דו"ח הפישינג וההונאות: פישינג הוא טקטיקה מספר 1 של פריצות למידע

דף הבית >> דעות ומחקרים >> מחקרים, מצגות מסמכים >> אבטחה וסייבר >> דו"ח הפישינג וההונאות: פישינג הוא טקטיקה מספר 1 של פריצות למידע
דו"ח הפישינג וההונאות: פישינג הוא טקטיקה מספר 1 של פריצות למידע
מאת: מערכת Telecom News, 20.1.20, 12:35PHISHING FREE

פושעי רשת מאמצים אוטומציה כדי להרחיב את השפעת הפריצה. התקפות הפישינג כבר אינן עונתיות. פירוט האנטומיה של התקפות הפישינג. קיים סיכוי גבוה יותר לפריצות בענפי הפיננסים, הבריאות, החינוך, החשבונאות וכן בקרב עמותות. כיצד להישאר בטוחים? הדו"ח השנתי של F5.
 
הפישינג היא כיום שיטת ההתקפה הבולטת ביותר לפריצה למידע. כך, חושפת F5 Labs בדו"ח הפישינג וההונאה השנתי השלישי שלה לשנה החולפת 2019 - כאן - וגם - כאן. עוד עולה מהדו"ח, כי בעוד היקף האיומים צפוי לעלות באופן מתמשך, התקפות הפישינג כבר אינן עונתיות או ניתנות לצפייה כבעבר. 

בהתבסס על ניתוח מהשנה האחרונה, החברה מאמינה עוד, שקיים סיכוי גבוה יותר לפריצות בענפי הפיננסים, הבריאות, החינוך, החשבונאות וכן בקרב עמותות. המחקר מבוסס על נתונים  מ-Webroot, שותף מודיעין האיומים של F5, וכן על נתונים ממרכזי ה-SOC הגלובליים של F5.

בשנה שעברה, מרכז ה-SOC של החברה דיווח על עלייה של 50% בהתקפות פישינג בתקופת החגים, שמאופיינת ברכישות און-ליין כבדות בין אוקטובר לינואר. אולם, זה כבר לא המצב.

על פי החברה, כתובות היעד להודעות פישינג מגיעות ממגוון מקורות, כמו רשימות דואר זבל ואיסוף מודיעין מבוסס קוד פתוח. בהתאם לגישה ולעוצמה הננקטת בעת טרגוט הקורבנות, ניתן לשלוח דוא"ל פישינג לאלפי קורבנות פוטנציאליים או לאדם ספציפי.
 
אנטומיה של התקפת פישינג
F5 Labs שילבה את נתוני Webroot המפורטים מיולי 2019 עם מחקרים שערכה בעצמה במהלך השנה האחרונה והגיעה למסקנה, שלדוא"ל של פישינג יש סיכוי גבוה פי 3 להכיל קישור זדוני מאשר קובץ מצורף. המותגים והשירותים המתחזים ביותר הם פייסבוק, Microsoft Office Exchange ואפל.

אחת המגמות העיקריות, שחוזרות השנה, היא תוקפי פישינג (phishers) הממשיכים לדחוף ללא פשרות למראית עין של אמינות, כאשר 71% מאתרי הפישינג, שמשתמשים ב- HTTPS, נראים לגיטימיים יותר.

החברה מצאה, שב-85% מאתרי ההתחזות שנותחו, התעודות דיגיטליות נחתמו ע"י רשויות Certificate Authority.
יתר על כן, מתוך 21% מהתעודות באתרי הפישינג, כ-20% כוללות ולידציות מהארגון (OV-Organization Validation) ו-1% כוללות ולידציות מורחבות (EV-Extended Validation). 2 הולידציות הללו מיועדות לבסס רמות אמון גבוהות יותר.

אתרי פישינג מזויפים נמצאו במגוון רחב של מארחים באינטרנט, כאשר הדומיננטיים ביותר היו 4cn.org (2.7%), airproxyunblocked.org  (2.4%), 16u0.com  (1.0%)  ו-prizeforyouhere.com (1.0%).  

הדומיינים המובילים, שכוללים אתרי פישינג ייחודיים, הם blogspot.com, שהיה אחראי על 4% מכלל מקרי הפישינג שנותחו ו-43% מהתוכנות הזדוניות. פלטפורמת הבלוגים הפופולרית מאפשרת למשתמשים לארח בקלות תוכן זדוני בדומיין מוכר היטב המספק תעודות TLS בחינם, עם דירוג OV, לכל אתריו.

דומיינים אחרים, שנפגעו לעתים קרובות, כוללים את 000webhostapp.com, ebaraersc.net ו-.info. התבניות, שמופיעות בתדירות הגבוהה ביותר בכתובות URL של פישינג שנבדקו, היו htm  (19.4%), .php (7.4%), login (3.0%) ו-admin (1.2%(.
החברה הבחינה, שלמעלה מ-7% מאתרי התוכנה הזדונית משתמשים בחיבורים מוצפנים דרך יציאות HTTPS לא סטנדרטיות (כלומר 8443).
 
עליית האוטומציה
מגמה משמעותית נוספת בדו"ח ההונאה והפישינג היא המספר ההולך וגדל של תוקפים המאמצים אוטומציה כדי לבצע אופטימיזציה של התקפות פישינג.

הנתונים מראים, שאתרי פישינג רבים משיגים אישורים באמצעות שירותים כמו cPanel (משולב ב-Comodo CA) ו-LetsEncrypt. כ- 36%מאתרי הפישינג היו בעלי תעודות, שנמשכו 90 יום בלבד, דבר המרמז, שהתוקפים משתמשים באוטומציה של אישורים.
 
להישאר בטוחים
F5 Labs ממליצה, שכל אסטרטגיה למניעת פישינג תכלול התחייבויות להדרכה להעלאת מודעות בנושא, כמו גם את בקרות האבטחה הבאות:
  • השתמשו באותנטיקציה מולטי פקטוריאלית (MFA). זהו "ביטוח פער" המונע שימוש בתעודות גנובות ממקום לא צפוי או מכשיר לא ידוע.
  • תייגו בבירור את כל הדוא"ל המגיע ממקורות חיצוניים כדי למנוע זיוף.
  • הפכו תוכנת אנטי-וירוס (AV) לכלי קריטי לכל מערכת רלוונטית. ברוב המקרים, תוכנת אנטי-וירוס תפסיק ניסיון להתקנת תוכנות זדוניות אם התוכנה מעודכנת. הגדירו ומדיניות אנטי-וירוס, שתתעדכן לפחות מדי יום.
  • הטמיעו פתרונות סינון אינטרנט כדי למנוע ממשתמשים לבקר בשוגג באתרי פישינג. כאשר משתמש לוחץ על קישור, הפתרון יכול לחסום תנועה יוצאת.
  • חפשו בתעבורה המוצפנת תוכנות זדוניות. תעבורה מתוכנות זדוניות המתקשרות עם שרתי פקודה ובקרה (C&C) דרך מנהרות מוצפנות אינה ניתנת לגילוי במעבר ללא דרך כלשהי של שער פענוח. חיוני לפענח תנועה פנימית לפני ששולחים אותה לכלים לגילוי אירועים לבדיקת זיהומים.
  • שפרו את מנגנוני הדיווח. תגובות לאירועים חייבות לכלול שיטה יעילה המאפשרת למשתמשים להתריע על פישינג.
  • השיגו נראות טובה יותר באמצעות ניטור נקודות קצה, הבינו איזה תוכנות זדוניות הופכות לפעילות ברשת, ובררו אילו אישורים עלולים להיפגע.
סורין בויאנגיו, (בתמונה משמאל, צילום קארין בויאנגיו), מהנדס מערכות בחברת F5 בישראל: "מוסדות בנקאיים עוברים טרנספורמציה דיגיטלית בקצב סורין בויאנגיו צילום קארין בויאנגיומהיר כדי לאפשר ללקוחותיהם לבצע את כלל הפעולות דרך אתר האינטרנט או האפליקציה של הבנק, במקום להגיע פיזית לסניף. השינוי עצמו הוא מבורך, אך הוא מביא עמו לא מעט סיכונים, בהם גניבת זהות ומתקפות פישינג.

פושעי הסייבר מעתיקים את עמוד הבית של הבנק ומעלים אותו למקום הנשלט על ידם, ממנו הם יכולים לשלוח אימיילים לעשרות או מאות אלפי לקוחות ולהמתין שמישהו ייפול במלכודת. עם תכנון נכון, ניתן כיום להתמודד עם האיומים הללו ולוודא, שהטרנספורמציה הדיגיטלית נעשית באופן יעיל ובטוח, כזה השומר באופן מיטבי על הארגון ולקוחותיו".
 

דייוויד וורברטון, (בתמונה משמאל), מומחה האיומים הראשי ב-F5 Networks, וכותב שותף לדו"ח: "יש כל כך הרבה פישינג כי זה קל וזה עובד. התוקפים אינם צריכים לדאוג לגבי פריצה דרך פיירוול, למצוא תוכנת ניצול של zero day, לפענח הצפנה או לעשות סנפלינג במורד מעלית עם סט סכינים בין השיניים. החלק הקשה ביותר, שהם צריכים לעשות, הוא לחשוב על הודעת דוא"ל טובה, שתגרום לאנשים ללחוץ עליה, ואתר מזויף לנחות עליו.דיוויד וורברטון יחצ

2019 לא הראתה את אותו דפוס שאפיין את השנתיים שקדמו לה. עליית המדיה החברתית הופכת את המידע האישי לזמין באופן חופשי בכל עת. מגוון רחב של אירועים, בין השאר, בחגים ציבוריים, בתחרויות ספורט או במצבים פוליטיים, מספקים לשחקני האיומים את המיתוג והסיפור המרגש, שהם צריכים, כדי ליצור קמפיין פישינג משכנע.

המטרה של ולידציות היא לספק בטחון לגבי בעלות הארגון על הדומיין. נראה שזה לא עובד. למעשה, כרום ופיירפוקס הודיעו, שהם מתכוונים להוריד את תצוגת ה-EV מהמסך הראשי. ספארי של אפל כבר הורידה אותה מסדר העדיפויות.

שימוש בהצפנת HTTPS כדי להסתיר תוכנות זדוניות ממערכות גילוי פריצות מסורתיות (IDS) הוא טקטיקה נפוצה, וכזו העולה בקנה אחד עם מגמות ההתקפה הכלליות שנצפו. לא ניתן לאתר את רוב התוכנות הזדוניות ללא בדיקת SSL / TLS.

ל-95% מהדומיינים שניתחנו ניגשו פחות מ-10פעמים, ול-47% מהאתרים ניגשו רק פעם אחת. משמעות הדבר היא, שהתוקפים צריכים לבצע אוטומציה מלאה של תהליך הקמת אתר התחזות כדי למקסם את ההחזר על ההשקעה. אוטומציה מאפשרת לתוקף לתזמר באופן פרוגרמטי את תהליך הרכישה והפריסה של התעודות בכל הדומיינים.

אישורים בחינם, כפי שניבאנו, מקלים מאוד על התוקפים לארח אתרי פישינג. עם זאת, לא הכל מסתכם בשירותים כמו LetsEncrypt. ישנן דרכים רבות אחרות ליצור בקלות תעודות TLS בחינם. התוקפים חוסכים ועושים שימוש חוזר בתעודות באתרי הפישינג והתוכנות זדוניות. לאישורים רבים שמצאנו היו שמות נושא חלופיים, שמאפשרים שימוש חוזר מרובה באותן תעודות בדומיינים רבים".
 
 
 
NORDVPN



 
 
Bookmark and Share


 

לוח מודעות
שנה טובה ומתוקה, מלאת בריאות והצלחה, לכל קוראינו באשר הם!!!

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 





לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

15-21/11/2020 - שבוע היזמות העולמי   



 

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם לנובמבר 2019 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת ההונאה הגדולה שהובילה לכך שמוצרי התקשורת יקרים יותר בישראל - כאן

בלעדי לקוראי האתר: 1 ש"ח ליום שיחות וגלישה ללא הגבלה בחו"ל... - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: חשיפת "דבר ראשון" בעניין היועמ"ש - היבטים חמורים חדשים - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי המאת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

חשיפה: סלקום אספה ומכרה במשך שנים את כל נתוני לקוחותיה לרבות מיקומם - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן

שר התקשורת חתם על הטבה רגולטורית של מאות מיליוני ש"ח ל-3 טייקונים! - כאן

הסתעפות תיק 4000: תיק 5000 - הטיוח הגדול כדי שהחקירה לא תגיע למנדלבליט - כאן

פשוט מדהים: התגלו כעת 2 מסמכים התומכים בגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

זה לא נגמר: נחשפו כעת עוד מסמכים המסייעים לגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

הטיוח של שלמה (מומי) למברגר, שלא קורא מסמכים, כדי להגן על מנדלבליט! - כאן






 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
Telecom Expert
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
LIVECITY
 
Telecom Experts
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים