איך לא ליזום ולפתח מוצר/שירות שאיש אינו חפץ בו ולא מוכן לשלם עבורו

דף הבית >> חדשות סטארטאפים >> איך לא ליזום ולפתח מוצר/שירות שאיש אינו חפץ בו ולא מוכן לשלם עבורו
בישראל (בשונה ממדינות אחרות בעולם), רק 3.8% מהסטארטאפים שורדים לאורך זמן והמיזמים המצליחים בארץ הם פחות מ-1%. אחת הבעיות המרכזיות של היזמים הישראלים (כך לדברי ממי גנוסר), שהם מפתחים מוצרים או שירותים, אפליקציות ומשחקים, שאיש אינו חפץ בהם ולא מוכן לשלם עבורם. איך לא לפתח מוצר שאין לו שוק? מה הסוד להצלחה? מהם התהליכים שסטארטאפ צריך לעבור כדי להצליח? 
מאת: אבי וייס, 18.2.17, 17:50ממי גנוסר

במפגש של קהילת TLV Generator Community, שהתקיים ביום 13.2.17 במתחם היזמים Merkspace - קרליבך בת"א, ביוזמתה של אריאלה סוויד, מייסדת משותפת (Co-Founder) של TLV-Generator, נדון הנושא אולי החשוב ביותר ליזמים ישראליים: איך לא לפתח מוצר (או שירות) שאיש לא רוצה ולא צריך אותו. 

אריאל סוויד: "מלבד היותי מייסדת משותפת של TLV-Generator, אני גם מנהלת הקהילה ומספקת ליזמים את המסגרת התומכת כדי להשיג את המטרה שלהם. כיום, רוב היזמים לא מגיעים למוצר בשנה הראשונה לאחר שהם קמו, ולעיתים גם אחרי שנתיים הם עדיין עם תוצאות לא ברורות, מבחינת תוצר הפיתוח שלהם.

אנו מציעים ליזמים מסלולר מהיר, שיכול להוביל אותם להצלחה, לכל היותר תוך 4 חודשים מהצגת הרעיון, הם עומדים עם מוצר - MVP ולקוח או לקוחות עם נתוני אמת וכל מה שנדרש. כך, הם יכולים להציג מוצר עובד (ולא רק דמו ומצגות צבעוניות), למשקיעים ו\או ללקוחות ושותפים פוטנציאליים נוספים וכך ניתן לפרוץ לעולם.

היום הבאנו מחיפה את ממי גנוסר, בעל ניסיון ניהולי ויזמי אדיר, כדי שיספק ליזמים את אחת התובנות הכי חשובות להם: איך לא לפתח מוצר שאין לו שוק".  

ממי גנוסר (בתמונה למעלה משמאל), יזם, מנהל מנוסה ואוונגליסט של מתודולוגיית Lean Startup. כיום משמש כ"יועץ ראשי לחדשנות עסקית" כחלק מצוות הניהול של האקסלרטור החיפאי CityTechLab: "הניסיון ארוך השנים שלי הוביל אותי להיות מנטור של יזמים רבים ובכמה אקסלרטורים וכיום אני חלק מהאקסלרטור החיפאי CityTechL, משום שאני מאמין, שיש צורך לקדם את היזמות בצפון, כחלק מקידום עולם ההיטק בצפון הארץ. 

אני אישית חסיד נלהב של הגישה המתודולוגית שנקראת Lean Startup ("סטארטאפ רזה"), וזה מה שאני מדבר עליו עם כל יזם שאני פוגש. זו מתודולוגיה מוכחת בת כ-8 שנים, שנועדה לייצר סטארטאפים יותר טובים, ע"י עבודה רזה וממוקדת, כדי לספק מענה איך עובדים מהר, יעיל ומגיעים לתוצאות הנכונות בעולם היזמות. 

במציאות של עולם הסטארטאפים הישראלי, אי אפשר להתעלם מהעובדות, שנותחו ע"י IVC, שהרוב בונים מוצרים או שירותים, שאיש אינו חפץ בהם. על פי הנתונים של השנים 1994 ועד 2014, מתוך כ-12 אלף סטארטאפים, שידוע עליהם, שקמו בישראל, רק 460 סטארטאפים שרדו. הרוב, יש האומרים כ-96%, נכשלו כבר בשנה הראשונה שלהם. 

אפשר לראות, שגם אם יש 2 חברות כמעט זהות עם אותו מוצר המכוון לאותו שוק, יש אחת ששורדת ומצליחה והאחרת נסגרת. למה זה קורה? למה אחוז כשלונות כל כך גבוה בישראל?

הסיבה הראשונה, שאני מצאתי היא: הסטארטאפים בונים מוצר, שאף אחד לא רוצה. זה אומר גם בניית מוצר או שירות לשוק נישה קטן מדי, או בניית מוצר או שירות, שיש מי המוכנים להשתמש בזה בחינם אבל איש לא מוכן ולא רוצה לשלם על זה. סטארטאפ זה כמו כל עסק, אם אין הכנסות - הוא מתפרק. 

אני מלווה סטארטאפים שנים רבות וראיתי לא מעט יזמים, שבונים ומפתחים דברים, שהם האמינו, שירצו אותם, אבל נתקלו במצב, שאיש לא רצה את מה שהם פיתחו. הסיבה הראשונה לטעות היא העובדה, שיזמים מאוהבים בפתרון שלהם ובטוחים, שהם הכי טובים בעולם ויש להם את הפתרון, שהעולם מחכה לו. 

ההטיה הזו מובילה לכך, שהיזמים לא מקשיבים לשוק, לא מקשיבים ללקוחות וטועים בגדול. בעיה שנייה בקו החשיבה של יזמים ישראליים: יזמים חושבים, שהם יודעים מה השוק צריך. אין דבר מטעה יותר מהמחשבה הזו.

התוצאה של שתי המחשבות המוטעות הללו היא, שהיזמים בישראל נוקטים בגישה: בואו ונבנה קודם, נקים צוות, נכין תכניות עסקיות ומצגות ונגיע לשוק עם מוצר מוכן וזו תהיה הצלחה כבירה. הבעיה היותר חמורה, שנוצרה בשנים האחרונות: יש הרבה דברים, שניתן לפתח אותם די מהר ודי בזול, בזכות כלים חופשיים הנמצאים בשוק כלי הפיתוח. כך, שיש אינפלציה של יזמים כביכול מהירים. 

סיבה שלישית לכישלון מגיעה מהעובדה, שיש סיכוי סביר, שאנו לא יודעים, שלבעיה שאנו עובדים עליה, יש כבר פתרון, או שאנו לא מסוגלים להעביר אנשים משימוש בפתרון קיים לפתרון חדש, שאנו מציגים להם. 

בישראל יש סיבה נוספת לכשלון של סטארטאפים: הם לא באמת מתחילים את הסטארטאפ. הם כל הזמן מחכים, שיקרה משהו ושהם יעשו משהו בעקבות כך, כמו למשל משקיעים המון בלחפש משקיע או משקיעים, מחפשים מתכנתים מתאימים, מחפשים מקור הכנסה זמני, בונים אתר וסרטוני יוטיוב, שמוכרים סיפורים וחלומות, ועוד ועוד. המון חלטורה מתמשכת. 

הגישה הנכונה בעולם השיווק הנוגעת לפיתוח מוצרים או שירותים אומרת, שצריך לראות את הלקוחות ככאלה, שיש להם מטלות לבצע והם משתמשים לצורך כך במוצרים, שיש להם, או במוצרים, שנציע להם. לכן, מקבלים המון מידע אם מדברים עם לקוחות.

זה לא דבר שניתן דלג עליו. ברוב המקרים אם שואלים נכון, מקבלים מהלקוחות תוצאות, שלא מצפים לקבל אותם. למשל: לומדים מהלקוחות מיהם המתחרים האמיתיים שלך. לא מה שאתה חושב. מי שקובע מה התחרות שלי זה רק הלקוח, לא משהו, שאני כיזם רואה כתחרות. 

כדי לקבל מענה טוב ואפקטיבי מהלקוח, חשוב לשאול את השאלות הנכונות. לכן, גם חשוב לדבר בשפה של הלקוחות, בשפת המושגים שלהם. לפני כן צריך להגדיר את הערך של העסק שלנו. בגישת ה-Lean Startup יש לא מעט כלים איך לבצע את זה. מתחילים מהגדרות האמורות להיכנס למסגרת של דף אחד מאוד מובנה. הדף הזה יתאר את העסק שלנו והערך שלנו מול הבעיה.

הבסיס להגדרות הוא: אני יודע בברור מיהם הלקוחות שלי ואני בטוח, שאני יודע מהן הבעיות שלהם. אני חייב לדעת בברור מה הבעיה שלהם, ורק אחר כך אני מנסה לבדוק אם הפתרון שלי יענה על הבעיה שלהם. מכאן, שהפתרון הרבה פחות חשוב מהגדרת הבעיה. 

יש כמה עקרונות ב-Lean Startup, והעיקרון הראשון הוא: התנסה. דהיינו: כל מחשבה, רעיון או פיתוח, חייבים לבדוק אותם מול השוק. זה לא ניסוי של מעבדה או ניסוי של סימולציה. זה ניסוי מול הלקוחות. הבדיקות חייבות להיות כבר בשלב הגדרת הבעיה וזה חייב להימשך לאורך כל חיי פיתוח המוצר.

התהליך, שסטאטראפ חייב לעבור קרוי BLM: וזה כולל מעגל של 3 שלבים עיקריים וכמה שלבי משנה:
1) Build: בנייה של כלי או אמצעי לבדיקת ההנחה. זה יכול להיות שאלון, דמו, מוקאפ, MVP, תוספת למוצר קיים, בליווי ראיון פנים אל פנים.
2) Measure: מדידה של התנהגות הלקוחות תוך כדי השימוש במוצר או כתגובה לראיון.
3) Learn: למידה. נצברו נתונים בתהליך של איסוף ההתנהגות של הלקוחות. חייבים להסיק מסקנות אם הרעיון נכון או לא נכון, בכל סבב של בדיקות מול הלקוחות 

המהלך הזה הוא סיבובי וחייבים לבצע סיבוב חוזר של המגע עם השוק כל כמה שבועות. זה לא דבר חד פעמי. אנו חייבים להיות ממוקדים מה גורם לשינויים בהתנהגות הלקוחות ולכן יש לשמור על קשר רציף עימם כל הזמן.

חשוב להיות ממוקד במגעים הללו, כדי להבין מה אנו רוצים ללמוד מהמגעים הללו. המהלך הזה חייב להתבצע ממש מההתחלה, ממש מהשלב של בדיקת הרעיון, עוד לפני שיש בכלל איזה מוצר. כל התפתחות של הרעיון במיזם מחייבת בדיקה. 

בשלבי בניית הפתרון, אנו חייבים לשאול האם אנו פותרים בעיה, ששווה לפתור אותה. כלומר: צריך לבדוק ולשאול את הלקוחות האם הם חושבים, שזו בעיה מציקה? האם יש כמות מספקת של לקחות לבעיה הזו? האם ללקוחות בכלל אכפת מהבעיה הזו? יש לשאול אם יהיה להם פתרון לבעיה? האם הם יהיו מוכנים לשלם על הפתרון הזה? אם הלקוחות לא מוכנים לשלם, יש לנסות למצוא מי כן יהיה מוכן לשלם? האם הפתרון שלנו כשיגיע לשוק יהיה במחיר סביר, שיהיה מישהו שיהיה מוכן לשלם עליו?

השיטה לקבל תשובות היא לבצע זאת בראיונות. זה לא סקר או שאלון באינטרנט. פשוט לדבר עם האנשים, פנים אל פנים. חשוב לראות את שפת הגוף כשהם עונים.

המוצר הראשון, שמומלץ לצאת עמו לשוק הוא MVP, שזה המוצר המינימלי העונה באופן בסיסי על הדרישות של הלקוחות, בשוק אליו יוצאים, ומתאים לצרכים הבסיסיים של הלקוחות בשוק הזה. מהתגובות על המוצר המינימלי אפשר ללמוד המון. 

כל האנרגיה של היזמים צריכה להיות מוכוונת למצוא בעיה מספיק גדולה, שאפשר להפוך אותה לכסף. עסק יזמי לא יוצר מוצרים אלא פותר בעיות ללקחות שלו. יש להסתכל על הלקוחות איך הם מתנהגים וצריך למצוא מה לא נענה מספיק טוב לצרכים שלהם, או לא קיים אבל נדרש על ידם. חשוב להתמקד בבעיה, שיש בה הפער הכי גדול בין מה שאנשים רוצים ומוכנים לשלם עליו, לבין מה שהם מקבלים מהקיים. 

המוטו שלי ליזמים הוא פשוט: "אהבו את הבעיה. אל תאהבו את הפתרון". זה הסוד להצלחה שלכם". 
 
בתמונה: ממי גנוסר (מימין) עם אריאלה סוויד
ממי גנוסר עם אריאל סוויד 
 
Bookmark and Share


 

לוח מודעות

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

15-16/9/2020 - ChipEx2020  

15-21/11/2020 - שבוע היזמות העולמי    

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם לנובמבר 2019 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת ההונאה הגדולה שהובילה לכך שמוצרי התקשורת יקרים יותר בישראל - כאן

בלעדי לקוראי האתר: 1 ש"ח ליום שיחות וגלישה ללא הגבלה בחו"ל... - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: חשיפת "דבר ראשון" בעניין היועמ"ש - היבטים חמורים חדשים - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי המאת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

חשיפה: סלקום אספה ומכרה במשך שנים את כל נתוני לקוחותיה לרבות מיקומם - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
Telecom Expert
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
PIXABAY
 
Telecom Experts
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים