Telecom News - שר התקשורת משקר ומטעה את רוה"מ והציבור לגבי תשתיות האינטרנט!

שר התקשורת משקר ומטעה את רוה"מ והציבור לגבי תשתיות האינטרנט!

דף הבית >> עולם ה-ICT ותקשורת >> חדשות משרד התקשורת >> שר התקשורת משקר ומטעה את רוה"מ והציבור לגבי תשתיות האינטרנט!
 יועז הנדל חשב, שכולם מטומטמים (אולי הוא צודק) כשהכריז אתמול, שבגלל שתשתיות התקשורת "עומדות בפני קריסה" (כך הוא המציא בהבל פה), ראש הממשלה לא אמור לטוס לטקס חתימת הסכם השלום בוושינגטון, אלא לטפל במקום זאת בדחיפות ב"מתווה הסיבים" של הנדל. המקום המתאים לדיון ב"מתווה הסיבים" הוא בלהב 433, שלשם אני מאמין, שהיועמ"ש הבא ישלח את הנדל (בגלל שכרגע הכלל, שחל אצל היועמ"ש הנוכחי, הוא: "מה שלא ביבי - לא חוקרים"). 3 המלצות לנתניהו לתגובה אפשרית. 
עדכונים בסוף הכתבה. 
מאת: אבי וייס, 12.9.20, 19:29חה"כ יועז הנדל

לא להאמין, אבל זו ההודעה, שקיבלתי אתמול (11.9.20) מדובר השר, שהוציא את ההודעה הזו לכלי התקשורת שחלקם "נפל בפח" ומיחזרו את ההודעה ההזויה הזו [ציטוט מלא]:
"שר התקשורת ויו״ר דרך ארץ יועז הנדל:
״קורא לראש הממשלה לא לעזוב את הארץ לפני שהוא מעלה את מתווה הסיבים (אינטרנט מהיר) לממשלה כפי שהוא התחייב כמה פעמים.
הסכם השלום חשוב אבל אי אפשר להכנס לסגר ארצי כשאנחנו בסכנת קריסה של תשתיות תקשורת.
אי אפשר למנוע מתושבי ישראל אינטרנט מהיר שיאפשר עבודה ולימודים מרחוק. 
אם ראש הממשלה לא מצליח לעסוק בנושא בשל קוצר הזמן או עניינים אחרים, יתכבד וישלח את שר החוץ.
ההחלטה כידוע מחכה בשולחן מזכירות הממשלה ומוסכמת על ידי כל הצדדים. 
ההתמודדות עם הקורנה והמשבר הכלכלי לא פחות חשובים מהסכם השלום״.

לכן, מייד שלחתי לשר יועז הנדל את השאלות הדחופות הבאות:
"הנדון: מהיכן נולדו ההמצאות של היום ("מתווה הסיבים" חשוב יותר מטקס חתימת הסכם שלום), ספינים, שמקורם אולי מדמיונו הפורה של שר התקשורת!
שלום רב
1. השר הוציא היום את ההכרזה המצויה כאן [למעלה].
2. היכן יש לשר בדל של ראיה של "סכנת קריסה של תשתיות תקשורת"?
3. מה הקשר בין "מתווה הסיבים" לקורונה ולסגר הקרוב? שכן מדובר במתווה, שאמור לעבור שינויי חקיקה, שינויי תקנות ושינויי רישיונות (מהלך של חצי שנה עד שנה לפחות) ואחרי כן המימוש הוא ל-10 שנים קדימה.
4. אודה לעדכון דחוף מהיכן השר ממציא דברים כאלה?"

תגובה לא קיבלתי. ככל שאקבל תגובה אעדכן בהתאם.
קוראינו כבר יודעים, שתגובה לא אקבל. די ברור למה (זה גם מוסבר בהרחבה בנספח א' כאן). 

במאמר כאן לא אביא את כל המסמכים והראיות למה שאני טוען כאן (ניתן למצא אותם בכתבות בנספח א' כאן למטה), כדי שהמאמר יהיה קריא וברור לכל. מדובר באחת השערוריות הכי גדולות בעולם התקשורת הישראלי, שערורייה המגמדת את הנטען בתיק 4000 כלפי נתניהו.

א. המלצה לתגובה לשר התקשורת מראש הממשלה:
כמה אופציות לתגובה:
1. לא להגיב. הכי טוב. השר יועז הנדל נתפס "עם המכנסיים למטה" (פירוט בכתבות בנספח א' למטה), כשחשפתי שמדובר בתכנית עם גוון פלילי מובהק, לכאורה, מתווה, שנועד לשרת בעיקר מטרות פוליטיות וכלכליות צרות. זה "מתווה סיבים", שהכינו אותו כל אלה שבישלו את "תיק בזק", שהוביל ל"תיק 4000" ורובם גם עדי תביעה בתיק 4000 כנגד נתניהו.

למותר לציין, שאחד מ"מבשלי" התכנית הזו הוא שאול מרידור, הממונה המתפטר על התקציבים באוצר, שבין יתר מעלליו, "נידב" את סגנו (אסף וסרצוג) כדי להעיד כנגד נתניהו ב"תיק 4000", בנושא "הטלפוניה הסיטונאית".  

2. למנות ועדה ציבורית, שתעסוק בנושא פריסת הסיבים בישראל. מדהים שעד כה הנושא הזה לא זכה לשום דיון בשום ועדה ציבורית או איזה פורום ציבורי. הכל נסגר בדיונים פנימיים של ועדה של פקידים, כולם חברי, אוהדי ותומכי "הקליקה".

עוד יותר מדהים, שלא הוצג שום נתון (אפילו קצה קצהו של נתון, כלום מכלום) מהם הצרכים של תושבי ישראל בתחום תשתיות האינטרנט ל-5 עד 10 השנים קדימה וכיצד ניתן לספק את הצרכים הללו, בהתחשב בצרכים הספציפיים הקיימים בכל מקום ובכל מגזר והיכולות הטכנולוגיות הקיימות והעתידיות למתן מענה מתאים לצרכים הללו. 

3. להודיע לשר, שהוא יכול להתחיל במתווה הסיבים מיידית, בלי צורך בשום החלטת ממשלה, שום שינויי חקיקה, שום תקנות, לא צריך שינוי רישיונות וכיו"ב. זה הכי פשוט: שהשר יאשר לבזק (ולהוט, אם תרצה), לפרוס סיבים לבתים ברחבי ישראל ממחר, במסגרת חוק התקשורת הקיים ובמסגרת הסדרי ה"פריסה האוניברסלית" הקיימים החלים על בזק (והוט, אם תרצה).

כך, הכי פשוט. לאשר לבזק מחר, ב"תיק שירות" קטן וקצר, שזה בסמכות חתימה של מנכ"ל \ סמנכ"ל בכיר במשרד. לא  צריך אפילו החלטת שר, ובזק יכולה להתחיל לחבר בתים ב-FTTH/FTTB/FTTP בכל הארץ, והיא תידרש לפרוס ארצית בכל הטכנולוגיות הקיימות והעתידיות, נניח תוך 3 שנים (שלמה פילבר סיכם זאת עם בזק ב-2016 בדיוק כך. לא צריך "להמציא את הגלגל"). כך, במקום המתווה ההזוי של השר ל-5-10 שנים, ניתן לבצע זאת ממחר, ב-3 שנים בלבד. 

ב. חשוב להזכיר לשר יועז הנדל כמה עובדות חיים פשוטות:
1. אין שום מדינה בעולם שיש בה מתווה פריסת סיבים כמו שהשר מציע.
לכן, אין לתכנית שלו כל סיכוי להצליח, במדינת הקומבינות (ישראל).

2. התכנית של השר לא מטפלת בבעיה הכי חמורה: פריסה כפולה של סיבים עד ליד הבתים, שזה מעל ל-90% מההוצאות של פריסת סיבים לבתים (ראה בתצלום כאן). כבר כיום, מעל ל-40% מהפריסה בארץ היא כפולה, משולשת, מרובעת ומחומשת (כלומר: יש בתים, שמגיעים עד ליד הבניין 5 מערכות סיבים במקביל: בזק, IBC, סלקום, פרטנר הוט. כרגע לבניין עצמו נכנסות 3 חברות תשתית: IBC, סלקום, פרטנר).

בשיטה הזו, שלא קיימת בשום מקום בעולם, כולם יפסידו את הכסף ויפשטו את הרגל, או שיפסיקו לפרוס סיבים, כדי לא לפשוט את הרגל. אין דבר כזה מטומטם (פריסה כפולה עד מחומשת) בשום מקום בעולם וגם לא יהיה. רק אצל השר יועז הנדל, זה אפשרי. 

3. ההצעה של השר מתעלמת לחלוטין מכל החלופות למתן פס רחב לבתים, שלא בסיבים, כנהוג וכקיים בכל העולם. 

בכל העולם, מקדמים טוכנולוגיות מתקדמות, בתחום חיבורי פס רחב מאוד לבתים ובכלל זה: חיבורי לוויינים נמוכים (יתחיל בקרוב גם בישראל), סלולר FWA (מאוד נפוץ בכל העולם) לרבות גישות חדשות דוגמת 5G NR mmWave, סלולר CBRS (מכונה OnGo), שהחל להתפשט כמו "אש בשדה קוצים" בעיקר בארה"ב - נתונים מעודכנים על ההצלחה הזו בארה"ב יש כאן, סלולר O-Ran, סלולר LAA ונגזרות של הטכנולוגיה הזו דוגמת NR-U 5G, חיבורי WiFi 6, מיקרוגל, גלים מילימטריים (התחיל להמריא גם בישראל), והחידוש האחרון, שהחל לפעול גם בדרום קוריאה וגם בארה"ב ובעוד כמה מדינות, הוא שימוש בחיבורי ATSC 3.0 (מה ש"עידן +" בישראל היה אמור להיות ולא יהיה...), לפס רחב מלווה בשירות טלוויזיוני מתקדם ומלא - לבתים, תחום, שהחל להמריא ממש לאחרונה.

בישראל, כל הנושאים הללו לא מוכרים ולא קיימים (או אסורים, דוגמת השימוש ב-WiFi מחוץ למבנים ואיסור שימוש בשירותי קול על -WiFi ציבורי).

4. כל נושא היצירה הישראלית עשוי להיות מוכחד, בגלל "מתווה הסיבים" (כי אין תמלוגים והשקעה ביצירה ישראלית לשידורים על רשת האינטרנט). הסבר נוסף - כאן וכאן. ההשקעה בהפקות מקור ישראליות צנחה מ-320 מיליון ש"ח לשנה ב-2014 ל-220 מיליון ש"ח השנה (2020). כך, 100 מיליון ש"ח (לשנה) כבר אבדו בתחום הזה, בגלל המעבר ל-OTT. 

למה?

כי השר יועז הנדל החליט להקים מפלגה ולגייס אליה חברים, על הגב של "מתווה הסיבים" ועל הכיס של IBC\סלקום (עיקר הכסף הוא של חברת "מגדל", ששמה על המיזם ההזוי הזה 350 מיליון ש"ח מכספי הפנסיות והביטוחים שלכם, קוראים יקרים), ועל הכיס של בזק (שתממן זאת דרך "הקרן האוניברסלית" ככה קוראים לשוד הזה של בזק), ועל התשתיות הפיזיות של בזק (כלומר: שודדים לא רק את הכסף של בזק, אלא שודדים גם את התשתיות הפיזיות שלה).

הכל לטובת שיגעון הגדלות האנטי ציבורי והאנטי צרכני והנגוע בפלילים, לכאורה, של השר יועז הנדל. 

וכעת הוא ממציא סכנות דמיוניות כגון "סכנת קריסה של תשתיות תקשורת" כאילו לא חסרים לנו הצרות של הקורונה ושר ספינולוג ושקרן גם יחד.

אגב, בנושא "סכנות הקריסה" יש פתרונות לגמרי אחרים, שאינם קשורים ל"מתווה הסיבים". למי שלא יודע, גם הסיבים קורסים לפעמים. תשאלו את לקוחות חיבורי הסיבים של: IBC, סלקום ופרטנר. ככה זה בעולם התקשורת ולא מהבוקר. אם יש תקלה - אז מתקנים. זהו. זה לא נושא שרוה"מ אמור להתעסק עימו. בכלל.

בנוסף, נתוני רוחב הפס באינטרנט (כאן) מצביעים על כך שאין שום חשש קריסה לרשת האינטרנט בישראל. גם בסגר הראשון לא הייתה קריסה רבתית, בשום מקטע תקשורת. תקלות נקודתיות תהיינה, תמיד, כי זה האופי של תשתיות תקשורת, אבל זו בעיה של השר, לא של ראש הממשלה. 

4. כל החומר על החלק הפלילי, לכאורה, של הפארסה הזו כבר הועבר ליועמ"ש. היות ואצל היועמ"ש הנוכחי, עו"ד ד"ר אביחי מנדלבליט, קובע "מה שלא ביבי לא חוקרים", התלונה הזו כנראה תמתין ליועמ"ש הבא, שלא יוכל להתעלם ואני מקווה ומאמין, שיעביר את הנושא לחקירת המשטרה.

שורה תחתונה:
אם התכנית של יועז הנדל חו"ח תמומש, למיטב הערכתי, כבר בעוד שנה-שנתיים נשמע דרישה ליצור רגולציה חדשה, כי ברור, שהתכנית הזו של יועז הנדל ל-10 שנים של פריסת סיבים לכל בית בישראל, תיכשל ודי מהר.

אולם, בדרך (אם זה יאושר), הוא ייעשה הרבה "רעש וצלצולים", יפרוס סיבים בחלק קטן מהבתים ויזכה להקים מפלגה עם לא מעט חברים, על הבסיס הזה. הוא לא המציא את השיטה להקים מפלגה על בסיס רפורמה מדומה בתקשורת (הקדים אותו השר לשעבר משה כחלון).


יודגש, שזו תכנית, שנולדה כל כולה עבור הקיום הכלכלי והחיזוק של קבוצת סלקום \ IBC לעשור הקרוב (קבוצה שבראשה עומד "אוהד ביבי ותיק" - אבי גבאי...), תכנית, שבנתה "הקליקה", ממש אותה "קליקה", כהמשך ישיר ל"תיק בזק", שהפך ל"תיק 4000". השר יועז הנדל, כמו קודמו משה כחלון (שאימץ תכנית של השר שקדם לו, אריאל אטיאס), החליט לנצל את זה, לטובת המפלגה החדשה, שהוא הקים.

​זו לא תכנית פריסת סיבים לעם ישראל. ממש לא. 

כך, שר התקשורת יועז הנדל מתנהל כסוכן מכירות מתוסכל שיצא מאיפוס, של קבוצת סלקום \ IBC. במקום להכין את שוק התקשורת לסגר ולטפל בהפרות החוק והרישיון של ערוצי 11,12,13 בעניין הסרוב המתואם לנסוע לוושינגטון, הוא ממציא סכנות לא קיימות, על קריסה של תשתיות תקשורת (כשנראה בברור שמה שכבר קרס, זה השכל הישר, ההגיון והאחריות הממלכתית שלו עצמו).

כך, ברוב חוצפתו, השר יועז הנדל דורש מראש הממשלה לא לנסוע לטכס היסטורי של חתימת הסכם שלום בראשות נשיא ארה"ב עם 2 מדינות ערביות, ולשלוח במקומו לוושינגטון את שר החוץ, גבי אשכנזי, שבכלל לא ידע שיש הסכמי שלום ועדיין חייב הסברים לעם ישראל, על מה שפורסם בעניינו בעתירה כאן

עצוב, מרגיז ומקומם.

טוב זה לא יכול להיגמר. 

רק החלפת כל צמרת משרד התקשורת באנשים, שרק האינטרס הציבורי עומד מול עיניהם, תציל (אולי) את שוק התקשורת של ישראל, מהתחתית העמוקה שהשוק נפל אליו, בגלל מנהלים כושלים ומכשילים ורגולציה מוטעית מיסודה, שבה "איש הישר בעיניו ייעשה".

 
כמובן שיש צורך בהקמת "רשות לתקשורת", אבל זה לא יקרה בקרוב (או בכלל).

נספח א'
מתוך עשרות הכתבות המנתחות ומציגות מסמכים בפארסה הזו של "מתווה הסיבים" החדש, מוצגות כאן רק 5 כתבות מרכזיות המומלצות לקריאה. אפשר למצוא את כל השאר בכלי החיפוש באתר, אם מכניסים את המילה 5000, כלומר "תיק 5000". סה"כ בכל הנושא הזה מדובר ב-314 כתבות חשיפה, מתחילת הפרשה הזו ועד היום. הכתבות הללו מכילות מאות מסמכים ועדויות. 

אלו 5 הכתבות המרכזיות הכי רלוונטיות למאמר כאן למעלה:
FIBERS FRREE

 
עדכון 13.9.20, 19:00: גד פרץ מגלובס פרסם כאן (כותרת): "מתווה הסיבים האופטיים לקראת אישור בממשלה. הבוקר הודיעו ללשכת שר התקשורת שהמתווה לא יעבור ואולם בשעות האחרונות חלה תפנית והוא יעלה לאישור."

עדכון 13.9.20, 23:00: דני זקן פרסם בגלובס כאן (כותרת): "דירקטוריון בזק מתכנס מחר לאישור ההשקעה בפרויקט הסיבים.
על פי הערכות, היקף ההשקעה של בזק עומד על 4-6 מיליארד שקל • בזק תגייס עובדים נוספים לאחר שהמדינה סירבה להאריך את תקופת הפריסה."

עדכון 14.9.20: השר יועז הנדל מיישם בדיוק את מה שחשפתי ובונה במרץ מפלגה (ייקח כמובן את החברים שלה מהמפלגות הקיימות, שעיוורות לתהליך הזה לחלוטין) ופרסם את הסרטון כאן עם הכיתוב: "הצטרפותו של ראש מועצת אורנית, ניר ברטל לדרך ארץ. אני שמח להודיע על הצטרפותו של ראש מועצת אורנית, ניר ברטל לדרך ארץ. ניר עשה עבודה מעולה וחשובה כראש מועצה במשך שנתיים ומשוכנע שימשיך כך. בעברו היה במשרד האוצר ותוכנית מעוז. ניר בעיקר אדם ערכי, מהקולות הפרגמטים והרציניים באיו״ש. תוספת כוח רצינית. אה וכן, ניר הטייס השני שאנחנו מצרפים, הסירו דאגה מליבכם, נביא גם מיחידות אחרות."

עדכון 14.9.20, 19:00: פורסם כאן בדה-מרקר: "העסקה שתחולל מהפך בשוק התקשורת: HOT חוברת לסלקום במיזם הסיבים IBC.
תחום תשתיות האינטרנט מקבל דחיפה תחרותית: אחרי הכניסה של סלקום וקרן תשתיות ישראל למיזם הסיבים IBC, גם HOT רוכשת כרבע מהחברה ותצא למאבק חזיתי בבזק ■ בזק צפויה להשיק בקרוב את רשת הסיבים."
הסיפור הזה נראה כרגע כספין של "קליקה". 

עדכון 15.9.20: בזק מפרסמת הודעה מאוד חשובה (כאן). ההודעה של בזק מאוד חשובה ובשורה חיובית ענקית לשוק. היא מתכננת לטרפד את התכנית של יועז הנדל (שכולה נועדה לתמוך במתחרותיה), בכך שהודיעה שתפרוס גם בפריפריה ובספר. 

עדכון 16.9.20: שר התקשורת יועז הנדל מודה שהוא לא רק שקרן, אלא הוא גם סחטן פוליטי בדרגה הכי ירודה. מאמר שפורסם כאן בנושא מגד פרץ מגלובס: "שר התקשורת הנדל: "הייתי חייב לאיים במשבר פוליטי אחרת מתווה הסיבים לא היה עובר". שר התקשורת יועז הנדל מגלה כיצד נאלץ להעביר את ההחלטה בממשלה: "מבחינת ביבי מה זה משנה מדינת ישראל. ענייניו המשפטיים זו הפרעת קשב"."

עדכון 19.9.20: הגבתי על השימוע לגבי הצעת החוק של משרד התקשורת בנושא "מתווה הסיבים" (הצעת החוק - כאן). התגובה שלי נמצאת באתר הצעת החוק (באתר החקיקה הממשלתית) וכן בתצלום כאן - למתעניינים. 

עדכון 21.9.20: מתברר שלמנכ"לית משרד התקשורת יש זמן להיפגש עם בעלי העניין (סלקום\IBC והוט), אבל לא עם נציגי ציבור. כך עולה מכתבה של גד פרץ בגלובס כאן, שפורסמה תחת הכותרת: "על רקע עסקת הוט IBC: חובות פריסת הסיבים של החברות ייבחנו מחדש. במשרד התקשורת מעוניינים שמיזם הסיבים האופטיים IBC ישלים את הפריסה של בזק כדי ליצור כיסוי מלא של הסיבים גם בפריפריה." כלומר: המנכ"לית מנסה כעת לחלץ את התכנית הכושלת של השר ושלה, לבניית מפלגה על בסיס סלקום \ IBC מהשלכות התכנית המפתיעה של בזק לפריסת סיבים בכל מקום. 

עדכון 25.9.20
א. פורסם כאן ע"י גולן חזני ב"כלכליסט" (כותרת): סוף עידן אדוארדו אלשטיין: "המחוזי הוציא צו פירוק לאי.די.בי פיתוח." לא עזרו כל ההקלות, הסיוע הצמוד, החוקים, המתנות והספינים הרגולטוריים, שראשי משרד התקשורת הרעיפו ובשפע בשנים האחרונות ובמיוחד בשנה האחרונה על אדוארדו אלשטיין. קשה כרגע לנתח את ההשלכות של המהלך הזה על קבוצת סלקום - יש להמתין לראות "מה ילד יום", אצל כונס הנכסים של הקבוצה. 

ב. פורסם כאן ע"י איתמר לוין ב-News1 (כותרת): "עו"ד אופיר נאור ישמש כנאמן בהליכי הפירוק ואמור להגיש דוח ראשוני בתוך 30 יום  מונו גם כונסי נכסים למניות אי.די.בי. בדיסקונט השקעות ולנכסים נוספים שלה. אלשטיין יאבד 3 מיליארד שקל שהשקיע בקבוצה."

עדכון 22.1.21: על פי מחקר חדש של ABI-Research, תחום ה-FWA (חיבור רחב פס לבתים מהסלולר, תחום שלא מוכר בישראל בכלל, תודות לרגולציה העקומה של משרד התקשורת) הוא תחום בצמיחה מהירה בכל העולם, כמופיע בתצלום התחזית שהם פרסמו לתחום זה כדלהלן:
תחזית FWA
  
 
Bookmark and Share
+ שלח משוב