1. הלינק לא מוביל לשום מסמך.
2. אילו חברות תקשורת מספקות כבר שירותי שוק סיטונאי על רשת הוט (כנאמר בתגובה)?"

תגובה לשאלותיי לא הצלחתי לקבל, לא שלא ניסיתי, די ברור למה. ככל שאקבל תגובה - אעדכן בהתאם.

בצמרת משרד התקשורת הישראלי חושבים, שאם לא מגיבים (בניגוד לחוק (יש כמה חוקים, למשל כאן), להנחיות היועמ"ש (למשל כאן), התקשי"ר, לכללי והנחיות התנהגות למנכ"לים בשירות המדינה, ולמסמך האתיקה של הדוברים במשרדי הממשלה), אזי זה בסדר והבעיה תיעלם ותישכח. זו חשיבה עקומה ביותר של "בת יענה". הקוראים הרבים שלנו, מבינים היטב את המשמעות של הכאוס המביש והירוד הזה. מלבד זאת, בגוגל הכל נשמר... 

בנוסף: למה משרד התקשורת משקר "בלי למצמץ" בתגובות שלו לפניות אזרחים? למי עוזרת ומועילה הגישה האנטי ציבורית המבישה והירודה הזו? 

זה לא נגמר כאן. לאור מידע, שקיבלנו ב"מייל האדום" שלחתי ביום 24.5.18 את השאלות הדחופות הבאות לצמרת משרד התקשורת, שאלות הנוגעות ל"שוק הסיטונאי" (שאין) על רשת הוט:
"1. נודע לי, שסלקום הזמינה כמות נכבדה של מוצרי Grandstream (נתבי VoB) כדי ליישם VoB בהסדר "שוק סיטונאי" על רשת הוט אולם משרד התקשורת לא אישור לסלקום את הייבוא הזה. מדוע?
2. מה יצא מהשימוע ל-VoB על רשת הוט, שפורסם ע"י המשרד ב-2016 (כאן, פרשנות לשימוע – כאן), כי אנו כבר במאי 2018, שנה וחצי לאחר פרסום השימוע (שבזמנו הוסתר מהציבור ואנו חשפנו אותו ואז הועלה לאתר), וטרם פורסמה כל החלטה בנושא. מה הסיבה לכך?"
 
תגובה לא הצלחתי לקבל, לא שלא ניסיתי, די ברור למה. ככל שאקבל תגובה - אעדכן בהתאם. 

משרד התקשורת התעלם מאז תחילת העשור מקביעת "ועדת חייק" שהנתב ברשת הוט הוא חלק מהרשת ולכן לא יכולה להיות על רשת הוט רגולציית BSA, כמו שיש על רשת בזק. לכן היה צריך להחיל על רשת הוט רגולציית WLR. זה לא קרה. הרגולציה שנולדה על רשת הוט היא פרי מאבקים ופשרות בין 3 קבוצות "תומכים": "התומכים" בהוט ובראשם השר משה כחלון, "התומכים" בסלקום (ולפעמים בפרטנר ובגולן טלקום) ובראשם השר גלעד ארדן וכוללים לא מעט בכירים דוגמת שמילה ושות', "קליקת הפרקליטים", ו"התומכים" בבזק דוגמת המנכ"ל לשעבר שלמה פילבר, העוזרת שלו דאז ועוד כמה קטנים. ככה זה בדיוק נראה ולכן כבר כמעט 8 שנים, משרד התקשורת מתברבר במעגלים, בשקרים, מסמכים מופרכים ובהצהרות כזב, על "שוק סיטונאי" על רשת הוט. בינתיים, הזמן רץ, הצרכים של הציבור משתנים, השוק משתנה, הטכנולוגיות מתקדמות במהירות ובאירופה (ממנה לקחנו את הפטנט של "שוק סיטונאי") גם רגולציית WLR מתה. הגישה הרגולטורית של "שוק סיטונאי" שייכת לעבר, לא להווה ולעתיד

כלומר: לא "שוק סיטונאי" על רשת הוט, לא נעליים, לא דובים ולא זבובים. זהו (בשלב זה)

לאן התחום הזה ("השוק הסיטונאי" על רשתות בזק והוט) הולך?
לי זה "ברור כשמש" לאן זה הולך, אבל אולי יש קוראים, שיש להם אשליות, כי הם לא קוראים רק את האתר הזה.

בינתיים, בזק "מקרקסת" את השוק הקווי וממשיכה לצבור עוד ועוד לקוחות (למה? יש הסברים במאות המאמרים על "השוק הסיטונאי" באתר זה), ולכן שלחתי ביום 2.6.18 את השאלה הדחופה הבאה לצמרת משרד התקשורת:
"שאלה בעניין מחירי השוק הסיטונאי לשנים הבאות:
תיקי השירות והתקנות קובעים את מחירי "השוק הסיטונאי" עד סוף 2018.
בפעם האחרונה שהיה עדכון זעיר במחירים הללו, זה נחתם ע"י השר צחי הנגבי (כמנותח כאן).
תהליכי בחינה (לרבות ועדה ציבורית, ניתוחים כלכליים - אולי בסיוע חברת ייעוץ בינ"ל ושימועים) לתעריפים של "שוק סיטונאי" המתאימים לשנים הבאות, יכולים לקחת בין שנה לשנתיים, כך שברור, שכבר כעת יש איחור גדול בטיפול בנושא.

זאת, במיוחד על רקע הכוונה של המשרד לעודד פריסת סיבים לבתים, וממילא בפריסה כזו, הגישה הרגולטורית הקיימת שלBSA  ל"שוק סיטונאי" אינה תקפה, במיוחד בכל הקשור לחיבורי סיבים לבתים (וגם לא תקפה בנוגע לרשת ה-HFC של הוט), ולראייה פרטנר וסלקום מזמן פורסות סיבים לבתים, בהיקף מצומצם אבל מתפתח, בגישה של היעדר Open-Access מוחלט לספקי האינטרנט על החיבורים הללו לבתים, מה שמחייב רגולציה שונה לחלוטין, מה שאין כיום.
מתי בכוונת המשרד להתחיל לטפל ביסודיות בנושא רגולציית ותעריפי "השוק הסיטונאי" ל-5 השנים הבאות?"

תגובה לא הצלחתי לקבל, לא שלא ניסיתי, די ברור למה. ככל שאקבל תגובה - אעדכן בהתאם. 

אם לא די בכך, בריאיון לגלובס (כאן), סמנכ"ל הכלכלה של המשרד (ד"ר עופר רז-דרור) אמר כך: "ניכנס בבזק עם הראש בקיר - עד שתפעיל את רשת הסיבים שלה". ללא ספק מדובר באמירה מטורפת לחלוטין של אדם שבכלל לא מבין מה תפקידו במשרד התקשורת. מדובר באדם חסר אחריות שיש לפטר אותו וכמה שיותר מהר, לאור הנזקים שעשה ושייעשה לשוק התקשורת, עם השקפת עולם מעוותת וחמורה ביותר שכזו. 

בעולם הרחב, כבר שכחו מזמן מה זה "שוק סיטונאי במודל BSA", כמו שיש בישראל (זה בכלל לא "שוק סיטונאי", בהגדרות של הרגולטורים באירופה, היכן שהמציאו את ה-BSA לפני כ-3 עשורים). בעולם, מחברים בתים ברוחבי פס של עד 10 גיגה, מספקים את שירותי התקשורת מתשתיות ענן, מספקים חיבורי WiFi מתקדמים ביותר (גם בשילוב הסלולר), פורסים רשתות Offload, פורסים בקצב מהיר ביותר רשתות IoT ארציות, מספקים שירותי NFV למגזר העסקי, מספקים שירותי WebRTC למגזר הפרטי ולמגזר העסקי ועוד ועוד. על הטכנולוגיות הללו ניתן לקרא באתר ורק בשבוע החולף הצגנו "מאמר אורח" לעדכונים לטכנולוגיית POL המבוססת על GPON (מה זה? מפורט כאן). 

בישראל, אין דברים כאלה וגם לא יהיו בטווח הזמן הנראה לעין. כאן, ימשיכו להתעסק עם הבלוף הרגולטורי הישן, ששמו "שוק סיטונאי" וימשיכו לפזר ספינים לציבור התמים, ש"מובל באף", בלי כל מגבלה ומעצור, תוך "חלוקה של מתנות" במיליארדים, על חשבון הציבור, שלא מתמצא במונחים הרגולטורים והטכנולוגיים של המאה ה-21 (כי אין אותם בישראל).   
 
הצילו!! 
 
Bookmark and Share