"ועדת שכטר" לטלוויזיה על האינטרנט - ועדה מבולבלת ומסוכנת לציבור

דף הבית >> עולם ה-ICT >> חדשות משרד התקשורת >> "ועדת שכטר" לטלוויזיה על האינטרנט - ועדה מבולבלת ומסוכנת לציבור
פרסום השימוע  של "ועדת שכטר" בנושא שוק השידורים הוביל לגל פרסומים, שיצאו מלשכת שר התקשורת גלעד ארדן, כאילו איזו רפורמה נפלאה עומדת להתרחש. המציאות: מדובר באוסף של חלומות מבולבלים, שנולדו וימותו בפייסבוק ללא כל בסיס עובדתי, ורצון להטיל מס נוסף על אזרחי ישראל, מס חדש שלישי בקדנציה של גלעד ארדן, מה שיעמיק את הפערים החברתיים וידרדר עוד יותר את מעמד הביניים בישראל.
מאת: אבי וייס, 15.8.14, 10:30פרופ' עמית שכטר

שר התקשורת גלעד ארדן הוציא ב-13.4.14 הודעה לעיתונות (מצויה כאן), שאותה ציטטו כל אמצעי התקשורת (כרגיל, בלי כל בדיקה וביקורת. השר הרי בטוח, שהציבור והעיתונאים לא זוכרים דבר והוא צודק). זו הודעה, שבה השר מבשר על מסקנות הביניים של דו"ח "ועדת שכטר" (על שם העומד בראש הוועדה, פרופ' עמית שכטר, בתמונה משמאל).

על פי מה שכתוב בהודעת השר, תהיה בקרוב רפורמה אדירה, שתכלול הקמת "רשות לתקשורת" (במקום משרד התקשורת, הרשות השנייה ומועצת הכבלים והלוויין), יהיו שידורים מתחרים של טלוויזיה על האינטרנט ובאוויר בלי רישיון (משום מה הוועדה, שמורכבת בחלקה מאנשי אקדמיה, הפכה את המינוח הקליט "שידורי טלוויזיה" ל"שידורים אודיו-ויזואליים") ועוד רפורמות כיד הדמיון, מה שמתאים כמו "כפפה ליד" לשר התקשורת גלעד ארדן.

כבר מזמן כתבתי (כאן), שמאומה לא יצא מ"ועדת שכטר", ואחרי שקראתי בעיון את דו"ח הביניים המלא של הוועדה (מצוי כאן), התחושה הזו, שמדובר ב"טייסי חלל", שאיבדו כל קשר למציאות ולצרכים של תושבי ישראל - התגברה. לא רק שהיא התגברה, אפשר כבר לקבוע, שמדובר בוועדה מסוכנת ביותר לציבור בישראל, שאם המלצותיה תתקבלנה, היא תעמיק את הפערים בחברה הישראלית, תדרדר עוד את מעמד הביניים, בעיקר בגלל התכנית שלה להטלת מיסים עקיפים חדשים על תושבי ישראל.

בנוסף, יהיה צורך לבנות מנגנון חדש של "מדידת נתחי שוק" של כל השחקנים בשוק (הוט, יס, עידן + וכל השחקנים החדשים, שייכנסו לתחום שידורי הטלוויזיה על רשתות האינטרנט הנייחות והניידות). לא די בזה, שמשרד התקשורת לא מצליח למדוד נכון את נתחי השוק של בזק בטלפוניה, חברה אחת בשוק מאוד מוגדר ומצומצם, כעת המשרד הזה (למעשה הגוף החדש, שיקום במקום משרד התקשורת), יצטרך למדוד "נתחי שוק" של עשרות שחקנים, חלקם בכלל יגיע מחו"ל, דוגמת נטפליקס, או קרטינה טיוי, שכבר פועלת ודי בהצלחה בישראל), על פלטפורמות שונות ומגוונות, עם אין ספור של יכולות לבצע "תרגילים" לגבי "נתח השוק", כדי להתחמק מחובות רגולטוריות, חובות במינונים שטרם נקבעו.

ברור, שיש כאן מתכון בטוח ל"כאוס רגולטורי". במקום לתת לכוחות השוק להתפתח, צוות הגאונים על שם שכטר, שהשקיעו לא מעט זמן ב"תשבץ החידות" שבנו והגישו לשר, מציע לבנות מנגנונים חדשים של "מדידת נתחי שוק" בכל צורות השידור של הטלוויזיה, במתכונת החדשה, שהם ייצרו בהבל פיהם. 

יתרה מכך, הניסיון לקרא לדו"ח הביניים של "ועדת שכטר" בשם דו"ח, הוא לא יותר מהפרזה לשונית מוגזמת. למעשה, אין שום דו"ח ביניים. זה אוסף מתמשך על פני 24 עמודים של שאלות ותהיות, תהיות המתאימות לקורס אקדמי של סטודנטים מבולבלים בתחילת דרכהם במכללה העומדת לפשוט את הרגל... כל הדו"ח כביכול הזה, הוא רצף אחד ארוך של שאלות כבדות ובלתי פתירות, עשרות רבות של שאלות בכל התחומים, שהוועדה פונה לציבור כדי שיפתור לה את התשבץ, שהיא בישלה ויצרה בעצמה.

הוועדה המכובדת לא הציגה בעבודתה שום מודל עסקי, איזה בסיס סטטיסטי מינימלי, שום נתון בשום תחום, שום ניתוח שוק, שום ניתוח צרכים, שום מחקר משווה, שום סקר, שום "ניתוח רגישות" ובחינת חלופות לפתרון, פשוט כלום. הכל "שליפה מהמותן" שלא מבוססות על איזה בסיס מוצק, מהדף הראשון עד האחרון. אם זו הייתה עבודת גמר של סטודנט, מזמן היו זורקים אותו מהאוניברסיטה כנכשל. 

אני לא ממליץ, למי שאינו בקי בטרמינולגיית עולם הרגולציה בתקשורת, לקרוא את המסמך המבולבל הזה, שקרוי "דו"ח ביניים" של "ועדת שכטר". אלא אם הוא סובל מנדודי שינה חריפים...

למה הסיכויים שוועדת שכטר תצליח (יחד עם השר גלעד ארדן) ליישם את תכניותיה הם נמוכים?
משום שמדובר בוועדה שלישית בעשור האחרון העוסקת בדיוק באותו נושא. הוועדות הקודמות: ועדת מרדכי, וועדת ברטל-ניצן חן, ועדות שכלל לא מוזכרות בדו"ח הביניים, כאילו "ועדת שכטר" המציאה את הרגולציה לתחום... די אופייני לכמה אנשי אקדמיה, שלעיתים קרובות אוהבים להעתיק מסמכים וחידושים של אחרים ולפרסם זאת תחת שמם, בלי לתת להם את הקרדיט המתאים, ועדות אלו פירסמו המלצות מאוד מפורטות, בדיוק באותם נושאים ש"ועדת שכטר" עוסקת בהם כעת.

אגב, פרופ' עמית שכטר עצמו, בעת שהיה עדיין ד"ר (עדיין ללא מינוי של פרופ'), השתתף בוועדה קודמת נוספת (שהחלה ב-2001 וסיימה עבודתה ב-2002 - כאן) - ועדת סמסונוב, שעסקה ברוב הנושאים, שעוסקים בהם כעת ב-2014. כך, שב-12 השנה האחרונות היו לפחות 3 ועדות ציבוריות, שעסקו בדיוק באותו נושא וזו הוועדה הרביעית לתחום "אסדרת רגולציית שידורי הטלוויזיה המסחריים". 

למה הדוחו"ת של 3 הוועדות הקודמות לא הגיעו לכל מימוש, אפילו לא חלקי? מפני שהן היו מסובכות ורצו לבצע רפורמה בשוק, שהוא מאוד סטטי בכללי הרגולציה שלו עם אוסף אדיר של בעלי אינטרסים נוגדים. "ועדת שכטר" עושה זאת הרבה יותר מסובך מהדוחות הקודמים. ממש בלתי נתפס איזו תסבוכת היא בישלה בדייסה אחת, החל מביטול משרד התקשורת, דרך ביטול רישיונות לשידורים - שצריך להחזיר אותם במועד כלשהו לא ידוע בעתיד, וכלה במיסים עקיפים חדשים לטובת "הפקות מקור".  די ברור, שזה בלתי אפשרי ליישום, בוודאי לא בפרשנות, שניתנה לכך ע"י שר התקשורת בהודעתו לציבור. 

מינוי ועדת שכטר היה יכול להיות הזדמנות יוצאת מן הכלל לחלץ את ענף התקשורת מהרגולציה האנכרוניסטית שהוטלה עליו אי שם בשנות ה-90 של המאה הקודמת, ולהתקדם לעולם של תקשורת חופשית ובעלת איתנות כספית ותחרות על פי כוחות השוק. ועדת שכטר בחרה להישאר בעולם הישן עם תסבוכות של רגולציה מהמאה ה- 19 לטכנולוגיות של המאה ה- 21. פשוט - פספוס ענק. 

בעשור האחרון, כמה שרים, כולל הנוכחי, ניסו לאחד את מועצת הכבלים והלוויין עם הרשות השניה. מהלך זה מכונה בשם "ברית המועצות". עד היום - זה לא צלח, בגלל מאבקי אינטרסים מורכבים ומפותלים. קשה להאמין שמהלך רחב יותר ועמוק יותר, לפתע יצליח. מהלכים מסובכים רגולטורית, דוגמת "השוק הסיטונאי" (שהוא תנאי מקדים ליישום נכון של דו"ח ועדת שכטר), מתברברים במשרד התקשורת סביבו שנים ולא מגיעים לאיזו מטרה, בדיוק מהסיבה הזו.

הפתגם המתאים כאן הוא: Make it simple. אחרת זה לא יזוז. זה לא קרה בוועדת שכטר.

למה הוועדה הזו מסוכנת לציבור ולכיסו?
מפני שהוועדה הזו מציעה להטיל "מס עקיף" על כל בעלי התשתיות הקוויות בישראל (למה רק הקווית? על בסיס איזה נתונים ההחלטה הזו מסתמכת? כבר ציינתי, אין בסיס נתונים וניתוח, בשום נושא...), מס ששמו "מימון ליצירה הישראלית המקורית". כך, כל תושבי ישראל, שיש להם תשתית קווית, ישלמו יותר על התשתית הזו, גם אם הם לא צורכים בכלל טלוויזיה מסחרית, כדי לממן את המס החדש הזה. 

מה התוצאות האפשרויות של המס החדש, המוצע ע"י גאוני "ועדת שכטר"?
א. האינטרנט הקווי יתייקר. מה שידחוף אנשים לוותר על האינטרנט הקווי ולצרוך תכנים באינטרנט הסלולרי (כבר כיום, כפי שחשפתי כאן, כמחצית מצריכת התכנים בישראל ע"י הגולשים היא באמצעות מכשירים ניידים). ירידת כמות המחוברים בתשתית אינטרנו קווית תדרוש להעלות את המס הזה שוב, כדי להשג את הסכומים הנדרשים למימון "קרן הפקות מקור". כך, השוק הקווי ייכנס למעגל מסחרר של העלאות מחירים בלתי נגמרות ובריחת הלקוחות ממנו. 

ב. חברת התשתית הקווית החדשה Unlimited תאבד סופית את התכנית העסקית שלה, שכן היא תיאלץ לייקר את שירותיה כדי לממן את המס החדש, שלא תוכנן אצלה בשום תכנית עסקית. סביר להניח, שתפשוט את הרגל כי זה יהיה "הקש שישבור את גב הגמל" (בניגוד לקבוצת בזק, שתעמוד במס החדש. כך גם לגבי קבוצת הוט. שתיהן כמובן תעלינה מחירים של התשתיות כדי לכסות את עלויות המס החדש). 

ג. כלל אזרחי ישראל יקבלו בקדנציה אחת של השר גלעד ארדן לפחות 3 מיסים עקיפים חדשים, שאין להם כמעט דרך להתחמק מהם:
1. מס על המכוניות, כדי לממן את הטלוויזיה הציבורית החדשה. מפורט כאן.
2. מס על התדרים, כדי לממן רכישת תדרי דור 4 -LTE. מפורט כאן וכאן
3. וכעת מס "הפקות מקור" על תשתיות הקוויות בישראל, פרי המלצת "ועדת שכטר". 

אין ספק, שאם כל התכניות הללו תמומשנה, ובישראל - הכל יכול להתרחש, גלעד ארדן יירשם ב"ספר הזהב", כמי שהצליח להרוס את כל התכניות של קודמו בתפקיד (משה כחלון), שרצה להוזיל את עלויות התקשורת לתושבי ישראל. השר גלעד ארדן, לעומתו, מתמחה בייקור תעריפי התקשורת לתושבי ישראל, מה שיעמיק את הפערים החברתיים וידרדר עוד את מעמד הביניים, שמשלם מיסים בישראל. 
 
כשלון 
 
Bookmark and Share


 


לוח מודעות
יזמים? יש לכם רעיון מבריק? נמשכת ההרשמה למחזור הבא של TLV Generator. ההרשמה - כאן

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 
לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

1/5/18 - ChipEx2018  

7/5/48 - BMR 2018 - Broadband, Mobile, RF  

9-10/5/18 - האקאתון "ניצוץ לדורות" 

15/5/18 - Israel's annual Programmatic Video conference  

15/5/18 - Bynet Expo 2018  

23/5/18 - EcoMotion Main Event 2018 

5/6/18 - Israel Mobile Summit 2018 

17-21/6/18 - Cyber Week 2018 

21/6/18 - 2018 Afeka Conference for Speech Processing  

 

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם למרץ 2018 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

מה כן מקדם אתרים ועסקים באינטרנט? לא העלוקות שחיות סביב גוגל ופייסבוק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

TLV Generator נולד - התכנית שהופכת כל רעיון למוצר (MVP) תוך 120 יום - כאן

למה 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלו, נכשלים וימשיכו להיכשל גם בעתיד - כאן

מה חלקו ואחריותו של ה-CTO למצב בו 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלים? - כאן

האם ניתן לרפא את המחלה של כישלון מעל ל-95% מהמיזמים בישראל? - כאן

העסקה הבעייתית של בזק-Yes לא הייתה מתבצעת בלי משרד התקשורת - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בנוגע לחקירת "פרשת בזק-YES" ולמה ביבי לא בעניין - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

מורה נבוכים בפרשת "תיק 4000" מי עוד צפוי להיחקר ומה עדיין לא נחקר - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

מרוב Fake News, ספינים ותרגילי חקירה, הציבור מקבל שפע של מידע מטעה - כאן

20 המובילים ומקבלי הצל"ש בשנת 2017 בעולם התקשורת והייטק הישראלי - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן


 
זרקור חברות
 
TLV-GENERATOR
 
TLV-Generator
 
קפל
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Schneider Electric
 
TLV-GENERATOR
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
 מפת הביטקוין   מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים