איך מונעים נפילה של קשישים באמצעות שימוש במכשיר רדאר קטן?

דף הבית >> בקהילה >> תרומה לקהילה >> איך מונעים נפילה של קשישים באמצעות שימוש במכשיר רדאר קטן?
איך מונעים נפילה של קשישים באמצעות שימוש במכשיר רדאר קטן?
מאת: אבי וייס, 30.3.19, 17:10רפי זך
 
מהפכה בתחום "הבריאות מרחוק". סוף לצמידים ולשעונים, שהקשישים והחולים לא אוהבים, כמו גם למצלמות. טכנולוגיית ה-Aging 2.0 יוצאת הדופן של הסטארטאפ EchoCare, בוגר חממת אינקוביט בבאר שבע המבוססת על יכולות AI ו-ML. הפתרון מזהה מצבי חירום של קשישים עוד לפני שהם נופלים, נותן מענה מהיר כשהם נופלים ובא גם כדי להתמודד עם מחסור במטפלים סיעודיים.
 
"40% מהקשישים מעל גיל 70 נופלים. 20% מהנופלים מגיעים לבית חולים אחרי ששכבו על הרצפה חסרי אונים במשך שעה לפחות", מתאר רפי זך, (בתמונה משמאל), מייסד משותף ומנכ"ל חברת הסטארט-אפ  .EchoCare Technologies "זו מערכת מאוד מתקדמת, גם מול מתחרים חזקים וגדולים הנמצאים בשוק הזה של 'בריאות מרחוק', תחום טכנולוגיה המכונה כיום בשם: Aging 2.0".
 
קיימתי ראיון בלעדי עם רפי זך, מנכ"ל סטארטאפ בוגר חממת אינקוביט - Incubit Technology Ventures הממוקמת בפארק הטכנולוגי בב"ש, כדי לשמוע על יוזמה, שמפתחת פתרון חדש לחלוטין: מערכת לניטור אנשים בבית, בעיקר חולים וקשישים, בתחום הנקרא "בריאות מרחוק", מבוסס על טכנולוגיה יוצאת דופן. הטכנולוגיה, שפותחה בבאר-שבע, מבוססת על רדאר ייחודי קטן המותקן בבית בד"כ בתקרה ומנטר את מי שנמצא בכל מקום בבית (הרדאר עובר גם דרך קירות). EchoCare סיימה 4 שנים בחממת אינקוביט, ויצאה לשוק והתמקמה בנס ציונה, עם פתרון חדשני ועובד.
 
שאלה: מה זה EchoCare ומה עשית באינקוביט?
רפי זך: "התחלנו את דרכנו באינקוביט ב-2015, ובתחילת 2019 יצאנו מהחממה לאחר שסיימנו גיוס וכעת אנו ממשיכים לפתח וגם מתחילים לשווק לשוק הישראלי והעולמי את פרי הפיתוח הייחודי שלנו.
 
אני ושותפי להקמת המיזם, ד"ר יוסי קופמן, מאוד מנוסים בעולם היזמות בכלל ובטכנולוגיות תקשורת מתקדמות בפרט".
 
שאלה: מה הייחוד של הפתרון שלכם?
תשובה: "הפתרון המרכזי שלנו מנטר קשישים, במיוחד קשישים החיים לבדם בבית. בארה"ב לבדה, העלות של קשישים נופלים למערכת הבריאות היא מעל ל-34 מיליארד דולרים לשנה. אלה נתונים מזעזעים.
 
החוכמה היא לזהות מצבי חירום של קשישים עוד לפני שהם נופלים ולדעת לתת לזה מענה מהיר כשהם נופלים.
 
עד היום הפתרונות בתחום הזה התבססו על צמידים, או שעונים מיוחדים, או מצלמות. הקשישים לא אוהבים ללבוש את הצמידים או השעונים הללו וממש לא אוהבים מצלמות, שמצלמות אותם סביב השעון. הם לא רוצים את החדירה הזו לפרטיות ולכן הפתרונות הללו לא סייעו להורדת רמת הנפילות של קשישים. הם פשוט נמנעו מלהשתמש בפתרונות הללו.
 
מצד שני יש את עולם המטפלים, מטפלים סיעודיים או מטפלים הנמצאים עם הקשיש בבית. זה אמור לתת פתרון לבעיה. הבעיה היא, שהפתרון הזה מאוד יקר לקשיש ולבני משפחתו והבעיה היותר חמורה: כמות המטפלים הפוטנציאליים הולכת וקטנה. אפילו במדינות עניות כבר הצעירים והצעירות לא מוכנים להיות מטפלים במדינות היותר עשירות.
 
יש עלייה מתמדת בתוחלת החיים בעולם המערבי. כלומר, יש גידול קבוע ודי מהיר של כמות הקשישים המעוניינים במטפלים, אבל מצד שני כמות המטפלים קטנה, כי זה מקצוע ממש לא אטרקטיבי. לכן, יש לחץ חזק לייבא מטפלים מכל קצוות העולם, אבל זה לא מספק את הצרכים, מה גם, שייבוא מטפלים יוצר בעיות של הגירה, כי המטפלים כבר לא חוזרים לארץ ממנה באו.
 
מכאן, שהשוק חיפש ומחפש פתרונות אחרים, מתקדמים יותר ובלתי חודרניים לחייו של הקשיש. אנו באנו עם הרעיון ליצור מערכת, שאיננה לבישה ואינה כרוכה בצילום של הקשיש סביב השעון. המערכת מבוססת על רדאר, זה נראה כמו מנורת תקרה קטנה ואטומה, או כמו קופסה קטנה והרדאר הזה מנטר את הקשיש 24X7X365 במספר אינדיקציות חשובות:
  1. היכן הקשיש נמצא. הרדאר שלנו עבור גם קירות כך שהוא עוקב אחרי הקשיש בכל רחבי הבית.
  2. זיהוי מצבי חירום או על סף מצבי חירום. זה כולל נפילות, טביעה באמבטיה, מצוקה נשימתית ועוד. המערכת מאוד מתקדמת ומתפתחת באינדיקטורים, שהיא מסוגלת לזהות.
בגלל שזו מערכת מתקדמת, היא יודעת לנתח נתונים בגישת ה-AI, ויודעת לבנות לכל קשיש את הפרופיל של מצבי מצוקה ומצבי חירום, בהתאם לפרופיל ההתנהגות היום-יומית שלו. במצבי חירום המערכת יודעת להגיב לפי התסריטים, שנקבעו למצבים כאלה עבור אותו קשיש.
 
המערכת מזהה, בניגוד למערכות מתחרות, את מצבי הביניים, מצבים הדורשים ברור ולמידה, למשל נפילות קטנות, מעידות קטנות, שינוי דפוס התנועה בבית, שינוי במהירות התנועה, התנהגות לא בדירה ועוד. במצבי חירום המערכת יודעת לאיזה רופא להתקשר ולאיזה בני משפחה להודיע, כדי שהטיפול יהיה נכון.
 
המידע הזה גם מועבר לאמבולנס ולבית החולים, כדי שהקשיש יקבל את הטיפול הנכון למצב האישי הרפאי שלו.
 
בנוסף, המערכת פועלת לפי תקנים המשמשים מערכות בראיות וסיעוד למשל ADL, שזו הגדרה לקביעה של שעות סיעוד, שמגיעות לקשיש, כמה הוא עצמאי בפעילותו בבית וכך הלאה. נתוני ,ADL שהיו נאספים ידנית ועדיין נאספים ידנית בביקור בבית ומילוי שאלונים ע"י רשויות הרווחה, חברות הביטוח והביטוח הלאומי, כעת יכולים לקבל נתונים ממש מדויקים מהמערכת הממוחשבת".  
 
שאלה: מה המידע, שאתם אוספים על הקשיש?
תשובה: "אנו עוקבים באמצעות המערכת מבוססת הרדאר אחרי 3 פרמטרים מרכזיים:
  1. מתי בשעות היממה הקשיש פעיל ולכמה זמן הוא פעיל ביממה ובימות השבוע.
  2. איך הוא משתמש בדירה בו הוא חי.
  3. מה פרופיל ההליכה שלו. כמה הוא הולך לאן, כמה זמן, מה המהירות שלו, האם יש שינויים בתנועות, מה פרופיל השינה של הקשיש, מה פרופיל השימוש שלו באמבטיה, במטבח ובשירותים ועוד.
השילוב של המידע עובר ניתוח ואנו כעת במעבר ליכולות של ML (ר"ת: Machine Learning), שזה השלב הטכנולוגיה המתקדם שאחרי AI, מערכת מבוססת לימוד מכונה היודעת ללמד את עצמה וללמוד גם מההיסטוריה של המידע.
 
המערכת מבחינה בשינויים בדפוסי ההתנהגות, למשל, שהקשיש מתחיל להיות יותר זמן בחדר שינה וזו אינדיקציה ברור להידרדרות של המצב הבריאותי, מצב הדורש ברור ואולי אף התערבות".
 
שאלה: איך המערכת הזו משנה את חיי הקשיש ומה תרומתה להצלת חיים?
תשובה: "הדבר הכי חשוב מבחינתנו זה היכולת לזהות מצב של הידרדרות, עוד לפני שיש מצב של חירום. זה כולל הידרדרות בבריאות, כי קשה להפוך את המצב כאשר יש כבר פגיעה ממשית בבריאות.
 
לכן, חשוב לנו היה לפתח מערכת, שתדע להגיב כמה שיותר מהר על מצבי הידרדרות ואז ניתן להתערב ולשנות את המצב לפני שיהיה בלתי הפיך. למשל, למנוע נפילה מסוכנת. אם בכל זאת קרתה נפילה, יש חשיבות עליונה להניע את המערכות התומכות כדי שהטיפול בקשיש יהיה מהיר ושהנפילה לא תהיה אקוטית בגלל אי ידיעה ודיווח שהוא נפל. הניסיון מראה, שיש קריסה מהירה של מערכות אצל קשיש שנופל. לכן, אפשר למנוע את זה אם מתחילים לראות שינויים בהתנהלות, למשל, כשהמערכת מזהה מעידות קלות או כשהמערכת ראוה שינויים בפרופיל של ההליכה בתוך הבית.
 
חלק מהשירות שלנו זה חיבור של המערכת למוקד חירום מיועד לקשישים. יש כיום התפתחות של מוקדי חירום המכוונים עצמם רק לפלח הזה של השוק. הם הלקוחות הראשונים שלנו למכירת המערכת ולשת"פ עסקי".  
 
שאלה: האם הפתרון הזה מתאים לקשישים שלא נמצאים בבית אלא נמצאים במוסד?
תשובה: "כמובן. המערכת מתאימה לבתי אבות ולמוסדות סיעוד ולכל מוסד אחר בו נמצאים חולים וקשישים. יש יתרונות בשימוש במערכת במוסדות כאלה, משום ששם יש צוות, שיכול להגיב מהר והוא בטווח הליכה ממש קצר מהמיקום של הקשיש.
 
יש הטוענים, שמספיק כפתורי מצוקה במקומות כאלה. אולם, המחקרים הראו, שכ-30% מהקשישים, שנפלו או נכנסו למצב חירום אחר, לא לחצו על כפתור המצוקה מסיבות שונות, למשל, שלא יכלו ללחוץ על הכפתור, או שהיו מבולבלים. במערכת שלנו אין בעיה כזו, כי היא מזהה את מצבי החירום באופן עצמאי".
 
שאלה: מה מצב הפיתוח שלכם?
תשובה: "עברנו כבר את השלבים של פיילוטים והמערכת מוכנה בקרוב להשקה מסחרית. המערכת בגרסה הנוכחית יכולה לנטר אדם אחד ובקרוב תוכל לנטר עד 2 אנשים בבית ולנטר את הפרופיל של כל אחד מהם בנפרד.
 
אנו יוצאים לשוק עם סדרה מוגבלת של יחידות להפצה בארץ, בארה"ב וביפן. נלמד איך השוק וגם הקשישים מגיבים למערכת החדשה ולפי זה נשפר ונפתח את הדור הבא של המערכת".
 
שאלה: מה החלום המקצועי שלך?
רפי זך: "שהמערכת שפיתחנו תהיה התקן המחייב לטיפול בקשישים בכל רחבי העולם. בכל מקום בו אנו מציגים את המערכת, זה נתקל בהתלהבות, כי המערכת הזו מאוד פשוטה להרכבה ולתפעול, היא מאוד חכמה והיתרונות שלה מאוד ברורים. החיסכון הכלכלי לכל המערכות הציבוריות ובמיוחד למערכות הבריאותיות, המשפחתיות והאישיות, הוא מאוד ברור".
 
סרטון: EcoCare Technologies:
 
 
SENIOR HEALTH FREE


  
 
Bookmark and Share


 

לוח מודעות
מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 
לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.15-16/9/2020 - ChipEx2020  

19/5/20 - EcoMotion 2020    

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם לנובמבר 2019 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת ההונאה הגדולה שהובילה לכך שמוצרי התקשורת יקרים יותר בישראל - כאן

בלעדי לקוראי האתר: 1 ש"ח ליום שיחות וגלישה ללא הגבלה בחו"ל... - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: חשיפת "דבר ראשון" בעניין היועמ"ש - היבטים חמורים חדשים - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי המאת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

 
זרקור חברות
 
GETTER
 
NORDVPN
 
Telecom Expert
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
PIXABAY
 
Telecom Experts
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים