כמות הספינים שגולן טלקום מפזרת סביבה יכולה לייצר סרט טרגי-קומי

דף הבית >> חדשות >> חדשות הסלולר והמובייל >> כמות הספינים שגולן טלקום מפזרת סביבה יכולה לייצר סרט טרגי-קומי
גולן טלקום נמצאת במצוקה ולפני הגשת הערר לבית הדין להגבלים עסקיים בגין אי אישור רכישתה ע"י סלקום. לכן, היא מפזרת ספינים של פתרונות מדומים. שום ספין לא יוכל לחלץ אותה ממצבה העגום, גם הספין על הסכם המוזר שלה עם הוט-מובייל. עדכונים בסוף הכתבה.
מאת: אבי וייס, 9.6.16, 19:04מיכאל גולן

כשאנשים נמצאים בלחץ, הם ממציאים סיפורים. גולן טלקום התמחתה ב"סיפורים". מיום עלייתה לאוויר ועד הספין הלפני אחרון, שהיא תהפוך ל-MVNO על רשת סלקום היו עוד ספינים, אבל הם נעלמו די מהר... .הספין הטרי האחרון: מעבר של גולן טלקום מרשת סלקום לרשת הוט-מובייל (שכעת נמצאת בשת"פ במסגרת PHI עם פרטנר). 

למה מדובר בספין, שחיי המדף שלו קצרים ביותר?
  • אין לגולן טלקום שום שיטה להיפטר מחובות העבר, כלומר: מהפרת חובות העבר. הנושא הזה כרגע בדיון בבג"ץ (שהגישה פרטנר). בכל מקרה, מדובר בסדרה כבדה של הפרות חוק, תקנות, תנאי מכרזים ורישיון, שבגינם מזמן היה צורך להוביל מהלך שכולל: שלילת רישיונה של גולן טלקום, הפקעת התדרים שיש בידיה, הטלת קנסות ענק עליה, חילוט הערבויות הקיימות ודרישה שתחזיר את הערבויות, שכבר קיבלה בחזרה על סמך מצג שווא (כאילו היא פורסת רשת ארצית). לא ברור מדוע הסנקציות הללו, עד רגע זה, לא מבוצעות
  • אין לגולן טלקום שיטה טובה לחסל את ההסכם שלה עם סלקום בלי הסכמת סלקום, שתדרוש ממנה המון כסף (אולי קרוב למיליארד ש"ח). מהיכן יגיע הכסף הזה כדי להשתחרר מהחוזה עם סלקום? "לאלוהים פתרונים". 
  • גולן טלקום לא יכולה לחתום הסכם עם הוט-מובייל בלי הסכמה פרטנר. אין דבר כזה וגם זה נוגד את המצב החוקי. העובדה, שמרתון (אקספון-018) לא מצליחה לבצע הסכם כזה עם PHI מצביעה, שהוספת שותף חדש לרשת קיימת של "שת"פ רשתות" היא אינה דבר קל או זול.
  • כלומר: גולן טלקום זקוקה למעל למיליארד ורבע ש"ח במזומן כדי לבצע את התרגיל של מעבר מסלקום להוט-מובייל-פרטנר. אין לה סכום כזה, אפילו לא בחלומות של מיכאל גולן, (בתמונה למעלה). 
יתרה מכך, אנו פנינו כבר לפני למעלה מחודש למשרד התקשורת בשאלה, שלא נתקבלה עליה שום תשובה, בעניין רשת השת"פ של הוט-מובייל ופרטנר:
"ה-JV בין רשת פרטנר לרשת הוט-מובייל, ששמו PHI, אושר וקיבל רישיון בהתאם לטיוטת הרישיון, שהייתה במכרז התדרים ובהמשך למדיניות שר התקשורת בעניין שת"פ רשתות אנטנות.

לאחרונה הודיעה הוט לבורסה, שהיא פרקה את רשת הסלולר שלה (נשאר לה רק רשת iDen של מירס לשעבר, שאינה רלבנטית בכלל לעניין דור 3 ודור 4 של לקוחות הוט-מובייל ב-GSM).

המשמעות המעשית היא: אין מדובר בשת"פ אנטנות, אלא במעבר להסדר "נדידה פנים ארצי" (בפועל: הסכם שהיה בין החברות בתוקף עוד טרם הקמת ה-JV), הסדר של נדידת לקוחות הוט-מובייל על רשת פרטנר לפי חוק התקשורת (ולא לפי תנאי הרישיון ל-JV).

בנוסף, חלק נכבד מהמדיניות של השר בעניין שת"פ אנטנות וכך גם מופיע ברישיון, זה המצב של זמניות בהסכם שת"פ האנטנות בין החברות והיכולת להפריד בין הרשתות בסיום ההסכם (ואף לפניו, בתנאים מסוימים). זה מופיע במובלט בכמה סעיפים במסמך המדיניות (למשל בסעיפים 31 ו-32 על כל תת סעיפיהם).

אולם, במציאות שנוצרה ברשת ה-JV ששמה PHI, אין יותר יכולת הפרדת רשתות בין החברות, כי להוט מובייל אין יותר רשת והיא תלויה למעשה לעולמים ברשת פרטנר.

האם משרד התקשורת אישר את השינויים הללו במימוש רישיון ה-JV, שלמעשה מעקר אותו מתוכנו ומרוחו לחלוטין ומייתר אותו, משום שההסדר הממשי והמעשי בין החברות הוא "נדידה פנים ארצית" ולא "שת"פ רשתות"?"

אני מניח שזה לא מקרה שמשרד התקשורת סרב להשיב לשאלות הנוקבות הללו. כלומר, המצב הרגולטורי בשת"פ בין הוט-מובייל לפרטנר הוא לא בדיוק פשוט ולא ברור אם בכלל יש לגולן טלקום לאן להצטרף (כי בפועל להוט מובייל כנראה לא תהיה רשת סלולרית, כי היא מפרקת אותה ומה שיהיה בפועל זו רק רשת PHI, שמקורה בפרטנר). השת"פ רשתות ששמו הטכנולוגי MOCN בין הוט-מובייל לפרטנר בינתיים הוא רק הסכם תיאורטי - משפטי, מה שיצר את PHI, ולא מעשי - טכנולוגי. גם אם תישארנה ברחבי הארץ אנטנות שמקורן בהוט-מובייל, הציוד הסלולרי שיש בהן (מבית נוקיה) יוחלף בציוד שיש ברשת פרטנר (מבית אריקסון) ויחובר למתגים של פרטנר. 

דהיינו: בלי הסכמת פרטנר, שכרגע נלחמת בגולן טלקום ובמשרד התקשורת גם יחד, לא יהיה שום הסכם עם גולן טלקום. ככל הידוע לנו, פרטנר לא שותפה במו"מ בין גולן טלקום להוט מובייל. האם זה הסוף לשת"פ בין פרטנר להוט-מובייל? נמתין ונראה. 

בכלל, אנליסטים שעוסקים בתחום שת"פ אנטנות סלולר באירופה לא מאושרים מצורת השת"פ דוגמת זו שיש בישראל, בגלל הפגיעה בתחרות ובהתפתחות העתידית של הרשתות. 

שורה תחתונה: עוד ספין בשרשרת הספינים סביב גולן טלקום. עד שהיא תגיע לפירוק, נשמע עוד הרבה סיפורים כאלה

את תגובת גולן-טלקום, סלקום, פרטנר והוט-מובייל לא הצלחנו לקבל. ככל שתתקבל תגובה - נעדכן בהתאם. 

עדכון 10.6 11:00: הוט הוציאה הודעה לבורסה (כאן), שהיא הגיעה להסכם MVNO עם גולן טלקום ל-10 שנים. יש בעיה קטנה בהודעה הזו: אין שום דרך, שגולן טלקום תהפוך ל-MVNO, לא על רשת סלקום ולא על שום רשת אחרת. היא קודם צריכה להתפרק, להחזיר את הנכסים, שיש לה, ולהיעלם כחברת סלולר, ורק אז לקום מחדש כחברת MVNO.

לא ברור למה אנשים, שאמורים להיות רציונאליים, הולכים שולל אחרי הספינים חסרי הרגליים של גולן טלקום. אולי בכלל הוט-מובייל עושה לגולן טלקום "תרגיל כיפה אדומה"?

עדכון 10.6, 12:00
תגובת גולן טלקום: "חברת גולן טלקום חתמה על הסכם שירות ארוך טווח ל- 10 שנים עם חברת הוט מובייל, במסגרתו תשתמש גולן טלקום בשירותי הרשת של הוט מובייל. חברת גולן טלקום תמשיך להיות עצמאית לחלוטין ותמשיך להוביל את התחרות בעולם התקשורת. הסכם ארוך טווח זה מאפשר לגולן טלקום את היכולת להמשיך ולשרת את קהל לקוחותיה עם ההצעות המשתלמות ביותר, השירות הטוב ביותר והטכנולוגיה המתקדמת ביותר".

איך גולן טלקום תמשיך להיות "עצמאית לחלוטין", אם היא הופכת ל-MVNO? בעולם המושגים של גולן טלקום, הכל יכול להיות. כך גם מופיע בהודעתה המושג "...והטכנולוגיה המתקדמת ביותר", כאשר זו בכלל לא הטכנולוגיה שלה, אלא של רשת PHI עליה היא תרכב... 

עדכון 10.6, 13:00גורמים בחברת פרטנר מסרו: "מהפרסומים (של הוט) עולה, שמדובר בהסכם, שבו גולן טלקום הופכת למפעיל מדומה (MVNO), דבר המנוגד לתנאי הרישיון של גולן טלקום. מדובר בהסדר שדינו להיפסל כיוון שהוא סותר את עמדת משרד התקשורת, הממונה על ההגבלים העסקיים ומשרד האוצר, כפי שבאו לידי ביטוי גם בשבועות האחרונים". 

האם ההודעה הזו מסמלת את סוף השת"פ בין פרטנר להוט מובייל? כרגע - הכל אפשרי. 

עדכון 10.6 13:30: גורמים בסלקום מסרו, שחברת סלקום מתכוונת לנקוט בצעדים אגרסיביים כנגד גולן טלקום בשל הפרת החוזה בין החברות.

מההודעה הזו עולה שאין ספק שגולן טלקום תשלם ביוקר על הספין הזה.  

עדכון 13.6 10:00: סלקום הודיעה לבורסה (כאן) שגולן טלקום הפרה הפרה יסודית את ההסכם בין החברות ולכן היא תתבע מגולן טלקום את כל חובותיה, שמסתכמים בלפחות 900 מיליון ש"ח + מע"מ. סלקום מודיעה שתעשה את כל הצעדים החוקיים הנדרשים כדי לגבות את חובה ולמנוע יישום ההסכם בין גולן-טלקום להוט-מובייל.

כפי שכתבנו כבר ביום חמישי (כאן למעלה), סלקום תדרוש מגולן טלקום כמיליארד ש"ח. עי"כ, המועד בו גולן טלקום תגיע לאולם בית המשפט בת"א בפני השופט העוסק בפירוקים, התקצר והוא קרוב יותר מתמיד. זאת, גם לדעת אנליסט התקשורת המוביל - ערן יעקובי

עדכון 14.6 18:00 הוט מדווחת לבורסה (כאן) שהיקף הערבות ("קו האשראי") שהתחייבה להעמיד לטובת גולן טלקום בגין חובות העבר שלה עומד על 600 מיליון ש"ח. 

מהודעת הוט עולה שהיא הופתעה מדרישת סלקום מגולן טלקום בהיקף של קרוב למיליארד ש"ח + מע"מ. דהיינו: ככל העולה מהודעה זו, להוט לא היה צל של מושג על פרטי ההסכם בין גולן טלקום לסלקום והוט לא הייתה מודעת לכל החובות של גולן טלקום כלפי סלקום, כעולה מההסכם ביניהן. התסבוכת מעצימה... 
emoji סמארטפון 
 
Bookmark and Share


 


לוח מודעות
יזמים? יש לכם רעיון מבריק? נמשכת ההרשמה למחזור הבא של TLV Generator. ההרשמה - כאן

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 
לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

1/5/18 - ChipEx2018  

7/5/48 - BMR 2018 - Broadband, Mobile, RF  

9-10/5/18 - האקאתון "ניצוץ לדורות" 

15/5/18 - Israel's annual Programmatic Video conference  

15/5/18 - Bynet Expo 2018  

23/5/18 - EcoMotion Main Event 2018 

5/6/18 - Israel Mobile Summit 2018 

17-21/6/18 - Cyber Week 2018 

21/6/18 - 2018 Afeka Conference for Speech Processing  

 

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם למרץ 2018 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

מה כן מקדם אתרים ועסקים באינטרנט? לא העלוקות שחיות סביב גוגל ופייסבוק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

TLV Generator נולד - התכנית שהופכת כל רעיון למוצר (MVP) תוך 120 יום - כאן

למה 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלו, נכשלים וימשיכו להיכשל גם בעתיד - כאן

מה חלקו ואחריותו של ה-CTO למצב בו 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלים? - כאן

האם ניתן לרפא את המחלה של כישלון מעל ל-95% מהמיזמים בישראל? - כאן

העסקה הבעייתית של בזק-Yes לא הייתה מתבצעת בלי משרד התקשורת - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בנוגע לחקירת "פרשת בזק-YES" ולמה ביבי לא בעניין - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

מורה נבוכים בפרשת "תיק 4000" מי עוד צפוי להיחקר ומה עדיין לא נחקר - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

מרוב Fake News, ספינים ותרגילי חקירה, הציבור מקבל שפע של מידע מטעה - כאן

20 המובילים ומקבלי הצל"ש בשנת 2017 בעולם התקשורת והייטק הישראלי - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן


 
זרקור חברות
 
TLV-GENERATOR
 
TLV-Generator
 
קפל
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Schneider Electric
 
TLV-GENERATOR
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
 מפת הביטקוין   מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים