איך עובדים עם בית תוכנה? מדריך ליזמים ולסטארטאפים

דף הבית >> דעות ומחקרים >> אנליסטים >> איך עובדים עם בית תוכנה? מדריך ליזמים ולסטארטאפים
איך עובדים עם בית תוכנה? מדריך ליזמים ולסטארטאפים
מאת: ישי טנצר, 25.7.19, 09:00ישי טנצר

ריכוז תובנות וטיפים ליזמים ולסטארטאפים בנושא עבודה מול בתי תוכנה. סקירת שלבים שונים בתהליך ההתקשרות מבחירת ספק ועד להתנהלות מול בית תוכנה. מדריך העוזר ל-2 הצדדים להבין אחד את השני טוב יותר ולהצליח בעבודה משותפת.

למה צריך בית תוכנה?
1. מחפשים גוף, שייקח אחריות על פרויקט תוכנה מא' עד ת'. מדובר על לקוחות הרוצים להוציא החוצה את כל צרכי פיתוח התוכנה בתחום מסוים. במקרה של יזם פרטי או סטארטאפ בתחילת הדרך ייתכן שאין להם משאבי פיתוח פנימיים ובמקרה של חברות מבוססות יותר יתכן שמדובר בפרויקט, שהוא לא בליבה או בתחום טכנולוגי, שהחברה לא מתמחה בו.

בכל אופן, במקרה זה מצופה מבית התוכנה לספק את כלל השירותים הטכנולוגיים הקשורים לפרויקט, (ראה, למשל, מאמר על שלבים בפיתוח אפליקציה), כולל ניהול והובלה טכנולוגית. הלקוח מעוניין בתוצאה הסופית ופחות בדרך.
 
2. מחפשים גוף, שיספק משאבי פיתוח חסרים - מדובר בחברות, שיש להן צוות פיתוח פנימי אבל חסרים להן ידיים עובדות. לפעמים הצורך נובע מסיבות אדמיניסטרטיביות כמו מחסור בתקנים או חוסר יכולת להעסיק עובדים שכירים מסיבות שונות.
 
במקרה זה מצופה מבית התוכנה לספק מפתח/מפתחים בעלי כישורים מסוימים, שישתלבו בצוות הלקוח, גם אם מדובר בעבודה מרחוק. במקרה זה ניהול של צוות הפיתוח, הגדרת יעדים ומשימות הוא על הלקוח.
 
3. השלמת התמחות שחסרה - לפעמים הלקוח פונה לבית תוכנה כי חסרה לו התמחות מסוימת בתוך החברה (אבטחת מידע, אופטימיזציה של שאילתות, שיפור זמן ריצה של אלגוריתם). השוני מול המקרה הקודם הוא, שבית תוכנה נותן כאן לא רק משאבי פיתוח, אלא גם הנחיה מקצועית לצוות הפיתוח של הלקוח.

פרמטרים חשובים בבחירת בית תוכנה
איך בוחרים תוכנה? כדי לפשט את תהליך הבחירה להלן רשימה של פרמטרים, שכדאי לקחת בחשבון:
1. התאמה לצורך - האם בית התוכנה מתאים לצורך כפי שהוגדר בסעיף הקודם? לצורך הדוגמה: אם מחפשים לפתח מארקטפלייס, אזי בתי תוכנה, שלא התנסו במערכות מסובכות מסוג זה, לא יתאימו. 

כ"כ, יש בתי תוכנה, שלא לוקחים פרויקטי פיתוח מא' עד ת' או לא מספקים שירותי יעוץ להשלמת התמחות. כדאי לברר את הנקודה הזו במגעים עם הבית תוכנה כדי לחסוך זמן יקר.
 
2. התמחות טכנולוגית - בד"כ בתי תוכנה מתמחים בסדרה מסוימת של טכנולוגיות. למשל, אם בית תוכנה עובד בעולמות הווב, המובייל וה-IoT, ובטכנולוגיות של Python/Django ,React React Native, והלקוח מחפש לפתח בדוט נט, אז בית תוכנה זה לא יהיה התאמה טובה מבחינה טכנולוגית. מומלץ לא להאמין לאמירה "אנו מפתחים בכל טכנולוגיה". בד"כ זה אומר, שלבית התוכנה אין את ההתמחות הנדרשת. 
 
3. תקשורת ובניית מסגרת עבודה - כדאי לברר במגעים עם בית התוכנה כיצד הוא רואה את מסגרת העבודה והתקשורת עם הלקוח. הלקוח נכנס כאן ליחסים, שימשכו חודשים ארוכים ואולי אף שנים. לכן, ראוי לוודא מהי המסגרת בה מתנהל הפרויקט והאם התקשורת מתאימה ל-2 הצדדים.
 
4. איכות/אמינות - יש הרבה דרכים למדוד איכות ואמינות, כאן יש למצוא את המדדים הרלוונטיים. להלן כמה דוגמאות:
 
א. פורטפוליו / תיק עבודות - יש לבקש לראות את תיק העבודות של בית התוכנה. האם יש שם פרויקטים בסדר גודל של הפרויקט שבנדון? אם לחברה יש ניסיון באותו עולם תוכן? זה יכול להוות יתרון, כי בית התוכנה למד כבר את התחום. אולם, זו לא חובה, כי א שוכרים את שירותי בית התוכנה בזכות התמחות הטכנולוגית, שניתנת למימוש בתחומים ועולמות תוכן שונים.
 
ב. ממליצים - יש לבקש לדבר עם מספר ממליצים, רצוי עם חברות בסדר גודל/מצב דומה. כדאי לנסות להבין מה הם אהבו ומה הם אהבו פחות אצל בית התוכנה. אם מבינים מה מפריע לאנשים אחרים ניתן להעלות את הנקודה בשיחות עם בית התוכנה ולגשר על הפער.
 
ג. ותק - הסטטיסטיקה אומרת, שרוב העסקים לא שורדים את 5 השנים הראשונות לקיומם. לאחר מכן אחוזי השרידות משתפרים משמעותית. ראוי לקחת נקודה זו בחשבון בבחירת בית תוכנה, מאחר שרוצים, שהוא יהיה בשטח לאורך זמן (גם לאחר שהפרויקט  יסתיים).
 
ד. תמהיל של מחיר/תועלת - כאשר בוחנים את עלויות הפיתוח ומשווים בתי תוכנה שונים, רצוי לא לחשב רק "זול/יקר" ולנסות לחבר את המחיר לתועלת שמצפים לקבל, ולשקלל יחדיו. מומלץ לנסות לכמת פרמטרים כמו איכות, אמינות, לו"ז, תמיכה ותקשורת בהתאם למה שחשוב, ולהסתכל על השקלול הכולל.
 
צורות התקשרות עיקריות עם בית התוכנה
צורות התקשרות עיקריות מקובלות עם בית תוכנה:
1. מסגרת פרויקטלית (Fix price) - במקרה זה בית התוכנה מתמחר את הפרויקט כולו ונותן מחיר סופי ולו"ז לביצוע הפרויקט (כמו בבניית בית). היתרונות של השיטה עבור הלקוח הם, שעלויות הפרויקט ידועות מראש והלקוח, לכאורה, לא לוקח על עצמו סיכון במקרה והערכות היו מוטעות או שדברים יסתבכו בדרך. החסרונות הם, שבמקרה זה ללקוח אין אפשרות להכניס שינוים במהלך הפרויקט, דבר שלא מתאים לרוב הסטארטאפים כיוון שהמוצרים שלהם משתנים כל הזמן.
 
כ"כ, בגלל שהסיכונים מוטלים על הבית תוכנה, הוא ינסה לפתח את המוצר בצורה הכי פשוטה לו ויתכן וזה יבוא על חשבון יעילות, הקלות בה תתאפשר תחזוקת המשך ועוד. שיטה זו דורשת הכנת מסמכי אפיון מסודרים טרם תחילת הפיתוח דבר העלול לעכב תהליכים ולצרוך זמן נוסף.
 
2. רכישת משאבי פיתוח (Time & Materials) - צורת התקשרות זו קובעת, שהלקוח קונה מבית התוכנה זמן עבודה של מפתחים, מעצבים, מנהלי פרויקטים ושאר בעלי תפקידים. הזמן יכול להימדד בשעות, ימים, שבועות או חודשים. יתרונות השיטה ללקוח הם גמישות מרבית ויכולת להכניס שינוים בכל רגע בפרויקט. החיסרון הוא, שהעלות הסופית של הפרויקט לא ידועה מראש והסיכון מוטל על הלקוח. זה מתאים למוצרים, שתדירות השינויים בהם גבוהה ויש הרבה חוסר ודאות בתחילת הפיתוח.
 
כמובן, שאפשר לשלב בין השיטות ולמצוא תמהיל מתאים ל-2 הצדדים בהתאם למצב הפרויקט. חשוב להבין את היתרונות והחסרונות בכל שיטה, להעלות את הסיכונים במו"מ ולמצוא דרכים לחלק אותם בין הצדדים. למשל, כאשר בית תוכנה עובד לרוב בשיטה השנייה (Time & Materials) אבל מקטין את סיכוני הלקוח ע"י מתן הערכות טרם תחילת כל עבודה, מעקב צמוד אחרי התקציבים וניהול קפדני של הפיתוח.
 
חשוב לזכור, שפיתוח תוכנה מכיל בתוכו הרבה אי-ודאות (הרבה יותר מאשר יצור פיסי או פיתוח בתחום הבניה). לכן, תמיד צריך לקחת מקדמי בטחון גם בתקציב וגם בלו"ז. כמו בדימוי של משולש, ש-3 קדקודיו הם: עלות, לו"ז ואיכות. בכל רגע נתון ניתן לקבע 2 קודקודים אבל השלישי יצטרך לזוז כדי שצורת המשולש תשמר. כלומר, אם איכות והלו"ז קריטים העלות מאוד תעלה, או אם עלות ולו"ז קריטיים האיכות תפגע, ועלול להתקבל מוצר לא שמיש.

התנהלות שוטפת מול בית תוכנה במהלך העבודה
כמה טיפים לא לאבד את הידיים והרגליים במהלך הפרויקט ולצאת מהפרויקט כאשר 2 הצדדים מרוצים.
1. תיאום ציפיות - לפני תחילת הפרויקט ולאורך כל הדרך יש לנסות להיות מתואמים עם בית התוכנה שנבחר. ראוי לא לחסוך זמן בלהסביר מה חשוב ואיפה מוכנים לוותר ולבקש זאת גם מהצד השני. כך, שכאשר מתקבלים תוצרים, תהיינה פחות הפתעות.
 
2. אבני דרך ולו"ז - חשוב לראות תוצרי ביניים לעתים קרובות לאורך הפרויקט כדי לוודא תאום. פרקי זמן משתנים מפרויקט לפרויקט, אבל מעבר משותף על התוצרים ברמה שבועית או דו-שבועית מתאים לרוב הפרויקטים. רצוי לא להגיע למצב בו רואים את התוצרים רק לאחר חודשים ואז עלולה להיות הפתעה גדולה (לרוב לא נעימה). אם בפרק זמן מסוים אין תוצרים, שקל להראות, ראוי לבקש לקבל הסבר מפורט על מה עבדו באותה תקופה ומתי יהיה משהו, שניתן לראות. שיטה זאת נקראת Agile בשפה המקצועית.
 
3. תקשורת - זה החוט המקשר בין הצדדים לאורך כל חיי הפרויקט ודואג, שהצדדים יישארו מתואמים. תקשורת לא חייבת להיות קשה ולדרוש מאמץ אם מארגנים אותה בצורה נכונה ומשתמשים בכלים מתאימים.
 
יצירת קשר מבוסס WIN-WIN עם בית התוכנה
מערכת היחסים עם בית התוכנה היא ארוכת טווח. בית תוכנה מעוניין בלקוחות עוגן לטווח ארוך. הוא מעוניין בהצלחת לקוחותיו, כי זה אומר, שהצרכים שלהם מתרחבים והוא יכול לגדול ביחד איתם. כמובן, שלקוחות מצליחים נראים טוב בפורטפוליו. המלצות מלקוחות הן קריטיות, הרי פניות ,שמגיעות דרך ממליצים, הן בעלות סיכויי סגירה הרבה יותר גבוהים.
 
אבל גם הלקוחות מעוניינים, שבית התוכנה ימשיך לצמוח ולהתקיים, גם אם הם לא עובדים איתו כרגע. הרי בית התוכנה ליווה אותם לאורך זמן ומכיר היטב את המערכת שלהם ואת הטכנולוגיה. הוא מהווה מעין תעודת ביטוח למקרה בו אנשי ליבה בצוות הפנימי יעזבו או כאשר כתוצאה מתקופה כלכלית קשה יהיה צורך לפטר את הצוות ולעבור למצב של תחזוקת שבר. 
 
בכך, שמפנים פעילות לבית התוכנה, הלקוחות דואגים, שיהיה לם גוף, שאפשר יהיה לפנות אליו בימים קשים ולקבל תמיכה וגיבוי. לכן, יצירת מערכת יחסים לטווח ארוך יכולה להוות מנוע צמיחה הדדי.
 
מאת: ישי טנצר, יולי 2019.
מנכ"ל איניטק- בית תוכנה לפיתוח מוצריים דיגיטליים.
https://www.initech.co.il
contact@initech.co.il
 
DEVELOPER FREE 
 
Bookmark and Share


 

לוח מודעות

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

15-16/9/2020 - ChipEx2020  

15-21/11/2020 - שבוע היזמות העולמי    

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם לנובמבר 2019 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת ההונאה הגדולה שהובילה לכך שמוצרי התקשורת יקרים יותר בישראל - כאן

בלעדי לקוראי האתר: 1 ש"ח ליום שיחות וגלישה ללא הגבלה בחו"ל... - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: חשיפת "דבר ראשון" בעניין היועמ"ש - היבטים חמורים חדשים - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי המאת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

חשיפה: סלקום אספה ומכרה במשך שנים את כל נתוני לקוחותיה לרבות מיקומם - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
Telecom Expert
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
PIXABAY
 
Telecom Experts
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים