Telecom News - "גן עדן" של תקשורת. דיווח מארה"ב ומאיי פולינזיה הצרפתיים

"גן עדן" של תקשורת. דיווח מארה"ב ומאיי פולינזיה הצרפתיים

דף הבית >> סקירות טכנולוגיות >> "גן עדן" של תקשורת. דיווח מארה"ב ומאיי פולינזיה הצרפתיים
ישראל נמצאת הרחק מאחור. דיווח מהתנסות אישית בתקשורת ניידת בארה"ב (לוס-אנג'לס) ובאיי פולינזיה הצרפתיים באוקינוס השקט. ה-WiFi "שולט בכיפה" בכל מקום, ועל "בעיות קרינה" ו"מחלות קרינה" איש לא שמע (כי אין דבר כזה). 
מאת: אבי וייס, 16.2.15, 14:10WiFi

לאחרונה חזרתי מטיול באיי פולינזיה הצרפתיים שבאוקיינוס השקט (חלק מהטריטוריה הענקית הקרויה: האיים הפולינזיים שבאוקינוס השקט), וגם ביליתי בלוס-אנג'לס בארה"ב. אתייחס כאן להיבטי התקשורת של הביקורים, מנקודת המבט של משתמש קצה המסתובב במקומות הללו עם סמארטפון וטאבלט או מחשב נייד.
 
לוס-אנג'לס (ארה"ב)
הייתי בלוס-אנג'לס כמה פעמים בעשורים האחרונים ובפעם האחרונה לפני כ-5 שנים. יש דברים שכמעט ולא השתנו (הכבישים העירוניים בתחזוקה מזעזעת, חגיגת הקניות והמחירים - בהשוואה לישראל, התחבורה הציבורית המתקדמת, כמות ההומלסים ועוד). אולם בדבר אחד מייד חשתי בהבדל מאוד משמעותי, מול מה שהכרתי אך לפני כ-5 שנים: התחום הפס הרחב הנייד

ארה"ב הפכה ל"גן עדן" של WiFi. בעיר גדולה בארה"ב דוגמת לוס-אנג'לס, זה מאוד בולט. יש WiFi בטכנולגיות חדישות שלא יכולות להגיע לישראל, בכל פינה. זו בדיוק הסיבה מדוע יש חברות תקשורת ענקיות בארה"ב (דוגמת Cablevision - ראה כאן), שהחלו לספק שירותי סלולר ללא סלולר על רשתות ה-WiFi. 

ה-WiFi הוא "ערב רב" של רשתות. כמות מדהימה בכל מקום ולאורך כל צירי הנסיעה, איזורי הקניות, המגורים, הבילוי, המסחר והתעשייה, ובכל מוסדות החינוך והסיפריות. זה כולל רשתות Offload ענקיות של חברות הסלולר, רשתות פרטיות, רשתות ציבוריות, רשתות של חברות הכבלים (הפריסה של רשת חברות הכבלים: Cable WiFi מאוד טובה ברחבי העיר), ורשתות של ארגונים ועסקים. מיליוני בסיסי שידור של WiFi, שמתרבים בקצב אקספוננציאלי מדהים בכל פינה. 

בכל בתי המלון והמקומות הציבוריים יש WiFi חופשי (לרבות בשדה התעופה LAX), כשהגישה האמריקאית כיום היא כזו: אינטרנט בחינם ב-WiFi מסופק ברוחבי פס מוגבלים (בד"כ לא יותר מ-2 עד 10 מגה סימטרי, בכל רשת זה אחרת, לפי החלטת בעלי הרשת), כאשר רוחבי הפס שמעל לזה הם בתשלום. בד"כ בין 5 ל-7 דולרים ליום, או בהסדרים חודשיים (עד כ- 30 דולרים לחודש). רוחבי הפס בתשלום הם מהירים, בין פי 3 לפי 8, מרוחבי הפס הניתנים בחינם ובד"כ יש בשירותי הפרמיום הללו תמיכה בטכנולוגיות היותר מתקדמות של ה-WiFi דוגמת: ac ו-Hotspot 2.0. 

בנוסף, יהיה בקרוב מאוד דור רביעי מתקדם: LTE-Advanced של חברת at&t, תלוי כמובן במכשירי הקצה בידי המשתמשים. at&t מאגדת את תחום ה-700 מגהרץ עם תחום ה-1,700 מגהרץ או ה-2,100 מגהרץ שיש בידה, כדי לספק LTE-A והחלה לספק שירות זה בכמה ערים בארה"ב דוגמת שיקגו, עם ניסויים ראשוניים גם בלוס-אנג'לס. בקרוב מאוד, כל חברות הסלולר המתחרות בה תספקנה LTE-A לאחר סיום מכרז התדרים הענק, שהתקיים לאחרונה בארה"ב ביוזמת ה-FCC, שישחרר בקרוב עוד מלאי תדרים ענק לציבור. אך זה נושא לכתבה נפרדת.

חברת at&t היא "מפלצת תקשורת", שבזק הישראלית היא "גמד זעיר קטן" בהשוואה אליה. זו חברה שמספקת ממש הכל מכל, לכל מגזר ותחום, בלי "שוק סיטונאי" ובלי "הפרדה מבנית". כמובן שיש ל-at&t בכל רחבי העיר רשת ענקית של WiFi ל-Offload.  

איי פולינזיה הצרפתיים (טהיטי)
מדובר בקבוצה של כ-160 איים מהם פחות מ-70 מאויישים. סה"כ כ-300 אלף תושבים, רובם ממוצא פולינזי. יש שם מיעוט סיני מאוד בולט בהישגיו. הסינים נקראים שם בכינוי: "היהודים של המזרח", בגלל חריצותם, השכלתם ושליטתם במסחר, בכלכלה ובכסף. אגב, הסינים הובאו לאיים כעבדים למטעי הסוכר, לפני כמעט 200 שנה, ואחרי שהעבדות בוטלה, הם נשארו שם והחלו להשתלב במה שהסינים יודעים לעשות טוב: לסחור, מה שהוביל להצלחתם והם גם המובילים את תחום התקשורת המקומית.

האוכלוסייה המקומית מאוד שמחה, אוהדת, צבעונית, והנשים מחזיקות פרח על האוזן או כתר פרחים על הראש (דוגמה למטה). פשוט "גן עדן" בהתגלמותו. 

בורה בורהמכלל 300 אלף התושבים, 200 אלף נמצאים באי המרכזי של טהיטי, בעיר הבירה שנקראת פפאטה (Papeete). מדובר באיים ממש זעירים, שנראים כמו "גן עדן" עלי אדמות. לתושבים יש "מימשל עצמי", אך הם שייכים לצרפת ונושאים דרכון צרפתי והשפה הרשמית היא צרפתית (בצד השפה המקומית).

הפרנק הצרפתי הוא המטבע המקומי (לא האירו), והמחירים שם ממש בשמיים. לכן, רוב התיירים במקום הם זוגות צעירים עם כסף בירח דבש (בעיקר נמשכים לאי בורה-בורה, בתמונה משמאל), תיירים בעלי ממון, למשל בעלי יכטות יוקרה, ואוהבי צלילה. האיים הללו הם גם "גן עדן" לחובבי צלילה. 

למרות שמדובר באיים ממש זעירים, חברת הבזק המקומית שנקראת Vini, מספקת הכל (בלי "שוק סיטונאי" ו"הפרדה מבנית"). בכל האיים שיש בהם בני אדם, אפילו אם גרה על האי משפחה אחת, יש לכל בית כיסוי של טלפון קווי, סלולר וטלוויזיה (המשודרת מאנטנות מההרים, ראה תצלום למטה). יש חברת סלולר אחת מתחרה: וודאפון (Vodafone), שפרוסה רק באיים המיושבים ע"י אלפי תושבים ומעלה. דור רביעי LTE ייכנס לאיים במהלך 2015. 

מה שהפתיע אותי, בדיוק כמו בארה"ב, זה ה-WiFi. יש WiFi בכל מקום, כשירות ציבורי. זה מסופק באיים ע"י עסק מקומי בשם ManaSpot, חברה הנמצאת בבעלות מלאה של חברת הבזק Vini, והיא חלק מחברת הפס הרחב Mana, שמספקת שירות פס רחב קווי לתושבי טהיטי ב-ADSL. בקרוב, כך הם מבטיחים, יעברו לחיבורי סיבים לבתים. 

ה-WiFi בטהיטי אינו בחינם, ומחירו למשתמש מזדמן הוא 480 פרנק צרפתי לשעה (כ-4 יורו לשעה). טבלת המחירים המלאה מצויה כאן. ממש לא זול, אבל הכל בטהיטי יקר, יקר מאוד. פשוט "גן עדן" יקר. באי המרכזי של טהיטי יש מעל ל-120 בסיסי שידור של WiFi, על שטח ממש קטן, עם הבטחה לקצב של 8 מגה סימטרי לפחות, כמופיע בתצלום הבא (לחיצה על התצלום מגדילה אותו):
WiFi בטהיטי

בעיית הקרינה
בארה"ב ובטהיטי לא שמעו על קיום "בעיית קרינה" מסלולר ולא שמעו על "מחלות קרינה" סלולרית. דווקא בטהיטי יש רגישות רבה לנושא הקרינה, אבל לנושא הקרינה המייננת. זאת, כי צרפת ביצעה בעבר באזורי האיים הללו ניסויים גרעיניים. אולם, אין דין "קרינה מייננת" ל"קרינה בלתי מייננת", כמו זו של שירותי סלולר וה-WiFi. בניגוד להיסטריה הקיימת בישראל סביב הנושאים הללו, שם לא יודעים שיש דבר כזה, דבר שנקרא "סכנת קרינה" מ"קרינה לא מייננת".

לכן, יש לי גם הצעה מעשית בנושא זה: לכנס הסלולר הגדול שיתקיים בתחילת מרץ 2015 בברצלונה (MWC 2015), אמורים לנסוע שני בכירים ממשרד התקשורת על חשבון משלמי המיסים: המנכ"ל אבי ברגר, וסמנכ"ל בכיר לכלכלה הרן לבאות. היות והביקורים של בכירים ממשרד התקשורת בברצלונה בשנתיים הקודמות (של שר התקשורת גלעד ארדן - כאן, ושל סמנכ"ל בכיר לספקטרום נתי שוברט - כאן), לא הביאו שום תועלת לתושבי ישראל בכלל ולתעשיית הסלולר בישראל בפרט, מוצע שהם יסעו למטרה מועילה אחרת לגמרי ולמקומות אחרים לגמרי.

מוצע שהם יטוסו לארה"ב ואחר כך לאיי פולינזיה הצרפתיים, וינסו לשכנע את הרגולטורים ואת דעת הקהל במדינות הללו, שיש סכנה חמורה בפריסה המסיבית של סלולר ו-WiFi, שהם מרשים לפרוס בארצותיהם. אני מציע ששני הבכירים הללו יישארו שם, עד שיצליחו לשכנע את המדינות הללו, שהן טועות בגישה שלהן לפריסת אנטנות סלולר ו-WiFi בכל מקום לשירות הציבור, ושהגישה הרגולטורית הישראלית טובה יותר לבריאותם. המשימה הזו תועיל גם למדינות הללו וגם לישראל (כי כך הם לא יגרמו לנזקים כאן בישראל, בעת שהם נוכחים במשרד התקשורת). בהצלחה...
בתמונות: (מימין) אבי וייס עם מקומית בלבוש אופייני בפולינזיה, (משמאל) אנטנה אופיינית לשידורים באיי פולינזיה.  
 
Bookmark and Share


 

LIVECITY

לוח מודעות

למה צריך אתר עיתונות עצמאי וחופשי בתחום ההיי-טק? - כאן

שאלות ותשובות לגבי האתר - כאן

מי אנחנו? - כאן.

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.

שימרו על עצמכם והישמעו להוראות פיקוד העורף!!!!
 

24.7.24 - הכנס הארצי -שנתי ה-22 של מיט”ל 2024

2.12.24 - Telco 2024

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.
 

 

הכי ניצפים 

המחדל הגדול: איך המתקפה נעלמה מעיני המודיעין והטכנולוגיות שלו?- כאן 

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי האמת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן

הסתעפות תיק 4000: תיק 5000 - הטיוח הגדול כדי שהחקירה לא תגיע למנדלבליט - כאן

פשוט מדהים: התגלו כעת 2 מסמכים התומכים בגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

זה לא נגמר: נחשפו כעת עוד מסמכים המסייעים לגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

הטיוח של שלמה (מומי) למברגר, שלא קורא מסמכים, כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

תעלולים חדשים של למברגר שגם ממציא וסוגר תלונה כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

"אני מאשים": על היועמ"ש מנדלבליט לבטל היום את תיק 4000 ולהתפטר! - כאן

התמוטטות "תיק בזק" הייתה אמורה להוביל לביטול "תיק 4000": "אני מאשים!" - כאן

7 "ראיות זהב" מרכזיות בתיק 4000 שאפשר להשליך מיידת היישר לפח הזבל - כאן

עדכונים שוטפים על הסודות המסתתרים בעדות אילן ישועה בתיק 4000 - כאן

האם הגיע הזמן להעמיד לדין את תופרי התיקים ומיוחד את תופרי "תיק 4000"? - כאן

פירמידת השקרים שנבנתה ע"י היועמ"ש וגלובס סביב אילן ישועה כדי "להלבינו" - כאן

חשיפה דרמטית: אילן ישועה היה כנראה מוכן להעיד גם תחת אזהרה בתיק 4000 - כאן

האם אילן ישועה ייחקר ברשות ניירות הערך בחשדות החמורים שהתעוררו נגדו? - כאן

משפט שערוריית תיק 4000: עדכונים שוטפים ביחס למשפט נתניהו שחשוב לדעת- כאן

תיק 4000 המופרך: עדכונים שוטפים במשפט נתניהו שהציבור חייב לדעת! - כאן

חשיפת הסודות הכמוסים של ראשי הפרקליטות שמנהלים את "תיקי האלפים" - כאן

בכירים בפרקליטות ובלשכת היועמ"ש: הפרקליטות עשתה טעות בתיק 4000! - כאן

משפט "תיקי האלפים" המפוברקים נמשך: עדכונים שוטפים שהציבור אמור לדעת - כאן

גם על פי היומן של בנימין נתניהו מ-2015 - אין בסיס לכתב האישום בתיק 4000 - כאן

חשיפה: עוד ראיה מזכה לנתניהו בתיק 4000 מסתתרת בהחלטת מש' התקשורת - כאן

הסודות של ניר חפץ ואילן ישועה נחשפו באמצעות מוטי גילת שלא הבין אותם - כאן

עדכונים מהחקירה הנגדית של ניר חפץ שממשיך לפורר את תיק 4000 התפור - כאן

תפירת תיק 4000: חשיפת פרטי המפלצת של תוכנת הריגול המשטרתית אחריכם - כאן

השלכות תיק 4000: איך הלבינו את המפעל המפלצתי של הפריצות לסמארטפונים - כאן

ממצאי ועדת מררי - שקרים, טיוח ענק וזריית חול בעיני הציבור - כאן

השלכות דו"ח מררי: איך העיזה המשטרה לרמות במצח נחושה שופטים בכירים? - כאן

חשיפת מסמך מאגר המידע המשטרתי הסודי והמפלצתי על ראשי ערים ורשוית - כאן

2 הדלפות מהפרקליטות לאחר היום הראשון של החקירה הנגדית של שלמה פילבר כשאחת מהן מפילה את תיק פגסוס על המשטרה ובעקיפין על השב"כ - כאן

למה הוטל צו איסור פרסום על החשיפות בתיק 1000? כדי לחסום האמת! - כאן
 
מפלצת הפגסוס לא מסתתרת בחוק האזנות הסתר. היכן היא כן מתחבאת? - כאן

 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
X
 
פרי הדמיון
 
טלגרם
 
לייבסיטי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Amiel
 
PRNEWS
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP
לייבסיטי - בניית אתרים